Jaka klawiatura do gier? Co musi mieć dobra klawiatura gamingowa?

| autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaka klawiatura do gier? Co musi mieć dobra klawiatura gamingowa?

Jaka klawiatura do gier jest najlepsza? Membranowa czy mechaniczna? Z podświetleniem czy bez? Jakie powinna mieć jeszcze funkcje? Mamy odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Z tego poradnika dowiesz się, co musi mieć dobra, membranowa lub mechaniczna klawiatura gamingowa. Czym kierować się przy wyborze klawiatur dla graczy, aby na Twoim biurku pozwalała wykrzesać maksimum potencjału podczas niedzielnej zabawy, albo poważnego turnieju e-sportowego.

Spis treści:

Jak wybrać klawiaturę do gier? Na co zwrócić uwagę?

Jaka klawiatura do gier będzie dla ciebie najlepsza? Odpowiedź poznasz, gdy ustalisz jej najważniejsze cechy. Oto na co trzeba zwrócić uwagę:

 1. Technologia: membranowa lub mechaniczna – jedna i druga ma swoje plusy, choć to mechaniczna zawsze będzie o poziom wyżej.
 2. Łączność: przewodowa lub bezprzewodowa – znów oba rozwiązania mają swoje atuty i wady, musisz wybrać co u ciebie przeważa.
 3. Funkcjonalność: makra, anti-ghosting, key rollover – to dzięki tym rozwiązaniom można mówić o klawiaturze do grania.
 4. Przełączniki: czerwone, niebieskie czy brązowe – każde z nich mają charakterystykę, która może ci bardziej lub mniej odpowiadać.
 5. Układ klawiszy: amerykański, a może europejski – różnice nie są duże, ale mają spore znaczenie podczas rozgrywki.
 6. Klawiatura numeryczna: powinna być czy nie? – zarówno w jej obecności, jak i braku można wypatrywać zalety.
 7. Podświetlenie jednokolorowe lub RGB – to drugie jest bardziej efektowne, ale niekoniecznie bardziej praktyczne.
 8. Wygoda: podpórka pod nadgarstki, regulacja wysokości – to niektóre z cech poprawiających komfort rozgrywki.

Klawiatura do gier dobrze musi się też sprawdzić przecież poza graniem, podczas codziennych czynności, takich jak pisanie. Dlatego przed dokonaniem zakupu najlepiej samodzielnie przetestować urządzenie, bo każdy z nas ma inne preferencje.

Membranowa czy mechaniczna klawiatura gamingowa?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z grami zastanawia się, czy lepsza jest klawiatura mechaniczna czy może jednak ta membranowa. Prawda jest taka, że jedna i druga ma swoje zalety. Co więcej, jest jeszcze trzeci rodzaj: klawiatura hybrydowa łącząca najlepsze cechy jednej i drugiej technologii (choć nie bez kompromisów).

Dla kogo klawiatura membranowa?

Największym atutem, jakim może się pochwalić klawiatura membranowa, jest to, że najzwyczajniej w świecie jest dość tania. Wynika to z tego, że konstrukcja takiego urządzenia nie jest szczególnie skomplikowana. W rezultacie nie można liczyć na tak dużą precyzję działania, szybkość reakcji i wytrzymałość, ale jak to zwykle bywa coś za coś. Jeszcze jedną zaletą tych urządzeń jest fakt, że są zdecydowanie cichsze, ponieważ nie ma tu elementu generującego charakterystyczne kliknięcie, z jakiego znane są „mechaniki”.

 • Plusy membranówek: przystępna cena, cicha praca.
 • Minusy membranówek: mniejsza precyzja działania, szybkość reakcji i wytrzymałość.

Klawiatura membranowa sprawdzi się na biurku miłośnika strategii, przygodówek czy erpegów.

Ze względu na swoją charakterystykę, klawiatury membranowe mogą być dobrym rozwiązaniem jedynie w tych grach, które nie wymagają aż tak dużej szybkości.

Polecane membranówki znajdziesz w rankingu:
Najlepsze klawiatury membranowe dla graczy

Popularne klawiatury membranowe:


Dla kogo klawiatura mechaniczna?

Klawiatura mechaniczna z kolei jest rozwiązaniem znacznie bardziej zaawansowanym. Pod każdym przyciskiem zainstalowany jest przełącznik, zapewniający błyskawiczną reakcję na kliknięcie. To gwarancja ponadprzeciętnej szybkości i precyzji, ale to także nie jest konstrukcja pozbawiona wad. Przede wszystkim musisz liczyć się ze zdecydowanie większym wydatkiem, a do tego (szczególnie w tańszych modelach) – na znaczącą głośność działania. Z drugiej strony, żywotność może być nawet kilka razy dłuższa – sięga nawet 150 mln kliknięć – więc ostatecznie ta „inwestycja” może się zwrócić.

 • Plusy klawiatur mechanicznych: szybkość i precyzja, żywotność przełączników.
 • Minusy klawiatur mechanicznych: wysoka cena, głośniejsza praca.

Szybkość i precyzja działania sprawia, że klawiatura mechaniczna jest optymalnym wyborem dla fanów trzecio- i pierwszoosobowych strzelanek, dynamicznych zręcznościówek, gier sportowych czy też produkcji z gatunku MOBA.

Polecane klawiatury mechaniczne znajdziesz w rankingu:
Najlepsze klawiatury mechaniczne dla graczy 2022

Polecane klawiatury mechaniczne:


A może klawiatura hybrydowa?

Jest też rozwiązanie, łączące kluczowe cechy obu wyżej wymienionych technologii, a właściwie będące kompromisem pomiędzy jedną a drugą. To hybrydowa klawiatura dla gracza (czy też mecha-membranowa). Zastosowane w niej przełączniki mają zarówno gumową membranę, jak i mechanizm przypominający klasycznego „switcha” z klawiatury mechanicznej. Zapewnia „miękkie” działanie niczym „membranówka”, ale też szybszy czas aktywacji i odskoku klawisza, a do tego „klikanie” charakterystyczne dla „mechanika”.

Hybrydowa klawiatura dla graczy to dobra opcja dla osób poszukujących rozwiązania uniwersalnego, którzy lubią pograć w wolniejsze i w te bardziej dynamiczne produkcje.

Najlepsze klawiatury membranowo-mechaniczne:


Klawiatura gamingowa bezprzewodowa czy przewodowa?

Sposób łączności to istotna cecha każdego sprzętu i jak to zwykle bywa, trudno jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Skupmy się raczej na tym, jakie plusy i minusy mają oba te rozwiązania.

Klawiatura gamingowa bezprzewodowa

Ogólnie rzadko zdarzają się bezprzewodowe klawiatury dla graczy. Połączenie bez kabelka prowadzi bowiem do powstawania opóźnień i konieczności regularnego sprawdzania poziomu energii (nie mówimy tutaj o modelach z górnej półki cenowej). Z drugiej strony zyskujemy pełen komfort i możliwość bezproblemowego transportu takiego urządzenia. A jeśli chodzi o opóźnienia, to czołowym producentom udało się z nimi uporać, niestety cena w takim przypadku jest zdecydowanie wyższa (dochodzi nawet do tysiąca złotych).

Przewodowe klawiatury dla graczy

Powyższe minusy klawiatur bezprzewodowych sprawiają, że przewodowych klawiatur dla graczy jest po prostu więcej i cieszą się większą popularnością. Są niezawodne, szybsze, a także – co nie jest bez znaczenia – wyraźnie tańsze. Jeśli więc nie masz konkretnego powodu, by wybrać urządzenie bezprzewodowe, to klawiatura gamingowa przewodowa będzie dla ciebie idealna.

jaka klawiatura do gier

Funkcje gamingowe w klawiaturach

To, czy urządzenie nadaje się do gier, w dużej mierze zależy od funkcjonalności, jaką może się pochwalić. Poniżej przedstawiamy kilka spośród kluczowych funkcji i cech, jakie powinna mieć dobra klawiatura gamingowa:

 • Makra, a konkretnie możliwość ich zaprogramowania. Dzięki nim masz możliwość aktywowania sekwencji poprzez wciśnięcie jednego klawisza. To przydatne rozwiązanie w grach MMO czy MOBA, w których często wykonuje się akcje w określony sposób. Najlepsze klawiatury gamingowe mają dodatkowe przyciski przeznaczone właśnie do tego celu.
 • Blokada klawisza Windows to niby nie taka duża rzecz, a jednak pozwala uniknąć wielu frustracji spowodowanych przypadkowym wciśnięciem tego właśnie klawisza.
 • Anti-ghosting chroni przed przypadkowym zarejestrowaniem wciśnięć klawiszy, które wcale nie zostały wciśnięte.
 • Key rollover zapewnia prawidłowe zarejestrowanie wciśnięcia wielu klawiszy naraz. Producenci określają liczbę tych klawiszy: np. 6 Key Rollover/6KRO oznacza możliwość wciśnięcia 6 klawiszy równocześnie, 10KRO – dziesięciu, a N Key Rollover – nieograniczonej liczby klawiszy.

Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat funkcji anti-ghosting i key rollover.

Funkcje gamingowe w klawiaturach

Rodzaje przełączników w klawiaturach gamingowych

Najpopularniejsze są klawiatury gamingowe z przełącznikami Cherry MX Red, Blue i Brown. Kilku innych producentów podchwyciło tę „kolorową nomenklaturę” (dzięki czemu łatwo jest wybrać odpowiednie dla siebie „switche”).

 • Czerwone zapewniają najszybszą reakcję i najlepiej sprawdzają się w strzelankach.
 • Niebieskie – najmocniej wyczuwalne (i słyszalne) kliknięcie, są więc w sam raz do strategii.
 • Brązowe stanowią kompromis pomiędzy jednymi a drugimi.
Rodzaje przełączników w klawiaturach
Przełącznik mechaniczne Kailh Red, Blue oraz Brown

Oprócz klawiatur do gier z przełącznikami Cherry MX mamy też modele z Outemu lub Kailh (to ich tańsze odpowiedniki). Niektórzy producenci stosują własne, autorskie rozwiązania. To między innymi Logitech, HyperX i Razer.

Jaki układ klawiszy wybrać?

Decydując, jaka klawiatura do gier będzie najlepsza zwróć też uwagę na układ klawiszy. Dwa najpopularniejsze układy klawiszy to amerykański (zwany też ANSI) oraz europejski (określany czasem jako ISO).

 • Amerykański charakteryzuje się jednowierszowym Enterem i długim Shiftem.
 • Europejski wysokim Enterem i krótkim Shiftem.

Może i nie jest to jakaś szczególnie istotna różnica, ale w pewnych przypadkach może mieć realne przełożenie na to, czy gra się dobrze, czy nie.

Jaka klawiatura do gier? 100%, TKL, 75% czy 60%?

Pozostańmy przy kwestii układów klawiszy, bo warto też wspomnieć o tym, że klawiatury gamingowe mogą występować w czterech formatach:

 • Pełnej klawiatury – z panelem strzałek i przycisków funkcyjnych oraz klawiaturą numeryczną.
 • TKL czyli klawiatura 80% – z panelem strzałek, ale bez klawiatury numerycznej.
 • Klawiatura 75% – bez panelu strzałek (ale ma strzałki), bez klawiatury numerycznej.
 • Klawiatura 60% – z samą główną częścią (bez panelu strzałek ani klawiatury numerycznej).

Pełna klawiatura jest najbardziej uniwersalna (to znaczy: dobrze sprawdza się też w innych zastosowaniach niż gry). Dodatkowe przyciski na klawiaturze numerycznej można ponadto wykorzystać do zaprogramowania makr lub aktywacji jakichś akcji w grze.

klawiatura tkl
Klawiatura TKL

Klawiatura TKL  jest mała i jest wygodna w transporcie, przez co jest rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością wśród e-sportowców i uczestników LAN-party.

klawiatura 60 procent
Klawiatura 60 %

Podobnie jest z klawiaturą 60%, która zajmuje najmniej miejsca.

klawiatura 75 procent
Klawiatura 75%

Klawiatura 75% ze strzałkami stanowi kompromis pomiędzy tymi opcjami.

Zwykłe podświetlenie czy RGB?

Podświetlenie RGB to jedna z najbardziej charakterystycznych cech klawiatur dla graczy. Zresztą nie tylko ich, a wszystkich gamingowych peryferii. Fakty są jednak takie, że dość często nie daje ono niczego innego, a tylko efektowny wygląd. Klawiatura z podświetleniem RGB nie ułatwia rozgrywki po zmroku bardziej niż ta, w której wykorzystano podświetlenie jednokolorowe czy o kilku kolorach. Istotniejsze jest to, by możliwa była regulacja jasności, by zapewnić sobie komfortowe warunki do zabawy.

klawiatura rgb

Wygoda użytkowania – na co zwrócić uwagę?

Skoro jesteśmy już przy komforcie, to opowiedzmy sobie pokrótce o cechach, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na to, czy z klawiatury korzysta się wygodnie. W kwestii komfortu użytkowania klawiatury gamingowej zwróć uwagę na następujące elementy:

 • Regulacja wysokości – to kolejna cecha umożliwiająca zadbanie o ergonomię podczas rozgrywki. Możliwość ustalenia odpowiedniego nachylenia jest bardzo ważna.
 • Pokrętła i przyciski do obsługi multimediów – nie mają wprawdzie żadnego znaczenia w rozgrywce, ale przecież nie samym graniem człowiek żyje. Dzięki nim sterowanie odtwarzaczem muzycznym jest po prostu wygodniejsze.
 • Podpórka pod nadgarstki – dzięki niej dłonie i ręce nie męczą się aż tak bardzo. Mimo wszystko dobrze, gdy jest ona odłączana, choćby na potrzeby transportu.
jaka klawiatura gamingowa

Ile kosztuje dobra klawiatura gamingowa?

Tanie klawiatury gamingowe

Jeśli nie chcesz wydawać zbyt wielu pieniędzy, to najlepiej, żeby twoim celem była klawiatura membranowa. Już za mniej niż 100 złotych możesz kupić przyzwoite urządzenie tego typu. Oczywiście nie masz co liczyć na wodotryski, ale podświetlenie RGB czy podpórka pod nadgarstki jak najbardziej są w twoim zasięgu. Takie tanie klawiatury gamingowe polecamy przede wszystkim niedzielnym graczom.

Dobra klawiatura membranowa kosztuje już jednak nieco więcej. Minimum 150, 200, a nawet 250 złotych to cena, na jaką musisz się nastawić, gdy interesuje cię solidny sprzęt tej właśnie kategorii. Miłośnik strategii czy przygodówek, chcący znacząco poprawić komfort rozgrywki, powinien rozejrzeć się właśnie za takim sprzętem. Z ergonomiczną konstrukcją i dodatkowymi przyciskami.

Jaka klawiatura gamingowa do 300 zł?

Za około 300-350 złotych możesz kupić dobrą klawiaturę hybrydową, która łączy najlepsze cechy obu światów. W tych samych okolicach rozpoczynają się też porządne klawiatury mechaniczne, choć wciąż raczej z tańszymi przełącznikami Kailh.

Klawiatura do gier do 500 zł

A co ma do zaoferowania klawiatura gamingowa do 500 zł? Mając do wydania pół tysiąca możesz już liczyć na przełączniki Cherry MX albo autorskie „switche” firm Logitech, HyperX lub Razer. Taki sprzęt pozwala w pełni wykorzystać swój potencjał i cieszyć się niezawodnością przez wiele długich lat. Trudno nie docenić w tym przypadku precyzji i szybkości działania, co czyni z nich idealny wybór dla miłośników strzelanek, takich jak CS:GO czy MOBA pokroju League of Legends. Polecane modele znajdziesz w rankingu: Najlepsze klawiatury gamingowe do 500 zł

Najlepsze klawiatury gamingowe

Najlepsze klawiatury gamingowe, które nie tylko nie ograniczają cię pod żadnym względem, ale też pozwalają ci zadbać o maksymalną wygodę podczas rozgrywki, kosztują od około 600 do nawet 1000 złotych. To już jednak propozycje dla najbardziej wymagających graczy, dla których gry to coś więcej niż tylko rozrywka.

Tego rodzaju klawiatury oferują najwyższą żywotność, choćby z uwagi na liczbę kliknięć, które „przeżyje” taki sprzęt – w niektórych przypadkach producenci obiecują, że będzie to ponad 150 milionów. A już dla najbardziej wygodnych są ekraniki, które wyświetlą aktualnie odtwarzany utwór czy ulubionego GIF-a. Zdarzają się też modele odbiegające od norm pod innymi względami – jak choćby niższe czy cichsze klawisze. W tym wszystkim propozycję dla siebie znajdą osoby lubujące się w sprzęcie bezprzewodowym i wcale nie musi to oznaczać, że trzeba będzie liczyć się z opóźnieniami.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 - (12 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO