Jak przyspieszyć PS4? Te proste kroki pozwolą wycisnąć z konsoli więcej mocy

| autor: Paweł Musiolik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak przyspieszyć PS4? Te proste kroki pozwolą wycisnąć z konsoli więcej mocy

Konsole przez lata funkcjonowały jako urządzenia, do których wkłada się płytę i po prostu gra. Zaczęło się to zmieniać na etapie siódmej generacji tych urządzeń. Cyfrowa dystrybucja, aktualizacje poprawiające działanie gier i coraz więcej aplikacji multimedialnych – to wszystko pociągnęło za sobą pewne „upecetowienie” konsol. W efekcie zaczęły one wymagać od nas większej uwagi.

PlayStation 4 jest dobrym przykładem sprzętu niemal bezproblemowego, przy którym czasami warto jednak usiąść, aby usprawnić jego działanie. Pomaga w tym niniejszy tekst – wyjaśniamy w nim, czym jest defragmentacja dysku PS4 oraz jak przyspieszyć PS4. Opisujemy tu również takie zabiegi, jak formatowanie i inicjacja PS4.

Co zrobić, aby PS4 przyspieszyło?

PS4 ma jeszcze wiele lat życia przed sobą. Bywa jednak, że osoby korzystające z tej konsoli zauważają, że ich sprzęt nieco zwalnia, co zazwyczaj objawia się przycinającym interfejsem systemu. W takich sytuacjach rodzi się pytanie: jak przyspieszyć PS4? Sposobów na to jest kilka – niektóre mają wpływ na kulturę pracy konsoli, pozostałe zaś polepszają działanie gier i samego systemu.

Oto 5 sposobów na to, aby przyspieszyć PS4:

Sposób 1. Odbudowa bazy danych (defragmentacja dysku PS4)

Podstawową opcją, pozwalającą zauważalnie przyspieszyć działanie całego systemu PlayStation 4, jest odbudowa bazy danych, określana też jako defragmentacja PS4. Z upływem czasu system PS4 zwalnia, za co odpowiada wiele czynników, w tym instalowanie i usuwanie gier, pobieranie danych zapisu i wykonywanie zrzutów ekranu. Wraz ze wzrostem liczby śmieci na dysku konsoli baza danych obsługująca PS4 działa coraz wolniej, co potrafi mocno dać się we znaki graczowi. 

Na szczęście defragmentacja PS4 nie jest niczym trudnym – to w pełni bezpieczny proces, zalecany przez Sony w celu rozwiązania różnych problemów. Odbudowa bazy danych PS4 nie powoduje usunięcia plików z konsoli. Jedynym efektem ubocznym będą przestawione ikony w menu systemu oraz ponowne wyświetlenie powiadomień.

Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy:

 1. Całkowicie wyłączyć konsolę.
 2. Następnym krokiem jest jej ponowne włączenie za pomocą przycisku zasilania – należy przytrzymać go przez około sześć sekund, aż usłyszymy podwójne piknięcie.
 3. Zobaczymy menu serwisowe, w którym należy wybrać piątą opcję: „Odbuduj bazę danych”, czyli wspomnianą już defragmentację PS4. Uwaga! Nie wybierajcie opcji numer 6 i 7! Inicjacja PS4 oznacza wymazanie danych z dysku (inaczej – sformatowanie PS4) i przywrócenie konsoli do poziomu fabrycznego!
 4. Po wybraniu opcji odbudowy bazy danych PS4 defragmentacja zostanie uruchomiona i po jakimś czasie konsola włączy się na nowo. Jeśli robiliśmy to pierwszy raz, to zauważymy znaczną różnicę w prędkości działania menu PS4.

Warto powtarzać opisaną czynność co kilka miesięcy, by przywrócić optymalną prędkość działania konsoli.

Sposób 2. Tryb Boost (dla konsoli PS4 Pro)

Drugi sposób na to, aby przyspieszyć PS4, jest dostępny wyłącznie dla posiadaczy mocniejszej wersji konsoli – PlayStation 4 Pro. Mowa o trybie Boost, znanym jako Turbo w polskiej wersji systemu PS4. Opcję zaimplementowano w oprogramowaniu systemowym po to, żeby tytuły, które nie otrzymały aktualizacji od deweloperów po wypuszczeniu na rynek PS4 Pro 10 listopada 2016 r., mogły skorzystać z dodatkowej mocy konsoli.

Aby włączyć tryb Boost na PS4 Pro, należy wejść w „Ustawienia”, następnie w „System” i zaznaczyć opcję tryb Turbo (Boost). Sony ostrzega, że niektóre tytuły mogą wtedy działać problematycznie, jednak z doświadczenia wiem, że są to rzadkie przypadki.

Co zrobić, by PS4 przyśpieszyło? Tryb Boost (dla konsoli PS4 Pro)

Jakie korzyści w przyspieszaniu gier na PS4 Pro daje tryb Boost? Jeśli jakaś produkcja nie miała zablokowanego klatkażu, włączenie tej funkcji pozwoli uzyskać większą płynność animacji. Przykładowo tytuł działający w ~50 fps-ach może bez problemu uzyskać 60 fps-ów. Podobnie jest z rozdzielczością renderowania – gry mogą osiągać wyższe wartości, jeśli ich silnik pozwala na to bez modyfikacji dokonanej przez dewelopera.

Warto korzystać z trybu Turbo. Przyspiesza on nie tylko menu PS4 Pro, lecz także ulepsza działanie wielu gier, które miały problemy z płynnością na podstawowej wersji konsoli PlayStation 4.

Sposób 3. Instalacja dysku SSD

Jeśli defragmentacja PS4 jest już za Wami i nie jesteście zadowoleni z jej efektów, istnieje jeszcze jedna opcja. Jak przyspieszyć PS4, gdy ma się trochę zbędnej gotówki? Wystarczy wymienić dysk HDD, który jest fabrycznie zamontowany w konsoli, na znacznie szybszy dysk SSD. Mimo że PS4 nie wykorzysta w pełni możliwości oferowanych przez nowy nośnik, umożliwia on lepsze działanie gier oraz szybsze kopiowanie plików i dodatków na dysk PS4.

Zanim w ogóle przejdziemy do instalacji dysku SSD w PS4/PS4 Pro, warto wykonać kopię zapasową zapisów gry (skorzystajcie tutaj z chmury w usłudze PlayStation Plus) lub wszystkich danych, które możemy skopiować na dysk USB za pomocą narzędzia wbudowanego w system. Gdy skopiujemy swoje dane (później przeniesiemy je z powrotem na nowy dysk konsoli), możemy przystąpić do wymiany dysku w PS4. 

Na początek wyłączamy konsolę i odłączamy ją od prądu. Dla własnej wygody (i aby zminimalizować niebezpieczeństwo uszkodzenia sprzętu) wypinamy pozostałe kable (HDMI i Ethernet). Zależnie od posiadanego modelu, kroki, jakie należy następnie wykonać, nieco się od siebie różnią.

Seria CUH-1200, CUH-1110 i CUH-1000

 1. Kładziemy konsolę na płaskiej powierzchni w taki sposób, aby przód był zwrócony w lewą stronę. Logo PlayStation na górnej części PS4 powinno być po prawej stronie.
 2. Kładziemy dłonie na lewej części konsoli i delikatnie dociskając, przesuwamy ją w lewo, aż usłyszymy klik i będziemy mogli odczepić plastikową pokrywę. Zobaczymy wtedy dysk twardy.
Instalacja dysku SSD w PS4
Lewą część konsoli po dociśnięciu należy przesunąć w lewo – jak na powyższym obrazku
 1. Odkręcamy śrubę mocującą dysk i delikatnie go wysuwamy, razem ze specjalnymi sankami (ciągnąc je do siebie). Wykręcamy cztery śruby mocujące dysk twardy i wyjmujemy go.
 2. Możemy włożyć dysk SSD do metalowych sanek, pamiętając, by złącza były po drugiej stronie (tej, którą wsuniemy do PS4). Przykręcamy śrubki mocujące dysk, wsuwamy go, a na końcu przykręcamy śrubę ze znakami PlayStation.
 3. Nakładamy plastikowy panel i przesuwamy go w prawo, aż wskoczy na swoje miejsce.

Seria CUH-2015 (PS4 Slim)

 1. Kładziemy konsolę na płaskiej powierzchni, by widzieć tylne złącza PS4 Slim. Przesuwamy pokrywę wnęki dysku w prawo (pokrywa znajduje się po prawej stronie PS4).
Instalacja dysku SSD w PS4 Slim
W przypadku PS4 Slim pokrywę wnęki dysku trzeba przesunąć w prawo
 1. Wykręcamy widoczną śrubę i wyjmujemy dysk twardy z konsoli, przesuwając go w prawo. 
 2. Wykręcamy cztery śruby przytrzymujące dysk, wyjmujemy go i wkładamy SSD. Wkręcamy ponownie śruby.
 3. Wsuwamy dysk twardy do konsoli i zakręcamy śrubę. Wkładamy plastikową zaślepkę.

Seria CUH-7000 (PS4 Pro)

 1. Kładziemy konsolę spodem do góry – tak, by porty PS4 Pro były z „przodu” (tj. widoczne dla nas).
 2. Zdejmujemy plastikową zaślepkę dysku, którą znajdziemy z lewej strony konsoli. Można to zrobić, podnosząc ją delikatnie w lewą stronę.
Instalacja dysku SSD w PS4 Pro
W przypadku PS4 Pro trzeba zdjąć zaślepkę z dysku, umiejscowioną z lewej strony konsoli
 1. Odkręcamy śrubę mocującą HDD i wysuwamy dysk twardy, ciągnąc go „do siebie”.
 2. Wykręcamy cztery śruby montażowe HDD i wymieniamy dysk na SSD, po czym przykręcamy śruby ponownie.
 3. Wsuwamy dysk wraz z uchwytem montażowym z powrotem do konsoli i przykręcamy śrubę mocującą. Po wszystkim montujemy plastikową zaślepkę.

Po wymianie dysku i uruchomieniu konsoli rozpocznie się formatowanie PS4, po którym będziemy mogli zalogować się na nasze konto, a później przywrócić dane z kopii zapasowej, wykonanej przez nas na samym początku procesu.

Od razu po zamontowaniu dysku SSD w PS4 zauważymy nieco lepsze działanie interfejsu konsoli. Ikony gier załadują się szybciej, a kopiowanie dodatku na PS4 będzie przebiegać dużo sprawniej, niż ze zwykłym dyskiem talerzowym.

Prawdziwą różnicę zauważymy jednak w grach, choć trzeba uczciwie zaznaczyć, że efekty będą zależeć od uruchomionego tytułu. Czasy wczytywania skrócą się o kilka-kilkanaście sekund. Nie są to wartości przybliżające nas do PS5, jednak różnica na pewno będzie zauważalna. 

Warto też pamiętać, że maksymalna pojemność dysku SSD wspieranego przez PS4/PS4 Pro wynosi 8 TB.

Sposób 4. Wyłączenie HDR

Funkcja High Dynamic Range pozwala wyświetlać szerszy zakres kolorów na konsoli PS4 i PS4 Pro, jeśli nasz TV obsługuje taką technologię. Po włączeniu tej opcji odnotujemy większą głębię barw, co przełoży się na lepsze doznania wizualne.

Jak przyspieszyć działanie gier na PS4? Wyłączenie HDR
Jeśli funkcja HDR nie jest nam potrzebna, warto ją wyłączyć.

Jeśli jednak mamy telewizor, który nie obsługuje HDR, warto odznaczyć tę opcję w menu konsoli. Nie wpływa ona zbytnio na wydajność, jednak pozostawienie jej włączonej, gdy z niej nie korzystamy, niepotrzebnie obciąża przepustowość łącza HDMI, przez co ryzykujemy zakłóceniami wyświetlanego obrazu i jego migotaniem.

Sposób 5. Właściwe chłodzenie konsoli PS4

Ostatnim sposobem na to, jak przyspieszyć PS4, jest zadbanie o odpowiednie chłodzenie konsoli. Sprzęt Sony, gdy nie zastosujemy się do zaleceń prawidłowej wentylacji, zacznie się przegrzewać, co doprowadzi bezpośrednio do gorszego działania, a w rezultacie nawet do wyłączenia PS4 i możliwych uszkodzeń.

 • Dlatego nie wkładajmy PS4 do zamkniętych szafek, pozbawionych przepływu powietrza. Wybierając miejsce na półce pod TV, zadbajmy o to, by z każdej strony zostało przynajmniej kilka centymetrów luzu.
 • Nie zapominajmy także o okresowym czyszczeniu konsoli z nadmiaru kurzu, zbierającego się w zakamarkach.
 • Bardziej obeznani użytkownicy mogą pokusić się o okresową wymianę pasty termoprzewodzącej, co pozwoli na dodatkowe obniżenie temperatur w naszej konsoli.

Powyższe przykłady to najlepsze sposoby na to, jak przyspieszyć PS4. Obojętne, czy skorzystacie z takich rozwiązań jak defragmentacja PS4, czy wymienicie dysk na SSD, na pewno zauważycie różnicę w codziennym działaniu konsoli. Istnieją też inne sztuczki, zdradzające, jak przyspieszyć Internet w PS4 (cóż, odpowiedź jest prosta – zamiast korzystać z Wi-Fi podepnijcie konsolę do sieci za pomocą kabla Ethernet) lub usprawnić korzystanie ze sprzętu Sony. To jednak tematy na zupełnie inny tekst.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Grami interesuję się prawie całe swoje życie. Pierwszym moim sprzętem do gier było C64, otrzymane gdy miałem 3 lata. Najlepsze czasy growego dzieciństwa spędziłem z pierwszym PlayStation, przez co konsole Sony stały się podstawowym sprzętem do spędzania czasu. Sporo przesiedziałem także z pecetami, liznąłem co nieco gier Nintendo. Uwielbiam japońskie RPG-i, tęsknię za złotymi latami Squaresoft. W branży od kilkunastu lat, choć teraz już dorywczo.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO