Jaka płyta główna do gier? Wybieramy najlepsze modele

| autor: Jakub Bielecki | Przeczytasz w 9 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaka płyta główna do gier? Wybieramy najlepsze modele

Dobry komputer do gier nie obejdzie się bez odpowiedniego procesora i karty graficznej. Wie o tym praktycznie każdy gracz składający gamingowy zestaw. Nie należy jednak zaniedbywać jakości i klasy płyty głównej, która właściwie jest podstawowym elementem każdego PC-ta. Czym się wyróżnia dobra płyta główna do gier? Czy warto inwestować w model gamingowy? Jak wybrać odpowiedni model? I najważniejsze, jakie płyty główne do gier obecnie polecamy do procesorów Intel i AMD? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.


Spis treści:


Płyta główna gamingowa czy zwykła – co wybrać?

Płyty główne dla graczy znajdziemy w ofercie wszystkich najważniejszych producentów. Ba! Takie modele to właściwie większość oferty dostępnej w sklepach. Czy rzeczywiście warto je wybierać? Płyty główne do gier najczęściej wyróżniają się lepszym wyglądem, ale oferują też dodatkowe funkcje względem „cywilnych” odpowiedników. Najczęściej znajdziemy na nich:

  • dedykowane porty dla gamingowych myszek i klawiatur,
  • dobrej jakości układy dźwiękowe,
  • szybsze karty sieciowe (nierzadko z funkcjami optymalizującymi ruch sieciowy pod kątem gier sieciowych).

Jeżeli zależy Ci na wyglądzie sprzętu, warto dopłacić do gamingowego modelu. Nie jest to jednak absolutna konieczność – w tanich zestawach można wybrać zwykły sprzęt. Inna kwestia, że modele dla graczy wypierają standardowe konstrukcje, więc większość współczesnych płyt i tak jest gamingowa.

Płyta główna do gier pod procesor Intel – ranking

Jaki model wybrać do gamingowego komputera z procesorem Intel? Poniżej znajdziesz obecnie najlepsze płyty główne do gier:





Płyta główna do gier pod procesor AMD – ranking

Procesory AMD również stanowią dobrą bazę komputera do gier – poniżej znajdziesz nasz ranking płyt głównych do gier:






Jak samodzielnie wybrać płytę główną do gier?

Do czego służy płyta główna? Płyta główna jest niezbędnym elementem każdego komputera, bo to właśnie ona odpowiada za komunikację innych podzespołów i akcesoriów. Procesora, pamięci RAM, karty graficznej, dysków, a nawet drukarki, pendrive, czy słuchawek. Płyta główna ma zatem istotny wpływ na funkcjonalność i wydajność PC-ta, bo od niej zależy możliwość podłączenia niemal wszystkich komponentów.

Płyta główna do gier z podzespołami.

Nie inaczej jest w zestawach do gier, aczkolwiek coraz częściej dochodzi jeszcze jedna sprawa. Sporo osób zwraca uwagę nie tylko na wydajność i funkcjonalność, ale też na wygląd komputera. W przypadku odsłoniętych obudów z przeszklonymi panelami, płyta jest podstawowym elementem, który ma wpływ na stylistykę i ocenę sprzętu. Można zatem powiedzieć, że to ona często nadaje charakter takiej maszynie.

Skoro już wiemy do czego służy płyta główna, to warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech:

  • Przeznaczenie – jaki procesor planujemy zakupić.
  • Chipset – typ i moc.
  • Obsługiwaną pamięć – między innymi maksymaną częstotliwość.
  • Złącza PCI-E – ilość złączy oraz ich szybkość.
  • Format – wielkość płyty, np.: czy planujemy małą obudowę czy klasyczne ATX.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na przeznaczenie płyty?

Przeznaczenie informuje o zgodności danej płyty z określonymi procesorami. W sprzedaży znajdziemy płyty pod procesory Intel i AMD, co oznacza, że do danego modelu pasują wyłącznie procesory danego producenta.

Płyta główna do gier musi być dobrana pod procesor.

Konieczne jest również wybranie odpowiedniego gniazda, które wspiera daną generację procesorów. W przypadku zestawów do gier warto zainteresować się modelami AMD AM4/AM5 i Intel LGA 1200. Płyty AMD sTRX4 i Intel LGA 2066 bardziej sprawdzą się jako podstawa stacji roboczej. Starsze modele np. płyty główne pod socket 1151 i FM2+ już nie nadają się do budowy topowych zestawów.

Co to jest chipset i na co wpływa?

Chipset to podstawowy element płyty głównej, który łączy procesor z urządzeniami peryferyjnymi. Ma więc wpływ na funkcjonalność komputera. Dodatkowo modele z lepszymi chipsetami np. Intel Z590, Intel Z490, AMD X570, AMD B550, pozwalają na podkręcanie procesora lub pamięci RAM. Dzięki temu można uzyskać lepszą wydajność w bardzo wymagających grach.

Jeżeli jesteś wymagającym graczem i szukasz bardzo wydajnego zestawu, to zwróć uwagę na najnowsze (i droższe) chipsety Intel Z690, Intel Z790 czy AMD X670E. Tańsze alternatywy – np. płyty Intel H610 lub Intel B690 – nie są rekomendowane do budowy zestawów gamingowych.

DDR4 czy DDR5 – jaka pamięć w płycie głównej do gier? 

Płyta główna odpowiada także za współpracę z pamięcią RAM.

  • W nowoczesnych modelach znajdziemy gniazda obsługujące kości typu DDR4 (co wynika również ze specyfikacji procesora), więc taką pamięć musimy zamontować w komputerze.
  • Chcąc wyposażyć swój sprzęt w najwydajniejsze podzespoły warto też pomyśleć o kościach pamięci DDR5 czyli najnowszym standardzie pamięci (zwróć uwagę, że płyty AM5 obsługują tylko taką pamięć).

W starszych modelach były to kości DDR3, ale takie konstrukcje właściwie już nie są dostępne w sprzedaży. Standardem oferującym dziś bardzo dobrą wydajność są kości pamięci typu DDR4. Obsługuje je większość nowych płyt głównych, a także polecane procesory do gier.

Poszczególne modele płyt mogą różnić się ilością gniazd na pamięć. W gamingowych modelach znajdziemy dwa lub cztery banki, natomiast na płytach dla stacji roboczych nawet osiem. Dla graczy optymalnym wyborem będą te pierwsze, ale najlepiej zdecydować się na wersje z czterema bankami.

Ile złączy PCI-E powinna ich mieć płyta główna do gier?

Złącze PCI-E (PCI-Express) służy do montażu kart rozszerzeń w komputerze. Jak dobrać kartę graficzną do płyty głównej? Nowe karty wykorzystują złącze PCI-Express x16. Niektóre płyty oferują więcej takich złączy, a to pozwala na łączenie kilku kart, aczkolwiek to niszowe rozwiązanie, nawet w high-endowych kompach do gier.

Odpowiednie do gier karty graficzne posiadają zwykle złącze PCI Express 4.0, na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń ze wsparciem dla PCI Express 5.0. Oferuje jeszcze większą wydajność, w tym dwukrotnie wyższą przepustowość. O takiej technologii warto natomiast myśleć tylko przy składaniu naprawdę potężnego komputera (czytaj mając bardzo wysoki budżet).

W przypadku innych urządzeń np. karty dźwiękowej, kontrolera z dodatkowymi portami, lub dysku SSD, będzie to złącze PCI-Express x4 lub PCI-Express x1.

Ile takich złączy powinna mieć płyta główna do gier? Wszystko zależy od wymagań użytkownika, ale niezbędnym minimum jest jedno złącze PCI-Express x16 dla karty graficznej. Większość płyt – za wyjątkiem miniaturowych modeli mini-ITX – i tak oferuje więcej takich gniazd, więc i tak nie trzeba się bać o brak odpowiednich na podłączenie dodatkowych kart rozszerzeń.

Format – jaki rozmiar płyty głównej do gier?

Format mówi o wielkości płyty głównej, a można tutaj wyszczególnić kilka najpopularniejszych standardów:

  • mini-ITX,
  • mATX (micro ATX),
  • ATX,
  • E-ATX (extended ATX)
  • XL ATX.

Co ważne, rozmiar może mieć wpływ na funkcjonalność komputera. Najprościej mówiąc, im większa płyta tym więcej dostępnych gniazd. Konieczne jest więc dobranie odpowiedniego formatu płyty do obudowy komputera. W większości standardowych obudów sprawdzą się modele ATX, ale w kompaktowych zestawach konieczne będzie wybranie mniejszego modelu mATX lub nawet mini-ITX. Warto również pamiętać, że topowe, większe płyty formatu E-ATX i XL ATX wymagają też zastosowania nietypowych, większych obudów.

Więcej przeczytasz w poradniku:
Jaka obudowa do komputera gamingowego?
Jak wybrać płytę główną do gier?

Jaka płyta główna do podkręcania?

Budowa komputera do gier często idzie w parze z podkręcaniem podzespołów (w końcu oczekujemy możliwie najlepszej wydajności). Jaką wybrać płytę główną do overclockingu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na chipset, który pozwala na podkręcanie.

  • W przypadku modeli Intela będą to układy Z390, Z490, Z590, Z690, B690, B660 (podkręcanie procesora i pamięci RAM) oraz H570 i B560 (podkręcanie pamięci RAM).
  • Natomiast w płytach dla procesorów AMD są to układy X570, B550, X470, B450 (podkręcanie procesora i pamięci RAM) oraz A520 i A320 (podkręcanie pamięci RAM).

W ofertach producentów znajdziemy też modele typowo zaprojektowane do podkręcania. Takie konstrukcje często wyróżniają się:

  • Mocniejszą sekcją zasilania
  • Lepszym chłodzeniem
  • Dodatkowymi przyciskami i przełącznikami
  • Samo oprogramowanie (BIOS) też oferuje więcej możliwości, zwłaszcza pod kątem ekstremalnego OC.

Chcąc zwiększyć wydajność procesora, pamiętajmy aby te miał odblokowany mnożnik. Wśród procesorów Intel Core będą go miały modele oznaczone symbolem K, HK lub X.

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (9 głosów)

Czytaj Więcej