Jak wygrywać w League of Legends? Diament w zasięgu ręki!

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak wygrywać w League of Legends? Diament w zasięgu ręki!

Uwaga, uwaga! Artykuł zawiera słownictwo „polsko-angielskie”. Jest skierowany do osób, które chodź trochę znają się na slangu w LOL’u. W oparciu o własne doświadczenie opowiem, jak wygrywać w League of Legends.

Moją przygodę z League of Legends zaczynałem w 2012 roku, gdy jeszcze nie było lig tylko MMR (Match Making Rating) ? W pierwszym swoim roku skończyłem na poziomie ~2000. Największa moja liga Master Tier 25 miejsce, nie było wtedy Grand Matera. Z powodu braku czasu i nerwów na LOL’a aktualna dywizja to D4 na 3 kontach.

Nie uważam się wcale za eksperta w tej sprawie, ale sporo godzin już przegrałem w LoL’a i chciałbym podzielić się kilkoma podpowiedziami, jak w prosty sposób poprawić swoją rozgrywkę. Mi samemu zajęło trochę ustalenie pewnych standardów i teraz ten artykuł ma na celu podpowiedzieć Wam co poprawić, żeby wasza gra była na wyższym poziomie. Przykłady są proste, ale bardzo często lekceważone.

Złota zasada nr 1 – last hity!

Pierwsza i główna zasada gry w League of Legends to last hity! Bez last hitów nie masz złota, bez złota nie masz przedmiotów, bez przedmiotów nie masz przewagi nad drugim graczem.

Moja rada jest taka, jak już naprawdę nie umiesz się skupić na tym cs’owaniu to weź postać, którą się łatwo to robi np. Anivia, Zed.

Postacie te nie wymagają dużych umiejętności w dobijaniu creepów: Zed ma swoja pasywkę oraz nie posiada many. Anivia do 6 lvl może mieć trochę problemów, ale z ultem to nie powinien wam umknąć ani jeden cs.

Leauge of legends - jak grać?

Carrowanie gry

Jeżeli dalej uważacie, że cs to nie wasza mocna strona to polecam jungle. Moim zdaniem to najlepsze miejsce do carrowania gry, ale też bardzo odpowiedzialna i wymagająca dobrej intuicji, kontrolowania mapy i planowania rola.

Jungle lol

Najczęstszym błędem jest brak spostrzegawczości – PATRZ NA MINI MAPĘ.

Każda akcja powinna wywołać reakcje.

Przykład 1. jeżeli przeciwny jungler gankuje np. topa a ty jesteś na swoim dolnym lesie to chociaż popatrz, lub zapytaj swojego topa czy miał blue/red, jeżeli nie miał zabierz mu go, a gdy nie ma blue/red to zgankuj bota, zabierz jego dolna część jungli.

Przykład 2. Kiedy przeciwna drużyna zrobiła lub robi smoka a ty nie możesz nic z tym zrobić to zgarnij mida, topa, Heralda. Każde pojawienie się na mapie przeciwnika daje Ci informacje. Czasami lepiej też nie gankować linii, która mocno jest do tyłu, bo możemy pogorszyć sytuacje oddając double killa np. takiemu Dariusowi. W takiej sytuacji proponuje skupić się na linii, która w late game może wygrać nam grę.

Tak naprawdę do każda pozycja jest dobra żeby wycarrować gierkę. Fundamentem do tego jest dobre pozycjonowanie się i przenoszenie przewagi.

Przykładowo jesteś suportem, wygrywacie linie twój adc się cofa po zabiciu 2 przeciwników, bo ma mało HP, a ty masz full. Możesz zrobić wiele rzeczy, żeby pomóc drużynie. Po pierwsze najprostsza rzecz, głęboki ward w lesie przeciwnika w krzaku od red/blue. Po drugie gank na mida.

Podałem przykład supporta, bo ludzie w niższych dywizjach często nie wiedzą co maja robić, gdy ich adc się wraca, a wy nie macie golda na przedmiot . Sytuacja z mida jest o wiele prostsza bo nie musisz bronić swojego carry, nawet na przegrywający matchup wystarczy odpush’ować linie (dobrze mieć postać która potrafi szybko pushować) i zejść na bota, topa czy asekurować w counter junglowaniu, robienia smoków itp.

Zaskocz przeciwnika kontrolą fali minionów – freeze

Ta metoda jest dobra na wygrywającą i przegrywającą linie. Jeżeli wygrywasz linie i zastosujesz freeze blisko swojej wieży to zmusisz przeciwnika do wyjścia z bezpiecznej strefy. Ułatwisz w ten sposób gank swojemu leśnikowi, zdobędziesz więcej miejsca na gonienie przeciwnika. Często przeciwnik głupieje nie wie co ma ze sobą zrobić boi się podejść, żeby zgarnąć golda, a czasem nawet expa z cs. W ten sposób łatwo możesz snowballować swoją postać.

Mechaniki Freezowania jest dość prosta i polega na tym, by tak ustawić falę, żeby liczba twoich stworów była mniejsza o 2 góra 3 cs od minionów przeciwnika.

walka lol

To spowoduje powolne przesuwanie się fal w Twoją stronę, aż te znajdą się w punkcie pomiędzy środkiem alei, a maksymalnym zasięgiem twojego turretu. Skoncentruj się na utrzymaniu tej różnicy poprzez last hitowanie.

Innym sposobem freezowania jest zabicie wszystkich przepchniętych w twoją stronę stworów pozostawiając jednak 2, które musisz przytankować dopóki Twoja nowa fala nie zderzy się z tą która trzymasz na sobie.

Twój przeciwnik nie bije twoich stworów, powinieneś starać się last hitować, jeśli jednak przeciwnik próbuje pushować postaraj się za nim nadążyć, tak aby różnica była zachowana. ’

Jak walczyć z freezem?

Ja stosuje 3 sposoby. Pierwszy to pushowanie, żeby zresetować fale (rozbicie się minionów o wieże wroga). Drugi sposób to udanie się inna linie, to akurat jest miecz obusieczny bo jeżeli nie uda Ci się nikogo zabić na ganku i przeciwnik Cię z push’uje to stracisz dużo czasu, expa i golda. Trzeci sposób to poproszenie o pomoc junglera w przepchaniu cs’ów

Bądź na bieżąco – patch wychodzi co 2 tygodnie, które potrafią zrobić spustoszenie w mecie, przedmiotach albo w Twojej ulubionej postaci. Warto czytać patche oraz porady na naszym portalu 😉

Chcesz wygrywać to się nie poddawaj!

Dużo razy spotkałem się z tym, że giereczka idzie jak po maśle, moja drużyna wygrywa 20 do 5 i nagle wszyscy losowo padają, stracony baron, jeden przegrany team fight i nagle zrobiło się 25 do 20. Wszyscy się obrażają, najbardziej zfeedowany koleś idzie afk i wielki napis PRZEGRANA. I to nie jest przykład gry z żelaza/bronzu tylko D4 z wczoraj, w każdej dywizji zdarza się throw (przegrać „wygraną gre).

Moja rada WALCZ, bo z przegranych więcej się nauczysz niż z wygranych.

Najlepszym graczom zdarza się przegrać 5-6 gier pod rząd. Jak chcesz się piąć w górę w dywizjach to opanuj 2 linie po 3 do 4 postaci, które nie są non stop banowane i graj nimi na okrągło. Mainowanie paru postaci ma dużo zalet.

Moim zdaniem lepiej jest grać postacią opanowaną bardzo dobrze na swoja kontrę, niż wybieranie bohatera którym grałeś/aś 5 razy, i nie wykorzystać potencjału bohatera.

Dobrze zagrana postać czy dobrane przedmioty wygrają Ci linie nawet na najbardziej znienawidzonego bohatera. Najczęściej kontra polega na tym, że masz jeden skill, który będzie Cię denerwował, więc poczekaj aż go użyje przed wbicie, bądź poproś o pomoc lub roamuj.

Jak zamykać gry, żeby nie throw’ować ?

Jednym z sposobów jest rozciąganie gry split push (ale przed samym split pushem dobrze by było mieć dobra wizje w lesie przeciwnika o która musi dbać cała ekipa a nie tylko suport,75 złota na totem to nie jest majątek ? ) jeżeli cała drużyna znajduje się na topie, mida macie spuszowanego, wyślijcie najsilniejszą osobę na bota, na którą drużyna przeciwna będzie musiała wysłać co najmniej 2 osoby. Najlepiej żeby ten bohater był mobilny i żeby to nie był jungler. Ponieważ nawet jak nie uda nam się zniszczyć inhibitora na topie ale np. zabijemy 2-3 osoby to będziemy mieli chwile czasu żeby zgarnąć barona.

Lol zwycięstwo

League of Legends PIGUŁKA

Mała powtórka + parę rad:

 • Last Hity, pomaga w tym też kontrolowanie falami Cs
 • Patrzenie na mini mapę – np. patrz na nią między jednym last hitami, oraz przed wbiciem się w przeciwnika. Jak coś zauważysz pinguj.
 • Ustaw mapę jak największą.
 • Roumowanie tu też pomaga kontrola fal i możesz przenieść przewagę na inne linie.
 • Graj na słuchawkach, będziesz mógł się skupić na dźwiękach pingów oraz umiejętnościach przeciwnika co da Ci trochę więcej czasu na reakcje.
 • Wyłącz czat gry. Jeżeli ktoś Cię obraża to nie wdawaj się z nim w dyskusje, zmutuj go i porozumiewaj się za pomocą pingów ?
 • Uniki – jeżeli sprawiają ci problem to poświęć parę gier skupiając się wyłącznie na unikaniu sill shotów.
 • Opanować smart casty – przydaje się do tego mainowanie postaci, ponieważ powinieneś znać jej indywidualny zasięg.
 • Przegrywasz cały czas ? Odpocznij.
 • Jeżeli zginąłeś/aś zastanów się co mogłeś zrobić lepiej TY, a nie Twój team.
 • Pooglądaj sobie powtórki swojej gry League of Legends.

Mógłbym pisać i pisać, ale dobrze wiemy, że tak na prawdę już dawno chętniej odpalilibyśmy partię. Wiadomo, że czyny są lepsze niż bierne czytanie, ale pamiętajcie, żeby używać głowy w grze. Serdecznie was pozdrawiam, życzę samych wygranych rankedów, zero trolli i afków oraz radości z gry.

Autorem artykułu jest Robert „Umber” Cupryn

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 - (9 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO