Wielu z nas, graczy, chce mieć możliwość zatopienia się w ulubioną produkcję nie tylko w domu, ale również w każdym innym miejscu, w którym się aktualnie znajduje. Dlatego coraz większe grono fanów elektronicznej rozrywki wybiera laptopy do gier. Oferują one wysoką wydajność, pozwalającą na grę w nowe tytuły, ale przede wszystkim są mobilne.
Powstaje wobec tego pytanie – jak wybrać laptopa do gier? Co powinien mieć dobry laptop gamingowy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa dla graczy? Jakie akcesoria do laptopów do gier poprawią komfort grania? Przygotowaliśmy poradnik, który odpowiada na wszystkie pytania.
W tym artykule omawiamy najważniejsze cechy laptopa do gier:
Zacznijmy od tego, jakie podzespoły w laptopie dla graczy są niezbędną podstawą? Najważniejszymi elementami, które musi posiadać laptop do gier są: bardzo wydajny układ graficzny i współpracujący z nim szybki procesor. Omówimy je po kolei.
Każdy laptop wyposażony jest w zintegrowaną z procesorem kartę graficzną. O ile do przeglądania Internetu jest ona w zupełności wystarczająca, tak do grania niestety już nie. To właśnie od karty graficznej w głównej mierze zależy, jak wysoką rozdzielczość i jak dobrą oprawę wizualną będzie można ustawić w grze. Zresztą tak samo jak w komputerze PC. Nawet tani laptop do gier musi być wyposażony w dedykowaną kartę graficzną.
Wyjątkiem może być tu jednak karta Intel Xe Graphics, która jest zintegrowana z procesorami Intel Core 11-tej i 12-tej generacji. Posiada całkiem niezłą wydajność i pozwala włączyć mniej wymagające gry. Może być alternatywą dla słabszych lub starszych kart dedykowanych.
Topowe układy są bardzo drogie, ale otwierają przed nami większe możliwości. Wyższą płynność (fps), bardziej szczegółowe tekstury, albo nawet obsługę takich technologii jak Ray-Tracing. Przejdźmy zatem do konkretów.
Wybór konkretnej karty zależy od tego, czego oczekujesz. Ostatecznie wszystko zależy od wymagań gry, bo do Cyberpunk 2077 na pewno potrzeba mocniejszej karty niż do Wiedźmina 3. Oto praktyczna lista wskazująca czego można od danej karty graficznej oczekiwać:
Jako przykład technologii mogącej znacząco wpłynąć na jakość rozgrywki, możemy wskazać Nvidia G-Sync, której zadaniem jest zapewnienie lepszej płynności animacji w grach. Efekt ten uzyskuje się dzięki synchronizacji obrazu generowanego przez kartę graficzną z tym wyświetlanym na ekranie.
Rozwiązanie to w stu procentach eliminuje spowolnienia i szarpanie animacji, a co za tym idzie – pozwala osiągnąć większą liczbę klatek na sekundę niż na laptopie niewyposażonym w technologię Nvidia G-Sync.
Odpowiednią technologią proponowaną przez głównego konkurenta jest natomiast AMD Freesync. Występuje zarówno w niektórych dedykowanych kartach graficznych, jak i w wielu układach zintegrowanych z procesorami Ryzen 7, Ryzen 5, a nawet Ryzen 3.
Niektóre nowoczesne procesory posiadają relatywnie wydajne układy graficzne. Wspomnieliśmy już o karcie Intel Iris Xe Graphics. Bardzo dobre parametry ma także układ graficzny w najnowszych laptopach Apple. Procesorowi Apple M1 towarzyszy bowiem GPU Apple M1, Apple M1 Pro lub Apple M1 Max z nawet 24 rdzeniami GPU. Obie rodziny kart są czymś pomiędzy zintegrowaną kartą graficzną, która nadaje się tylko do Internetu i pracy biurowej, a zaawansowanymi kartami dedykowanymi do gier
Procesor jest sercem każdego laptopa, a w przypadku tego gamingowego wybór odpowiedniego modelu jest szczególnie istotny. W końcu wydajny procesor to obok karty graficznej najważniejszy element, decydujący o możliwościach laptopa do gier. Tylko odpowiednio mocny układ będzie w stanie wykorzystać w pełni możliwości karty graficznej. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo go zidentyfikować.
Możesz to zrobić już po samej nazwie. Zarówno w przypadku Intela, jak i AMD, modele są oznaczone w formacie np. Core i5 11400H lub Core i7 12700H.
Ogólną wydajność i możliwości procesorów rozpoznasz również po serii – im wyższa, tym więcej rdzeni ma CPU:
Wydajne procesory cechują się wysoką częstotliwością taktowania zarówno w trybie bazowym (powyżej 2000 MHz), jak i Turbo (ok. 4000 MHz)
Laptop gamingowy musi posiadać również odpowiednią ilość pamięci RAM. Jest ona niezbędna do prawidłowego i wydajnego funkcjonowania urządzenia, dlatego pamięci powinno być możliwie jak najwięcej. Ile pamięci RAM musi mieć laptop do gier? Odpowiedź jest krótka: nie mniej niż 8 GB. Tyle pamięci wystarczy, by Windows 10 działał jak należy, a starsze gry oferowały płynną rozgrywkę.
W laptopie gamingowym warto postawić jednak na 12 lub 16 GB RAM.
Jeśli nie ogranicza cię budżet, to w niektórych laptopach możesz zamontować nawet o 32 GB.
Ważna jest również szybkość (częstotliwość) pamięci. Aktualnie za absolutne minimum trzeba uznać kości DDR4-2400. W gamingowym laptopie lepiej zrobisz, stawiając na wersje 2666 lub 2800 MHz. Jeśli myślisz o zakupie laptopa na kilka lat i możesz zainwestować w jeszcze szybsze, to można wybrać nawet 3000 MHz.
Najlepsze obecnie dostępne kości pamięci to DDR5. Pojawiły się na rynku jesienią 2021 roku wraz z debiutem nowych procesorów Intel Core 12-tej generacji (rodzina Alder Lake-P). Taka pamięć jest najszybsza, najwydajniejsza, a tym samym najdłużej zaspokoi wymagania graczy. Płyty główne obsługujące pamięć DDR5 są kompatybilne także ze starszym typem kości – DDR4. Jeżeli cena pamięci DDR5 jest dziś zbyt wysoka, warto wybrać laptop ze starszą pamięcią i płytą główną umożliwiającą obsługę nowszej generacji pamięci.
Warto pamiętać, że praktycznie każdy laptop do gier umożliwia późniejsze zwiększenie ilości RAMu, korzystając z wolnych slotów lub, jeśli wszystkie są już zajęte, wymieniając pamięć RAM na nową, o większej pojemności. Maksymalna ilość pamięci RAM obsługiwana przez nowoczesne laptopy to 64 GB.
Zwiększanie ilości pamięci RAM w laptopie do gier to czynność, która nie jest przesadnie skomplikowana. Można wykonać ją samodzielnie, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby tego dokonać, warto zwrócić się do profesjonalnego serwisu.
Na nic się zda najszybsza grafika i super wydajny CPU, jeśli dane gry będą doczytywane z dysku twardego zbyt wolno. Bardzo wydajna karta graficzna może zapewnić wysoki framerate, czyli dużą liczbę klatek na sekundę (np: 45 fps, 60 fps i więcej). W momencie doczytywania danych z dysku mogą jednak pojawić się spowolnienia, a nawet zacięcia animacji.
Dyski SSD mają kilka ogromnych atutów względem HDD. Chodzi przede wszystkim o następujące zalety SSD:
Jednak bardzo pojemne SSD wciąż są wyraźnie droższe od swoich talerzowych braci. W tej sytuacji najlepszą opcją wydają się laptopy z SSD np. 256 GB i drugim pojemnym dyskiem HDD. Dzięki temu masz dużo przestrzeni na pliki i kopie, a na system i najważniejsze gry masz szybki SSD.
Przechodząc do wyświetlacza w laptopie gamingowym istotne są trzy kwestie: przekątna, rozdzielczość, typ matrycy oraz jasność maksymalna.
Czy laptop dla gracza z dotykowym ekranem byłby dobrym zakupem? W grach akurat ta funkcja ekranu nie zawsze może się przydać, ale wykorzystasz ją podczas wykonywania innych czynności takich, jak przeglądanie Internetu, oglądanie filmów, czy zdjęć. W tych sytuacjach funkcję dotyku o wiele lepiej wykorzystasz. Ponadto da ona wytchnienie zmęczonym od myszki i klawiatury dłoniom.
Laptop dla gracza powinien mieć odpowiednio wygodną i solidną klawiaturę. Szczególnie gdy nie planujemy podłączać do niego zewnętrznej, gamingowej klawiatury.
Krótko mówiąc, laptop do gier z podświetlaną klawiaturą, która jednocześnie jest solidna i programowalna powinien zaspokoić wiele potrzeb współczesnego gracza.
Dobry, funkcjonalny laptop gamingowy wyposażony być powinien w szeroki zestaw złączy i portów. Ze względu na sporych rozmiarów obudowę ten warunek jest zazwyczaj spełniony, ale warto dokładnie sprawdzić, czy ma wszystko, co będzie nam potrzebne. Najważniejsze złącza w laptopie do gier:
Jeśli chodzi o komunikację bezprzewodową – do połączenia z Internetem – to standardem jest obecnie WiFi 5 (klasy ac). Zintegrowany w laptopie WiFi tej klasy zapewni wystarczająco wysoką przepustowość do komfortowego giercowania on-line.
Nowocześniejsze laptopy można już nabyć z WiFi 6 (klasy ax), oferującym czterokrotnie szybszy transfer. Pamiętaj jednak, że do uzyskania takich szybkości potrzebny będzie też router WiFi 6.
Jeszcze kilka lat temu napęd w laptopie gamingowym był absolutnie niezbędny. Obecnie jednak stosowany jest coraz rzadziej. Głównym tego powodem jest cyfrowa dystrybucja gier. Znacznie wygodniej i szybciej jest kupić i pobrać grę z sieci niż instalować ją z płyty.
Z drugiej strony, za tym, że laptop do gier z napędem ma rację bytu, przemawia fakt, że produkcje zapisane na nośniku DVD, czy Blu-ray można kolekcjonować, a wiele osób wciąż wybiera to rozwiązanie.
Ponieważ napęd optyczny zajmuje sporo miejsca w obudowie laptopa, producenci rezygnują z jego instalowania. Jeśli więc bardzo zależy nam na jego posiadaniu, optymalnym wyjściem jest dokupienie zewnętrznego napędu optycznego i podłączanie go do laptopa w razie potrzeby.
Z wysoką wydajnością idą w parze wyższe temperatury podzespołów. Nawet wydajne komponenty mogą zostać spowolnione z powodu przegrzewania się laptopa. Dlatego też do elektronicznej rozrywki polecamy kupić laptop do gier z dobrym chłodzeniem.
Aby to osiągnąć producenci stosują różne rozwiązania – instalują dodatkowe wentylatory o większej wydajności, specjalne płytki pochłaniające ciepło, czy miedziane przewody odprowadzające je z dala od kluczowych podzespołów.
Każdy producent mocno promuje swoje rozwiązania, są one w większości przypadków dokładnie przedstawione m.in. w opisie laptopa znajdującego się w ofercie sklepu – warto więc się z nimi zapoznać, przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
Warto jeszcze dodać, że im smuklejsza obudowa laptopa, tym trudniej jest schłodzić jego wnętrze i odprowadzić nadmiar ciepła generowanego przez procesor i kartę graficzną. Laptopy o większych gabarytach zazwyczaj radzą sobie z tym znacznie lepiej.
Dobrym rozwiązaniem wspomagającym chłodzenie laptopa do gier jest podkładka chłodząca do laptopa, która nie tylko uchroni przed przegrzaniem, ale umożliwi również komfortowe trzymanie notebooka na kolanach. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to nie sprawdzi się przy urządzeniach mających otwory wentylacji w spodniej części obudowy.
Chociaż gamingowe laptopy są co do zasady urządzeniami mobilnymi, to ze względu na to, że muszą pomieścić wydajne podzespoły oraz efektywny układ chłodzenia, są wyraźnie większe od tradycyjnych laptopów czy ultrabooków. Dlatego rozmiar obudowy ma w ich przypadku mniejsze znaczenie, gdyż mobilność jest sprawą drugorzędną.
Na co dzień laptop jest w pełni samowystarczalny. Ma swoją klawiaturę, touchpad, głośniki, wbudowany mikrofon. Ale w grach to już co innego. Chyba nie zamierzasz sterować w grze przy pomocy płytki sensorycznej.
Do wygodnego grania będziesz potrzebować:
Jeśli zdecydujesz się na mały, mobilny laptop do gier, albo klawiatura wbudowana w laptopa nie ma wszystkich fajnych funkcji gamingowych, to pewnie do grania lepiej będzie kupić zewnętrzną klawiaturę gamingową. Taką, która ma wszystko czego Ci potrzeba, albo której nie szkoda będzie szybko zużyć intensywnym graniem.
Na koniec prezentujemy najpopularniejsze laptopy do gier dostępne w naszym sklepie. Podzieliliśmy je na grupy, biorąc pod uwagę najważniejsze podzespoły wymienione wcześniej w poradniku. To zdecydowanie powinno ułatwić wybór najbardziej odpowiedniego modelu.
Szukasz laptopa do ulubionej gry? Zobacz popularne rankingi: