Jak wybrać monitor do gier? Tani vs. drogi – co musi mieć?

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)
| autor: Mateusz Tomczak |Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak wybrać monitor do gier? Tani vs. drogi – co musi mieć?

Miłośnicy gier to zdecydowanie wymagająca grupa użytkowników sprzętu. Nie brakuje zatem listy wymagań, jakie muszą spełniać preferowane przez nich monitory gamingowe. Fakt, że muszą oferować odpowiednio wysoką rozdzielczość, krótki czas reakcji piksela, czy mieć nowoczesne złącze wideo – to podstawy.

Przede wszystkim monitor dla gracza musi obsługiwać technologie oraz oferować ciekawe funkcje dodatkowe, dzięki którym można czerpać większą przyjemność z rozgrywki. Zależnie od upodobań może też mieć atrakcyjny i niebanalny wygląd. Doradzamy, jaki monitor do gier wybrać, by uzyskać najlepszy efekt w grach i przenieść się w sam środek akcji w ulubionym tytule.

W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na:

 • Jaka matryca do gier? Rodzaje matryc
 • Ile cali powinien mieć monitor do gier?
 • Rozdzielczość ekranu – jaką wybrać?
 • Monitor 4K do gier – kiedy warto kupić?
 • Jaki czas reakcji plamki?
 • Odświeżanie – jakie ma znaczenie?
 • Monitor z G-Sync lub FreeSync
 • Złącza w monitorze do gier
 • Tani monitor do gier. Co powinien mieć?
 • Najdroższe monitory do gier – co mają takiego niesamowitego?
 • Zakrzywiony monitor do gier – czy warto?
 • Dodatkowe funkcje monitorów gamingowych

Jaka matryca do gier? Rodzaje matryc

To może być pierwszy punkt klasyfikacji w odpowiedzi na pytanie jaki monitor do gier kupić. Aktualnie dostępnych jest kilka różnych matryc, ale najczęściej można spotkać monitor do gier z IPS lub TN. Jakie zalety i wady mają poszczególne typy?

 • matryca TN: niska cena i bardzo krótki czas reakcji piksela (1ms), ale kąty widzenia maksymalnie do 140 stopni.
 • matryca IPS: świetne odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia do 170 stopni, ale wyższa cena i dłuższy czas reakcji piksela (do 5ms).
 • matryca VA / matryca MVA / matryca AMVA+: kompromis pod względem ceny i jakości. Czas reakcji piksela nieco krótszy niż w IPS, a kąty widzenia i odwzorowanie kolorów lepsze niż w TN.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy matryca jest antyrefleksyjna lub matowa, a NIE błyszcząca. Ta cecha sprawia, że światło nie powoduje refleksów na ekranie. Dzięki temu można komfortowo grać także przy włączonej lampie lub świetle dziennym.


Najpopularniejsze monitory do gier w Komputronik.pl


Ile cali powinien mieć monitor do gier?

To, jak duży powinien być monitor do gier, zależy od dwóch kwestii.  Przede wszystkim od indywidualnych preferencji gracza, a w pewnym stopniu również od rozdzielczości.

Można przyjąć, że monitor do gier powinien mieć przynajmniej 24 cale. Mniejsze nie pozwalają tak dobrze wczuć się w klimat rozgrywki, albo nie zapewnią odpowiedniej przyjemności z zabawy. Dla przekątnej 24 cale dobrze sprawdzi się rozdzielczość FullHD. W ogólnym rozrachunku przełoży się też na bardzo przystępną cenę.

Mając do dyspozycji więcej miejsca na biurku, warto spojrzeć w stronę 27-calowych monitorów. Przy nich można przyjemniej delektować się ulubionymi tytułami i dopracowaną grafiką. Tym bardziej, że monitor 27 cali do gier lepiej sprawdza się w parze z wyższą rozdzielczością QHD lub 4K.

Dotyczy to także jeszcze większych monitorów. Wśród nich na popularności zyskują proporcje ultrapanoramiczne 21:9. Warto mieć na uwadze, że są to konstrukcje  rozciągnięte w poziomie, dlatego ich przekątna jest dużo większa.

Jaka jest różnica w używaniu monitorów 24-27-32 cali?

Zobacz: Kiedy warto kupić projektor do gier zamiast monitora?

Rozdzielczość ekranu – jaką wybrać?

Czym dokładnie jest rozdzielczość? Należy czytać ją jako liczbę pikseli w poziomie i liczbę pikseli w pionie. Najczęściej spotykane są dwa formaty:

 • monitor 16:9 – panoramiczny, na przykład 1920×1080 pikseli lub bardziej szczegółowy 2560×1440 pikseli.
 • monitor 21:9 – ultrapanoramiczny, na przykład 2560×1080 lub 3440×1440 pikseli.

Absolutnym minimum jest dziś monitor FullHD – czyli 1920×1080 pikseli. Zapewni wysoką szczegółowość na ekranach o przekątnej 22, 23, 24 lub 27-calowych.

Monitor ultrapanoramiczny 21:9 pozwala cieszyć się o 30% szerszym widokiem lub obszarem roboczym. Dobrze też sprawdza się podczas oglądania filmów, bo eliminuje czarne pasy z góry i z dołu.

Monitor 4K do gier – kiedy warto kupić?

Jeszcze lepiej jako monitor do gier sprawdza się monitor 4K, czyli taki o rozdzielczości 3840×2160 pikseli. Zapewnia bardzo wysoką szczegółowość obrazu i pozwala cieszyć się grami w najwyższej możliwej jakości. Najlepiej sprawdza się w przypadku monitorów o przekątnej 27 cali lub większej.

Pełnie możliwości monitora 4K wykorzystają jednak głównie właściciele dobrze wyposażonych komputerów, z bardzo wydajną kartą graficzną.

Tylko taka karta pozwala na uzyskanie w grach płynnego framerate (lub super-płynnego 60fps), jednocześnie uruchamiając grę w trybie 4K i w najwyższych (najlepszych) ustawieniach jakości grafiki.

Jaki czas reakcji plamki?

Niektórzy mówią, że monitor gamingowy jest tak dobry, jak jego czas reakcji pikseli. Powinien on być tak krótki, jak to możliwe. Zbyt wysokie opóźnienie może doprowadzić do dyskomfortu podczas zabawy przy dynamicznych grach. W takich jak CS:GO nawet decydować o zwycięstwie lub przegranej.

Podawany w milisekundach czas reakcji pikseli świadczy o tym, jak szybko ekran i jego elektronika radzą sobie ze zmianą kolorystycznej wartości pikseli.

Monitor do gier nie powinien potrzebować na to więcej niż 4ms, a w przypadku matryc TN najczęściej są to modele o czasie reakcji na poziomie 1ms.

Odświeżanie – jakie ma znaczenie?

Odświeżanie obrazu (oznaczane w hercach), to liczba klatek jakie mogą zostać wyświetlone na ekranie w ciągu jednej sekundy.

Częstotliwość odświeżania może mieć  związek ze zmęczeniem wzroku, szczególnie podczas dłuższego grania. Ten parametr powinien więc być możliwie najwyższy, bo to zapewni płynność obrazu i brak migotania.

Zwykłe monitory oferują odświeżanie 60Hz. Dla wymagających graczy jest to zbyt niska wartość. Obecnie gracze mogą wyposażyć się w monitor 120Hz albo 144Hz. Najbardziej wymagający gracze inwestują w monitory 240Hz.

Monitor z G-Sync lub FreeSync

Wysoka płynność w dynamicznych grach jest kluczowa dla graczy. Oprócz czasu reakcji plamki i odświeżania, wpływ na nią mają również technologie upłynniania. Niwelują one specyficzne zjawisko „rozrywania” klatki obrazu, synchronizując ilość renderowanych klatek przez kartę graficzną, z częstotliwością odświeżania ekranu. W przypadku AMD takie rozwiązanie nazywa się FreeSync, a w przypadku firmy Nvidia jest to G-Sync.

 • monitory z FreeSync
 • monitory z G-Sync

Warto zatem odpowiednio dobrać monitor z FreeSync lub monitor z G-Sync, zgodny technologią od producenta posiadanej karty graficznej, czyli AMD Radeon lub NVIDIA GeForce.

Zdjęcie: Monitor do gier ASUS z technologią NVIDIA® G-SYNC™

Złącza w monitorze do gier

Aktualnie standardem jest gniazdo HDMI, a w przypadku rozdzielczości 4K i obsługi technologii G-Sync, również złącze DisplayPort. Ważna jest przy tym wersja złącza HDMI, bo może ono występować w nowocześniejszej wersji, od której zależeć będą jego możliwości przesyłania sygnału. HDMI w wersji:

 • 1.2 obsługuje rozdzielczość do 1920×1200 z 60fps,
 • 1.3 obsługuje rozdzielczość do 2560×1600 z 75fps,
 • 1.4 dodatkowo obsługuje rozdzielczość do 4096×2160 z 24fps,
 • 2.0 obsługuje rozdzielczość do 4096×2160 z 60fps,
 • 2.1 dodatkowo obsługuje Dynamiczny HDR

Nowoczesne monitory często oferują dodatkowe gniazda funkcjonalne. Na przykład USB, które  pozwala podłączyć peryferia bez konieczności schylania się do komputera, albo mini jack, do podłączenia słuchawek lub głośników.

Tani monitor do gier. Co powinien mieć?

Nie każdy gracz dysponuje budżetem umożliwiającym zakup wypasionego monitora do gier. Niekiedy trzeba znacząco ciąć koszty, chociażby właśnie na monitorze. Czy możliwe jest cieszenie się rozgrywką na budżetowym monitorze? Tak, ale w takim przypadku trzeba naprawdę dobrze przemyśleć zakup.

Monitor do 500 zł – bo taki uznajemy za budżetowy –  nie będzie posiadał wielu dodatkowych funkcji.

Mimo to nawet w tej cenie można uniknąć modeli o wysokim czasie reakcji i niskiej częstotliwości odświeżania, co w przypadku gier jest DYSKWALIFIKUJĄCE.

W ofercie producentów są monitory do 500 zł, które oferują rozdzielczość FullHD, odświeżanie 75Hz i czas reakcji 1ms. Niektóre z nich mogą pochwalić się nawet obsługą AMD FreeSync. Taka konfiguracja jak najbardziej nadaje się do grania.

Test – co oferują tanie monitory gamingowe:

Najdroższe monitory do gier – co mają takiego niesamowitego?

Co otrzymujemy wydając więcej? Wraz ze wzrostem cen poprawia się prawie każdy element specyfikacji. Najdroższe monitory przyciągają nie tylko ładniejszą, niekiedy wręcz imponującą stylistyką. Przy postawieniu na odpowiedni model otrzymasz naprawdę wiele.

Najdroższe monitory do gier pozwalają cieszyć się większą przekątną, wyższą rozdzielczością, imponującymi częstotliwościami odświeżania – monitor do gier 144Hz czy nawet 240Hz.

Matryce cechują się doskonałym odwzorowaniem kolorów, wysokim współczynnikiem kontrastu oraz dodatkowymi funkcjami gamingowymi (w menu ustawień dodatkowe profile do różnych gier, funkcja CrossHair, itp). Mają wsparcie technologii AMD FreeSync lub G-Sync. Oferują rozbudowane zaplecze złączy. To właśnie one też coraz częściej oferują zakrzywione matryce.

Zakrzywiony monitor do gier – czy warto?

No właśnie. Wynalazek, jakim jest monitor z zakrzywionym ekranem dość szybko zyskuje na popularności, czemu trudno się dziwić. Pozwala bowiem jeszcze lepiej zanurzyć się w rozgrywce. Krzywizna ekranu, a tym samym wyświetlany na nim obraz, lepiej dopasowuje się do naturalnego kształtu ludzkiego oka.

Najlepiej sprawdza się to w monitorach ultrapanoramicznych i o bardzo dużej przekątnej, np. ponad 30 cali. Trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną takiego ekranu.


Zakrzywione monitory w Komputronik.pl


Dodatkowe funkcje monitorów gamingowych

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Między innymi na ergonomię, regulowana wysokość i regulowane odchylenie ekranu. To funkcje, które pozwalają stworzyć wygodne środowisko do zabawy.

Użytkownicy spędzający dużo czasu przed komputerem powinni też upewnić się, że monitor ma funkcje ochrony oczu – np. redukcja migotania czy filtr światła niebieskiego.

Niebieskie światło w monitrach

Czytaj Więcej