Jak zacząć streamować? 10 porad dla początkujących streamerów

| autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak zacząć streamować? 10 porad dla początkujących streamerów

Chciałbyś spróbować swoich sił lub szczęścia online i szukasz wskazówek jak zostać streamerem? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka najważniejszych wiadomości oraz 10 porad.

Dzięki nim dowiesz się, jak zacząć streamować, by osiągnąć sukces i zebrać wokół siebie społeczność. To rzeczy, o których można nie wiedzieć, gdy jest się na początku przygody, a które zdecydowanie wiedzieć warto. Ale zanim odpowiemy na pytanie jak zacząć streamować, dowiedzmy się w dużym skrócie o podstawach.

Co to jest streamowanie?

Podstawą jest właśnie odpowiedź na pytanie, co to jest stream. To nic innego jak transmitowanie treści wideo. W przypadku, gdy robimy to na żywo, mówimy o livestreamingu.

Streamem jest więc transmisja meczu piłkarskiego albo koncertu w telewizji. Ale są nim też nagrywane lub emitowane na żywo materiały wideo na tematy wszelakie.

Szczególnie popularne jest streamowanie wydarzeń e-sportowych i samych gier.

Streamerzy – czyli osoby, które się tym zajmują – pokazują, jak przechodzą dany tytuł albo tworzą opowieść w uniwersum gry. Często widzimy nie tylko podgląd ich ekranu, ale też reakcje uwiecznione za pomocą kamerek internetowych.

jak zacząć streamować

Czy warto zostać streamerem?

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że robiąc to, co się kocha, nigdy nie będzie się musiało pracować. I rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie lepszą sytuację niż taką, w której zarabia się na pasji. Jeśli uwielbiasz na przykład gry i lubisz dzielić się swoją zajawką z innymi użytkownikami internetu, to streamowanie może być czymś właśnie dla ciebie.

Można być streamerem hobbystycznie, ale można też na tym zarabiać. I to dobrze zarabiać.

Najpopularniejsi streamerzy to milionerzy, ale nawet na niższych szczeblach kariery można liczyć na niezłe zarobki.

Do tego pracujesz na własnych warunkach, bo jesteś sobie szefem. Oczywiście nie u każdego takie rozwiązanie zda egzamin, ale obiektywnie rzecz ujmując, warto spróbować i warto zostać streamerem.

10 porad dla początkujących streamerów

I: Zadbaj o jakość

Oczywiście najważniejsza jest treść, ale sposób w jaki ją przedstawisz, też ma znaczenie. I z reguły nie potrzeba nie-wiadomo-jakiego sprzętu, aby dostarczyć swoim widzom materiały, które ich nie odrzucą. A z dużym prawdopodobieństwem zrobią to filmy z kiepskim dźwiękiem i słabym oświetleniem.

Zadbaj więc o to, by twój głos był klarowny i dobrze słyszalny.

Poziom głośności wyrównany (przynajmniej w miarę) – bez skoków od których można ogłuchnąć lub szeptów, przy których trzeba pogłaśniać audio w komputerze czy na smartfonie.

Postaraj się też, by twoja twarz (i ogólnie najważniejsza część kadru) była dobrze oświetlona.

To podstawy, których nie należy lekceważyć.

jak zacząć streamować

Mikrofony do streamowania w Komputronik.pl

Zobacz ranking: Jaki mikrofon do streamowania? Najlepsze mikrofony dla graczy


II: Sprawdź łącze internetowe

Wielu początkujących streamerów koncentruje się wyłącznie na dobrej kamerze i mikrofonie, ale ważne jest przecież także łącze internetowe. Aby nic nie przerywało transmisji, ani nie występowały spadki jakości, łącze powinno być niezawodne, stabilne i wystarczająco szybkie. Co oznacza?

Do streamowania w rozdzielczości HD i w 30 klatkach na sekundę, potrzebujesz łącza o prędkości, która nie spada poniżej 3Mb/s – w przypadku Twitcha. Minimum 4Mb/s w YouTube i Facebook Gaming. Wyższa jakość wymaga oczywiście lepszego Internetu, co najmniej 6Mb/s, a najlepiej do 10Mb/s dla jakości FullHD i do 35Mb/s dla jakości 4K.

Jakość wideo na platformach:

Twitch

  • 720p/30fps: 3,0 Mb
  • 720p/60fps: 4,5 Mb
  • 1080p/30fps: 4,5 Mb
  • 1080p/60fps: 6,0 Mb

Facebook Gaming

  • 720p/30fps 3,0: 4,0 Mb

YouTube Gaming

  • 720p/30fps: 4,0 Mb/s
  • 720p/60fps: 6,0 Mb/s
  • 1080p/30fps: 6,0 Mb/s
  • 1080p/60fps: 9,0 Mb/s
  • 1440p/30fps: 3 Mb/s
  • 1440p/60fps: 18 Mb/s
  • 2160p/30fps: 34 Mb/s
  • 2160p/60fps: 51 Mb/s

Wszystkie podane wartości to prędkości wysyłania (upload speed).

Zobacz również: Jaki router do gier? Ranking 

III: Znajdź swoją niszę

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących streamerów jest tworzenie wideo z najpopularniejszych gier. Takich jak Fortnite, League of Legends czy Minecraft. Owszem, wydaje się, że stawianie na tytuły, które interesują wiele osób, zapewni dobrą oglądalność. Ale jest zupełnie odwrotnie.

jak zacząć streamować

Liczba streamerów produkujących materiały poświęcone najpopularniejszym grom takim jak: Fortnite, League of Legends czy Minecraf jest tak duża, że widzowie nie będą szukać kolejnego, amatorskiego kanału.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest rozpoczęcie przygody ze streamowaniem od jakiegoś mniejszego, oryginalnego tytułu. Oczywiście nie można też popadać w skrajności i postawić na gry, którymi interesuje się mała grupa osób. W ten sposób również trudno będzie się przebić.

IV: Bądź szczery, bądź sobą

Widzowie nie są głupi i od razu wyczują fałsz. Nawet tego nie próbuj. Gdy raz wpadniesz, przypną ci łatkę, której nie dasz rady zedrzeć, bo Internet nie zapomina. Dlatego bądź szczery i bądź sobą. To być może najważniejsze rady z całego tego zestawienia. Nie stosuj też tanich chwytów.

Patostreamy czy materiały przesiąknięte wulgaryzmami szybko zdobywają popularność i równie szybko ją tracą.

Gdy na takich treściach wypłyniesz, to twoja kariera skończy się szybciej niż się zaczęła. Nie warto.

streamowanie porady

V: Streamuj regularnie

Podobnie jak w przypadku treningów, nauki czy wielu innych podejmowanych aktywności, kluczem do osiągnięcia sukcesu w streamingu jest regularność. Fakt jest taki, że tylko systematycznie publikowane treści pozwolą skutecznie zebrać widzów wokół twojego kanału. Musisz ich traktować poważnie, jeżeli swoją przygodę ze streamowaniem też tak traktujesz.

Dobrym pomysłem może być na przykład stworzenie cyklu filmów. To pomoże zbudować stałą widownię, czekającą na kolejne twoje materiały – zawsze o określonej godzinie.

VI: Daj sobie czas

Choć Internet może kusić olbrzymimi zasięgami, miej świadomość, że początki bywają trudne. Nie zniechęcaj się małą liczbą widzów zaraz po starcie kanału. To zupełnie normalne. Żeby z tobą zostać, ludzie najpierw muszą się o tobie dowiedzieć.

Konkurencja tymczasem jest niemała, więc może minąć nawet kilka miesięcy, zanim oglądalność twoich materiałów będzie dla ciebie satysfakcjonująca.

Nie trać zapału, bo później oglądalność może rosnąć lawinowo. Kolejni widzowie powiedzą o twoim kanale swoim znajomym, ci swoim i tak sieć użytkowników będzie się rozrastać. Oczywiście gdy machina na dobre ruszy, wcale nie będziesz mógł spocząć na laurach. Dlatego…

VII: Pamiętaj o interakcjach

Nie ma niczego piękniejszego niż społeczność zbudowana wokół swojego projektu. To też jeden z wyznaczników sukcesu dla streamera.

Wchodź więc w interakcje ze swoimi widzami.

Witaj tych, których widzisz regularnie.

Reaguj na pojawiające się komentarze, także zadawaj pytania i śledź odpowiedzi.

To ludzie, którzy kochają to, co Ty i uwielbiają to, co robisz. Nawiązuj znajomości i buduj relacje.

Będąc osobą medialną dobrze jest też prowadzić profile społecznościowe: na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. Możesz je wykorzystać do informowania widzów o swoich projektach i nowych materiałach, ale możesz też zdradzać szczegóły zza kulis. Najważniejsze jest to, o czym już wcześniej wspomnieliśmy – bądź w tym wszystkim sobą.

jak streamować

VIII: Bądź na bieżąco

Streamowanie, tak jak każda działalność w Internecie, wymaga od ciebie tego, by być zawsze na bieżąco. Śledź trendy, aby wiedzieć, jakie tytuły zyskują popularność, a które przestają cieszyć się jakimkolwiek zainteresowaniem.

Obserwuj też innych streamerów i podglądaj, jak działają najlepsi.

W jaki sposób budują relacje z widzami i jakiego sprzętu używają. Bądź elastyczny i ucz się od bardziej doświadczonych kolegów z branży. Nie ma niczego złego w tym, że chcesz dostarczyć swojej społeczności wyśmienitą rozrywkę, a jeśli uczyć się, to tylko od najlepszych.

IX: Dobrze się baw

Przechodzimy tak naprawdę do najważniejszego punktu. Kluczowe w tym wszystkim jest to, żeby się po prostu dobrze bawić. Jeżeli masz się zmuszać do grania i streamowania, to nie ma to absolutnie żadnego sensu. Ty się będziesz męczyć i twoi widzowie też nie będą zadowoleni.

Pokazuj to, co czujesz. Jeśli dobrze się bawisz, to się uśmiechaj. Uśmiechając się emanujesz pozytywną energią. Widzowie będą na ciebie patrzeć z przyjemnością i dobrze spędzać czas w twoim (wirtualnym) towarzystwie. A o to przecież chodzi.

X: Postaraj się o dobry sprzęt

Tak jak już wspomnieliśmy, sprzęt nie jest najważniejszy. Jednak dobrej zabawy nie da się czerpać grając na słabym sprzęcie. Aby dostarczyć transmisję obrazu z gry w optymalnych ustawieniach graficznych, pokazać ładniejsze efekty wizualne lub zachwycać się jakością grafiki, czasami potrzeba więcej mocy.

Jak zacząć streamować? Podsumowanie

  1. Dobra treść, dźwięk, oświetlenie.
  2. Niezawodne szybkie łącze internetowe.
  3. Nie celuj w najpopularniejsze gry – znajdź niszę.
  4. Bądź szczery, bądź sobą.
  5. Streamuj regularnie
  6. Bądź cierpliwy
  7. Pamiętaj o interakcjach ze swoją społecznością
  8. Bądź na bieżąco z trendami i działaniami innych streamerów
  9. Dobrze się baw
  10. Postaraj się o dobry sprzęt

Mogą Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 - (11 głosów)

Czytaj Więcej


Polecane produkty