Wydajność i funkcjonalność to nadal dwie najważniejsze cechy dobrego komputera do gier, jednak coraz więcej posiadaczy PC oczekuje od swojej „skrzynki” czegoś więcej. Ważny jest również wygląd sprzętu, cicha praca, skuteczne chłodzenie, niskie temperatury podzespołów.
Najszybszy i najprostszy efekt daje efektowna obudowa, specjalne podświetlenie LED, wiatraki z podświetleniem. Dodatkowe funkcje można osiągnąć poprzez zakup specjalnych komponentów, a także tuning PC.
Przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jak stuningować komputer. Dowiesz się z niego:
Modding PC to szerokie pojęcie, które oznacza dodatkowe usprawnienia, mające na celu poprawić walory wizualne i użytkowe komputera.
Bardzo często modding PC to już hobby i pasja, która wyróżnia entuzjastów w tej kategorii sprzętu.
Tuning PC najczęściej sprowadza się do modyfikacji wyglądu komputera, aby stał się jeszcze bardziej efektowny i widowiskowy. Warto tutaj wymienić chociażby modowanie obudowy komputera, które często przeprowadzane jest w warsztacie za pomocą dodatkowych narzędzi, sprayów i elementów zdobiących. Efekty takich modyfikacji często potrafią zaskoczyć.
Tuning peceta może również oznaczać dodatkowe modyfikacje, mające na celu poprawę chłodzenia lub wyciszenie pracy podzespołów.
Osoby zainteresowane przeprowadzeniem tuningu PC, obecnie mają znacznie ułatwione zadanie, bo większość specjalnych części można zakupić w sklepach komputerowych. Jak więc poprawić kulturę pracy komputera? Warto zwrócić uwagę na kilka elementów.
Najskuteczniejszą metodą jest dopasowanie prędkości obrotowej zamontowanych wentylatorów – zmniejszenie obrotów pozwoli zachować kompromis między odpowiednią wydajnością a generowanym hałasem.
Do sterowania prędkością obrotową można wykorzystać zarówno proste regulatory obrotów, jak i rozbudowane panele sterujące, często oferujące również funkcję pomiaru temperatury.
Dobrym pomysłem może okazać się również zastosowanie mechanicznych elementów wyciszających PC-ta. Podkładki antywibracyjne redukują drgania generowane przez wentylatory i zasilacz, natomiast maty wyciszające pozwolą dodatkowo wytłumić wnętrze obudowy komputera.
Istotnym aspektem moddingu PC jest personalizacja wyglądu, czego efektem może być prawdziwe dzieło sztuki, przyciągającego wzrok każdego entuzjasty PC. Od czego warto zacząć modowanie obudowy komputera?
Mniej doświadczeni entuzjaści mogą wykorzystać gotowe elementy. Bardzo popularne są obudowy z przeszklonym bokiem, dającym możliwość wyeksponowania zainstalowanych komponentów.
Warto także zwrócić uwagę na elementy z efektownym chłodzeniem i podświetleniem LED. W ofercie nie brakuje tego typu podzespołów, również z przystępnej półki cenowej.
Doświadczeni użytkownicy mogą pokusić się o samodzielny tuning obudowy. Wymaga to użycia dodatkowych narzędzi, farb lub sprayów, a także dodatkowych zdolności manualnych. Co więcej, najlepsi modderzy mogą zmagać się w konkursach organizowanych raz na jakiś czas przez producentów sprzętu, gdzie stawką są atrakcyjne nagrody.
Najprostszym sposobem tuningu komputera jest zakup odpowiednich podzespołów, które są projektowane z myślą o modyfikowanych zestawach.
Dobrym przykładem są pamięci RAM w których zastosowano specjalny radiator z programowalnym podświetleniem RGB LED, umożliwiając synchronizację efektów z płytą główną i pozostałymi elementami komputera.
Warto również zwrócić uwagę na dyski SSD z podświetleniem. Nośnik poprawi komfort użytkowania komputera, ale dodatkowo pozwoli spersonalizować wygląd zestawu. Dodatek ten szczególnie sprawdzi się w obudowach z wyeksponowanym miejscem na nośnik 2,5 cala.
Niegdyś modding był zarezerwowany tylko dla największych entuzjastów, którzy dokonywali amatorskich przeróbek w domowych warsztatach. Obecnie jest to znacznie prostsze, dzięki szerokiej dostępności specjalnych części.
Podstawowe modyfikacje mogą przeprowadzić nawet mniej doświadczeni użytkownicy.
Zmodyfikowany komputer będzie świetną wizytówką każdego gracza i entuzjasty. Ponadto może wyróżniać się efektywniejszym chłodzeniem lub poprawioną kulturą pracy. Warto jednak mieć świadomość, że zakup specjalnych części lub samodzielna modyfikacja często wiąże się z dodatkowym wydatkiem.
Mogą Cię zainteresować: