Konsole przez lata funkcjonowały jako urządzenia, do których wkłada się płytę i po prostu gra. Zaczęło się to zmieniać na etapie siódmej generacji tych urządzeń. Cyfrowa dystrybucja, aktualizacje poprawiające działanie gier i coraz więcej aplikacji multimedialnych – to wszystko pociągnęło za sobą pewne „upecetowienie” konsol. W efekcie zaczęły one wymagać od nas większej uwagi.
PlayStation 4 jest dobrym przykładem sprzętu niemal bezproblemowego, przy którym czasami warto jednak usiąść, aby usprawnić jego działanie. Pomaga w tym niniejszy tekst – wyjaśniamy w nim, czym jest defragmentacja dysku PS4 oraz jak przyspieszyć PS4. Opisujemy tu również takie zabiegi, jak formatowanie i inicjacja PS4.
PS4 ma jeszcze wiele lat życia przed sobą. Bywa jednak, że osoby korzystające z tej konsoli zauważają, że ich sprzęt nieco zwalnia, co zazwyczaj objawia się przycinającym interfejsem systemu. W takich sytuacjach rodzi się pytanie: jak przyspieszyć PS4? Sposobów na to jest kilka – niektóre mają wpływ na kulturę pracy konsoli, pozostałe zaś polepszają działanie gier i samego systemu.
Oto 5 sposobów na to, aby przyspieszyć PS4:
Podstawową opcją, pozwalającą zauważalnie przyspieszyć działanie całego systemu PlayStation 4, jest odbudowa bazy danych, określana też jako defragmentacja PS4. Z upływem czasu system PS4 zwalnia, za co odpowiada wiele czynników, w tym instalowanie i usuwanie gier, pobieranie danych zapisu i wykonywanie zrzutów ekranu. Wraz ze wzrostem liczby śmieci na dysku konsoli baza danych obsługująca PS4 działa coraz wolniej, co potrafi mocno dać się we znaki graczowi.
Na szczęście defragmentacja PS4 nie jest niczym trudnym – to w pełni bezpieczny proces, zalecany przez Sony w celu rozwiązania różnych problemów. Odbudowa bazy danych PS4 nie powoduje usunięcia plików z konsoli. Jedynym efektem ubocznym będą przestawione ikony w menu systemu oraz ponowne wyświetlenie powiadomień.
Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy:
Warto powtarzać opisaną czynność co kilka miesięcy, by przywrócić optymalną prędkość działania konsoli.
Drugi sposób na to, aby przyspieszyć PS4, jest dostępny wyłącznie dla posiadaczy mocniejszej wersji konsoli – PlayStation 4 Pro. Mowa o trybie Boost, znanym jako Turbo w polskiej wersji systemu PS4. Opcję zaimplementowano w oprogramowaniu systemowym po to, żeby tytuły, które nie otrzymały aktualizacji od deweloperów po wypuszczeniu na rynek PS4 Pro 10 listopada 2016 r., mogły skorzystać z dodatkowej mocy konsoli.
Aby włączyć tryb Boost na PS4 Pro, należy wejść w „Ustawienia”, następnie w „System” i zaznaczyć opcję tryb Turbo (Boost). Sony ostrzega, że niektóre tytuły mogą wtedy działać problematycznie, jednak z doświadczenia wiem, że są to rzadkie przypadki.
Jakie korzyści w przyspieszaniu gier na PS4 Pro daje tryb Boost? Jeśli jakaś produkcja nie miała zablokowanego klatkażu, włączenie tej funkcji pozwoli uzyskać większą płynność animacji. Przykładowo tytuł działający w ~50 fps-ach może bez problemu uzyskać 60 fps-ów. Podobnie jest z rozdzielczością renderowania – gry mogą osiągać wyższe wartości, jeśli ich silnik pozwala na to bez modyfikacji dokonanej przez dewelopera.
Warto korzystać z trybu Turbo. Przyspiesza on nie tylko menu PS4 Pro, lecz także ulepsza działanie wielu gier, które miały problemy z płynnością na podstawowej wersji konsoli PlayStation 4.
Jeśli defragmentacja PS4 jest już za Wami i nie jesteście zadowoleni z jej efektów, istnieje jeszcze jedna opcja. Jak przyspieszyć PS4, gdy ma się trochę zbędnej gotówki? Wystarczy wymienić dysk HDD, który jest fabrycznie zamontowany w konsoli, na znacznie szybszy dysk SSD. Mimo że PS4 nie wykorzysta w pełni możliwości oferowanych przez nowy nośnik, umożliwia on lepsze działanie gier oraz szybsze kopiowanie plików i dodatków na dysk PS4.
Zanim w ogóle przejdziemy do instalacji dysku SSD w PS4/PS4 Pro, warto wykonać kopię zapasową zapisów gry (skorzystajcie tutaj z chmury w usłudze PlayStation Plus) lub wszystkich danych, które możemy skopiować na dysk USB za pomocą narzędzia wbudowanego w system. Gdy skopiujemy swoje dane (później przeniesiemy je z powrotem na nowy dysk konsoli), możemy przystąpić do wymiany dysku w PS4.
Na początek wyłączamy konsolę i odłączamy ją od prądu. Dla własnej wygody (i aby zminimalizować niebezpieczeństwo uszkodzenia sprzętu) wypinamy pozostałe kable (HDMI i Ethernet). Zależnie od posiadanego modelu, kroki, jakie należy następnie wykonać, nieco się od siebie różnią.
Seria CUH-1200, CUH-1110 i CUH-1000
Seria CUH-2015 (PS4 Slim)
Seria CUH-7000 (PS4 Pro)
Po wymianie dysku i uruchomieniu konsoli rozpocznie się formatowanie PS4, po którym będziemy mogli zalogować się na nasze konto, a później przywrócić dane z kopii zapasowej, wykonanej przez nas na samym początku procesu.
Od razu po zamontowaniu dysku SSD w PS4 zauważymy nieco lepsze działanie interfejsu konsoli. Ikony gier załadują się szybciej, a kopiowanie dodatku na PS4 będzie przebiegać dużo sprawniej, niż ze zwykłym dyskiem talerzowym.
Prawdziwą różnicę zauważymy jednak w grach, choć trzeba uczciwie zaznaczyć, że efekty będą zależeć od uruchomionego tytułu. Czasy wczytywania skrócą się o kilka-kilkanaście sekund. Nie są to wartości przybliżające nas do PS5, jednak różnica na pewno będzie zauważalna.
Warto też pamiętać, że maksymalna pojemność dysku SSD wspieranego przez PS4/PS4 Pro wynosi 8 TB.
Funkcja High Dynamic Range pozwala wyświetlać szerszy zakres kolorów na konsoli PS4 i PS4 Pro, jeśli nasz TV obsługuje taką technologię. Po włączeniu tej opcji odnotujemy większą głębię barw, co przełoży się na lepsze doznania wizualne.
Jeśli jednak mamy telewizor, który nie obsługuje HDR, warto odznaczyć tę opcję w menu konsoli. Nie wpływa ona zbytnio na wydajność, jednak pozostawienie jej włączonej, gdy z niej nie korzystamy, niepotrzebnie obciąża przepustowość łącza HDMI, przez co ryzykujemy zakłóceniami wyświetlanego obrazu i jego migotaniem.
Ostatnim sposobem na to, jak przyspieszyć PS4, jest zadbanie o odpowiednie chłodzenie konsoli. Sprzęt Sony, gdy nie zastosujemy się do zaleceń prawidłowej wentylacji, zacznie się przegrzewać, co doprowadzi bezpośrednio do gorszego działania, a w rezultacie nawet do wyłączenia PS4 i możliwych uszkodzeń.
Powyższe przykłady to najlepsze sposoby na to, jak przyspieszyć PS4. Obojętne, czy skorzystacie z takich rozwiązań jak defragmentacja PS4, czy wymienicie dysk na SSD, na pewno zauważycie różnicę w codziennym działaniu konsoli. Istnieją też inne sztuczki, zdradzające, jak przyspieszyć Internet w PS4 (cóż, odpowiedź jest prosta – zamiast korzystać z Wi-Fi podepnijcie konsolę do sieci za pomocą kabla Ethernet) lub usprawnić korzystanie ze sprzętu Sony. To jednak tematy na zupełnie inny tekst.
Mogą Cię zainteresować: