Komputer gamingowy do 6000 zł – TOP 5

| autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Komputer gamingowy do 6000 zł – TOP 5

Planujesz zakup nowego komputera do gier w budżecie 6000 złotych, ale nie masz dobrego rozeznania w temacie? W takim przypadku warto postawić na gotowe komputery do gier – taki zestaw złożony przez specjalistów to konfiguracja zawierająca optymalnie dobrane podzespoły oraz jest przetestowana przed wysyłką do klienta. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, jaki komputer do gier kupić, to poniższy ranking, pomoże Ci łatwo wybrać najlepszy komputer gamingowy do 6000 złotych.

Komputer gamingowy do 6000 zł pozwoli na komfortowe granie w najnowsze tytuły, a przy tym jest doskonałą inwestycją w dobrego PC-ta na lata. Warto celować w modele z układami nowszych generacji Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, bardzo wydajne karty graficzne tj. GeForce RTX 4060 lub RTX 4060 Ti. W tym budżecie możesz oczekiwać minimum 32 GB pamięci RAM oraz pojemnego dysku SSD 1, lub 2 TB. Polecamy zestawy z systemem operacyjnym Windows 11 Home lub Pro.

Komputer gamingowy do 6000 zł – gotowe PC

Gotowy komputer do gier jest już odpowiednio skonfigurowany, więc wystarczy zwrócić uwagę na poszczególne elementy PC-ta i wybrać zestaw najlepiej spełniający Twoje oczekiwania. W tym rankingu znajdziesz aktualnie najlepsze komputery gamingowe do 6000 złotych:Inne popularne komputery gamingowe do 6000 zł:


Zobacz także inne rankingi:

Gracze często wolą dostosować każdy element komputera gamingowego do swoich wymagań – w takim wypadku polecamy wykorzystać prosty w obsłudze Konfigurator PC, aby zbudować samodzielnie komputer gamingowy do 6000 złotych od podstaw. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które ułatwią to wyzwanie.

komputer gamingowy do 6000 zł

Co powinien mieć komputer gamingowy do 6000 zł?

Oprócz wyboru gotowych zestawów PC masz też opcję samodzielnego złożenia komputera gamingowego lub dobrania jego podzespołów w konfiguratorze (a Twój zestaw złożą specjaliści). W przypadku komputera gamingowego do 6000 złotych możesz postawić na następujące podzespoły:

  • Karta graficzna do gier – aktualnie w przedziale cenowym do 6000 zł możemy wybrać zestawy PC wyposażone w bardzo wydajne karty graficzne, np. modele GeForce RTX 3060, RTX 3060 Ti lub nawet GeForce RTX 4060 i RTX 4060 Ti. Karta graficzna do gier tej klasy pozwoli na komfortowe granie w każdy najnowszy tytuł w rozdzielczości FullHD na wysokich ustawieniach. Co więcej, można będzie pokusić się tutaj nawet o aktywowanie ray tracingu.
  • Procesor do gier – drugim ważnym elementem komputera do gier jest procesor. Dobrze, aby był dopasowany do wysokiej mocy karty graficznej i nie ograniczał jej potencjału. W zestawach z tej półki cenowej można spotkać modele AMD Ryzen 5 lub Intel Core i5. Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na nowsze jednostki – mowa o seriach wyższych generacji, które oferują lepsze osiągi w grach względem starszych układów. Więcej o doborze procesora dowiesz się w poradniku: Jaki procesor do gier?
  • Pamięć RAM do gier – w zestawach o tej mocy najlepiej minimum 16 GB RAM i dobrze, aby były to szybkie moduły, co najmniej DDR4-3000. Trzeba też zwrócić uwagę, aby pamięci RAM działały w trybie dwukanałowym – powinny być to zatem dwa moduły pamięci po 8 GB. Do bardziej rozbudowanych konfiguracji, które mogą również służyć do półprofesjonalnych zastosowań, warto nawet zainwestować w 32 GB RAM. Taka konfiguracja na pewno będzie też bardziej przyszłościowa. Zobacz także: Ile RAM-u do gier?
  • Dysk SSD do gier – wybierając dobry komputer gamingowy do 6000 złotych, można już myśleć wyłącznie o dysku typu SSD. Szybki dysk znacznie poprawi komfort pracy – możemy liczyć na szybsze uruchamianie systemu i sprawniejsze ładowanie gier. Zwykłe dyski SSD SATA oferują wydajność do 550MB/s – to absolutne minimum w komputerach do gier. W przypadku najszybszych nośników M.2 PCIe transfery mogą natomiast dochodzić do 3500MB/s w przypadku modeli pod PCIe 3.0, lub nawet do 7000MB/s w przypadku modeli pod PCIe 4.0. Potencjał najszybszych dysków będzie można wykorzystać w najnowszych grach. Więcej o dyskach SSD dowiesz się w poradniku: Jaki dysk SSD do gier?
  • Płyta główna do gier – nie ma ona dużego wpływu na wydajność, ale wpływa na funkcjonalność zestawu. To właśnie od płyty głównej w dużej mierze zależy jaki procesor i pamięć można zamontować (lub w późniejszym czasie zmodernizować). W niedrogich zestawach będą to raczej podstawowe konstrukcje. Warto jednak wybrać model oferujący cztery banki dla pamięci RAM (pod przyszłą modernizację), złącze na szybki dysk SSD M.2 PCIe i szeroki zakres portów USB pod akcesoria. Płyty z wyższej półki oferują też lepszej klasy kartę dźwiękową i szybszą kartę sieciową. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Jaka płyta główna do gier?
  • Obudowa do komputera gamingowego – bardzo ciekawie prezentują się tutaj podświetlone i oszklone modele, które dają możliwość lepszego wyeksponowania podzespołów. Najlepsze obudowy komputerowe oferują sporo miejsca na podzespoły, co ma znaczenie w przypadku wydajniejszych, bardziej rozbudowanych konfiguracji. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację komponentów – niezbędnym wyposażeniem będzie dodatkowy wentylator komputerowy – najlepiej kilka sztuk. Zobacz także: Jaka obudowa do komputera gamingowego?
  • Zasilacz do komputera – koniecznie powinien być to model, który zapewni stabilną pracę komputera i nie będzie sprawiał problemów w przyszłości. Ważne też, aby jego moc byłą odpowiednio dobrana do konfiguracji komputera. Jeśli natomiast planujecie w przyszłości modernizację zestawu, warto tutaj będzie wybrać konstrukcję z dodatkowym zapasem mocy.
  • System operacyjny – część zestawów budżecie 6000 zł jest sprzedawana razem z systemem operacyjnym Windows 11 Home lub Windows 11 Pro, dzięki czemu można z nich korzystać praktycznie zaraz po zakupie.
Komputronik Gaming Google News
Ciekawa nowości i lubiąca wyzwania. W wolnych od cyfrowych produkcji chwilach jest wojowniczą księżniczką w koszykarskim świecie lub wskakuje na deskę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (23 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO