Jaka klawiatura do gier jest najlepsza? Membranowa czy mechaniczna? Z podświetleniem czy bez? Jakie powinna mieć jeszcze funkcje? Mamy odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Z tego poradnika dowiesz się, co musi mieć dobra, membranowa lub mechaniczna klawiatura gamingowa. Czym kierować się przy wyborze klawiatur dla graczy, aby na Twoim biurku pozwalała wykrzesać maksimum potencjału podczas niedzielnej zabawy, albo poważnego turnieju e-sportowego.
Spis treści:
Jaka klawiatura do gier będzie dla ciebie najlepsza? Odpowiedź poznasz, gdy ustalisz jej najważniejsze cechy. Oto na co trzeba zwrócić uwagę:
Klawiatura do gier dobrze musi się też sprawdzić przecież poza graniem, podczas codziennych czynności, takich jak pisanie. Dlatego przed dokonaniem zakupu najlepiej samodzielnie przetestować urządzenie, bo każdy z nas ma inne preferencje.
Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z grami zastanawia się, czy lepsza jest klawiatura mechaniczna czy może jednak ta membranowa. Prawda jest taka, że jedna i druga ma swoje zalety. Co więcej, jest jeszcze trzeci rodzaj: klawiatura hybrydowa łącząca najlepsze cechy jednej i drugiej technologii (choć nie bez kompromisów).
Największym atutem, jakim może się pochwalić klawiatura membranowa, jest to, że najzwyczajniej w świecie jest dość tania. Wynika to z tego, że konstrukcja takiego urządzenia nie jest szczególnie skomplikowana. W rezultacie nie można liczyć na tak dużą precyzję działania, szybkość reakcji i wytrzymałość, ale jak to zwykle bywa coś za coś. Jeszcze jedną zaletą tych urządzeń jest fakt, że są zdecydowanie cichsze, ponieważ nie ma tu elementu generującego charakterystyczne kliknięcie, z jakiego znane są „mechaniki”.
Klawiatura membranowa sprawdzi się na biurku miłośnika strategii, przygodówek czy erpegów.
Ze względu na swoją charakterystykę, klawiatury membranowe mogą być dobrym rozwiązaniem jedynie w tych grach, które nie wymagają aż tak dużej szybkości.
Klawiatura mechaniczna z kolei jest rozwiązaniem znacznie bardziej zaawansowanym. Pod każdym przyciskiem zainstalowany jest przełącznik, zapewniający błyskawiczną reakcję na kliknięcie. To gwarancja ponadprzeciętnej szybkości i precyzji, ale to także nie jest konstrukcja pozbawiona wad. Przede wszystkim musisz liczyć się ze zdecydowanie większym wydatkiem, a do tego (szczególnie w tańszych modelach) – na znaczącą głośność działania. Z drugiej strony, żywotność może być nawet kilka razy dłuższa – sięga nawet 150 mln kliknięć – więc ostatecznie ta „inwestycja” może się zwrócić.
Szybkość i precyzja działania sprawia, że klawiatura mechaniczna jest optymalnym wyborem dla fanów trzecio- i pierwszoosobowych strzelanek, dynamicznych zręcznościówek, gier sportowych czy też produkcji z gatunku MOBA.
Jest też rozwiązanie, łączące kluczowe cechy obu wyżej wymienionych technologii, a właściwie będące kompromisem pomiędzy jedną a drugą. To hybrydowa klawiatura dla gracza (czy też mecha-membranowa). Zastosowane w niej przełączniki mają zarówno gumową membranę, jak i mechanizm przypominający klasycznego „switcha” z klawiatury mechanicznej. Zapewnia „miękkie” działanie niczym „membranówka”, ale też szybszy czas aktywacji i odskoku klawisza, a do tego „klikanie” charakterystyczne dla „mechanika”.
Hybrydowa klawiatura dla graczy to dobra opcja dla osób poszukujących rozwiązania uniwersalnego, którzy lubią pograć w wolniejsze i w te bardziej dynamiczne produkcje.
Sposób łączności to istotna cecha każdego sprzętu i jak to zwykle bywa, trudno jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Skupmy się raczej na tym, jakie plusy i minusy mają oba te rozwiązania.
Ogólnie rzadko zdarzają się bezprzewodowe klawiatury dla graczy. Połączenie bez kabelka prowadzi bowiem do powstawania opóźnień i konieczności regularnego sprawdzania poziomu energii (nie mówimy tutaj o modelach z górnej półki cenowej). Z drugiej strony zyskujemy pełen komfort i możliwość bezproblemowego transportu takiego urządzenia. A jeśli chodzi o opóźnienia, to czołowym producentom udało się z nimi uporać, niestety cena w takim przypadku jest zdecydowanie wyższa (dochodzi nawet do tysiąca złotych).
Powyższe minusy klawiatur bezprzewodowych sprawiają, że przewodowych klawiatur dla graczy jest po prostu więcej i cieszą się większą popularnością. Są niezawodne, szybsze, a także – co nie jest bez znaczenia – wyraźnie tańsze. Jeśli więc nie masz konkretnego powodu, by wybrać urządzenie bezprzewodowe, to klawiatura gamingowa przewodowa będzie dla ciebie idealna.
To, czy urządzenie nadaje się do gier, w dużej mierze zależy od funkcjonalności, jaką może się pochwalić. Poniżej przedstawiamy kilka spośród kluczowych funkcji i cech, jakie powinna mieć dobra klawiatura gamingowa:
Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat funkcji anti-ghosting i key rollover.
Najpopularniejsze są klawiatury gamingowe z przełącznikami Cherry MX Red, Blue i Brown. Kilku innych producentów podchwyciło tę „kolorową nomenklaturę” (dzięki czemu łatwo jest wybrać odpowiednie dla siebie „switche”).
Oprócz klawiatur do gier z przełącznikami Cherry MX mamy też modele z Outemu lub Kailh (to ich tańsze odpowiedniki). Niektórzy producenci stosują własne, autorskie rozwiązania. To między innymi Logitech, HyperX i Razer.
Decydując, jaka klawiatura do gier będzie najlepsza zwróć też uwagę na układ klawiszy. Dwa najpopularniejsze układy klawiszy to amerykański (zwany też ANSI) oraz europejski (określany czasem jako ISO).
Może i nie jest to jakaś szczególnie istotna różnica, ale w pewnych przypadkach może mieć realne przełożenie na to, czy gra się dobrze, czy nie.
Pozostańmy przy kwestii układów klawiszy, bo warto też wspomnieć o tym, że klawiatury gamingowe mogą występować w czterech formatach:
Pełna klawiatura jest najbardziej uniwersalna (to znaczy: dobrze sprawdza się też w innych zastosowaniach niż gry). Dodatkowe przyciski na klawiaturze numerycznej można ponadto wykorzystać do zaprogramowania makr lub aktywacji jakichś akcji w grze.
Klawiatura TKL jest mała i jest wygodna w transporcie, przez co jest rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością wśród e-sportowców i uczestników LAN-party.
Podobnie jest z klawiaturą 60%, która zajmuje najmniej miejsca.
Klawiatura 75% ze strzałkami stanowi kompromis pomiędzy tymi opcjami.
Podświetlenie RGB to jedna z najbardziej charakterystycznych cech klawiatur dla graczy. Zresztą nie tylko ich, a wszystkich gamingowych peryferii. Fakty są jednak takie, że dość często nie daje ono niczego innego, a tylko efektowny wygląd. Klawiatura z podświetleniem RGB nie ułatwia rozgrywki po zmroku bardziej niż ta, w której wykorzystano podświetlenie jednokolorowe czy o kilku kolorach. Istotniejsze jest to, by możliwa była regulacja jasności, by zapewnić sobie komfortowe warunki do zabawy.
Skoro jesteśmy już przy komforcie, to opowiedzmy sobie pokrótce o cechach, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na to, czy z klawiatury korzysta się wygodnie. W kwestii komfortu użytkowania klawiatury gamingowej zwróć uwagę na następujące elementy:
Jeśli nie chcesz wydawać zbyt wielu pieniędzy, to najlepiej, żeby twoim celem była klawiatura membranowa. Już za mniej niż 100 złotych możesz kupić przyzwoite urządzenie tego typu. Oczywiście nie masz co liczyć na wodotryski, ale podświetlenie RGB czy podpórka pod nadgarstki jak najbardziej są w twoim zasięgu. Takie tanie klawiatury gamingowe polecamy przede wszystkim niedzielnym graczom.
Dobra klawiatura membranowa kosztuje już jednak nieco więcej. Minimum 150, 200, a nawet 250 złotych to cena, na jaką musisz się nastawić, gdy interesuje cię solidny sprzęt tej właśnie kategorii. Miłośnik strategii czy przygodówek, chcący znacząco poprawić komfort rozgrywki, powinien rozejrzeć się właśnie za takim sprzętem. Z ergonomiczną konstrukcją i dodatkowymi przyciskami.
Za około 300-350 złotych możesz kupić dobrą klawiaturę hybrydową, która łączy najlepsze cechy obu światów. W tych samych okolicach rozpoczynają się też porządne klawiatury mechaniczne, choć wciąż raczej z tańszymi przełącznikami Kailh.
A co ma do zaoferowania klawiatura gamingowa do 500 zł? Mając do wydania pół tysiąca możesz już liczyć na przełączniki Cherry MX albo autorskie „switche” firm Logitech, HyperX lub Razer. Taki sprzęt pozwala w pełni wykorzystać swój potencjał i cieszyć się niezawodnością przez wiele długich lat. Trudno nie docenić w tym przypadku precyzji i szybkości działania, co czyni z nich idealny wybór dla miłośników strzelanek, takich jak CS:GO czy MOBA pokroju League of Legends. Polecane modele znajdziesz w rankingu: Najlepsze klawiatury gamingowe do 500 zł
Najlepsze klawiatury gamingowe, które nie tylko nie ograniczają cię pod żadnym względem, ale też pozwalają ci zadbać o maksymalną wygodę podczas rozgrywki, kosztują od około 600 do nawet 1000 złotych. To już jednak propozycje dla najbardziej wymagających graczy, dla których gry to coś więcej niż tylko rozrywka.
Tego rodzaju klawiatury oferują najwyższą żywotność, choćby z uwagi na liczbę kliknięć, które „przeżyje” taki sprzęt – w niektórych przypadkach producenci obiecują, że będzie to ponad 150 milionów. A już dla najbardziej wygodnych są ekraniki, które wyświetlą aktualnie odtwarzany utwór czy ulubionego GIF-a. Zdarzają się też modele odbiegające od norm pod innymi względami – jak choćby niższe czy cichsze klawisze. W tym wszystkim propozycję dla siebie znajdą osoby lubujące się w sprzęcie bezprzewodowym i wcale nie musi to oznaczać, że trzeba będzie liczyć się z opóźnieniami.
Mogą Cię zainteresować: