Jak stworzyć serwer w Minecraft i grać ze znajomymi – poradnik krok po kroku

| autor: Mikołaj Łaszkiewicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak stworzyć serwer w Minecraft i grać ze znajomymi – poradnik krok po kroku

Minecraft to kultowa gra, w której macie niemal nieskończone możliwości tworzenia, a jedynym, co Was ogranicza, jest kreatywność. Produkcja studia Mojang (należącego obecnie do Microsoftu) umożliwia rozgrywkę w trybie solowym lub wieloosobowym. Z tego tekstu dowiecie się, jak stworzyć serwer w Minecraft za darmo i zagrać ze znajomymi na własnych zasadach.

Spis treści:

Własny serwer Minecrafta pozwoli nam bawić się na swoich zasadach.

Jak stworzyć serwer Minecraft za darmo w Aternos?

Darmowe serwery można hostować samemu, na własnym komputerze, ale wymaga to nieco umiejętności i czasu, o czym dowiecie się za chwilę. Dużo łatwiej stworzyć serwer przy pomocy jednego z wielu popularnych kreatorów dostępnych w sieci. Pozwalają one na bezproblemowe założenie gry wieloosobowej, nie wykorzystując przy tym zasobów Waszego peceta.

W sieci znajdziecie dziesiątki, jeśli nie setki stron pozwalających na stworzenie serwera w Minecraft. Są to zarówno rozwiązania płatne, jak i darmowe, ale w tym tekście zajmiemy się wyłącznie tymi drugimi. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest obecnie projekt Aternos.org. Proces od wejścia na stronę do postawienia serwera jest w nim banalnie prosty i sprowadza się do trzech kroków:

  • rejestracja w serwisie Aternos
  • utworzenie serwera i wybranie dla niego nazwy
  • dostosowanie ustawień, jeśli macie jakieś specjalne preferencje

Twórcy Aternos chwalą się tym, że posiadają dużą społeczność, a ich twór jest kompletnie darmowy, bez żadnych ukrytych kosztów.

Aternos zakładanie konta

Konto w Aternos można założyć przez podanie adresu email lub po powiązaniu z serwisem Google. Po pomyślnej rejestracji wystarczy wcisnąć duży, niebieski przycisk „Stwórz Serwer”. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmodyfikować jego nazwę i adres według własnych upodobań i gotowe! Wystarczy nacisnąć zielony przycisk „Uruchom”, poczekać kilka minut i można już grać na domyślnych ustawieniach.

Zmiana wszelkich parametrów serwera jest bardzo łatwa – wystarczy zjechać nieco niżej na stronie poświęconej serwerowi i tam można go skonfigurować oraz zainstalować jeden z kilkunastu dostępnych silników. Polecam zmieniać ustawienia tylko wtedy, kiedy serwer jest wyłączony. Po ponownym uruchomieniu wszystkie zmiany automatycznie wejdą w życie.

Stworzenie i konfiguracja serwera Minecraft na Aternos.org jest bardzo łatwe.

Choć cały proces jest prosty i darmowy, to serwer stworzony przy użyciu Aternos nie jest idealny. Niektórzy użytkownicy skarżą się w sieci na problemy ze stabilnością, długi czas uruchomienia serwera czy opóźnienia. Choć negatywne opinie stanowią mniejszość, to warto mieć je na uwadze i przygotować się na to, że nie wszystko może od razu działać idealnie.

Zobacz jak urozmaicić rozgrywkę w Minecraft:
Mody do Minecrafta
Najlepsze mody do Minecrafta. Jak je zainstalować?

Jak zrobić serwer w Minecraft Bedrock Edition na własnym komputerze?

Jeżeli nie chcecie polegać na rozwiązaniach w chmurze, to zawsze możecie stworzyć serwer w Minecraft na swoim komputerze. W przypadku Minecraft Bedrock Edition cały proces jest dość prosty:

  • Wejdź na: oficjalną stronę Minecrafta
  • Przejdź do: Pomoc techniczna
  • Wybierz: MINECRAFT TECHNICAL
  • Wybierz: Minecraft Dedicated and Featured Servers FAQ
  • Wybierz: Download Server Software (Alpha) for Minecraft. W tym miejscu należy zgodzić się na umowę licencyjną i można pobrać klienta serwera klikając w przycisk „Download”.

Do wyboru mamy dwie wersje: na systemy operacyjne Windows lub Ubuntu. W pierwszym przypadku po rozpakowaniu pliku .zip należy uruchomić aplikację bedrock_server.exe, która automatycznie utworzy serwer w Minecraft Bedrock Edition.

Aby stworzyć serwer w Minecraft Bedrock Edition, musimy skorzystać z sekcji Pomoc techniczna na oficjalnej stronie Minecrafta.

Jak stworzyć serwer w Minecraft Java Edition?

Tworzenie serwera w Minecraft Java Edition jest zdecydowanie bardziej problematyczne niż w przypadku Bedrock Edition. Przede wszystkim trzeba zacząć od wyboru silnika serwera. Najpopularniejsze to:

  • Vanilla – podstawowy, oferowany bezpośrednio przez Microsoft na oficjalnej stronie Minecrafta
  • Spigot – umożliwia wgrywanie dodatków i modyfikacji za pomocą pluginów dostępnych w chmurze, bez modyfikacji plików gry
  • PaperMC – lekka wersja Spigota, która konsumuje mniej RAM-u, ale sprawia więcej problemów w użytkowaniu

Jeśli wybraliście silnik studia Mojang, to musicie:

  • Wejść na: oficjalną stronę Minecrafta
  • Przejść do: Pomoc techniczna
  • Wybrać: MINECRAFT TECHNICAL
  • Wybrać: Minecraft Dedicated and Featured Servers FAQ
  • Wybrać: DOWNLOAD THE MINECRAFT: JAVA EDITION SERVER
  • Kliknąć w: minecraft_server.1.19.jar, aby pobrać plik server.jar do folderu z grą, ale go nie uruchamiać.
  • Otworzyć notatnik i wpisać w nim komendę: „java -Xmx2048M -Xms2048M -jar server.jar nogui pause” i taki plik zapisać jako „start.bat” w folderze z grą.

Jeżeli zrobiliście wszystko dobrze i macie zainstalowaną aktualną wersję oprogramowania Java, to po uruchomieniu pliku „start.bat” Waszym oczom powinien ukazać się komunikat „preparing spawn area” w wierszu poleceń. Będzie on oznaczał, że serwer działa prawidłowo.

Aby zmienić ustawienia serwera, należy edytować w notatniku plik „server.properties”.

Jeśli po odpaleniu pliku „start.bat” wyskoczy Wam błąd o treści „Failed to load properties from file: server.properties”, będzie to oznaczało, że musicie zaakceptować EUL-ę. Aby to zrobić, trzeba otworzyć plik „eula.txt” i zmienić ostatnią linijkę z eula=false na eula=true. Teraz wszystko powinno już działać.

Jak dołączyć do serwera w Minecraft?

Żeby wejść do serwera ze swojego komputera, wystarczy w menu gry wieloosobowej kliknąć „add server” i w polu „server address” wpisać cyfrę 0. Aby Wasi znajomi z sieci lokalnej mogli dołączyć do Waszej rozgrywki, w polu „server address” muszą wpisać Wasz adres IP.

Stworzenie serwera w przypadku Minecraft: Java Edition jest nieco bardziej skomplikowane.

Jeżeli chcecie zagrać z kimś, kto nie jest podłączony do Waszej sieci domowej, to musicie skorzystać z narzędzia do tworzenia wirtualnych sieci domowych, takich jak Hamachi. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację Hamachi, następnie zalogować się i stworzyć nową sieć. Będzie ona miała swój numer ID, wybrane przez Was hasło i wygenerowany adres IP. Aby Minecraft współpracował z Hamachi, należy wpisać adres IP widoczny obok stworzonego przez Was serwera do pliku „properties” znajdującego się w folderze z serwerem Minecrafta. W tym celu otwórzcie plik za pomocą notatnika i znajdźcie linię „server-ip=” i po znaku „=” wpiszcie IP wygenerowane przez Hamachi.

Teraz wystarczy dodać znajomych do tej samej sieci Hamachi, a następnie uruchomić serwer i Minecrafta. Po stworzeniu świata w grze wieloosobowej wciśnijcie przycisk „ESC” i kliknijcie „Open to LAN” (lub Udostępnij w LAN w polskiej wersji gry). Cały proces jest niestety dość zawiły, dlatego należy go przeprowadzić w skupieniu, zgodnie z powyższą instrukcją.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Fan gier Nintendo, kolekcjoner konsol i komputerów, uwielbia retro, ale nie pogardzi next-genową grafiką. Serię FIFA darzy miłością od najmłodszych lat i co roku spędza 1000 godzin z Football Managerem. O komputerach wie wszystko.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 - (13 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO