Jak działają okulary VR?

| autor: Mateusz Tomczak |Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak działają okulary VR?

Czy chciałbyś się przenieść w świat ulubionej gry lub filmu? I to nie przenieść w przenośni, ale w rzeczywistości. To właśnie oferują coraz doskonalsze okulary VR.

Początek tej technologii sięga jeszcze lat 90-tych, gdy pojawiały się specjalne hełmy o podobnych zastosowaniach. Jednak tego typu technologia swój rozkwit przeżywa szczególnie w ostatnich latach. Największe koncerny, takie jak Google czy Sony zainwestowały mnóstwo pieniędzy w tego typu sprzęt i na rynku zaczynają się pojawiać urządzenia VR o niespotykanych dotąd możliwościach. Co ważne, ich ceny są na tyle przystępne, że większość z nas będzie stać na zakup takiego sprzętu. Sprawdźmy więc, jak działają okulary VR.

Spis treści:

Jak zbudowane są okulary VR?

Kluczowymi elementami w goglach VR są dwa ekrany (lub jeden podzielony na dwie części). Ekrany te w pewien sposób oszukują nasz mózg, gdyż wyświetlają podobne obrazy, ale nieco przesunięte względem siebie.

Obrazy te są zakrzywiane za pośrednictwem specjalnych soczewek, trafiają do naszego oka i są przez nasz mózg odbierane jako obraz trójwymiarowy. Źródła tego obrazu mogą być różne. Może to być na przykład:

  • konsola do gier
  • komputer PC
  • lub nawet nasz smartfon.

Jednak samo oglądanie trójwymiarowego obrazu szybko by nam się znudziło. Dlatego okulary VR oferują nam znacznie więcej. Są one wyposażone w szereg bardzo nowoczesnych czujników, takich jak akcelerometry, żyroskopy, magnetometry i różnego rodzaju kontrolery.

okulary VR ekrany

Oczywiście cały ten sprzęt musimy założyć na głowę. Dlatego też w zestawie znajdziemy odpowiednie mocowania, które sprawią, że noszenie okularów będzie komfortowe i bezproblemowe.

Gogle VR mogą:

  • posiadać własny, zintegrowany na stałe wyświetlacz
  • jedynie umożliwiać umieszczenie w nich naszego telefonu, który spełniać ma funkcję wyświetlacza. Smartfon do gogli VR wkładamy po prostu w specjalne mocowanie.
gogle VR

Zastosowanie okularów wirtualnej rzeczywistości

Tak naprawdę stoimy dopiero u progu wirtualnej rewolucji. Zastosowań okularów wirtualnej rzeczywistości z roku na rok jest coraz więcej.

Gry wykorzystujące technologię VR

Obecnie bardzo szybko rozwija się kategoria gier wykorzystujących technologię VR. Trudno się dziwić, gdyż tego typu okulary pozwalają nam dosłownie wejść w postać bohatera gry i rozglądać się po otaczającym go świecie jego własnymi oczami. Poruszając głową możemy porozglądać się po świecie gry, a za pomocą kontrolerów trzymanych w dłoniach możemy wpływać na wydarzenia w grze. Daje to niesamowite wrażenie realizmu.

Okulary VR fo gier

Filmy i seriale VR

Kolejne pole, na którym świetnie sprawdza się wirtualna rzeczywistość to oczywiście świat filmów i seriali. Kiedyś tego typu filmów było niewiele i nie były to produkcje fabularne, a raczej krótkie filmy dedykowane wyłącznie pod VR. Jednak nawet one robiły olbrzymie wrażenie.

Podczas filmu o przejażdżce kolejką wysokogórską część widzów miała chorobę lokomocyjną. To pozwala wyobrazić sobie, jak wysoki jest poziom realizmu tego typu filmów. Obecnie każdy film z YouTube można już oglądnąć w trybie Cardboard. Po uruchomieniu tej opcji film wyświetla się tak, jakbyśmy siedzieli w kinie. Ekran umieszczony jest w czarnej próżni. Możemy dowolnie przesuwać go w przestrzeni. Wygodne jest też pauzowanie, ściszanie oraz przesuwanie filmu.

Jak działają okulary VR?

Okulary VR potrafią oszukiwać nasz mózg, symulując trójwymiarową rzeczywistość. Jednak cała zabawa jest w interakcji z wirtualnym światem.

Wykorzystywane są w tym celu takie czujniki jak żyroskop, czy akcelerometr. To stąd właśnie urządzenie wie, że poruszyliśmy głową lub podnieśliśmy ją, aby spojrzeć w górę.

Gogle VR i kontrolery

VR oraz kontrolery

Jednak zabawa z goglami VR jest znacznie lepsza, gdy zaczniemy używać kontrolerów. Korzystają one najczęściej z technologii bluetooth. Trzymamy je w dłoniach, dzięki czemu w większym stopniu możemy wpływać na wirtualny świat. Chociażby w grach komputerowych, w których możemy pokonywać naszych wrogów gołymi rękami.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO