Według opinii wielu użytkowników obudowa do komputera gamingowego jest tym elementem zestawu, który nadaje mu charakteru. Ale to nie tylko gra pozorów, bo zależnie od tego z jakich podzespołów ma być zbudowany PC do gier, potrzebna będzie obudowa o określonych cechach i funkcjonalności. Oczywiście można ją wybrać jako pierwszą, ze względu na efektowny wygląd, ale najlepiej zaplanować jej typ i możliwości z uwzględnieniem komponentów, które będziemy chcieli w mniej umieścić.
Niezależnie czy interesuje Cię zaawansowana obudowa gamingowa z RGB, czy po prostu chcesz wymienić swoją na nową, ten poradnik pomoże w wyborze i wyjaśni czym się kierować.
Spis treści:
Wybór obudowy gamingowej do komputera polecamy rozpocząć od 3 kroków:
Aby dokonać właściwego wyboru obudowy do komputera do gier, zastanów się, jakiej chcesz używać:
Od doboru tych komponentów uzależnisz dobór obudowy. W przypadku CPU, musisz sprawdzić także maksymalną wysokość coolera, jaką płyta główna obsługuje.
Istnieją trzy główne standardy płyt głównych:
W zależności od tego, jaką płytę główną posiadasz lub jakie podzespoły planujesz w niej umieścić, będziesz potrzebować innego rozmiaru obudowy. Generalnie rzecz biorąc, istnieją trzy główne typy obudowy:
Obudowy Big Tower / Full Tower mają 55-75cm wysokości i 22-32cm szerokości. Ten typ obudowy obsłuży wszystkie powyższe standardy płyt głównych, jak również będzie zgodna z wieloma innymi (np. Extended ATX.)
Obudowy Big Tower są przydatne dla osób, które planują umieścić rozbudowany system chłodzenia (np. wodnego), więcej dysków, a także bardzo długie karty graficzne. Posiadają one najwięcej zatok na dyski oraz wentylatorów. Tego typu obudowy są z reguły przeznaczone dla profesjonalistów (do stacji roboczych) lub hardcore’owych graczy i overclockerów.
Obudowy Midi Tower są zdecydowanie najczęściej spotykane. Taka obudowa ma wymiary 35-55cm wysokości na 15-25cm szerokości. Tego typu obudowa będzie kompatybilna ze wszystkimi głównymi standardami płyt głównych: PC ATX, Micro ATX, Mini ATX. Sprawdzi się doskonale w większości przypadków i zapewni nadal dość dużo miejsca na wiele dysków, kart graficznych, a także przestrzeń na rozbudowane chłodzenie.
Obudowy Micro Tower są jeszcze mniejsze i mają wymiary od 30-45cm wysokości na 15-24cm szerokości. Na ogół taka obudowa obsługuje wyłącznie Micro ATX i Mini ITX, aczkolwiek istnieje kilka modeli, które są kompatybilne także z PC ATX. Micro Tower to dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz, aby sprzęt zajmował dużo miejsca, aczkolwiek trzeba się pogodzić z tym, że chłodzenia wodnego tutaj raczej nie zrobimy. Wybierając obudowę Micro Tower należy zwrócić uwagę na maksymalny rozmiar obsługiwanych kart graficznych i mieć świadomość, że raczej nie będzie tu miejsca na dołożenie dodatkowych komponentów.
Po określeniu, jaki rozmiar będzie najlepiej pasował do naszej konfiguracji sprzętu, warto zastanowić się nad przedziałem cenowym. To właśnie od niego będzie zależeć liczba dodatkowych funkcji i bajerów w obudowie.
Budżetowe obudowy, te w okolicach 200 zł, zazwyczaj nie oferują wiele różnorodności. Nie mają tunelu chłodzącego dla zasilacza, nie mają filtrów przeciwkurzowych, w zestawie najczęściej jest tylko jeden wiatraczek i to przeciętnej jakości. Blacha z reguły jest dość cienka a konstrukcja nie tak sztywna jak droższe obudowy, przez co czasami mogą wpadać w wibracje i wydawać różne dziwne dźwięki.
Na cenę obudowy wpływa nie tylko ilość zamontowanych wiatraczków, ale również ich jakość. Wiatraczki chłodzące mogą dość mocno różnić się efektywnością, solidnością i trwałością. Inna sprawa, że czasami dwa wysokiej jakości wiatraczki mogą okazać się wydajniejsze i cichsze, niż cztery zwykłej jakości.
Obudowy ze średniej półki (300-500zł) mogą oferować więcej wentylatorów, zatok na dyski, zapewniać cichą pracę, a niekiedy są również zgodne z systemami chłodzenia wodnego. W tym przedziale cenowym można również oczekiwać beznarzędziowego montażu, systemu zarządzania kablami, czy też podświetlenia RGB i paneli z hartowanego szkła.
Powyżej 500 zł otwiera się wyższa półka cenowa, a więc obudowy, które są raczej bezkompromisowe. To wśród nich znajdziemy modele z największą liczbą zatok, slotów i portów, najlepsze wyciszenie oraz dodatkowe walory estetyczne. Warto jednak nie przesadzać z tymi ostatnimi kosztem wydajności.
Jeśli rozważasz kilka podobnych funkcjonalnie obudów w różnej cenie, zwróć uwagę na ich wzornictwo i wykonanie. To właśnie te aspekty będą je wyróżniać – a także w dużej mierze wpływać na ich cenę. Granie to dla wielu ważne hobby, ale jest to zarazem okazja, aby swój sprzęt (w tym kartę graficzną) wyeksponować z jak najlepszej strony. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są różnego rodzaju oświetlenie RGB oraz panele ze szkła hartowanego.
Niektóre obudowy zapewniają również punkty mocowania SSD z tyłu tacy płyty głównej, co może być wygodnym rozwiązaniem.
Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model ma miejsce na te rzeczy.
Jeśli chodzi o obudowy ze średniej i wysokiej półki cenowej, niemal każda z nich będzie wyróżniać się montażem beznarzędziowym, wykorzystującym system zatrzasków, zabezpieczeń i śrub niewymagających narzędzi. Dzięki temu rozwiązaniu szybko i sprawnie złożymy obudowę oraz będziemy mogli wymieniać komponenty.
Plan minimum to przynajmniej dwa wentylatory, aczkolwiek im jest ich więcej, tym lepiej. Twój PC będzie sprawniejszy, jeśli nie dopuścisz aby w środku kumulowało się ciepło wydzielane przez podzespoły – najlepiej poniżej 40°C. Nie musisz wstawiać wszystkich wiatraczków od razu, ale warto wykluczyć obudowy, które mają wyłącznie miejsce na jeden mały wiatraczek.
Niektóre modele obudów rezygnują z wnęk 5,25 cala na rzecz lepszego systemu cyrkulacji powietrza z przedniego panelu. Są też modele, w których panele z hartowanego szkła redukują nieco możliwości wentylacji.
Jeśli chcesz trzymać temperatury CPU w optymalnym zakresie – a zarazem obniżyć poziom hałasu i podwyższyć wydajność sprzętu – zwróć uwagę, czy płyta główna obsługuje chłodzenie wodne.
Najczęściej zgodne z nim są płyty Big Tower oraz Midi Tower. Jeśli jednak chcesz użyć dużego radiatora chłodzenia cieczą (np.: 360mm), musisz zdecydować się na największy rozmiar obudowy. Jeśli natomiast użyjesz wersji 240mm – obudowa Midi Tower powinna się sprawdzić.
Niektóre obudowy zbudowane są ze specjalnych materiałów, które tłumią dźwięk i zmniejszają poziom wibracji. Zwiększa to komfort pracy, szczególnie jeśli siedzimy przy komputerze kilka godzin. Ważna jest tutaj jakość materiałów samej obudowy oraz zastosowanie mat wygłuszających.
Już nawet obudowy ze średniej półki posiadają specjalne wycięcia i przelotki, aby przeprowadzić i zakryć kable. Dzięki temu wnętrze naszego komputera prezentuje się schludniej, ale i nasz komputer będzie miał lepszy przepływ powietrza i niższe temperatury.
Jeśli zależy Ci na wygodzie i posiadasz dużą liczbę akcesoriów lub często używasz pendrive, zwróć uwagę ile portów USB, audio, lub nawet portów HDMI dla headsetów VR, znajdziesz na przednim panelu.
To funkcja, która pozwoli wyeksponować naszą kartę graficzną – szczególnie jeśli mamy przezroczysty, szklany panel boczny – jak i uniknąć fizycznego przeciążenia portu PCIe na płycie głównej – w przypadku topowych modeli kart lub takich z bardzo rozbudowanym chłodzeniem.
W tym rankingu znajdziesz obecnie najpopularniejsze i najlepsze obudowy do komputerów do gier. Ranking podzieliliśmy na obudowy zgodne ze standardami: PC ATX, Micro ATX oraz Mini ITX.
Obudowy gamingowe PC ATX:
Obudowy gamingowe Micro ATX:
Obudowy gamingowe Mini ITX:
be quiet! Pure Base 500DX ma wszystko, czego potrzebuje wymagający użytkownik, a jednocześnie zamyka się w rozsądnej cenie 500zł. Producent zadbał o dobre chłodzenie wraz z trzema zamontowanymi wentylatorami 140mm i możliwością rozbudowy do sześciu wentylatorów. Obudowa ta jest zoptymalizowana pod wysoką cyrkulację powietrza i zapewnia możliwość montażu chłodzenia wodnego. Walory estetyczne dopełnia duża ilość podświetlenia RGB oraz panel ze szkła hartowanego.
Jeśli potrzebujesz gigantycznej przestrzeni na mocarnego PC z wieloma komponentami i chłodzeniem wodnym, rozważ Corsair 7000D AIRFLOW. Jest ona wykonana z fenomenalnej jakości materiałów oraz panelem z przyciemnianego hartowanego szkła. Jako jedna z niewielu oferuje możliwość zamontowania jednocześnie dwóch dużych radiatorów do chłodzenia wodnego – tym nawet jednego o długości 480mm. Fabrycznie znajdziemy tu trzy wentylatory 140mm (z przodu i tyłu), ale można ich zainstalować łącznie aż 13 (także u góry i po bokach). W środku zmieścimy aż 10 dysków, a przedni panel I/O zapewnia cztery porty USB 3.0, jeden USB-C oraz wejście 3,5mm na słuchawki/mikrofon.
Obudowa Chieftec Scorpion III kierowana jest do graczy o średnim budżecie. Łączy ona dobrą funkcjonalność w swojej półce cenowej z relatywnie atrakcyjnym wyglądem. Firmowo w Scorpion III zainstalowano aż cztery wentylatory 120mm (trzy z przodu i jeden z tyłu), z możliwością rozbudowy o kolejne dwa wentylatory 120mm. Jest to zdecydowanie model, który będziesz chciał postawić na biurko, a to za sprawą podświetlanych RGB wentylatorów, oraz bocznego panelu z hartowanego szkła.
NZXT H510 to coś dla fanów eleganckiego minimalizmu. Obudowa jest zarówno ergonomiczna i zapewnia świetną cyrkulację powietrza, jak i również wyróżnia się schludnym, unikatowym designem. Warto o niej pomyśleć, jeśli planujesz zainstalowanie chłodzenia wodnego i lubisz patrzeć na wnętrze swojego PC-ta – ma panel ze szkła hartowanego, ale niekoniecznie chcesz podświetlenie RGB. Sporo przestrzeni oraz bardzo dobry system zarządzania kablami zapewnią dobrą wydajność termiczną oraz estetyczny wygląd.
Obudowa ta jest klasyfikowana jako Mini ITX, jednak z powodzeniem może być stosowana przez osoby, które rozważały Micro-ATX. To ze względu na jej większe niż standardowe gabaryty w swojej klasie. W tej kategorii produkt Corsair ma wszystko. Zarówno otrzymamy tutaj piękny wygląd z podświetlonymi RGB wentylatorami – firmowo są zamontowane dwa 120mm – trzy panele z hartowanego szkła oraz całkiem sporą możliwość rozbudowy.Producent umieścił pięć kieszeni na dyski, możliwość dodania dwóch dodatkowych wentylatorów 140mm, a na przednim panelu I/O – dwa porty USB 3.1 oraz audio. Całość dopełnia dwukomorowa konstrukcja, dzięki czemu w środku swobodnie i schludnie rozmieścimy komponenty oraz kable.
SilentiumPC Signum SG1V EVO to produkt budżetowy, ale zarazem oferujący bardzo wiele. Producent nie poskąpił wentylatorów, firmowo montując cztery 120mm, z możliwością dołożenia kolejnych czterech. Warto podkreślić przewiewny panel typu „mesh”, który dodatkowo zoptymalizuje przepływ powietrza oraz użycie filtrów przeciwkurzowych. Sprzęt jest też kompatybilny ze wszystkimi systemami chłodzenia cieczą. Od strony estetycznej, swoje zrobi panel ze szkła hartowanego oraz podświetlenie ARGB na wentylatorach.
Mogą Cię zainteresować: