Jak oddać grę na Steam? Poradnik, jak dokonać zwrotu

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak oddać grę na Steam? Poradnik, jak dokonać zwrotu

Nieudane zakupy zdarzyły się chyba każdemu z nas. Gry nie są tutaj wyjątkiem – wielu graczy od czasu do czasu żałuje swoich zakupów ze względu na niską jakość nabytych tytułów, brak pożądanych funkcji czy zbyt wysokie wymagania sprzętowe. Ochrona praw konsumentów, kupujących gry w cyfrowej dystrybucji, znacznie wyewoluowała w ciągu ostatnich kilku lat. Niestety platformy z takim asortymentem nie zawsze chętnie dzielą się informacjami wyjaśniającymi, jak odzyskać pieniądze, gdy jesteśmy niezadowoleni z produktu. W tym artykule podpowiadamy, jak zwrócić grę na Steam. Z naszym poradnikiem nie powinniście mieć z tym żadnych problemów. 

Spis treści:

Jak zwrócić grę na Steam? Poradnik

Pierwszym krokiem do dokonania zwrotu gry na Steamie jest zalogowanie się na konto, na którym kupiliśmy nietrafioną pozycję. Z menu na górze programu wybieramy „Pomoc”, a następnie „Pomoc techniczna Steam”.

Steam zwrot gry - kliknij "Pomoc techniczna Steam”

Z zakładki „Gry, programy itp.” wybieramy grę, którą chcemy zwrócić. Jeśli zakupu dokonaliśmy niedawno, może się ona wyświetlić również na liście ostatnich produktów.

W następnej kolejności wybieramy rodzaj problemu, który nas dotyczy. Jeśli zwracana gra nie została jeszcze uruchomiona, warto wybrać opcję „Przypadkowy zakup”, gdyż ten rodzaj zgłoszeń jest rozpatrywany pozytywnie w pierwszej kolejności.

Jak oddać grę na Steam? Określ powód zwrotu

Jak dokonać zwrotu gry na Steamie, jeśli ta została już uruchomiona? W takiej sytuacji należy wybrać jedną z pozostałych opcji:

  • Moje oczekiwania były inne wybierz tę opcję, jeśli zakupiona gra okazała się niezgodna z opisem produktu lub obietnicami twórców. Po jej wybraniu uzyskasz możliwość poproszenia o zwrot pieniędzy.
  • Brakuje DLC lub dodatkowej zawartości – kliknij ten wariant, jeśli otrzymany produkt nie zawiera dodatków do pobrania, przedmiotów w grze lub innych mediów (takich jak ścieżka dźwiękowa czy artbook).
  • Mam problem z zakupionym kluczem produktu –  ta droga niestety nie pozwala na szybkie odzyskanie pieniędzy, o ile w ogóle. Steam odsyła z tego miejsca do instrukcji gry lub sprzedawcy klucza (jeżeli gra została zakupiona poza platformą Steam).
  • Problem techniczny lub z grywalnością wybierz tę opcję, jeśli gra jest najeżona błędami technicznymi, lub gdy wysokie wymagania sprzętowe nie pozwalają Ci na jej uruchomienie.
  • Chcę na stałe usunąć tę grę z mojego konta ta opcja pozwala usunąć grę z konta, ale NIE prowadzi do zwrotu pieniędzy.

Powyższe opcje pozwolą Ci na doprecyzowanie Twojego problemu (np. wskazanie, czy gra w ogóle się uruchamia) i skontaktowanie z pomocą techniczną, która być może będzie w stanie rozwiązać problem bez zwracania zakupionego tytułu. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani i na pewno chcemy dokonać zwrotu gry na Steamie, wybieramy opcję „Chcę otrzymać zwrot pieniędzy”.

Po zaznaczeniu tej opcji musimy wskazać, gdzie mają zostać zwrócone pieniądze. Platforma może przesłać je na nasz portfel Steam (dzięki temu będziemy mogli je ponownie wydać w obrębie sklepu), ale możemy też wybrać metodę płatności, którą mamy podpiętą do konta. Jeśli płacimy na Steamie PayPalem, pieniądze wrócą na PayPala, a jeśli korzystamy z karty kredytowej, pieniądze trafią z powrotem na kartę.

Steam poprosi też o wyjaśnienie powodów, dlaczego zdecydowaliśmy się zwrócić grę. Doprecyzowanie problemu pomoże w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Po wysłaniu zgłoszenia należy poczekać na jego rozpatrzenie. Informacja o decyzji najczęściej przychodzi w ciągu 24 godzin. Warto pamiętać, że po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku gra od razu zniknie z biblioteki Steam, ale na zwrot pieniędzy trzeba poczekać odrobinę dłużej. Regulamin twierdzi, że może to potrwać do 7 dni w przypadku zwrotu na portfel Steam i 14 dni w przypadku innych metod płatności.

Zwrot gry na Steam – jakie są warunki odzyskania pieniędzy?

Nie wszystkie prośby o zwrot gry na platformie Steam są akceptowane. Każda osoba, która decyduje się na ten krok, musi spełnić konkretne warunki, aby odzyskać swoje pieniądze.

Zwrot gry na Steam - zasady, powody
  • Grę można zwrócić w ciągu 14 dni od dokonania zakupu. Datę jej nabycia podejrzycie podczas składania prośby o zwrot. Na powyższym obrazku widać, że w przypadku Disco Elysium był to 23 listopada.
  • Inny warunek, który należy spełnić, mówi, że łączny czas uruchomienia zwracanej pozycji nie może być dłuższy niż 2 godziny. Jeśli więc w ciągu pierwszych 14 dni pogramy przez godzinkę i uznamy, że nasz zakup okazał się nietrafiony, Steam powinien bez problemu zgodzić się na zwrot gry.

Może się jednak okazać, że chcemy oddać kupioną produkcję po 14 dniach i po rozegraniu więcej niż dwóch godzin. Jak wtedy zwrócić grę na platformie Steam? Przede wszystkim wyjaśnijmy, kiedy do takiej sytuacji w ogóle dochodzi. Z takim przypadkiem mamy do czynienia, gdy aktualizacja danej produkcji czyni ją niestabilną, a poważne problemy techniczne wychodzą na jaw dopiero pod koniec zabawy. Mowa tutaj o przypadkach, kiedy gra przestaje się uruchamiać, kasuje zapisany postęp lub nagle zaczyna się wyłączać. Innymi słowy – mamy duży kłopot.

Wtedy należy bardzo dokładnie opisać, na czym polega nasz problem. Pomoc techniczna Steam jest przychylna, ale tylko wtedy, jeśli użytkownik uczciwie podchodzi do sprawy i jasno dowodzi, że usterki techniczne uniemożliwiają korzystanie z produktu. Na pewno uda Wam się albo rozwiązać występujące trudności, albo dokonać zwrotu gry na Steamie.

Moje środki zwrócone na portfel Steam są niedostępne – co mam zrobić?

W przypadku opcji zwrotu pieniędzy na portfel Steam należy wspomnieć o jednej ważnej rzeczy. Środki nie będą od razu dostępne do wykorzystania. Trzeba odczekać określony czas na ich odmrożenie – wynosi on od 24 godzin do 7 dni. Informację na ten temat znajdziecie w szczegółach swojego konta w kategorii „Saldo nierozliczone”.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (9 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO