Jaka karta graficzna do gier? Co wybrać? Nvidia czy AMD?

Autor
Jakub Krawczyński
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (7 głosów)
| autor: Jakub Krawczyński |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaka karta graficzna do gier? Co wybrać? Nvidia czy AMD?

Dobra karta graficzna do gier to najważniejszy komponent komputera gracza, decydujący o tym, czy poradzi sobie z wyświetlaniem szczegółowej grafiki i utrzymaniem płynnej animacji w grach. Przeglądając karty graficzne do gier w poszukiwaniu tej odpowiedniej, stajemy jednak przed nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest bowiem kilkadziesiąt modeli kilku generacji, różniących się możliwościami, wydajnością i oczywiście ceną. W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania, które pomogą zdecydować, jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza do Twojego komputera do gier.

Spis treści:

Karta graficzna w komputerze do gier

Komputery to urządzenia, które oprócz tego, że służą jako podstawowe narzędzia pracy, świetnie nadają się także do rozrywki i spędzaniu czasu wolnego. Aby jednak granie było komfortowe, konieczne jest wyposażenie komputera gamingowego w mocne podzespoły przede wszystkim:

 1. Wydajną kartę graficzną
 2. Wydajny procesor dobrany pod gamingowe wymagania,
 3. Odpowiednią ilość pamięci RAM do gier.

W tym poradniku skupiamy się na kartach graficznych do gier (GPU, tudzież eGPU), które podzieliliśmy na cztery warianty:

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych propozycji układów graficznych w poszczególnych segmentach, przedstawimy jeszcze najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Karta graficzna do gier – dedykowana czy zintegrowana?

Najprostsze gry komputerowe i starsze tytuły mają niewielkie wymagania, a z ich uruchomieniem może poradzić sobie nawet karta graficzna zintegrowana z procesorem. A co z świeższymi, bardziej wymagającymi produkcjami AAA? Tutaj na wysokości zadania może stanąć AMD Radeon 680M, który można znaleźć w procesorze AMD Ryzen 7 6800U i AMD Ryzen 7 6800H, które jest w stanie udźwignąć Forza Horizon 5 przy średnich ustawieniach w niemal 60 FPS.

Zobacz również najnowszą zintegrowaną kartę od Intela:
Intel Iris Xe logo
Intel Iris Xe Graphics – wydajność w grach i programach graficznych

Jest to jednak wyjątek i w większości przypadków tzw. iGPU (czyli układy zintegrowane) nie są jednak w stanie obsłużyć nowszych, bardziej skomplikowanych gier o wysokich wymaganiach, dlatego konieczny jest zakup oddzielnego układu graficznego.

Na dłuższą metę jedynym rozsądnym wyborem do komputera do gier jest dedykowana karta graficzna. Wybierać można spośród kart graficznych Nvidia oraz kart graficznych AMD.

NVIDIA czy AMD do gier?

Obecnie na rynku można spotkać karty z układami graficznymi dwóch konkurencyjnych producentów:

W obydwóch przypadkach znajdziemy zarówno modele z segmentu ekonomicznego: serie GeForce i GeForce GT lub AMD Radeon, oraz wydajne konstrukcje zaprojektowane typowo z myślą o graczach: serie GeForce GTX i GeForce RTX, lub AMD Radeon RX

Procesory Nvidia i AMD są montowane w kartach graficznych produkowanych przez takie firmy jak MSI, Zotac, Gigabyte, EVGA, Sapphire, Palit czy Asus.

Ważne!

Karta graficzna do komputera gamingowego danego producenta może różnić się wydajnością, mimo wykorzystania tego samego układu graficznego.

Co powinna mieć dobra karta graficzna do gier?

Najprostszym kryterium wyboru karty graficznej dla graczy jest oczywiście cena. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że im droższa karta, tym będzie bardziej wydajna.

Diabeł jak zawsze tkwi jednak w szczegółach, dlatego warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną, która wskaże nam faktyczne możliwości danego układu i umożliwi świadomy zakup najlepszej karty gamingowej.

 • Typ procesora graficznego – decyduje o wydajności danej karty. Obecnie dobra karta graficzna dla gracza będzie wyposażona w chipset Nvidia Geforce GTX, Nvidia Geforce RTX lub AMD Radeon RX
 • Taktowanie rdzenia – podawane są dwa parametry – bazowe i maksymalne (Boost). Im wyższe tym lepiej
 • Compute Units / CUDA Cores – Liczba rdzeni CUDA (Nvidia) czy też Compute Units (AMD) jest bardzo ważna i to ona wpływa na wydajność układu graficznego. Im jest ich więcej, tym lepiej sobie one radzą z przetwarzaniem grafiki. Trzeba jednak pamiętać, aby porównywać liczbę rdzeni/jednostek w obrębie architektury jednej firmy, a także jednej generacji sprzętu.
 • Szyna i przepustowość pamięci – Jeśli mamy do czynienia z tym samym typem karty graficznej, warto zwrócić uwagę, czy jego różne warianty nie różnią się przepustowością pamięci. Dzięki niej, operacje graficzne będą wykonywane jeszcze szybciej, a różnica może wynosić nawet do 10-15% przy podobnej klasie karcie.
 • ROP – jednostki rasteryzacyjne odpowiadają za pewne operacje zapisu i odczytu, które są częscią procesu przetwarzania grafiki, w tym antyaliasing (wygładzanie krawędzi), a od ich liczby zależy szybkość i przepustowość renderowania obrazów na ekranie
 • TFLOPS (teraflopy) – to maksymalna teoretyczna liczba operacji zmiennoprzeciwnkowych, w uproszczeniu reprezentująca potencjał karty graficznej. Tak, jak z liczbą Compute Units / CUDA Cores, należy jedynie porównywać TFLOPS w obrębie jednej generacji kart graficznych, a ponadto nie sugerować się jedynie miarą TFLOPS jako jedynym wyznacznikiem wydajności karty.
 • Ilość pamięci RAM – o zapotrzebowaniu na ilość pamięci decyduje konkretna gra. Można przyjąć zasadę, że do rozdzielczości Full HD minimum to 4 GB, do QHD 6 GB, a do rozdzielczości 4K Ultra HD najlepiej wybierać karty z 8 GB pamięci (najwydajniejsze karty mają nawet 11 GB)
 • Rodzaj pamięci RAM – najlepszym wyborem będą karty graficzne z pamięcią GDDR5 i GDDR6
 • Możliwość podkręcania (OC) – karty oznaczone OC pozwalają na zwiększanie taktowania chipsetu oraz pamięci RAM, co umożliwia zwiększenie wydajności karty. Jest to opcja przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, gdyż może wpływać na stabilność pracy komputera
 • Złącza – najczęściej stosowane obecnie złącza to HDMI oraz DisplayPort, chociaż można także znaleźć karty ze złączem DVI. Im więcej złączy, tym więcej monitorów możemy podłączyć jednocześnie. Jeśli zależy nam na najnowszych technologiach przesyłania obrazu i dźwięku już na przyszłość, najlepiej wybierać modele z HDMI 2.1, które oferuje wyższą wydajność niż DisplayPort 1.4.
 • Złącza zasilania – za ich pomocą podłączamy kartę do zasilacza, dlatego trzeba się upewnić, że zasilacz ma ich odpowiednią ilość i typ. Stosowane obecnie wtyczki to: 6-pin, 8-pin lub 2x 8-pin. Nowe karty graficzne Nvidia RTX 3000 wprowadziły nowy standard zasilania 12-pin (jest on stosowany w modelach referencyjnych)
 • Wymiary karty – trzeba na nie zwrócić uwagę, gdy szukamy karty do komputera w mniejszej obudowie, w przeciwnym razie może ona po prostu fizycznie się nie zmieścić do środka
 • DLSS / FidelityFX – funkcja odpowiadająca za obniżanie rozdzielczości połączonej z algorytmem wyostrzania obrazu, co przekłada się na płynniejszą animację przy zachowaniu jakości obrazu
 • Ray tracing – technologia śledzenia promieni, odpowiadająca za bardzo realistyczne efekty świetlne w grach (obsługiwana przez karty Nvidia GeForce RTX oraz najnowsze karty AMD Radeon RX 6000).
 • Podświetlenie – karty do gier często wyposażone są w podświetlenie RGB, które nie ma wpływu na wydajność karty, ale za to efektownie się prezentuje w obudowie komputera.
Karta graficzna do gier

Chłodzenie karty graficznej

Kolejną dość znaczącą cechą – dla niektórych graczy – może być typ chłodzenia i jego głośność. Karty mogą oferować rozwiązania standardowe lub autorskie z efektywniejszym odprowadzaniem ciepła. Najbardziej wydajne karty są wyposażone w dwa lub nawet trzy wentylatory. Tutaj skupimy się na fabrycznych układach chłodzenia, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować dodatkowe, bardziej rozbudowane mechanizmy, np. chłodzenie wodne.

Interesującym rozwiązaniem jest tzw. półpasywne chłodzenie. Karta graficzna wyposażona jest w radiator oraz wentylatory. Przy małym obciążeniu podzespołów te ostatnie nie muszą się uruchamiać, gdyż ciepło jest odprowadzane za pomocą radiatora. To przekłada się na znacznie cichszą pracę. Wentylatory są włączane dopiero po osiągnięciu określonej temperatury.

Ciekawą opcją jest wentylator promieniowy, który pozwala na przetłoczenie powietrza przez radiator i wypchnięcie go w dwóch płaszczyznach jednocześnie. Jeśli mamy przestronną obudowę, w ten sposób osiągniemy niższe temperatury i wyższą wydajność.

Komora parowa występuje w kartach graficznych ze średniej i wyższej półki. Tego typu chłodzenie to system rur cieplnych i żeberek z punktem styku komory parowej, który łączy się z GPU pobierając nadmiar ciepła, które jest następnie wyparowane i rozpraszane osiadając na chłodniejszych powierzchniach.

Jak karta graficzna do komputera do gier?

Przedstawimy kilka propozycji gamingowych kart graficznych. Zarówno tych z najwyższej półki, jak i tych dla graczy o skromniejszych portfelach. Zapewnią one solidną dawkę wirtualnej rozrywki, zależnie od wymagań gry. Każda karta graficzna zaspokoi potrzeby gracza, wystarczy zdefiniować swoje potrzeby.

Najwydajniejsze karty graficzne

Zaczynamy od przedstawienia superwydajnych kart graficznych. Pozwolą na zabawę w dowolnej współczesnej grze. Na najwyższych ustawieniach wizualnych, z 60fps lub więcej, bez spadków wydajności nawet w rozdzielczości 4K. Na kilku połączonych monitorach lub grając z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości. Jeśli potrzebna jest karta graficzna do 4K lub karta graficzna do UltraHD, wybierz jeden z superwydajnych układów.

Wartymi uwagi są tutaj modele od Nvidia serii Ampere raz topowe AMD generacji Navi.

Proponowane karty graficzne z powyższymi układami:


Bardzo wydajne karty graficzne

Karta graficzna do komputera gamingowego nie musi jednak znajdować się w ścisłej czołówce. W segmencie bardzo wydajnych kart graficznych znajdują się układy, które również nie będą mieć problemu ze współczesnymi grami w FullHD i przy wysokich ustawieniach graficznych. A przy tym nie uszczuplą budżetu tak mocno.

Karty te zapewnią wystarczająco dużo mocy, by zachować płynność gry nawet wtedy, gdy na ekranie mnóstwo się dzieje. Niezależnie od tego jakiego gatunku. Z pierwszoosobową strzelanką pełną wybuchów i zniszczenia. Ze strategią czasu rzeczywistego, w której toczymy wojny z udziałem tysięcy jednostek jednocześnie. Karty z tego pułapu poradzą sobie bez trudu.

Jeśli karta graficzna do gry w rozdzielczości 1440p lub 4K w mniej wymagających tytułach jest tym, czego szukasz, możesz wybierać z jednej z poniższych serii.

Proponowane karty z powyższymi układami:


Wydajne karty graficzne

Wydajna karta graficzna dla gracza zapewnia dobrą moc za rozsądne pieniądze. Karty z tego segmentu nie będą mieć problemu z uruchomieniem większości współczesnych gier w FullHD przy zrównoważonych ustawieniach grafiki. Choć w tych bardziej wymagających konieczne może być obniżenie ustawień graficznych  (jakość tekstur, zasięg rysowania, antyaliasing, teselacja czy okluzja).

Nie należy też nastawiać się na efekty ray-tracingu. Mimo wszystko poziom grafiki wciąż powinien pozostawać na satysfakcjonującym poziomie. Sama gra nie powinna mieć problemów z utrzymaniem płynności 30 fps.

Proponowane karty graficzne z powyższymi układami:

Wymienione modele kosztują od 1000 do 2000 złotych i poradzą sobie z najnowszymi grami uruchomionymi w rozdzielczości Full HD. Polecamy do grania w: DOOM Eternal, Gears of War 5 czy Watch Dogs Legion.


Podstawowe karty graficzne

Podstawowa karta graficzna do gier cechuje się niską ceną, ale wciąż pozwala na dobrą zabawę w wielu tytułach. Wyposażone są w układy pozwalające na osiągnięcie akceptowalnej jakości za niewielkie pieniądze. W bardziej wymagających i współczesnych grach mogą wymagać obniżenia efektów do średnich oraz rozdzielczości do HD. W  pozostałych grach o mniejszych wymaganiach będzie można grać w FullHD.

Nie należy też oczekiwać płynnej rozgrywki VR. Na podstawową kartę powinni decydować się mniej wymagający gracze. Na przykład stawiający na fabułę gry, a niekoniecznie jakość grafiki. Fani starszych produkcji, lub gracze z minimalnym budżetem.

Proponowane karty graficzne z powyższymi układami:

Karta graficzna do gier za około 600-1000 złotych pozwoli na komfortowe granie w jakości Full HD, aczkolwiek w przypadku najbardziej wymagających tytułów nie obejdzie się bez lekkiego obniżenia ustawień graficznych.

Warto jednak zauważyć, że modele Radeon RX 570, Radeon RX 5500 XT i GeForce GTX 1650 występuje w różnych konfiguracjach układu graficznego i pamięci VRAM. Podstawowe karty graficzne to dobry wybór do GTA V, CS: GO, Project Cars 2.


Karta graficzna do laptopa do gier

Karta graficzna odgrywa ważną rolę także w laptopach do gier. Jeszcze do niedawna producenci stosowali tutaj dużo słabsze konstrukcje. Obecnie ich możliwości są porównywalne z kartami dla komputerów stacjonarnych. Gamingowy laptop może więc zastąpić wydajny komputer do gier.

Różnica między kartami dla komputerów a kartami dla laptopów, sprowadza się do rozwiązań obniżających wydzielanie ciepła i zużycie energii. Konstrukcja laptopa wymusza obniżenie poboru mocy, a to przekłada się na obniżenie wydajności układów. Wersje dla laptopów są zamontowane na stałe i nie można ich wymienić.

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej