Jak grać w LOLa i zwyciężać? 5 porad dla początkujących

| autor: Agnieszka Strzyżewska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak grać w LOLa i zwyciężać? 5 porad dla początkujących

Domyślam się, że zarejestrowałeś się na stronie League of Legends i zainstalowałeś grę, wybrałeś nick i zastanawiasz się, co dalej? Samouczek wyjaśnił Ci kilka podstawowych zasad, ale to nie pomaga zwyciężać. Dlatego przygotowaliśmy kilka rad, które będą przydatne dla każdego nowego przywoływacza. Oto krótki i konkretny poradnik League of Legends dla początkujących, który w 5 punktach tłumaczy, jak grać w LOLa?

Spis treści:

Bohaterowie w LoLu

Czemu od tego zaczynamy poradnik, jak grać w Lola? Bohater w LoLu to Twoje jedyne narzędzie, musisz nim mądrze sterować oraz wiedzieć wszystko o jego zaletach, wadach i specjalnych umiejętnościach. Postaram się objaśnić, jak rozsądnie wybrać postać, jednak pamiętaj – tylko praktyka uczyni z Ciebie dobrego przywoływacza. Dopiero jak pograsz i nauczysz się mechanik, poczujesz, na ile możesz sobie pozwolić.

Ale przejdźmy do rzeczy. Zanim wybierzesz postać, zastanów się, kim lubisz grać: strzelcem, wsparciem, tankiem, a może magiem? Czy Twoja postać będzie grać samodzielnie, czy na linii ze znajomym? Pamiętaj, że na Summoner’s Rift rozgrywki toczą się na trzech liniach – topie, midzie i bocie. Na samą górę wybierają się tankowie, AD Carry lub postacie, które będą mieć zastosowanie w dżungli. Na topie grasz samodzielnie. Na środek, czyli mida, najlepiej wybrać maga, a na dół strzelca i jego pomocnika.

Zastanów się, jakim bohaterem chcesz grać, a potem, jak grać w LOLa, aby być lepszym.

Każda nowa postać będzie Cię kosztować niebieską esencję (zdobywa się ją za wygrane mecze), więc decyzja powinna zostać podjęta z rozwagą. Nie szalej z kupowaniem nowych bohaterów – naucz się grać podstawowym zestawem, przekonaj się, co Ci wychodzi i w jakiej roli na mapie dobrze się czujesz.

Wybrałeś postać? To teraz skup się na jej mocnych stronach i unikaj przeciwników, którzy mogą Cię łatwo zabić. Poczytaj o umiejętnościach wybranego czempiona, bo każdy z nich jest unikatowy, a opisanie tutaj ich wszystkich zmieniłoby ten tekst w encyklopedię. Dobrym miejscem na ćwiczenia i nauczenia się, jak grać w LOLa są mecze z botami. Tu możesz bez większej frustracji wyczuć tempo poruszania się, przetestować ścieżki rozwoju postaci i zrozumieć, na ile możesz sobie pozwolić w bezpośrednim starciu.

Zobacz rankingi zestawiające obecnie najlepsze postacie w LOLu:

Miniony drogą do bogactwa

Wiesz już, co potrafi Twój bohater, kupiłeś pierwsze itemy w sklepie, zaczyna się gra. Idzie Ci całkiem nieźle, ale jakoś w portfelu pustka. Jak grać w LOLa, aby tego uniknąć? Zabijaj miniony, czyli żołnierzy przeciwnika, pędzących na oślep w stronę Twojej bazy. Tylko rób to z rozwagą, a nie na hura. Nie skupiaj się na ich ciągłym biciu, gdyż nie ma to sensu na dłuższą metę. Unikaj przeciwnika i obserwuj swoją linię, a gdy wrogiemu minionowi kończy się życie – last hituj, czyli zadawaj ostatni cios, który pozbawi go życia. Wówczas pieniążki wlecą na Twoje konto, a to oznacza nowe itemki i mocniejszy atak.

Gdy Twój przeciwnik na linii nie żyje, wejdź w dżunglę i zabij tam kilka stworów – to też poprawi stan Twojego konta. Trening last hitowania możesz zaliczyć, grając początkowo z botami. Podczas ćwiczeń warto czasem skupić się tylko na tym.

Jak grać w Lola? Mimiony to droga do bogactwa

Nie zapomnij o runach w LOLu

Z pozoru nic ważnego, jednak z autopsji wiem, że dobrze dobrane runy mogą zaważyć na losach meczu. Zacznijmy od początku. W LoLu mamy do wyboru pięć ścieżek run, z których gracz może wybrać dwie – jedną wiodącą i drugą uzupełniającą. Runy, spośród których gracz wybiera to:

  • Precyzja – zwiększa obrażenia i szybkość ataku (w połączeniu z dominacją może zrobić niezłe staty początkowe)
  • Dominacja – coś dla zabójców, pozwala na szybsze poruszanie się oraz na lifesteala (bardzo przydatna w dżungli)
  • Czarnoksięstwo – głównie dla magów, aczkolwiek zwiększa siłę bohatera, więc warto ją rozważyć także w innych wypadkach (np. dla supporta)
  • Determinacja – dodaje bonusy do tarcz i zwiększa liczbę punktów życia ( dobra do dżungli i dla tanków)
  • Inspiracja – przeznaczona dla supporta, gdyż pozwala na zdobycie bonusów ułatwiających grę oraz zapewnia dodatkowy zasób złota (support zwykle mało last hituje).

Runy dobierz do konkretnej postaci. Przygotuj sobie 2-3 zestawy, zagraj kilka meczów rozgrzewkowych z botami i sprawdź, co jest dla Ciebie najbardziej użyteczne. Większość bohaterów ma kilka zastosowań – mogą być rozwijani np. jako tank, a w innej grze jako support. W jednej rozgrywce będziesz magiem, a w drugiej strzelcem (np. Temmo). Zanim zdecydujesz się na wybór run, popatrz jakich czempionów wybrali członkowie Twojej drużyny oraz jak wygląda skład Waszych rywali. To pozwoli na lepsze określenie, jakiego wsparcia od run potrzebujesz.

Jak grać League of Legends? Pamiętaj o runach

Jak grać w LOLa? Wizja, wizja, wizja

Każdy kto chce wiedzieć, jak grać w LOLa musi pamiętać, że podstawa gry to wizja. Rozstawiaj talizmany odkrywające mapę i obserwuj sytuację. Dbaj o wizję i nigdy nie zapominaj, że widzieć znaczy móc działać. Obserwuj też mapę oraz znaki Twoich sojuszników. Wspieraj ich, używaj czatu i minimapy. Pozwoli Ci to określić, gdzie jest Twój przeciwnik i sprawdzić, czy nie zabija Ci pod nosem smoka lub barona. Sprawdzisz też, gdzie jest duża fala minionów (czyli złoto).

Obserwacja dżungli dzięki talizmanom zagwarantuje Ci przewagę nad przeciwnikiem – będziesz wiedział, gdzie jest, a gdy zacznie się zbliżać, zdążysz się wycofać. Możesz też zaplanować na niego zasadzkę. Obserwacja pozwoli Ci również na zobaczenie, czy stwory bonusowe już się odrodziły, i czy można podjąć z nimi walkę.

Pinguj innych graczy, gdy potrzebujesz pomocy. Ping to wbudowany system szybkiej komunikacji sojuszników. Sygnał wysłany przez Ciebie może ocalić kolegę z zespołu – widzisz, że ktoś wycofał się z Twojej alejki? Zakomunikuj to, bo być może idzie pomóc komuś na innej linii. Pozwoli to uniknąć wielu niespodzianek.

Nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka

Wiadomo – kto nie ryzykuje, ten nie ma szans na wygraną. Rób to jednak z rozwagą. Ponownie zachęcam do rozpoczęcia zabawy od rozgrywek z botami, które nauczą Cię, jak grać w LOLa. Dzięki temu nauczysz się mechanik i lasthitowania, skrócisz czas reakcji oraz poczujesz, kiedy jest dobry moment na zakupy w bazie. Przygotowany będziesz mógł czerpać z gry więcej radości. Rozgrywki w LoLa są często dynamiczne – mój mąż nieraz śmiał się, że nie jest w stanie nadążyć za tym, co dzieje się na ekranie. Dlatego zaczęliśmy od botów. Teraz radzi sobie na Summoner’s Rift całkiem nieźle.

Jak grać w League of Legends? Kwestia ryzyka

Nie naciskaj za mocno na linie oraz nie przepychaj ich za szybko. Obserwuj mapę. Poczytaj o bohaterach, zanim się na nich zdecydujesz i wydasz niebieską energię lub pieniądze. Pooglądaj na Twitchu, jak ktoś gra czempionem, którym jesteś zainteresowany. To szybka gra, jednak nie spieszymy się w niej – działamy metodycznie, zbieramy wiedzę, uczymy się i atakujemy dopiero wtedy, gdy nastał idealny moment.

Nie staraj się też zabić przeciwników za wszelką cenę, bo nie o to w LoLu chodzi. To przede wszystkim gra strategiczna, polegająca na dojściu do bazy przeciwnika i zniszczeniu Nexusa. Staraj się zdobyć przewagę na mapie, ale nie atakuj, wiedząc, że możesz zginąć. Każda śmierć to czas, w którym Twoja linia jest bezbronna, a przeciwnik może osiągnąć przewagę.

Reasumując, do gry podejdź z cierpliwością, daj sobie czas na nauczenie się, jak grać w LOLa. Gra oferuje dużo, jednak wymaga też od gracza rozeznania, nauki i czasu spędzonego na Summoner’s Rift. Nie zrażaj się i podejmuj kolejne próby, pamiętając, że nikt nie gra od razu bezbłędnie. Standardowy mecz trwa około 40 minut. To sporo. W tym czasie sytuacja na arenie może zmienić się wielokrotnie – za to większość graczy kocha LoLa. Nagradzaj ludzi punktami honoru i staraj się pomagać, a znajdziesz kumpli, z którymi stworzysz niezłą drużynę. Powodzenia na Summoner’s Rift!

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Wielka miłośniczka królików oraz innych zwierząt, fanka strategii, MMO i MMORPG. Oprócz grania, lubi też dobrą książkę albo spędzać czas kolorując.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO