Jak udostępnić grę na Steam? Instrukcja, jak podzielić się biblioteką ze znajomymi

| autor: Paweł Woźniak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak udostępnić grę na Steam? Instrukcja, jak podzielić się biblioteką ze znajomymi

Nie ma co ukrywać – w dzisiejszych czasach granie potrafi być drogim hobby. Na szczęście istnieje całkiem sporo rozwiązań, dzięki którym można uczynić je trochę tańszym. Mowa między innymi o funkcji platformy Steam, która umożliwia udostępnianie pełnej biblioteki innym użytkownikom. 

Brzmi dobrze, ale narzędzie to ma kilka haczyków, z którymi lepiej się zapoznać, zanim zdecydujesz się z niego skorzystać. Z poniższego poradnika dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, jeśli postanowisz komuś udostępnić grę na Steam, jak również tego, jakie problemy można napotkać podczas tej czynności.

Spis treści:

Na czym polega udostępnianie gier na Steam?

Jeśli zastanawiasz się, jak udostępnić grę na Steam znajomemu, musisz wiedzieć, że narzędzie przygotowane przez Valve umożliwia podzielenie się z kimś innym całą steamową biblioteką, a nie tylko pojedynczym tytułem. Osoby, które otrzymają dostęp, będą w stanie uruchomić na swoim urządzeniu większość produkcji z cudzego konta, a także zdobywać osiągnięcia oraz zapisywać postępy w chmurze. 

Udostępnienie gry na Steam znajomemu wymaga wykonania kilku prostych kroków, by bliska Ci osoba mogła cieszyć się wszystkimi możliwościami, jakie oferuje wspomniana funkcja.

Jak udostępnić grę na Steam? Poradnik krok po kroku

Zatem do dzieła – jak udostępnić koledze grę na Steam? Przede wszystkim należy upewnić się, że masz włączone na swoim koncie zabezpieczenie Steam Guard. Jeśli funkcja ta jest aktywna, możesz zabrać się za udostępnianie.

Oto instrukcja, jak udostępnić grę na Steam:

  • Wejdź w ustawienia platformy Steam, a następnie kliknij zakładkę „Rodzinne”.
Aby udostępnić grę na Steam, trzeba w ustawieniach wejść w zakładkę „Rodzinne”.
Aby udostępnić grę na Steam, trzeba w ustawieniach wejść w zakładkę „Rodzinne”.
  • Dalej odnajdź opcję „Autoryzuj udostępnianie gier na tym urządzeniu”.
Trzeba włączyć udostępnianie gier.
Trzeba włączyć udostępnianie gier.
  • Poniżej pojawi się lista kont, którym można udostępnić swoją bibliotekę – wybierz te, którym chcesz umożliwić korzystanie ze swoich gier.
Następnie należy wskazać konta, którym chce się udostępnić swoją bibliotekę.
Następnie należy wskazać konta, którym chce się udostępnić swoją bibliotekę.

Ważne! Na liście znajdą się tylko te konta, na które wcześniej ktoś zalogował się na Twoim urządzeniu. Szukasz sposobu na to, jak udostępnić grę znajomemu na Steam? Najpierw musisz pozwolić mu na jednorazowe zalogowanie się na Twoim komputerze.

W opcji „Udostępnianie gier” możesz natomiast szczegółowo określić, kto i na jakim urządzeniu może korzystać z Twojej biblioteki.

Udostępnianie gier na Steam – ograniczenia i uwagi

Wspomnieliśmy na początku, że udostępnianie gry na Steam ma kilka haczyków i że warto zapoznać się z nimi, żeby podczas korzystania z tego narzędzia nie natrafić na pewne problemy. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wymóg wcześniejszego zalogowania się na konto, któremu chcesz udostępnić swoją bibliotekę, na Twoim urządzeniu. Warto o tym pamiętać, bo oznacza to, że nie można jej udostępnić komukolwiek.

Istotny jest również fakt, że po udostępnieniu tylko jedna osoba może korzystać z danej gry w tym samym momencie. Nie możecie wraz z kolegą bawić się równocześnie w tym samym tytule. Oczywiście jako właściciel gier przypisanych do Twojego konta zawsze masz pierwszeństwo i gdy zechcesz sobie pograć, a ktoś akurat wybrał interesującą Cię produkcję, otrzyma on chwilę na zapisanie stanu rozgrywki, po czym będzie musiał przerwać zabawę.

Teraz już wiesz, jak udostępnić grę na Steam na inne konto. To narzędzie jest proste i wygodne!
Teraz już wiesz, jak udostępnić grę na Steam na inne konto. To narzędzie jest proste i wygodne!

Warto również mieć na uwadze sytuację, w której osoba mająca dostęp do Twojej biblioteki zacznie oszukiwać w jakiejś grze za pomocą nielegalnego oprogramowania. W takim przypadku bardzo często to Ty (jako właściciel danego tytułu) możesz ponieść nieprzyjemne konsekwencje takiego wybryku i to Twoje konto może być zagrożone blokadą VAC i funkcji udostępniania. Dotyczy to również wyłudzeń i innych niedozwolonych czynności.

Udostępnianie gier na Steam innym kontom wcale nie jest trudne i warto z tego rozwiązania korzystać, gdy ma się w swojej bibliotece sporo pozycji, w które obecnie się nie gra, a ktoś z rodziny lub kręgu znajomych chętnie by je sprawdził. Działa to też oczywiście w drugą stronę i to ktoś inny może udostępnić Ci interesujący Cię tytuł. 

Oczywiście funkcja ta nie jest pozbawiona wad czy problemów, ale warunki, które należy spełnić, by móc bezpiecznie z niej korzystać, wydają się jak najbardziej sensowne. Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko na temat tego, jak udostępnić komuś grę na Steam!

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan produkcji sieciowych (szczególnie tych dynamicznych), w których może zaspokoić swoje pragnienie rywalizacji lub po prostu spędzić czas ze znajomymi. Od pewnego czasu za sprawą Game Passa rozszerza zainteresowanie grami na rozmaite gatunki i tytuły, które do tej pory były mu zupełnie obce.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO