Jeżeli nasze ulubione tytuły są często aktualizowane lub interesuje nas wiele różnych gier, zapewne wielokrotnie mamy okazję obserwować ekran pobierania na Steam. Zdarza się, że bywają to pliki bardzo obszerne. Zanim dana produkcja znajdzie się na dysku lokalnym, w skrajnych sytuacjach mogą minąć nawet godziny. Jak przyspieszyć pobieranie na Steam, by nieco zmniejszyć czas oczekiwania?
W przypadku częstego pobierania plików skrócenie tego procesu pozwala zaoszczędzić naprawdę wiele czasu. W tym poradniku przedstawiamy, jak przyspieszyć pobieranie na Steam oraz co może wpływać na jego szybkość.
Spis treści:
Bez względu na to, czy pliki pobieramy z platformy Valve, czy z innego źródła, istnieje kilka czynników, mogących powodować spowolnienie tego procesu. Kłopoty może sprawiać np. niestabilne łącze internetowe lub obciążenie komputera przez inne programy.
W przypadku pobierania gier z takich platform jak Steam istotna jest jakość połączenia z serwerem i jego działanie. Proces ten może być również spowolniony przez ustawienia na platformie. Jeżeli przepustowość łącza zostanie ograniczona, a platforma będzie pozwalała na przeprowadzanie innych procesów w tle, pobieranie się wydłuży. Jak przyspieszyć pobieranie na Steam? Należy wykluczyć wszystkie z wymienionych problemów.
Jeżeli chcemy przyspieszyć pobieranie na Steam, pierwszą podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać, jest sprawdzenie sprawności łącza internetowego. Jeśli mamy do wyboru kilka opcji, należy wybrać tę najszybszą i najbardziej stabilną. Można to zmienić w ustawieniach systemowych. Zazwyczaj warto zrezygnować z Wi-Fi na rzecz połączenia „po kablu” – Ethernetu lub światłowodu. Musimy również pamiętać, że jeżeli z danego łącza korzysta wiele urządzeń równocześnie, może być ono przeciążone, co spowolni proces pobierania.
Pobieranie na Steam będzie przebiegać szybciej, jeśli komputer skupi się wyłącznie na tym zadaniu. W tym celu trzeba wyłączyć programy działające w tle. Można to zrobić, naciskając klawisze Ctrl+Alt+Del, a następnie wchodząc w menedżer zadań. Tam wystarczy wybrać nieużywane programy, a później kliknąć opcję „Zakończ zadanie”.
Jeżeli nie chcemy zamykać wszystkich procesów, można ograniczyć zużywanie przez nie zasobów. Żeby mieć pewność, iż Steam będzie działał najbardziej efektywnie, możemy nadać mu wysoki priorytet w menedżerze zadań. Robimy to, klikając prawym przyciskiem myszy i przechodząc do szczegółów aplikacji. Tam wystarczy znaleźć „steam.exe”, ponownie wykorzystać prawy przycisk myszy, odszukać opcję „ustaw priorytet”, a następnie wybrać „wysoki”. To zapewni aplikacji Steam wszystkie zasoby, których potrzebuje do sprawnego pobierania plików.
Aby przyspieszyć pobieranie na Steam, warto wyszukać optymalny dla nas serwer pobierania. Żeby to zrobić, należy kliknąć zakładkę „Steam”, a następnie „Ustawienia”. Tam znajdujemy „Pobieranie”. Opcja dotycząca serwera wyświetla się jako pierwsza i nazywa się „Region pobierania”.
Lepiej będą działać serwery, które obejmują region znajdujący się najbliżej naszej lokalizacji. Dla osób mieszkających w Polsce zazwyczaj to Polska – Warszawa lub Polska – Katowice, jednak warte uwagi mogą okazać się również serwery obejmujące region Niemiec czy Ukrainy.
Na prędkość pobierania potrafi wpływać również obciążenie serwera. W związku z tym może okazać się, że proces ten będzie szybszy na serwerze bardziej oddalonym, z którego jednak korzysta mniej osób. Warto więc wypróbować kilka regionów, by dowiedzieć się, który będzie najlepszy dla naszej lokalizacji.
W odpowiedzi na pytanie, jak przyspieszyć pobieranie na Steam, trzeba uwzględnić jeszcze jedną kwestię. W tej samej sekcji ustawień platformy Steam znajduje się kilka elementów, które wpływają na szybkość pobierania. Pierwszym z nich jest opcja „Ogranicz prędkość pobierania”. Powinna być wyłączona, aby proces stał się na tyle szybki, na ile pozwala na to nasz komputer oraz łącze internetowe.
To samo dotyczy jeszcze dwóch opcji – „Zezwól na pobieranie podczas gry” i „Ogranicz prędkość pobierania w trakcie strumieniowania”. Pierwsza z nich sprawia, że komputer wykonuje wiele procesów naraz, co spowalnia wszystkie z nich. Druga zmniejsza prędkość pobierania w trakcie używania funkcji „Steam Remote Play”. Aby przyspieszyć interesujący nas proces, trzeba wyłączyć wszystkie opcje, które mogą potencjalnie ograniczać przepustowość pobierania, nawet jeżeli sytuacje, w których mogłoby to nastąpić, należą do rzadkości.
Może Cię zainteresować: