Jaka myszka do gier? Jak rozsądnie wybrać myszkę gamingową?

| autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 9 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaka myszka do gier? Jak rozsądnie wybrać myszkę gamingową?

Chcesz wiedzieć, jak wybrać mysz gamingową? Jaka myszka do gier będzie optymalnym wyborem dla Ciebie? Rozkładamy temat na czynniki pierwsze, przedstawiając odpowiedzi na pytania: jaka mysz do gier jest najlepsza dla gracza, jak określić wymagania i ustalić swoje preferencje. Wybór wcale nie jest taki prosty, ale nie mamy wątpliwości, że po lekturze tego poradnika będziesz wiedzieć jak się za to zabrać.

Spis treści:

Jak wybrać mysz gamingową?

No dobrze, czas przejść do rzeczy. Zwróć uwagę na te konkretne cechy, gdy twoim celem jest najlepsza myszka gamingowa:

  • sensor – jest sercem myszki i to od niego zależy, jak dobrze działa,
  • rozdzielczość – tym wyższa, im bardziej dynamiczną grę preferujesz,
  • łączność – może być przewodowa lub bezprzewodowa, byle niezawodna,
  • liczba programowalnych przycisków – w niektórych gatunkach ma kluczowe znaczenie,
  • waga – szczególnie ważna dla graczy FPS,
  • konstrukcja – dostosowana do twojej dłoni i używanego chwytu.

Czy dobra mysz gamingowa podbija umiejętności?

Zanim przejdziemy do szczegółów warto zaznaczyć, dlaczego dobrze dobrana mysz jest tak ważna dla gracza. Często pojawia się pytanie – jaka myszka do gier podbije umiejętności gracza? Odpowiedź jest skomplikowana. Faktem jest, że dobra myszka gamingowa nie uczyni cię lepszym graczem. Słaba myszka do gier może jednak sprawić, że nie będziesz w stanie wykorzystać pełni swojego potencjału na wirtualnym polu bitwy. Gryzoń, którego sensor nie nadąża za twoimi ruchami, albo który nie pozwala korzystać z zaprogramowanych skrótów, może po prostu negatywnie wpłynąć na osiągane przez ciebie wyniki.

Jaka myszka do gier

Warto przy okazji podkreślić, że istotne jest nie tylko to, jakie urządzenie zdecydujesz się kupić, ale też sposób, w jaki je później skonfigurujesz. Dobre ustawienia myszki mogą na przykład poprawić celność strzelania w takich grach jak CS:GO czy Call of Duty.

Popularne myszki gamingowe:

Sensor optyczny czy laserowy w myszce dla gracza?

Sensor to serce, a więc najważniejszy element myszki. To on określa jak sprawnie działa urządzenie. Laserowe czujniki odchodzą już do lamusa i aktualnie znacznie rozsądniej jest wybrać myszkę z sensorem optycznym. Sensor optyczny zapewnia większą precyzję działania, niezależnie od ustawionego poziomu czułości. Oczywiście nie każdy model oferuje takie same możliwości, szczególnie zasługujące na uznanie sensory znajdziesz w naszym rankingu: Najlepsze sensory w myszkach do gier

Sensor optyczny
Sensor w myszce

Co to jest DPI w myszce gamingowej? Jaką rozdzielczość wybrać?

DPI to jednostka, w jakiej podawana jest rozdzielczość sensora myszki. Określa ile punktów na ekranie jest w stanie pokonać myszka podczas przesunięcia o 1 cal (czyli 2,54 cm) po podkładce czy blacie biurka.

To jasne, że im wyższa rozdzielczość, tym szybszy jest gryzoń. Najlepsze modele potrafią zaoferować 20.000 DPI, a nawet 25.600 DPI. W rzeczywistości jednak rzadko kiedy wykorzystuje się więcej niż 8000 DPI, ponieważ trudno wówczas o zachowanie pełnej kontroli nad rozgrywką. Mimo to, za standard uważa się dziś wartość dwa razy wyższą. Jeśli chcesz kupić dobrą myszkę do gier, to celuj w taką, której sensor oferuje rozdzielczość między 8000 a 16.000 DPI.

DPI w myszce do gier
DPI

Jaka myszka do gier? Bezprzewodowa czy przewodowa?

Jaka myszka do gier – przewodowa czy bezprzewodowa? To jedno z najczęściej padających pytań i jeden z największych dylematów, z jakimi musi zmierzyć się każdy gracz, szukający optymalnego gryzonia dla siebie. Zarówno myszka przewodowa, jak i ta bez „ogonka” ma swoje zalety – omówmy je sobie teraz pokrótce.

Bezprzewodowe myszki gamingowe

Mimo większego budżetu niezbędnego do zakupu bezprzewodowej myszki do gier, gracze coraz częściej celują właśnie w to rozwiązanie.

  • Mysz bezprzewodowa nie ma niczego, co mogłoby nam ograniczać ruchy, a zatem zapewnia większą swobodę.
  • W dodatku nie ma ryzyka, że opierający się o blat biurka kabelek spowoduje jakiś niechciany ruch kursora na ekranie.

Z drugiej jednak strony, trzeba pamiętać o ładowaniu (albo zapasie baterii). Opóźnienia mogą być na tyle duże (szczególnie w przypadku łączności Bluetooth), by negatywnie wpływać na twoje reakcje w strzelankach czy innych grach wymagających refleksu. Coraz więcej producentów oferuje jednak stabilne i szybkie połączenie radiowe. Takie modele poznasz po hasłach „Lightspeed” w przypadku marki Logitech, „HyperSpeed” lub „HyperFlux” w przypadku Razera czy „Slipstream” w przypadku Corsaira. Polecane modele znajdziesz w rankingu: Najpopularniejsze myszki bezprzewodowe dla graczy

Ciekawym rozwiązaniem są zestawy: bezprzewodowa mysz i podkładka ładująca. Takie podkładki ładujące tworzą pole magnetyczne, a ono stale zasila myszkę.

Jaka myszka gamingowa bezprzewodowa
Bezprzewodowa mysz i podkładka ładująca

Przewodowe myszki gamingowe

Mysz przewodowa z kolei zapewnia niezawodne połączenie bez opóźnień w każdej sytuacji. Do tego pozwala uwolnić głowę od obaw o rozładowany akumulator – jest gotowa na rozgrywkę w każdej chwili. Urządzenia tego typu są też wyraźnie tańsze, więc jeśli cena jest dla ciebie istotnym aspektem, to lepiej postawić właśnie na to rozwiązanie.

Oczywiście i tutaj jest druga strona. Przewodowa myszka do gier może ograniczać twoje ruchy, szczególnie gdy kabelek nie należy do najdłuższych lub jest za sztywny. Zwróć również uwagę, by przewód był maksymalnie elastyczny (najlepiej w oplocie), żeby podczas zabawy walczyć tylko z przeciwnikami w grze, a nie z przewodem myszki. Liderem w tej kategorii jest Razer, stosujący autorski kabel typu Speedflex.

Ile przycisków powinna mieć mysz dla gracza?

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, są programowalne przyciski. Nie zawsze trzeba szukać jak najbardziej obfitej w tej kwestii myszki.

W większości gier, takich jak pierwszoosobowe strzelanki, erpegi czy przygodówki, wystarczą dwa dodatkowe przyciski pod kciukiem  – do szybkiego aktywowania jakiejś dodatkowej funkcji.

Mysz do strzelanek, erpegów czy przygodówek

W przypadku FPS’ów dobrze też, gdy jest specjalny przycisk do zmiany rozdzielczości DPI. W końcu czego innego wymagasz, dzierżąc wirtualną snajperkę, a czego innego ruszając na szturm z karabinem maszynowym.

jaka mysz do gier
Myszka do FPS

Jednakże gracze MMO i MOBA bez trudu zrobią użytek nawet z 12 programowalnych przycisków. To dla nich powstały takie myszki jak Razer Naga X czy HyperX Pulsefire Raid z masą przycisków umieszczonych na bocznej ściance pod kciukiem.

myszka z wieloma przyciskami
Myszka do MMO i MOBA

Warto w tym miejscu wspomnieć o ciekawostce, jaką niewątpliwie jest Razer Naga Trinity. To mysz do gier, która ma w zestawie trzy wymienne panele boczne: z dwoma, sześcioma lub dwunastoma przyciskami do zaprogramowania. Możesz założyć taki, jakiego w danej chwili potrzebujesz.

mysz z przyciskami bocznymi
Myszki z wymiennymi panelami bocznymi

Waga myszki do gier

Waga często jest lekceważona, tymczasem to też ważna cecha myszy. Wiele zależy od preferencji gracza i od tego w co gra. Kiedy wybrać lekką, a kiedy cięższą mysz do gier?

Lekka myszka do gier – dynamiczna gra

W przypadku tych najbardziej dynamicznych gier, waga powinna być jak najmniejsza, żeby przesunięcie kursora odbywało się tak szybko, jak to tylko możliwe. Aby obniżyć ciężar swojego urządzenia producenci coraz częściej stosują „ażurową” konstrukcję. Dzięki temu, że plastiku jest mniej, całość też mniej waży. Takie rozwiązanie zastosowano między innymi w Cooler Master MM710 czy Dream Machines DM6 Holey.

jaka myszka gamingowa
Lekka konstrukcja myszki do gier

Cięższa myszka do gier – precyzja i kontrola

Gracze, którym najbardziej zależy na precyzji i pełnej kontroli, wybierają cięższe modele. Takie, które na pewno nie przesuną się przy przypadkowych czy minimalnych dotknięciach. W związku z tym optymalnym wyborem wydaje się gryzoń, umożliwiający regulowanie wagi za pomocą odważników. Możesz je dokładać lub wyjmować – w zależności od potrzeb. Dzięki nim masz też możliwość ustawienia idealnego środka ciężkości.

myszka dla gracza
Myszka z regulowaniem wagi za pomocą odważników.

Konstrukcja – symetryczna czy profilowana?

Jeśli jesteś praworęczny, to bez problemu znajdziesz dla siebie mysz do gier wyprofilowaną tak, by grało się maksymalnie wygodnie. W droższych modelach na przykład z podpórką pod kciuka.

myszka profilowana

Jaka myszka dla leworęcznych?

Jeśli jednak twoją dominującą dłonią jest lewa, to masz nie lada problem. Jedyną opcją na dobrą sprawę pozostaje wybór myszy o uniwersalnym, czyli symetrycznym kształcie. Nawet wtedy jednak nie masz co liczyć na „pełne doświadczenie”, bo przyciski z boku wciąż umieszczone są w taki sposób, by klikać je prawym kciukiem.

Zatem jaka myszka dla gamingowa będzie dobra dla leworęcznych graczy? Jednymi z nielicznych myszek, które faktycznie uwzględniają potrzeby takich osób, są SteelSeries Sensei 310 Ambidextrous oraz Razer Viper Ultimate Ambidextrous Wireless. Modele te mają nie tylko kształt wyprofilowany pod obie dłonie, ale też przyciski funkcyjne po obu stronach. Przejdź do rankingu: Najlepsze gamingowe myszki dla leworęcznych

Sposób trzymania – jak dobrać mysz do chwytu?

W przypadku konstrukcji istotniejsze jest to, by właściwie dobrać mysz do gier do swojego chwytu. Odpowiednio dobrana konstrukcja zwiększy wygodę, ale też pomoże uniknąć zmęczenia dłoni podczas wielogodzinnej rozgrywki.

Jak dobrać mysz do chwytu
Jak dobrać mysz do chwytu?

Wyróżnia się przede wszystkim trzy:

  • Palm grip – dłoń całkowicie spoczywa na myszce: kciuk leży na lewej stronie, wskazujący na LPM, środkowy na PPM, a serdeczny i mały na prawej stronie.  Dostosowane myszki mają podpórkę pod kciuk, to na przykład Logitech G502 Hero i Razer Basilisk Ultimate.
  • Claw grip – dłoń częściowo spoczywa na myszce: kciuk na lewej stronie, wskazujący na LPM, środkowy na scrollu, serdeczny na PPM, a mały na prawej stronie.
    Dostosowane myszki mają wysokie krawędzie, to między innymi Corsair Gaming M65 Pro RGB i Logitech G305 Lighspeed
  • Fingertip grip – tylko opuszki dotykają myszy: kciuk dotyka lewej strony, wskazujący LPM, środkowy PPM, a serdeczny i mały prawej strony. Dostosowane myszki mają niski profil, to choćby czy SteelSeries Rival 600 i Corsair Harpoon Wireless.
Jaka myszka do gier dobrana do chwytu
Grafika: www2.razer.com

Jak dobrać mysz do rodzaju preferowanych gier?

Nie tylko konstrukcję trzeba dobrać do swoich preferencji. Poszczególne gatunki gier również mają swoje wymagania, co należy uwzględnić przy wyborze myszki. Przykładowo w grach MMO i MOBA czy strategiach bardzo ważna największa liczba przycisków. A jaka myszka gamingowa sprawdzi się w grach akcji i strzelankach? Tego typu produkcje wymagają, by sensor optyczny oferował wysoką czułość, a przyciski bardzo dużą wytrzymałość. Sprawdź, jakie są najlepsze myszki do CS:GO.

Mysz gamingowa z RGB – czy potrzebujesz podświetlenia?

Podświetlenie RGB nie jest może niezbędnym elementem myszki gamingowej, ale jest jej standardową cechą. Na dobrą sprawę łatwiej znaleźć gryzonia, który to oferuje niż takiego, który nie zawiera podświetlenia RGB (i to niezależnie od tego, na jakiej półce cenowej się zatrzymasz). O ile jednak w przypadku klawiatury podświetlenie może ułatwiać obsługę po zmroku, o tyle w przypadku myszki jest to po prostu bajer, mogący pozytywnie (albo i negatywnie) wpływać na estetykę.

Myszki RGB
Myszka z podświetleniem RGB

Ile kosztuje dobra myszka gamingowa?

Wiesz już, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze myszki dla graczy, więc nadszedł już czas, by porozmawiać o tym, ile trzeba zapłacić. Jaka myszka gamingowa jest warta tego, by wydać na nią swoje pieniądze?

Tania myszka gamingowa do 100 zł

Tanie myszki gamingowe to takie, których cena nie przekracza 100 złotych Nie możesz w tej kategorii oczekiwać najlepszych sensorów, wielu przycisków czy pierwszorzędnej jakości wykonania. Taka tania myszka do gier może się jednak sprawdzić wyśmienicie u niedzielnego gracza, który chce, by weekendowa rozgrywka odbywała się w dość komfortowych warunkach. Spójrz choćby na A4Tech Bloody V8m oraz inne myszki, które znajdziesz w rankingu: Tanie i dobre myszki gamingowe do 100 złotych.

Myszka dla gracza do 200 zł

Nie trzeba dokładać wiele, by kupić dobrego gryzonia. Już myszka gamingowa do 200 zł jest w stanie zaoferować zdecydowanie lepsze wrażenia z rozgrywki. Świetne sensory i ergonomiczne konstrukcje to ich znaki rozpoznawcze. Do tego w kategorii „do 200 zł” zaczynają się pierwsze myszki bezprzewodowe, którymi warto się zainteresować – na przykład Logitech G305 Lightspeed czy Corsair KATAR Pro Wireless.

Myszka gamingowa do 300 zł

Myszka gamingowa do 300 zł pozwala przeskoczyć o kolejny poziom. Obok zaawansowanych modeli znajdziesz w tej kategorii cenowej także myszki turniejowe – kierowane do (bardziej lub mniej) profesjonalnych e-sportowców. To też miejsce flagowych sensorów i komponentów o ponadprzeciętnej trwałości – gotowych na najbardziej intensywną rozgrywkę. Sprawdź, czy w naszym rankingu znajdziesz idealną dla siebie myszkę: Najlepsze myszki do gier do 300 złotych.

Najlepsze myszki gamingowe – warto inwestować pół tysiąca?

A kiedy warto kupić jeszcze droższą myszkę gamingową? Gdy gry to twoja największa pasja albo wręcz sposób na życie. Takie modele kosztują już ponad 500 zł, ale w zamian oferują najwyższy poziom ergonomii, pełną niezawodność i niezaprzeczalną precyzję. Wymienne panele boczne, nieprzeciętna liczba przycisków czy szerokie opcje konfiguracji to niektóre atutów, jakimi mogą pochwalić się te najlepsze myszki dla graczy.

Popularne w tematyce obsługiwania myszki:
Jak trenować, aby lepiej strzelać?
Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO