Jak przyspieszyć Xbox One S/X? Szybkie wskazówki

| autor: Angelika Borucka | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak przyspieszyć Xbox One S/X? Szybkie wskazówki

Konsola Xbox One ukazała się na rynku już prawie 10 lat temu, w listopadzie 2013. Prawie rok później trafiła na półki sklepowe w Polsce i do domów graczy. Jeśli jesteście posiadaczami konsoli ósmej generacji, to warto sprawdzić, jak przyspieszyć Xbox One S/X. W tym pomoże Wam poniższy poradnik.

Spis treści:

Jak przyspieszyć Xbox One? Podstawowe zalecenia

Konsola Xbox One, szczególnie jej pierwsza wersja, jest już dość „wiekowym” sprzętem, choć wciąż świetnie nadaje się do grania, a twórcy do tej pory wypuszczają gry na tę platformę. Dlatego warto sprawdzić, jak przyspieszyć Xbox One, aby sprawić, by konsola działała trochę szybciej. Jest na to, co najmniej kilka sposobów.

1. Wyczyszczenie pamięci podręcznej

Pamięć podręczna to pliki, które konsola zapisała sobie w pamięci, by móc szybciej ładować nam gry i aplikacje. W większości przypadków jej istnienie pozytywnie wpłynie na doświadczenia z konsolą, ale warto czasem tę pamięć podręczną wyczyścić, szczególnie jeśli jeszcze tego wcześniej nie robiliście. Istnieje szansa, że wciąż są tam zapisane kawałki informacji dotyczące gier czy aplikacji, których już dawno nie używacie.

Jak wyczyścić pamięć podręczną w Xbox One?

Niestety nie ma interfejsu pozwalającego na wyczyszczenie pamięci podręcznej, by przyspieszyć konsolę Xbox One. Instrukcja jak to zrobić jest jednak bardzo prosta i każdy powinien sobie z tym procesem poradzić.

  • Upewnijcie się, że nie macie żadnej otwartej gry lub aplikacji.
  • Wyłączcie konsolę, trzymając przycisk Xbox przez kilka sekund (aż usłyszycie wyłączający się dysk, nie da się tego przegapić).
  • Odczekajcie kilka sekund dla pewności.
  • Odłączcie kabel zasilania z tyłu konsoli – nie z gniazdka w ścianie czy listwie, ale bezpośrednio z konsoli. Poczekajcie kilka minut, najlepiej około 10.
  • Podłączcie kabel z powrotem do konsoli (i do gniazdka, jeśli wcześniej wyjęliście kabel z tej strony też).
  • Na konsoli Xbox One (nie S czy X) poczekajcie aż lampka na zasilaczu, zmieni kolor z białej na pomarańczową. W przypadku modeli S i X z wbudowanym zasilaczem, po prostu poczekajcie 10 minut z włączeniem jej.
  • Gotowe! Pamięć podręczna powinna być teraz wyczyszczona.

2. Upewnijcie się, że konsola ma jak „oddychać”

Jeśli konsolę trzymacie w szafce pod telewizorem, upewnijcie się, że ma ona wystarczająco dużo miejsca. Gdy Xbox One jest w ciasnym miejscu, często nie będzie dostawał wystarczającej ilości powietrza i zacznie się przegrzewać. Microsoft radzi dać jej minimum 15 centymetrów wolnej przestrzeni z każdej strony.

Pierwsze modele konsol Xbox One wymagają pozycji poziomej, Xbox One S oraz X będziemy mogli postawić na boku dzięki specjalnej podstawce.

Jak wymienić lub przyspieszyć dysk twardy w Xbox One?

Konsole Xbox One posiadają dysk HDD. W rzadkim modelu Elite spotkamy dysk hybrydowy SSHD, łączący w sobie cechy dysków HDD i SSD. Zdecydowana większość konsol korzystać będzie jednak z klasycznych dysków twardych i nie będą one podlegały wymianie przez użytkowników. Na stronie iFixit znajdziecie przewodnik krok po kroku, listę potrzebnych narzędzi. Polecamy wybór dysków o pojemności 500 GB lub 1 TB. Nie jest to jednak metoda zalecana użytkownikom, którzy nigdy wcześniej nie rozmontowywali swoich konsol. Otwarcie konsoli pozbawi Was też gwarancji.

To jednak nie oznacza, że nie da się przyspieszyć dysku twardego w konsoli Xbox One. Microsoft dał graczom możliwość podpięcia zewnętrznych dysków SSD korzystających z USB 3.0. Jednocześnie do konsoli podłączyć możecie dwa dodatkowe dyski.Jakie są wymagania dysków SSD, które chcemy podpiąć do konsol Xbox?

  1. Dysk SSD musi wspierać USB 3.0. Dzięki niemu nasze dane będą szybko przesyłane pomiędzy zewnętrznym dyskiem a konsolą i nie wpłynie to negatywnie na rozgrywkę.
  2. Dysk SSD musi posiadać minimum 256 GB pojemności.

Po podłączeniu do konsoli będziemy musieli sformatować podłączony dysk. Konsola przeprowadzi nas na szczęście przez ten proces krok po kroku.

Czy warto skorzystać z zewnętrznych dysków SSD?

Oczywiście! To jeden z najprostszych sposobów na rozbudowanie pamięci na gry oraz na przyspieszenie ładowania się gier. Dyski SSD są wyraźnie szybsze od dysków HDD wbudowanych w konsole Xbox One, różnicę zauważycie więc gołym okiem. Koniecznie zwróćcie uwagę na czas, który spędzicie na ekranach ładowania – będzie on znacznie skrócony! Oprócz tego dodatkowy dysk to też dodatkowa powierzchnia na gry i aplikacje. W świecie coraz to obszerniejszych tytułów bardzo łatwo zapełnić te 500 GB albo 1 TB*, z którymi startują konsole.

Konsola pozwoli nam na przeniesienie aktualnie zainstalowanych tytułów na nowy nośnik bez potrzeby ponownego ich pobierania. Podczas pobierania nowych gier będziemy mogli zdecydować, gdzie powinny się one znaleźć – domyślnie powinniście zawsze wybierać dysk SSD, szczególnie przy nowszych grach.

Ciekawostka: parę limitowanych wersji Xbox One S posiadało dyski o pojemności 2 TB. W tym między innymi ta promująca grę Gears of War 4.

Jak przyspieszyć prędkość pobierania i instalowania się gier na Xbox One?

Jak jeszcze możecie przyspieszyć swoją konsolę Xbox One? Na pewno pomoże w tym trochę szybsze instalowanie i pobieranie gier. Jak możemy więc tutaj coś ulepszyć? Instalowanie gier na Xbox One przyspieszymy przez wspomniany przed chwilą dysk SSD. Przez zwiększoną prędkość zapisu proces instalacji będzie przebiegał ciut szybciej niż w przypadku domyślnych dysków.

Z prędkością pobierania mamy parę różnych opcji. Po pierwsze, oczywiście, wielkie znaczenie będzie miała prędkość Internetu, którą wybraliście u swojego dostawcy. To nie jest jednak coś, co możecie zmienić w jedno popołudnie, więc skupimy się na innych metodach.

1. Konsola Xbox One podłączona po kablu ethernet

Kabel ethernet pomiędzy routerem a konsolą to jeden z najprostszych sposobów na przyspieszenie prędkości pobierania na konsolach Xbox One. Wszystkie konsole posiadają wejście ethernet umieszczone w jej tylnej części. Pamiętajcie, by wyjmując kabel z gniazda nacisnąć ten wystający kawałek plastiku, który odpowiedzialny jest za jego stabilne umieszczenie. Nikt przecież nie chciałby stracić Internetu w trakcie rozgrywki online!

Jeśli prędkość pobierania gier po podłączeniu po kablu nie będzie wyższa, niż podczas używania Wi-Fi, wymieńcie kabel ethernet. U mnie właśnie to było problemem. Po wymianie kabla prędkość pobierania podskoczyła z 90 mbps do 600. Ogromna różnica.

2. Automatyczne pobieranie aktualizacji gier i aplikacji

To jedna z kluczowych opcji, która może nie tyle przyspieszy działanie Xbox One czy pobieranie gier, ale da takie wrażenie. Po włączeniu opcji automatycznych aktualizacji gier i aplikacji konsola zadba o to, by były one gotowe, gdy będziecie ich potrzebować. W większości przypadków pobieranie rozpocznie się po wyłączeniu konsoli. Dzięki temu nie będziecie musieli pilnować najnowszych wersji gry, a jedynie cieszyć się nimi, gdy usiądziecie do konsoli.

3. Spauzujcie grę podczas instalacji nowych

Jeśli pobieracie nową grę lub aktualizację i zależy Wam na czasie, upewnijcie się, że nie macie w tle włączonej innej gry. Po wejściu w kolejkę pobierania znajdziecie wtedy opcję wyłączenia działającego w tle tytułu. Znacznie poprawi to prędkość ściągania.

4. Aktualna wersja oprogramowania

Na zachowanie waszej konsoli Xbox wpłynie też posiadane oprogramowanie. Upewnijcie się, że macie włączone automatyczne aktualizacje. Dostępne są one również w trybie oszczędzania energii, więc w większości przypadków nawet nie zauważycie, że konsola dostała nową wersję softu.

Aktualizacja sterowników do pada Xbox One

W przypadku kontrolera aktualizacji nie przegapicie, te jednak są znacznie rzadsze. Po podłączeniu kontrolera do konsoli zobaczycie okienko informujące o nowym oprogramowaniu. Xbox poprosi Was wtedy o odłożenie pada w bezpieczne miejsce na kilka chwil, podczas których wszystko się pobierze i zainstaluje. Na ekranie cały czas będziecie widzieć postęp tego procesu.

Jeśli korzystacie z kontrolerów zewnętrznych dostawców, jak Nacon, PowerA czy PDP, sprawdźcie, czy w sklepie nie ma odpowiedniej aplikacji. Często pozwolą one na zaktualizowanie oprogramowania.


Przy okazji zobacz popularne akcesoria do Xbox One:


Najlepsza metoda by przyspieszyć Xbox One

Podczas codziennego użytkowania konsoli, gdy zobaczycie, że zachowuje się ona wolniej niż zazwyczaj, pamiętajcie o wyczyszczeniu pamięci podręcznej. Ta metoda wymagać będzie od Was zaledwie kilkunastu minut, a często faktycznie pomoże. Upewnijcie się też, że zarówno konsola, jak i kontrolery korzystają z najnowszego oprogramowania.

Zakup dysku SSD powinien być jednak kolejnym krokiem, szczególnie gdy zaczną Wam przeszkadzać długie ekrany ładowania się w trakcie rozgrywki. To dość łatwa metoda, choć wymaga nakładu finansowego. Zewnętrzny dysk SSD da nam jednak jeszcze dodatkowe, wspomniane wcześniej, korzyści.

Nie zapomnijcie wyeliminować też potencjalnych problemów z połączeniem internetowym. Po tym powinniście być gotowi na kolejne wiele godzin z konsolą Xbox One.


A może czas na kolejnego Xboxa? Zobacz konsole Xbox Series X|S:

Microsoft Xbox Series S + Game Pass 3M
Microsoft Xbox Series S + Game Pass 3M
Cena od 1288 zł
Microsoft Xbox Series X
Microsoft Xbox Series X
Cena od 2298 zł
SONY PlayStation 5 Slim
SONY PlayStation 5 Slim
Cena od 2399 zł
ASUS ROG Ally X RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M
ASUS ROG Ally X RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M
Cena od 2798 zł
Lenovo Legion Go | 8,8” IPS 2560x1600 144Hz QHD+ | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M
Lenovo Legion Go | 8,8” IPS 2560x1600 144Hz QHD+ | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M
Cena od 2898 zł
Nintendo Switch OLED - White
Nintendo Switch OLED - White
Cena od 1539 zł
MSI Claw | 7” FHD IPS | Intel Ultra 7 155H | Windows 11 Home
MSI Claw | 7” FHD IPS | Intel Ultra 7 155H | Windows 11 Home
Cena od 2999 zł
Nintendo Switch + Joy-Con Neon Blue&Red
Nintendo Switch + Joy-Con Neon Blue&Red
Cena od 1299 zł
Nintendo Switch Lite - Yellow
Nintendo Switch Lite - Yellow
Cena od 1049 zł
ASUS ROG Ally X RC72LA-NH007W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | AMD Radeon Graphics | Game Pass 3M
ASUS ROG Ally X RC72LA-NH007W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | AMD Radeon Graphics | Game Pass 3M
Cena od 3899 zł
Nintendo Switch Lite - Blue
Nintendo Switch Lite - Blue
Cena od 1049 zł
MSI Claw | 7” FHD IPS | Intel Ultra 5 135H | Windows 11 Home
MSI Claw | 7” FHD IPS | Intel Ultra 5 135H | Windows 11 Home
Cena od 2499 zł
ASUS ROG Ally X RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
ASUS ROG Ally X RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
Cena od 2469.35 zł
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
Cena od 2279.4 zł
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
Cena od 2469.35 zł
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
Cena od 2089.45 zł
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
Cena od 2279.4 zł
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
Cena od 2279.4 zł
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
ASUS ROG Ally RC71L-NH001W | 7” FHD IPS | AMD Ryzen Z1 Extreme | Windows 11 Home | Game Pass 3M [oferta Outlet]
Cena od 2279.4 zł
Microsoft Xbox Series X [oferta Outlet]
Microsoft Xbox Series X [oferta Outlet]
Cena od 1838.4 zł

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Gra w strzelanki na padzie, a marzenia o byciu architektem realizuje w The Sims 4 i Fallout 76. Dużo czyta, dużo gada i mało śpi.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO