Nieudane zakupy zdarzyły się chyba każdemu z nas. Gry nie są tutaj wyjątkiem – wielu graczy od czasu do czasu żałuje swoich zakupów ze względu na niską jakość nabytych tytułów, brak pożądanych funkcji czy zbyt wysokie wymagania sprzętowe. Ochrona praw konsumentów, kupujących gry w cyfrowej dystrybucji, znacznie wyewoluowała w ciągu ostatnich kilku lat. Niestety platformy z takim asortymentem nie zawsze chętnie dzielą się informacjami wyjaśniającymi, jak odzyskać pieniądze, gdy jesteśmy niezadowoleni z produktu. W tym artykule podpowiadamy, jak zwrócić grę na Steam. Z naszym poradnikiem nie powinniście mieć z tym żadnych problemów.
Spis treści:
Pierwszym krokiem do dokonania zwrotu gry na Steamie jest zalogowanie się na konto, na którym kupiliśmy nietrafioną pozycję. Z menu na górze programu wybieramy „Pomoc”, a następnie „Pomoc techniczna Steam”.
Z zakładki „Gry, programy itp.” wybieramy grę, którą chcemy zwrócić. Jeśli zakupu dokonaliśmy niedawno, może się ona wyświetlić również na liście ostatnich produktów.
W następnej kolejności wybieramy rodzaj problemu, który nas dotyczy. Jeśli zwracana gra nie została jeszcze uruchomiona, warto wybrać opcję „Przypadkowy zakup”, gdyż ten rodzaj zgłoszeń jest rozpatrywany pozytywnie w pierwszej kolejności.
Jak dokonać zwrotu gry na Steamie, jeśli ta została już uruchomiona? W takiej sytuacji należy wybrać jedną z pozostałych opcji:
Powyższe opcje pozwolą Ci na doprecyzowanie Twojego problemu (np. wskazanie, czy gra w ogóle się uruchamia) i skontaktowanie z pomocą techniczną, która być może będzie w stanie rozwiązać problem bez zwracania zakupionego tytułu. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani i na pewno chcemy dokonać zwrotu gry na Steamie, wybieramy opcję „Chcę otrzymać zwrot pieniędzy”.
Po zaznaczeniu tej opcji musimy wskazać, gdzie mają zostać zwrócone pieniądze. Platforma może przesłać je na nasz portfel Steam (dzięki temu będziemy mogli je ponownie wydać w obrębie sklepu), ale możemy też wybrać metodę płatności, którą mamy podpiętą do konta. Jeśli płacimy na Steamie PayPalem, pieniądze wrócą na PayPala, a jeśli korzystamy z karty kredytowej, pieniądze trafią z powrotem na kartę.
Steam poprosi też o wyjaśnienie powodów, dlaczego zdecydowaliśmy się zwrócić grę. Doprecyzowanie problemu pomoże w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.
Po wysłaniu zgłoszenia należy poczekać na jego rozpatrzenie. Informacja o decyzji najczęściej przychodzi w ciągu 24 godzin. Warto pamiętać, że po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku gra od razu zniknie z biblioteki Steam, ale na zwrot pieniędzy trzeba poczekać odrobinę dłużej. Regulamin twierdzi, że może to potrwać do 7 dni w przypadku zwrotu na portfel Steam i 14 dni w przypadku innych metod płatności.
Nie wszystkie prośby o zwrot gry na platformie Steam są akceptowane. Każda osoba, która decyduje się na ten krok, musi spełnić konkretne warunki, aby odzyskać swoje pieniądze.
Może się jednak okazać, że chcemy oddać kupioną produkcję po 14 dniach i po rozegraniu więcej niż dwóch godzin. Jak wtedy zwrócić grę na platformie Steam? Przede wszystkim wyjaśnijmy, kiedy do takiej sytuacji w ogóle dochodzi. Z takim przypadkiem mamy do czynienia, gdy aktualizacja danej produkcji czyni ją niestabilną, a poważne problemy techniczne wychodzą na jaw dopiero pod koniec zabawy. Mowa tutaj o przypadkach, kiedy gra przestaje się uruchamiać, kasuje zapisany postęp lub nagle zaczyna się wyłączać. Innymi słowy – mamy duży kłopot.
Wtedy należy bardzo dokładnie opisać, na czym polega nasz problem. Pomoc techniczna Steam jest przychylna, ale tylko wtedy, jeśli użytkownik uczciwie podchodzi do sprawy i jasno dowodzi, że usterki techniczne uniemożliwiają korzystanie z produktu. Na pewno uda Wam się albo rozwiązać występujące trudności, albo dokonać zwrotu gry na Steamie.
W przypadku opcji zwrotu pieniędzy na portfel Steam należy wspomnieć o jednej ważnej rzeczy. Środki nie będą od razu dostępne do wykorzystania. Trzeba odczekać określony czas na ich odmrożenie – wynosi on od 24 godzin do 7 dni. Informację na ten temat znajdziecie w szczegółach swojego konta w kategorii „Saldo nierozliczone”.
Mogą Cię zainteresować: