Rynek konsol przenośnych przeżywa prawdziwy rozkwit. W ciągu paru ostatnich lat do sprzedaży trafiło sporo nowych handheldów do gier. Trend ten nadal się utrzymuje, ponieważ kolejne mobilne urządzenia gamingowe już widać na horyzoncie premier. Mówiąc w skrócie – jest w czym przebierać.
Jaka konsola przenośna jest najlepsza aktualnie najlepszym wyborem? Gracze mają obecnie do wyboru całkiem sporo rozmaitych wariacji handheldów od różnych producentów. Dostępne urządzenia potrafią znacznie się od siebie różnić pod względem wydajności, dostępnych gier czy samej funkcjonalności. Nasz ranking konsol przenośnych to świetne porównanie najpopularniejszych modeli.
Najlepsze przenośne konsole do gier 2025
W ogromie dostępnych ofert można łatwo się zgubić. Dlatego przygotowaliśmy dla Was ranking 10 najlepszych konsol przenośnych obecnych na rynku. Każdy wymieniony dziś handheld zostanie poddany przez nas analizie, dzięki której łatwiej będzie Wam podjąć decyzję odnośnie do zakupu.
Nintendo Switch to jedna z najlepiej sprzedających się konsol przenośnych w historii. Sprzęt ten ukazał się w dwóch wariantach: z ekranem LCD oraz OLED. Jest także nieco słabsza wersja znana jako „Lite”, ale o niej opowiemy nieco później. Konsolę zasila procesor Nvidia Tegra X1, a w kwestii pamięci RAM oddano nam do użytku 4 GB. W zależności od wersji to urządzenie można nabyć z 32 lub 64 GB pamięci flash. Jeśli chcemy uzyskać więcej miejsca dla gier, możemy skorzystać z kart microSDHC lub microSDXC. Nintendo Switch to nie jest najpotężniejsza konsola przenośna pod względem wydajności. Jej prawdziwą siłę stanowi bogata kolekcja gier na wyłączność oraz hybrydowy styl użytkowania. Sprzęt ten łatwo możemy podłączyć do telewizora, a odczepiane Joy-Cony umożliwią nam zabawę z kanapy. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby gry na Switchu ogrywać w trasie do pracy czy podczas spaceru. To świetne urządzenie stworzone z myślą o mobilnych graczach. Jedyną wadą Switcha są wysokie ceny gier cyfrowych oraz fizycznych.
Lenovo Legion Go to bardzo mocny sprzęt pod względem specyfikacji. Urządzenie ma do zaoferowania wydajny procesor Ryzen Z1 Extreme od AMD. Natomiast układ graficzny został oparty na solidnej architekturze RDNA 3, co świetnie się sprawdzi w grach. Producent oddał nam do dyspozycji 16 GB pamięci RAM oraz 256, 512 lub 1000 GB przestrzeni dyskowej (zależnie od wersji). Lenovo Legion Go to topowy handheld, który poza wydajną specyfikacją ma do zaoferowania kilka udogodnień. Jedno z nich to oczywiście ekran o przekątnej 8,8 cala, który pracuje z częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 144 Hz. Siłą tej przenośnej konsolki jest też odłączany kontroler z funkcją myszy komputerowej, dzięki któremu możliwa będzie rozgrywka w tytuły e-sportowe. Warto także wspomnieć, że ten handheld korzysta z systemu operacyjnego Windows 11. Minusem jest rozdzielczość wynosząca aż 2560 x 1600 pikseli, która nie ma sensu na ekranie 8-calowym. Taki format sprzętu nie pozwoli nam dostrzec korzyści płynących z większej liczby pikseli na ekranie.
ASUS ROG Ally jest godnym rywalem dla Lenovo Legion Go. Sprzęt ten w zależności od wersji posiada w swoim wnętrzu procesor AMD Ryzen Z1 Extreme lub zwykły Z1. Układ graficzny został oparty na architekturze RDNA 3 (podobnie jak handheld z drugiej pozycji). Do użytku oddano nam także 16 lub 24 GB pamięci RAM oraz dysk o pojemności 512 GB / 1 TB (zależnie od modelu). Jak widać, specyfikacja tej przenośnej konsoli do gier jest bardzo zbliżona do sprzętu powyżej. ASUS ROG Ally może się pochwalić intuicyjnym interfejsem użytkownika i łatwą personalizacją sprzętu pod siebie. O komfort naszej rozgrywki zadba 7-calowy ekran zapewniający rozdzielczość Full HD i częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 120 Hz. ROG Ally ma domyślnie zainstalowanego Windowsa 11. ASUS ROG Ally niestety nie oferuje odłączanych kontrolerów, co czyni go nieco gorszym pod tym względem od Lenovo Legion Go.
MSI Claw to solidna konsola przenośna, która nie miała łatwego wejścia na rynek. Sprzęt ten trafił na rynek w trzech wariantach, oferując procesory Intela z serii Core Ultra oraz układ graficzny Intel ARC. Różnice między CPU nie są kolosalne. Ponadto urządzenie można było zakupić z 16 lub 32 GB pamięci RAM. Sytuacja wygląda nie inaczej z dyskiem, który w zależności od wariantu ma 512 GB lub 1 TB. Od strony specyfikacji prezentuje się to całkiem nieźle, jednak Core Ultra przegrało z układami AMD pod względem wydajności.
MSI Claw miał rzucić rękawice najmocniejszym konsolom przenośnym do gier. Ostatecznie wypadł dość przeciętnie, jednak po solidnej obniżce cen ten sprzęt stał się dobrym rywalem dla Steam Decka. Jest to także jeden z najtańszych handheldów z Windowsem 11 na rynku. Jego siłę stanowi całkiem niezły wyświetlacz Full HD o częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 120 Hz oraz lekka i dobra w chwycie konstrukcja. Na plus można zapisać także dedykowaną aplikację MSI Center M, która zaoferuje nam garść ustawień. Minusem tego sprzętu są problemy ze stabilnością gier wynikające z opóźnionych aktualizacji.
Miejsce 5: Steam Deck
Steam Deck jest świetną konsolą przenośną do uruchamiania gier na platformie firmy Valve. Urządzenie można zakupić z ekranem OLED-owym lub LCD. Warianty tego sprzętu poza kwestią wyświetlacza różnią się od siebie dyskiem, który może mieć od 64 GB do 1 TB. Aspekt czystej wydajności dla każdego egzemplarza jest taki sam. Warto także wspomnieć, że ta przenośna konsola w każdej wersji oddaje nam 16 GB pamięci RAM oraz 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor AMD oparty na architekturze Zen 2.
Steam Deck nie oferuje wybitności pod względem wydajności, ponieważ znacznie ustępuje konsolom przenośnym z pierwszych pozycji w tym rankingu. Asem w rękawie tego urządzenia jest system operacyjny SteamOS, który dzięki swojej optymalizacji zapewnia dobre wyniki w grach. Sprzęt umożliwia nam ogranie tytułów z kolekcji gracza na platformie Valve, więc już na start zyskujemy sporo pozycji. Ponadto Steam Deck może pochwalić się bardzo dobrym czasem pracy na pojedynczym ładowaniu baterii.
Wadą tego urządzenia są ograniczenia wynikające z projektu systemu operacyjnego, który nie oferuje nam takich możliwości multimedialnych jak Windows 11.
Miejsce 6: Nintendo Switch Lite
Nintendo Switch Lite, czyli jedna z najtańszych konsol przenośnych na rynku. Sprzęt ten pod względem czystej specyfikacji nie odbiega od standardowej wersji Switcha. Wciąż mamy do czynienia z procesorem Nvidia Tegra X1 oraz pamięcią RAM o rozmiarze 4 GB. Urządzonko można zakupić jedynie w wersji z ekranem LCD o przekątnej 5,5 cala. Do dyspozycji mamy 32 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy rozbudować za pomocą karty microSD. Wersja Lite jest znacznie lżejsza od standardowego Switcha. Konsolę przenośną w tej tańszej edycji pozbawiono jednak hybrydowego trybu pracy i nie można jej podłączyć do telewizora. Joy-Cony zostały na stałe przymocowane do urządzenia i nie da się ich odłączyć. Dzięki tym cięciom kosztów zachowano wydajność, jednak sprzęt stracił nieco na swoich możliwościach. Jeśli szukamy taniej konsoli przenośnej, aby cieszyć się grami Nintendo, jest to jak najbardziej odpowiedni wybór.
PlayStation Portal to całkiem dobry sprzęt do sparowania z konsolą stacjonarną. Samo urządzenie nie oferuje uruchamiania gier, a jedynie odbiera obraz z PlayStation 5 poprzez sieć bezprzewodową. PlayStation Portal powstał, abyśmy mogli w zaciszu swojego domu grać, gdzie zechcemy, a nie tylko przed telewizorem czy monitorem. Dlatego też specyfikacja tego sprzętu została przystosowana do wykonywania tylko tej jednej funkcji. Trochę szkoda, że nie zaoferowano nam czegoś bardziej zaawansowanego. PlayStation Portal zostało wyposażone w ekran dotykowy LCD o przekątnej 8 cali pracujący w rozdzielczości Full HD przy standardowym odświeżaniu obrazu 60 Hz. Aby połączyć się z konsolą stacjonarną, PS Portal korzysta z wbudowanej karty Wi-Fi. To, co jest zaletą tego sprzętu, stanowi także jego wadę, bo jeśli nie mamy PS5, urządzenie jest nam całkowicie niepotrzebne. To sprzęt, który możemy polecić jedynie posiadaczom konsoli obecnej generacji od Sony.
Kolejną solidną konsolą przenośną do gier retro w tym zestawieniu jest Anbernic RG556. Urządzenie może pochwalić się 8-rdzeniowym procesorem Unisoc T820 i układem graficznym Mali G75, który spokojnie poradzi sobie z klasycznymi tytułami. Do użytku oddano nam 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB przestrzeni dyskowej na gry. Ta przenośna konsola oferuje ekran AMOLED o przekątnej 5,48 cala, co zapewnia komfort rozgrywki. Na plus można zaliczyć także solidną i dobrą w chwycie konstrukcję, która nie będzie nas męczyć podczas długich growych sesji. Konsola przenośna Anbernic RG556 została stworzona z myślą o grach retro, dlatego też domyślnie ma zainstalowane i skonfigurowane emulatory, które pozwolą nam uruchomić masę tytułów z początku XXI wieku. Anbernic RG556 zapewnia również udogodnienia w postaci obsługi Bluetooth 5.0 oraz Wi-Fi. Systemem operacyjnym tego sprzętu do gier jest Android 13, który zaoferuje nam nieco możliwości multimedialnych.
Anbernic RG Cube to świetna konsola przenośna do gier retro. Urządzenie zostało wyposażone w 8-rdzeniowy procesor Unisoc T820 wraz z układem graficznym Mali G57. Do użytku oddano nam 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB przestrzeni dyskowej na growe tytuły. Do wyświetlania gier służy ekran LCD o przekątnej 3,95 cala, który wypada ciut gorzej względem matrycy w porównaniu z pozycją wyżej. Pamięć sprzętu możemy rozszerzyć za pomocą kart microSD. Konsola przenośna Anbernic RG Cube to sprzęt skierowany do miłośników gier retro, ale sama w sobie oferuje całkiem sporo nowoczesnych udogodnień, takich jak Bluetooth 5.0 oraz Wi-Fi 5. Na plus można zaliczyć wbudowane głośniki i funkcję odtwarzacza multimedialnego. Aby cieszyć się produkcjami retro z początku XXI wieku, sprzęt domyślnie ma zainstalowane stosowne emulatory. Jest to prosta w obsłudze konsola przenośna idealna do ogrywania klasyki. Anbernic RG również jest wyposażona w system operacyjny Android 13, który zapewni nam nieco multimedialnych korzyści. Wypada ona ciut gorzej względem urządzenia z wyższej pozycji z uwagi na mniejszy ekran oraz gorszy chwyt.
Ostatnia propozycja to najtańsza konsola przenośna w tym rankingu. Anbernic RG 35xx Plus to urządzenie, które faktycznie można schować do kieszeni, ponieważ rozmiarami bliżej mu do klasycznego Game Boya. Całość waży około 189 gramów i ma wymiary 117 x 81 x 22 mm. Sprzęt ten ma 4-rdzeniowy procesor H700 oraz układ graficzny Mali G31. Do użytku oddano nam 1 GB pamięci RAM oraz kartę pamięci o rozmiarze 64 GB. Ten model powstał do uruchamiania gier retro głównie z lat 90. Dzięki swojemu małemu zapotrzebowaniu na energię na jednym ładowaniu możemy się cieszyć 8-godzinną rozgrywką w ulubioną klasykę. System operacyjny konsoli Anbernic RG 35xx Plus został oparty na Linuxie, co pozwala nam skorzystać z garści możliwości multimedialnych.
Informatyczka pochłonięta rozwojem branży IT. Do jej zainteresowań zalicza się między innymi tematyka retro sprzętu oraz gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia także naprawiać oraz składać PC.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?