Jaka obudowa do komputera gamingowego? Najlepsze obudowy gamingowe

| autor: Jakub Krawczyński | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaka obudowa do komputera gamingowego? Najlepsze obudowy gamingowe

Według opinii wielu użytkowników obudowa do komputera gamingowego jest tym elementem zestawu, który nadaje mu charakteru. Ale to nie tylko gra pozorów, bo zależnie od tego z jakich podzespołów ma być zbudowany PC do gier, potrzebna będzie obudowa o określonych cechach i funkcjonalności. Oczywiście można ją wybrać jako pierwszą, ze względu na efektowny wygląd, ale najlepiej zaplanować jej typ i możliwości z uwzględnieniem komponentów, które będziemy chcieli w mniej umieścić.

Niezależnie czy interesuje Cię zaawansowana obudowa gamingowa z RGB, czy po prostu chcesz wymienić swoją na nową, ten poradnik pomoże w wyborze i wyjaśni czym się kierować.

Spis treści:

Jak wybrać obudowę do komputera gamingowego?

Wybór obudowy gamingowej do komputera polecamy rozpocząć od 3 kroków:

  1. Wybierz rozmiar pod swoją płytę główną i komponenty
  2. Określ swój budżet
  3. Rozważ walory estetyczne

1. Wybierz rozmiar pod swoją płytę główną i komponenty

Aby dokonać właściwego wyboru obudowy do komputera do gier, zastanów się, jakiej chcesz używać:

  • Płyty głównej
  • Procesora
  • Karty graficznej
  • Chłodzenia
  • Ile będzie Ci potrzebnych dysków.

Od doboru tych komponentów uzależnisz dobór obudowy. W przypadku CPU, musisz sprawdzić także maksymalną wysokość coolera, jaką płyta główna obsługuje.

Istnieją trzy główne standardy płyt głównych:

  • Obudowy PC ATX –  określane również jako standard ATX, mają wymiary 305x244mm.
  • Obudowy PC micro ATX –  taka obudowa to płyta z mniejszą ilością gniazd PCIe i dzięki temu nieco krótsza, ma tylko 244x244mm
  • Obudowy PC mini ITX –  to bardzo małe płyty i odznaczają się gabarytami tylko 170x170mm

W zależności od tego, jaką płytę główną posiadasz lub jakie podzespoły planujesz w niej umieścić, będziesz potrzebować innego rozmiaru obudowy. Generalnie rzecz biorąc, istnieją trzy główne typy obudowy:

Duża obudowa Big Tower / Full Tower

Obudowy Big Tower / Full Tower mają 55-75cm wysokości i 22-32cm szerokości. Ten typ obudowy obsłuży wszystkie powyższe standardy płyt głównych, jak również będzie zgodna z wieloma innymi (np. Extended ATX.)

Obudowy Big Tower są przydatne dla osób, które planują umieścić rozbudowany system chłodzenia (np. wodnego), więcej dysków, a także bardzo długie karty graficzne. Posiadają one najwięcej zatok na dyski oraz wentylatorów. Tego typu obudowy są z reguły przeznaczone dla profesjonalistów (do stacji roboczych) lub hardcore’owych graczy i overclockerów.

Obudowa Midi Tower

Obudowy Midi Tower są zdecydowanie najczęściej spotykane. Taka obudowa ma wymiary 35-55cm wysokości na 15-25cm szerokości. Tego typu obudowa będzie kompatybilna ze wszystkimi głównymi standardami płyt głównych: PC ATX, Micro ATX, Mini ATX. Sprawdzi się doskonale w większości przypadków i zapewni nadal dość dużo miejsca na wiele dysków, kart graficznych, a także przestrzeń na rozbudowane chłodzenie.

Mała obudowa Micro Tower

Obudowy Micro Tower są jeszcze mniejsze i mają wymiary od 30-45cm wysokości na 15-24cm szerokości. Na ogół taka obudowa obsługuje wyłącznie Micro ATX i Mini ITX, aczkolwiek istnieje kilka modeli, które są kompatybilne także z PC ATX. Micro Tower to dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz, aby sprzęt zajmował dużo miejsca, aczkolwiek trzeba się pogodzić z tym, że chłodzenia wodnego tutaj raczej nie zrobimy. Wybierając obudowę Micro Tower należy zwrócić uwagę na maksymalny rozmiar obsługiwanych kart graficznych i mieć świadomość, że raczej nie będzie tu miejsca na dołożenie dodatkowych komponentów.

obudowa pc gamingowa

2. Określ swój budżet

Po określeniu, jaki rozmiar będzie najlepiej pasował do naszej konfiguracji sprzętu, warto zastanowić się nad przedziałem cenowym. To właśnie od niego będzie zależeć liczba dodatkowych funkcji i bajerów w obudowie.

Tanie obudowy do komputerów

Budżetowe obudowy, te w okolicach 200 zł, zazwyczaj nie oferują wiele różnorodności. Nie mają tunelu chłodzącego dla zasilacza, nie mają filtrów przeciwkurzowych, w zestawie najczęściej jest tylko jeden wiatraczek i to przeciętnej jakości. Blacha z reguły jest dość cienka a konstrukcja nie tak sztywna jak droższe obudowy, przez co czasami mogą wpadać w wibracje i wydawać różne dziwne dźwięki.

Na cenę obudowy wpływa nie tylko ilość zamontowanych wiatraczków, ale również ich jakość. Wiatraczki chłodzące mogą dość mocno różnić się efektywnością, solidnością i trwałością. Inna sprawa, że czasami dwa wysokiej jakości wiatraczki mogą okazać się wydajniejsze i cichsze, niż cztery zwykłej jakości.

Obudowy gamingowe do 300-500 zł

Obudowy ze średniej półki (300-500zł) mogą oferować więcej wentylatorów, zatok na dyski, zapewniać cichą pracę, a niekiedy są również zgodne z systemami chłodzenia wodnego. W tym przedziale cenowym można również oczekiwać beznarzędziowego montażu, systemu zarządzania kablami, czy też podświetlenia RGB i paneli z hartowanego szkła.

Najlepsze obudowy gamingowe

Powyżej 500 zł otwiera się wyższa półka cenowa, a więc obudowy, które są raczej bezkompromisowe. To wśród nich znajdziemy modele z największą liczbą zatok, slotów i portów, najlepsze wyciszenie oraz dodatkowe walory estetyczne. Warto jednak nie przesadzać z tymi ostatnimi kosztem wydajności.

obudowa komputera gamingowa

3. Rozważ walory estetyczne

Jeśli rozważasz kilka podobnych funkcjonalnie obudów w różnej cenie, zwróć uwagę na ich wzornictwo i wykonanie. To właśnie te aspekty będą je wyróżniać – a także w dużej mierze wpływać na ich cenę. Granie to dla wielu ważne hobby, ale jest to zarazem okazja, aby swój sprzęt (w tym kartę graficzną) wyeksponować z jak najlepszej strony. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są różnego rodzaju oświetlenie RGB oraz panele ze szkła hartowanego.

gamingowa obudowa do komputera

Dobra obudowa gamingowa – na co zwrócić uwagę?

  1. Punkty mocowania SSD, zatoki
  2. Montaż beznarzędziowy
  3. Wentylatory i przepływ powietrza
  4. Obsługa chłodzenia wodnego i rozmiar radiatorów
  5. Tłumienie hałasu
  6. System zarządzania kablami
  7. Duża liczba portów na przednim panelu
  8. Pionowe mocowanie karty graficznej

1. Punkty mocowania SSD, zatoki

Niektóre obudowy zapewniają również punkty mocowania SSD z tyłu tacy płyty głównej, co może być wygodnym rozwiązaniem.

  • Jeśli masz zamiar korzystać również z dysków SATA (są przecież SATA III SSD), sprawdź, czy dana płyta główna zapewni wystarczającą liczbę zatok 2,5 i 3,5 cala.
  • Z kolei zatoki 5,25 cala będą potrzebne, jeśli chcesz umieścić napęd optyczny (np. DVD lub Blu-ray) czy też kontroler wiatraków. Warto mieć też na uwadze, że niektóre płyty rezygnują z zatok 5,25 cala na rzecz lepszego przepływu powietrza.

Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model ma miejsce na te rzeczy.

2. Montaż beznarzędziowy

Jeśli chodzi o obudowy ze średniej i wysokiej półki cenowej, niemal każda z nich będzie wyróżniać się montażem beznarzędziowym, wykorzystującym system zatrzasków, zabezpieczeń i śrub niewymagających narzędzi. Dzięki temu rozwiązaniu szybko i sprawnie złożymy obudowę oraz będziemy mogli wymieniać komponenty.

3. Wentylatory i przepływ powietrza

Plan minimum to przynajmniej dwa wentylatory, aczkolwiek im jest ich więcej, tym lepiej. Twój PC będzie sprawniejszy, jeśli nie dopuścisz aby w środku kumulowało się ciepło wydzielane przez podzespoły –  najlepiej poniżej 40°C. Nie musisz wstawiać wszystkich wiatraczków od razu, ale warto wykluczyć obudowy, które mają wyłącznie miejsce na jeden mały wiatraczek.

Niektóre modele obudów rezygnują z wnęk 5,25 cala na rzecz lepszego systemu cyrkulacji powietrza z przedniego panelu. Są też modele, w których panele z hartowanego szkła redukują nieco możliwości wentylacji.

obudowa gamingowa rgb

4. Obsługa chłodzenia wodnego i rozmiar radiatorów

Jeśli chcesz trzymać temperatury CPU w optymalnym zakresie – a zarazem obniżyć poziom hałasu i podwyższyć wydajność sprzętu – zwróć uwagę, czy płyta główna obsługuje chłodzenie wodne.

Najczęściej zgodne z nim są płyty Big Tower oraz Midi Tower. Jeśli jednak chcesz użyć dużego radiatora chłodzenia cieczą (np.: 360mm), musisz zdecydować się na największy rozmiar obudowy. Jeśli natomiast użyjesz wersji 240mm – obudowa Midi Tower powinna się sprawdzić.

5. Tłumienie hałasu

Niektóre obudowy zbudowane są ze specjalnych materiałów, które tłumią dźwięk i zmniejszają poziom wibracji. Zwiększa to komfort pracy, szczególnie jeśli siedzimy przy komputerze kilka godzin. Ważna jest tutaj jakość materiałów samej obudowy oraz zastosowanie mat wygłuszających.

6. System zarządzania kablami

Już nawet obudowy ze średniej półki posiadają specjalne wycięcia i przelotki, aby przeprowadzić i zakryć kable. Dzięki temu wnętrze naszego komputera prezentuje się schludniej, ale i nasz komputer będzie miał lepszy przepływ powietrza i niższe temperatury.

7. Duża liczba portów na przednim panelu

Jeśli zależy Ci na wygodzie i posiadasz dużą liczbę akcesoriów lub często używasz pendrive, zwróć uwagę ile portów USB, audio, lub nawet portów HDMI dla headsetów VR, znajdziesz na przednim panelu.

8. Pionowe mocowanie karty graficznej

To funkcja, która pozwoli wyeksponować naszą kartę graficzną – szczególnie jeśli mamy przezroczysty, szklany panel boczny – jak i uniknąć fizycznego przeciążenia portu PCIe na płycie głównej – w przypadku topowych modeli kart lub takich z bardzo rozbudowanym chłodzeniem.

obudowa do komputera gamingowego

Jaka obudowa gamingowa? Ranking

W tym rankingu znajdziesz obecnie najpopularniejsze i najlepsze obudowy do komputerów do gier. Ranking podzieliliśmy na obudowy zgodne ze standardami: PC ATX, Micro ATX oraz Mini ITX.

Obudowy gamingowe PC ATX:

  • Obudowa gamingowa do 500 zł: be quiet! Pure Base 500DX
  • Najlepsza obudowa gamingowa: Corsair 7000D AIRFLOW Tempered Glass

Obudowy gamingowe Micro ATX:

  • Obudowa gamingowa Midi Tower: Chieftec Scorpion III GL-03B-OP
  • Klasyczna obudowa do 500 zł: NZXT H510

Obudowy gamingowe Mini ITX:

  • Mała obudowa do komputera do gier: Corsair Crystal Series 280X RGB
  • Tania obudowa gamingowa: SilentiumPC Signum SG1V EVO TG ARGB






Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO