Dobry komputer do gier nie obejdzie się bez odpowiedniego procesora i karty graficznej. Wie o tym praktycznie każdy gracz składający gamingowy zestaw. Nie należy jednak zaniedbywać jakości i klasy płyty głównej, która właściwie jest podstawowym elementem każdego PC-ta. Czym się wyróżnia dobra płyta główna do gier? Czy warto inwestować w model gamingowy? Jak wybrać odpowiedni model? I najważniejsze, jakie płyty główne do gier obecnie polecamy do procesorów Intel i AMD? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
Spis treści:
Płyty główne dla graczy znajdziemy w ofercie wszystkich najważniejszych producentów. Ba! Takie modele to właściwie większość oferty dostępnej w sklepach. Czy rzeczywiście warto je wybierać? Płyty główne do gier najczęściej wyróżniają się lepszym wyglądem, ale oferują też dodatkowe funkcje względem „cywilnych” odpowiedników. Najczęściej znajdziemy na nich:
Jeżeli zależy Ci na wyglądzie sprzętu, warto dopłacić do gamingowego modelu. Nie jest to jednak absolutna konieczność – w tanich zestawach można wybrać zwykły sprzęt. Inna kwestia, że modele dla graczy wypierają standardowe konstrukcje, więc większość współczesnych płyt i tak jest gamingowa.
Jaki model wybrać do gamingowego komputera z procesorem Intel? Poniżej znajdziesz obecnie najlepsze płyty główne do gier:
Jeżeli nie lubisz przepłacać za podzespoły w swoim komputerze lub po prostu wystarczy Ci tańszy zestaw do gier (i “cywilnych” zastosowań), to zwróć uwagę na tą płytę od Gigabyte ze wsparciem dla pamięci DDR4. W niskiej cenie dostaniesz płytę z m.in. złączem PCI-Express 4.0 x16 dla karty graficznej, 2 x PCI-Express x1 dla kart rozszerzeń oraz 2 gniazda M.2 pod szybkie dyski SSD PCIe, w tym jedno NVMe. Płyta obsługuje procesory Intel Core z 12. generacji. Za wyborem tego urządzenia przemawia również szybka karta sieciowa 2.5G LAN.
Budując niedrogi komputer gamingowy nie musimy rezygnować z nowinek technicznych. Obsługa pamięci DDR4 do 5333(OC), PCIe 4.0 i procesorów najnowszej generacji pozwalają myśleć o modernizacji sprzętu w przyszłości. Dobra płyta główna do gier do 500 złotych to ASUS Prime B660M-K D4. Dzięki chipsetowi Intel B660 należy do grona nowoczesnych płyt głównych. Włożymy do niej procesor Intel Alder Lake 12-generacji, a także wydajną pamięć RAM. Płyta posiada udoskonalony układ zasilania Digi+ (VRM), wytrzymałe kondensatory i zaawansowane sterowanie układem chłodzenia FanXpert. Wszystko na kompaktowych wymiarach mATX. Dla graczy istotne może być też zamontowanie w tym modelu kilku punktów do pomiaru temperatury różnych podzespołów i chipsetu płyty, a także moduł do sterowania oświetleniem.
Jaka dobra płyta główna do gier sprawdzi się w zestawie z procesorem Intel Core i5? Jedną z propozycji może być Gigabyte Z690 UD DDR4. Ta płyta główna do 1000 złotych posiada świetny chipset Intel Z690, wspiera karty graficzne ze złączem PCI-Express 5.0 i RAM DDR4 do 5333 w O.C. To pozwoli wykorzystać wydajne, ale nie najdroższe podzespoły.
Również w tym modelu mamy do czynienia z rozbudowanymi i dwukrotnie powiększonymi radiatorami na sekcji zasilania, systemem zasilania Direct Digital VRM o podwójnej mocy oraz solidnymi polimerowymi tantalowymi kondensatorami. Płyta główna ma rozmiar ATX i wszystkie niezbędne złącza: 2.5G LAN, USB 3.2 Gen 2×2 Type-C, trzy gniazda M.2 PCIe 4.0 dla dysków SSD. Za efekty wizualne odpowiada system RGB FUSION 2.0.
Procesory AMD również stanowią dobrą bazę komputera do gier – poniżej znajdziesz nasz ranking płyt głównych do gier:
Porządna płyta do gier wcale nie musi być droga. Dobrym tego przykładem jest Gigabyte B550 AORUS ELITE V2. Producent zadbał o ciekawą stylistykę, którą wzbogacono podświetleniem RGB LED Sprzęt wyróżnia się także dobrą funkcjonalnością. Płyta pozwoli wykorzystać potencjał najnowszych procesorów Ryzen 5000 z obsługą PCI-Express 4.0. Graczy zainteresuje szybka karta sieciowa LAN 2.5G oraz dobrej jakości układ audio. Dobra sekcja zasilania powinna przyciągnąć entuzjastów, którzy chcieliby podkręcić sprzęt.
MSI MAG B550 TOMAHAWK to dobra płyta główna do gier, którą charakteryzuje ciekawy wygląd. Świetnie sprawdzi się więc w komputerach z przezroczystą obudową. Obsługuje najnowsze procesory AMD Ryzen seria od 3000 do 5000. Ulepszona konstrukcja – sześcio-warstwowa z podwójną dawką miedzi oraz 10 cyfrowych faz zasilania CPU -pozwala procesorom o dużej wydajności zachować wyższą wydajność i stabilność. To umożliwia granie w wymagające gry przez wiele godzin bez ryzyka przegrzewania płyty.
Umieścimy w niej kości pamięci RAM o maksymalnej częstotliwości do 4866MHz w A-XMP OC MODE. To idealny kompromis pomiędzy wciąż aktualnym rozwiązaniem, a coraz bardziej przystępnymi cenami. Dodatkowo płyty główne MSI z serii MAG zostały poddane przez producenta wielu testom – osiągnięto w nich wysoki poziom wytrzymałości.
Do czego służy płyta główna? Płyta główna jest niezbędnym elementem każdego komputera, bo to właśnie ona odpowiada za komunikację innych podzespołów i akcesoriów. Procesora, pamięci RAM, karty graficznej, dysków, a nawet drukarki, pendrive, czy słuchawek. Płyta główna ma zatem istotny wpływ na funkcjonalność i wydajność PC-ta, bo od niej zależy możliwość podłączenia niemal wszystkich komponentów.
Nie inaczej jest w zestawach do gier, aczkolwiek coraz częściej dochodzi jeszcze jedna sprawa. Sporo osób zwraca uwagę nie tylko na wydajność i funkcjonalność, ale też na wygląd komputera. W przypadku odsłoniętych obudów z przeszklonymi panelami, płyta jest podstawowym elementem, który ma wpływ na stylistykę i ocenę sprzętu. Można zatem powiedzieć, że to ona często nadaje charakter takiej maszynie.
Skoro już wiemy do czego służy płyta główna, to warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech:
Przeznaczenie informuje o zgodności danej płyty z określonymi procesorami. W sprzedaży znajdziemy płyty pod procesory Intel i AMD, co oznacza, że do danego modelu pasują wyłącznie procesory danego producenta.
Konieczne jest również wybranie odpowiedniego gniazda, które wspiera daną generację procesorów. W przypadku zestawów do gier warto zainteresować się modelami AMD AM4/AM5 i Intel LGA 1200. Płyty AMD sTRX4 i Intel LGA 2066 bardziej sprawdzą się jako podstawa stacji roboczej. Starsze modele np. płyty główne pod socket 1151 i FM2+ już nie nadają się do budowy topowych zestawów.
Chipset to podstawowy element płyty głównej, który łączy procesor z urządzeniami peryferyjnymi. Ma więc wpływ na funkcjonalność komputera. Dodatkowo modele z lepszymi chipsetami np. Intel Z590, Intel Z490, AMD X570, AMD B550, pozwalają na podkręcanie procesora lub pamięci RAM. Dzięki temu można uzyskać lepszą wydajność w bardzo wymagających grach.
Jeżeli jesteś wymagającym graczem i szukasz bardzo wydajnego zestawu, to zwróć uwagę na najnowsze (i droższe) chipsety Intel Z690, Intel Z790 czy AMD X670E. Tańsze alternatywy – np. płyty Intel H610 lub Intel B690 – nie są rekomendowane do budowy zestawów gamingowych.
Płyta główna odpowiada także za współpracę z pamięcią RAM.
W starszych modelach były to kości DDR3, ale takie konstrukcje właściwie już nie są dostępne w sprzedaży. Standardem oferującym dziś bardzo dobrą wydajność są kości pamięci typu DDR4. Obsługuje je większość nowych płyt głównych, a także polecane procesory do gier.
Poszczególne modele płyt mogą różnić się ilością gniazd na pamięć. W gamingowych modelach znajdziemy dwa lub cztery banki, natomiast na płytach dla stacji roboczych nawet osiem. Dla graczy optymalnym wyborem będą te pierwsze, ale najlepiej zdecydować się na wersje z czterema bankami.
Złącze PCI-E (PCI-Express) służy do montażu kart rozszerzeń w komputerze. Jak dobrać kartę graficzną do płyty głównej? Nowe karty wykorzystują złącze PCI-Express x16. Niektóre płyty oferują więcej takich złączy, a to pozwala na łączenie kilku kart, aczkolwiek to niszowe rozwiązanie, nawet w high-endowych kompach do gier.
Odpowiednie do gier karty graficzne posiadają zwykle złącze PCI Express 4.0, na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń ze wsparciem dla PCI Express 5.0. Oferuje jeszcze większą wydajność, w tym dwukrotnie wyższą przepustowość. O takiej technologii warto natomiast myśleć tylko przy składaniu naprawdę potężnego komputera (czytaj mając bardzo wysoki budżet).
W przypadku innych urządzeń np. karty dźwiękowej, kontrolera z dodatkowymi portami, lub dysku SSD, będzie to złącze PCI-Express x4 lub PCI-Express x1.
Ile takich złączy powinna mieć płyta główna do gier? Wszystko zależy od wymagań użytkownika, ale niezbędnym minimum jest jedno złącze PCI-Express x16 dla karty graficznej. Większość płyt – za wyjątkiem miniaturowych modeli mini-ITX – i tak oferuje więcej takich gniazd, więc i tak nie trzeba się bać o brak odpowiednich na podłączenie dodatkowych kart rozszerzeń.
Format mówi o wielkości płyty głównej, a można tutaj wyszczególnić kilka najpopularniejszych standardów:
Co ważne, rozmiar może mieć wpływ na funkcjonalność komputera. Najprościej mówiąc, im większa płyta tym więcej dostępnych gniazd. Konieczne jest więc dobranie odpowiedniego formatu płyty do obudowy komputera. W większości standardowych obudów sprawdzą się modele ATX, ale w kompaktowych zestawach konieczne będzie wybranie mniejszego modelu mATX lub nawet mini-ITX. Warto również pamiętać, że topowe, większe płyty formatu E-ATX i XL ATX wymagają też zastosowania nietypowych, większych obudów.
Budowa komputera do gier często idzie w parze z podkręcaniem podzespołów (w końcu oczekujemy możliwie najlepszej wydajności). Jaką wybrać płytę główną do overclockingu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na chipset, który pozwala na podkręcanie.
W ofertach producentów znajdziemy też modele typowo zaprojektowane do podkręcania. Takie konstrukcje często wyróżniają się:
Chcąc zwiększyć wydajność procesora, pamiętajmy aby te miał odblokowany mnożnik. Wśród procesorów Intel Core będą go miały modele oznaczone symbolem K, HK lub X.