Jaki komputer do gier do 6000 zł wybrać? Ranking gotowych PC-tów

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)
| autor: Paweł Maziarz |Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki komputer do gier do 6000 zł wybrać? Ranking gotowych PC-tów

Planujecie zakup nowego komputera do gier, ale nie macie dobrego rozeznania w temacie? W takim przypadku warto wybrać złożony komputer do gier – taka konfiguracja zawiera optymalnie dobrane podzespoły i jest przetestowana przed wysyłką do klienta. Wbrew pozorom nie trzeba tutaj od razu wydawać ogromnych pieniędzy. W naszym zestawieniu wybraliśmy najlepsze zestawy ze średniej półki, które pozwolą na komfortowe granie w nowsze tytuły, a przy tym nie nadwyrężą dostępnego budżetu.

Spis treści:

Wydajny komputer do gier – czym się cechuje?

Jaki komputer do gier do 6000 zł będzie najlepszym wyborem? Gotowy komputer do gier zwykle jest już odpowiednio skonfigurowany, ale warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy PC-ta i wybrać zestaw najlepiej spełniający nasze oczekiwania.

Karta graficzna do gier

Komputer stacjonarny do gier przede wszystkim musi wyróżniać się wydajną kartą graficzną. Aktualnie w przedziale cenowym do 6000 zł możemy wybrać zestawy PC wyposażone w modele GeForce RTX 3060 lub nawet RTX 3060 Ti. Karta graficzna do gier tej klasy pozwoli na komfortowe granie w każdy najnowszy tytuł w rozdzielczości FullHD na wysokich ustawieniach. Co więcej, można będzie pokusić się tutaj nawet o aktywowanie ray tracingu.

Podłączenie karty graficznej

Procesor do gier

Drugim ważnym elementem komputera do gier jest procesor – to właśnie on gwarantuje sprawne działanie całego systemu. Dobrze więc, aby procesor był dopasowany do wysokiej mocy karty graficznej i nie ograniczał jej potencjału. W zestawach ze średniej półki można spotkać modele AMD Ryzen 5 lub Intel Core i5. Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na nowsze jednostki – mowa o seriach Ryzen 5000 i Intel Core 12. generacji, które oferują lepsze osiągi w grach względem starszych układów.

Pamięć RAM

Ile RAMu będzie niezbędne do gier? W zestawach o tej mocy najlepiej wybrać 16GB RAM i dobrze aby były to szybkie moduły, co najmniej DDR4-3000. Trzeba też zwrócić uwagę, aby pamięci działały w trybie dwukanałowym – powinny być to zatem dwa moduły pamięci po 8GB.

Do bardziej rozbudowanych konfiguracji, które mogą również służyć do półprofesjonalnych zastosowań warto nawet zainwestować w 32GB. Taka konfiguracja na pewno będzie też bardziej przyszłościowa.

PC do gier do 6000

Dysk twardy

Wybierając dobry komputer do gier można już myśleć wyłącznie o dysku typu SSD. Szybki dysk do komputera stacjonarnego znacznie poprawi komfort pracy – możemy liczyć na szybsze uruchamianie systemu i sprawniejsze ładowanie gier.

Zwykłe dyski SSD SATA oferują wydajność do 550MB/s – to absolutne minimum w komputerach do gier. W przypadku najszybszych nośników M.2 PCIe transfery mogą natomiast dochodzić do 3500MB/s w przypadku modeli pod PCIe 3.0, lub nawet do 7000MB/s w przypadku modeli pod PCIe 4.0. Potencjał najszybszych dysków będzie można wykorzystać w najnowszych grach.

Płyta główna do gier

Płyta główna do komputera nie ma dużego wpływu na wydajność, ale wpływa na funkcjonalność zestawu. To właśnie od niej w głównej mierze zależy jaki procesor i pamięć można zamontować (lub w późniejszym czasie zmodernizować).

W niedrogich zestawach będą to raczej podstawowe konstrukcje. Warto jednak wybrać model oferujący cztery banki dla pamięci RAM (pod przyszłą modernizację), złącze na szybki dysk SSD M.2 PCIe i szeroki zakres portów USB pod akcesoria. Płyty z wyższej półki oferują też lepszej klasy kartę dźwiękową i szybszą kartę sieciową.

Płyta główna z podzespołami

Gamingowa obudowa

Wydajność komputera to nie wszystko. Wielu graczy zwraca uwagę także na wygląd PC-ta – kluczowym elementem jest zatem obudowa. Bardzo ciekawie prezentują się tutaj podświetlone i oszklone modele, które dają możliwość lepszego wyeksponowania podzespołów.

Najlepsze konstrukcje oferują sporo miejsca na podzespoły, co ma znaczenie w przypadku wydajniejszych, bardziej rozbudowanych konfiguracji. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację komponentów – niezbędnym wyposażeniem będzie dodatkowy wentylator komputerowy – najlepiej kilka sztuk.

komputer do gier do 6000 zł

Zasilacz do komputera

Podczas doboru konfiguracji warto również zadbać o odpowiedni zasilacz. Koniecznie powinien być to markowy model, który zapewni stabilną pracę komputera i nie będzie sprawiał problemów w przyszłości.

Ważne też, aby jego moc byłą odpowiednio dobrana do konfiguracji komputera. Jeśli natomiast planujecie w przyszłości modernizację zestawu, warto tutaj będzie wybrać konstrukcję z dodatkowym zapasem mocy.

System operacyjny

Część zestawów jest sprzedawana razem z systemem operacyjnym Windows 10 lub Windows 11, dzięki czemu można z nich korzystać praktycznie zaraz po zakupie. Takie konfiguracje z reguły są jednak odpowiednio droższe. W pozostałych przypadkach system trzeba zakupić we własnym zakresie.

Jak skonfigurować komputer do gier? Konfigurator PC

Gracze często wolą dostosować każdy element komputera gamingowego do swoich wymagań – w takim wypadku polecamy wykorzystać prosty w obsłudze Konfigurator PC, aby zbudować komputer od podstaw.

Jaki komputer do gier do 6000 zł? Gotowe zestawy

W tym rankingu znajdziesz:

  • Komputer dla gracza do 6000 zł: ASUS ROG Strix G15
  • Komputer do gier do 6000 zł: Lenovo Legion T5
  • PC dla gracza do 6000 zł: Komputronik Infinity X510 (K1)
  • Komputer do gier do 6000 zł: Komputronik Infinity X511
  • Najlepszy komputer gamingowy do 6000 zł: Komputronik Infinity X511

Taki komputer pozwoli na zagranie w następujące tytuły:


Zestaw Lenovo Legion T5 pozwoli na uruchomienie następujących gier:

  • God of War PC – 1080p Original
  • Battlefield 2042 – 1080p Ultra RT
  • Forza Horizon 5 – 1080p Extreme

Komputronik Infinity X510 [K1] nada się do grania w nowsze gry – np.:


Komputronik Infinity X511 [E1] to wydajny zestaw, który pozwoli na uruchomienie np.:


Komputronik Infinity X511 [D2] pozwoli na granie w następujące tytuły:


Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO