Gracz to szczególny użytkownik sprzętu, który ma konkretne wymagania względem wydajności. Potrzebuje komputera, który pozwoli mu bawić się przy najnowszych tytułach oraz peryferiów, dzięki którym rozgrywka będzie przyjemnością.
Czym kierować się wybierając sprzęt dla gracza? Na jakie ich cechy zwracać szczególną uwagę i jakich elementów nie może zabraknąć w kompletnym pokoju gracza?
W tym poradniku znajdziesz:
Na początek trzeba się określić i zdecydować, na jakim sprzęcie będzie się grać. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: komputer czy laptop do gier? A może konsola? Co wybrać?
Komputer to najczęściej wybierany sprzęt do gier. Przemawia za nim wiele atutów: możliwość swobodnego dopasowania komponentów – i późniejszej modernizacji – szansa na osiągnięcie najwyższej jakości grafiki, dostęp do bardzo obszernego katalogu tytułów, no i przede wszystkim większa uniwersalność. Wszak pecet sprawdzi się też podczas pracy, nauki i relaksu innego, niż tylko gry.
Dobry komputer do gier powinien mieć wydajny, przynajmniej czterordzeniowy procesor, kartę graficzną z serii GeForce GTX lub Radeon RX, szybki dysk SSD, dużo pamięci RAM i niezawodny zasilacz. Konkretnych informacji szukaj w naszych poradnikach:
Peceta można poskładać samemu albo wybrać gotowy zestaw. Gotowe zestawy znajdziesz w ostatnio popularnym rankingu: Jaki komputer do grania w 4K warto kupić?
Plusy komputera do gier:
Minusy komputera do gier:
Jeśli zależy nam na dostępie do gier komputerowych, a zarazem na nieograniczonej mobilności, możemy postawić na laptopa. Aby nadawał się do gier, musi mieć wysokiej klasy podzespoły, a to niestety kosztuje i to często dużo więcej niż w przypadku peceta. Da się to jednak osiągnąć. Jak?
A jaki Windows do gier? Naturalnie Windows 10
Jaki laptop gamingowy kupić? Sprawdź polecane modele w rankingach:
Plusy laptopa do gier:
Minusy laptopa do gier:
Szukając sprzętu typowo pod gry, oczywistym wyborem staje się konsola. Takie urządzenie również daje dostęp do dużej liczby tytułów, zapewnia wysoką jakość za stosunkowo nieduże pieniądze (w porównaniu do PC) i nie potrzebuje dużo miejsca.
Jeśli chodzi o konsole do gier poprzedniej generacji, to PlayStation 4 może pochwalić się przede wszystkim obszernym katalogiem gier na wyłączność i obsługą jakości HDR. Z kolei konsola Xbox One – wysokim potencjałem multimedialnym i bardzo wygodnym kontrolerem. Nintendo Switch dostępem do wielu nietypowych produkcji i mobilnością.
Plusy konsoli do gier:
Minusy konsoli do gier:
Do komputera trzeba dobrać odpowiednie akcesoria, czyli urządzenia peryferyjne:
Podstawowym urządzeniem jest oczywiście klawiatura. Do wyboru są zasadniczo dwa podstawowe typy: mechaniczna i membranowa. To, jakie konkretnie mają zalety i wady reprezentantki jednego i drugiego gatunku, wyjaśniliśmy w poradniku:
Jeśli zdecydujemy się na „mechanika”, możemy liczyć na szybszy czas reakcji, większą kontrolę nad rozgrywką i dużą wytrzymałość. Z drugiej strony taka klawiatura jest jednak dużo droższa, a wciskaniu klawiszy towarzyszy przeważnie głośny „klik”.
Plusów jak widać jest mimo to zdecydowanie więcej, a w naszym zestawieniu znajdziesz najlepsze klawiatury mechaniczne dla gracza
Niezależnie od konstrukcji, dobra klawiatura gamingowa powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów i cechować się wysoką ergonomią (zapewnianą między innymi przez podpórkę pod nadgarstki). Powinna też mieć programowalne przyciski oraz oferować pełen Anti-Ghosting i N-Key Rollover. Miłym dodatkiem jest podświetlenie RGB, nie tylko ułatwiające rozgrywkę po zmroku, ale też pozwalające wyrazić siebie. Takie modele znajdziesz w naszych rankingach:
Nieodłączną towarzyszką klawiatury jest gryzoń. Dobra myszka do gier ma trwałą konstrukcję z dobrze dopasowanymi częściami i antypoślizgową warstwą w punktach styku z dłonią. Jej sercem jest wysokiej jakości sensor optyczny lub laserowy z regulowanym DPI – od kilkuset do kilku tysięcy DPI.
W grach MMO przydają się także dodatkowe przyciski programowalne, a możliwość regulacji wagi (przez ciężarki) to dodatek, na który warto zwrócić uwagę.
Najlepiej w grach sprawdzają się myszki przewodowe, ponieważ zapewniają niezawodność i krótki czas reakcji. Jeśli więc nie chcesz przeznaczać na zakup gryzonia dużych pieniędzy, postaw właśnie na takiego.
Sprawdź również nasze rankingi:
Myszka potrzebuje też podkładki. Do wyboru są modele twarde i materiałowe w różnych rozmiarach. O tym, czym kierować się przy wyborze najlepszego akcesorium dla siebie, przeczytać możesz w poniższym poradniku:
Dopełnieniem zestawu są słuchawki do gier. Dobry gamingowy headset cechuje się zamkniętą lub półotwartą konstrukcją, szerokim pasmem przenoszenia, wielokanałowym systemem, a także trwałą i elastyczną obudową. Przeważnie najlepsze będą słuchawki nauszne, ale z drugiej strony te douszne zapewniają większą mobilność.
A jaki mikrofon do gier wybrać? Najlepiej pojemnościowy – zapewniający wysoką jakość nagrań, jednokierunkowy – rejestrujący wyłącznie głos gracza, przewodowy (a więc niezawodny) i z funkcją redukcji szumów.
Czas wybrać wyświetlacz, który pozwoli cieszyć się grami w komfortowych warunkach.
Oczywiste wydaje się postawienie na monitor do gier. Najbardziej optymalny będzie taki z antyrefleksyjną lub matową matrycą, rozdzielczością FullHD lub większą, oraz odświeżaniem 120 lub 144Hz. Warto też zwrócić uwagę na możliwie najniższy czas reakcji (najlepiej 1ms) oraz obsługę FreeSync i G-Sync, a także na to, by miał gniazda odpowiadające tym w naszym komputerze czy konsoli (wówczas na pewno HDMI).
A jeśli wiesz, na czym Ci zależy i szukasz już tylko najlepszego dla siebie modelu, to rzuć okiem na nasze zestawienia:
Plusy monitora do gier:
Minusy monitora do gier:
Alternatywą dla monitora może być telewizor, szczególnie jeśli zamierzamy podłączyć do niego konsolę. Aby sprawdził się w tej roli, musi jednak spełnić kilka istotnych wymogów. Przede wszystkim powinien mieć więcej niż jeden port HDMI i cechować się niskim input lagiem – czyli opóźnieniem sygnału. Jeśli jego wartość nie przekracza 40, a najlepiej 20ms, to komfort rozgrywki będzie wysoki.
Warto też wybierać modele z matrycą 120Hz (zapewniającą wysoką płynność ruchu na ekranie) oraz z trybem HDR i trybem gry (dostosowującym parametry wyświetlania do elektronicznej rozrywki).
Należy również postarać się o optymalny stosunek przekątnej, rozdzielczości i odległości od ekranu. Co to znaczy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poruszającym wszystkie kluczowe aspekty poradniku poniżej.
Plusy telewizora do gier:
Minusy telewizora do gier:
Coraz popularniejsza staje się też trzecia opcja, mianowicie: projektor do gier. Choć w porównywalnej do TV cenie oferuje niższą rozdzielczość i kontrast, ma też całą paletę atutów. Najważniejszy jest taki, że może wyświetlać obraz o przekątnej 100 cali albo i większej. To dostarczy niesamowite wrażenia. Rozmiar można w dodatku modyfikować w zależności od potrzeb. Projektor dla gracza cechuje się też większą mobilnością i może obsługiwać 3D.
Przy wyborze projektora należy brać pod uwagę przede wszystkim kontrast, jasność i częstotliwość odświeżania (im większe, tym lepiej), rozdzielczość (najlepiej FullHD lub zbliżona) oraz minimalną odległość rzutu (im niższa, tym lepiej).
Plusy projektora do gier:
Minusy projektora do gier:
Jeśli twój wybór to nie konsola, lecz komputer, to nie lada wyzwaniem będzie dobranie optymalnych podzespołów. Oto, na co należy zwracać uwagę przy karcie graficznej, procesorze i płycie głównej dla gracza.
Zacznijmy od karty graficznej. Laik mógłby dojść do wniosku, że jej zakup będzie prosty: wszak do wyboru jest tylko GeForce albo Radeon. Ze względu na dużą liczbę modeli i producentów, wybór jest jednak naprawdę ogromny.
Przy podejmowaniu decyzji należy kierować się przede wszystkim typem procesora GPU, ilością pamięci VRAM, chłodzeniem i złączami. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?
Karta graficzna jest ważna, ale sercem każdego komputera jest procesor. Tutaj do wyboru mamy układy Intel i AMD. Reprezentanci jednej, jak i drugiej rodziny są w stanie zagwarantować wysoką wydajność i możliwość grania w aktualne tytuły.
Dobry procesor powinien mieć przynajmniej cztery rdzenie, jak najwyższą częstotliwość taktowania. Odpowiednia podstawka decyduje o kompatybilności tego podzespołu i możliwości dokonywania modernizacji w przyszłości.
Oczywiście integralnym elementem zestawu komputerowego jest płyta główna. Taka, która jest stworzona z myślą o graczach, jest przystosowana do współpracy z wydajnymi podzespołami, oferuje dużą liczbę portów, a do tego ma szybką kartę sieciową i rozbudowaną sekcję zasilania. Jeśli szukasz najlepszego modelu dla siebie, koniecznie zajrzyj do poradnika:
Na koniec odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie o to, ile RAM do gier to wystarczająco dużo. Po zerknięciu na wymagania sprzętowe współczesnych tytułów, szybko można dojść do wniosku, że za absolutne minimum należy potraktować 8GB. Oczywiście jeszcze lepiej jest, gdy komputer dysponuje 12 lub 16GB pamięci operacyjnej.
Kolejnym urządzeniem na liście gracza jest router. Aby zapewnić sobie niezawodne i szybkie połączenie z Internetem na czas rozgrywek sieciowych, należy postawić na model dwupasmowy (obsługujący pasmo 5 GHz), z technologią MU-MIMO – dzięki której inne podłączone urządzenia nie będą obciążać przepustowości i wpływać na szybkość połączenia.
Optymalny model musi też zapewniać duże prędkości przesyłu danych w jedną i w drugą stronę, a cennym dodatkiem jest funkcja nadawaniu priorytetu dla gier.
Gdy mamy już sprzęt marzeń, należy zadbać o to, by móc z niego wygodnie korzystać. O ile w przypadku gry na konsoli najczęściej będziemy siedzieć po prostu na kanapie, to już do zabawy przy PC potrzebować będziemy fotela. Co ważne, nie byle jakiego.
Dobry fotel gamingowy powinien przede wszystkim być wykonany z solidnych materiałów oraz mieć konstrukcję pozwalającą na regulację wysokości, pochylenia i ustawienia podłokietników. Dzięki temu gracz (spędzający każdego dnia wiele godzin w pozycji siedzącej) będzie mógł zadbać o swoją wygodę, jak również zdrowie.