Jak działa PS Remote Play? Gry z konsoli na smartfonie i tablecie

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak działa PS Remote Play? Gry z konsoli na smartfonie i tablecie

Przez ostatnie kilka lat w świecie gier dokonała się cicha rewolucja. Coraz chętniej sięgamy bowiem po usługi wykorzystujące streaming gier, szczególnie, że otwarły one przed nami nowe możliwości. Nagle okazało się, że nie trzeba już posiadać komputera z najwyższej półki by cieszyć się wysokiej jakości grafiką i superpłynnością. Do komfortowej i równie emocjonującej zabawy wystarczy dużo słabszy pecet, a nawet smartfon.

Dokładnie to oferują graczom coraz popularniejsze Google Stadia i GeForce Now, dzięki którym możemy grać niemal zawsze i wszędzie. Idealnie, gdy ktoś z rodziny zajmie nam telewizor, albo gdy mamy ochotę w coś pograć nie wychodząc z łóżka. Mało kto wie jednak, że w podobny sposób możemy pobawić się także na PlayStation 4 i PlayStation 5. Jedyne czego potrzebujemy to smatfona i aplikacji PS Remote Play.

PS Remote Play to usługa strumieniowego przesyłania obrazu z PS4 bądź PS5 do innych urządzeń. Granie zdalne możliwe jest na telefonach, tabletach i komputerach. Wymagane jest jedynie stałe połączenie z Internetem.

Spis treści:

 • Co to jest Remote Play?
 • Kompatybilne telefony z Remote Play
 • Jak połączyć konsolę z telefonem? Konfiguracja PS Remote Play
 • Jak podłączyć pada do telefonu?
 • Co jeszcze możesz podłączyć do konsoli?
 • PS Remote Play – czy warto?
 • Gry na telefon z PS Remote Play

Co to jest PS Remote Play?

PS Remote Play, znane wcześniej pod nazwą PS4 Remote Play, to usługa strumieniowego przesyłania obrazu z PS4 bądź PS5 do innych urządzeń.

Otrzymujemy  możliwość zdalnej obsługi posiadanej przez siebie konsoli i prowadzenia rozgrywki, już nie tylko na ekranie telewizora, ale i na przykład na smartfonie.

Co istotne, gra wciąż uruchamiana jest na konsoli, a telefon służy w takim przypadku jedynie za dodatkowy wyświetlacz obrazu oraz wirtualny kontroler. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość skorzystania ze smartfona jako drugiego gamepada, gdy takowego nie posiadamy, a chcielibyśmy zagrać z kimś np. w kanapowej kooperacji.

Kompatybilne telefony z Remote Play

Aby móc skorzystać z PS Remote Play i dedykowanej jej aplikacji konieczne jest posiadanie zgodnego z nią urządzenia. W przypadku smartfonów wystarczy Android w wersji 7, bądź iOS w wersji 12.1. Można bawić się na nich w gry z konsoli, ale tylko za pomocą wirtualnego kontrolera wyświetlanego na ekranie.

PS Remote Play wirtualny kontroler

Oczywiście, istnieje też możliwość podłączenia do telefonu poprzez Bluetooth prawdziwego kontrolera z PlayStation – niestety jak na razie jedynie DualShocka 4. To wymaga już minimum Androida 10 albo iOS 13.

Gry z konsoli na smartfonie – co musisz mieć?

 • Dowolną PlayStation 5 bądź PlayStation 4 czy PlayStation 4 Pro podłączoną do domowej sieci szerokopasmowej
 • Kompatybilny telefon z zainstalowaną na nim aplikacją PS Remote Play, podłączony do tej samej sieci co konsola
 • Konto w PlayStation Network
 • Bezprzewodowy kontroler DualShock 4
 • Stabilne łącze szerokopasmowe o minimalnej przepustowości 5 Mbps (sugerowane 15 Mbps)
 • Zgodną z PS Remote Play grę

Jak połączyć konsolę z telefonem? Konfiguracja PS Remote Play

Konfigurację zdalnego dostępu do konsoli poprzez telefon zaczynamy od pobrania i zainstalowania aplikacji PS Remote Play. Jest ona dostępna za darmo zarówno w sklepie Google Play (dla urządzeń z systemem Android), jak i AppStore (dla sprzętów opartych na iOS).

 • W momencie pierwszego uruchomienia aplikacji zostaniesz poproszony o wpisanie się do PlayStation Network.
 • Po zalogowaniu się na posiadane konto PS Remote Play zasugeruje możliwość skorzystania z kontrolera DualShock 4 podsuwając przy okazji garść wskazówek jak tego dokonać. Nie musisz jednak robić tego od razu.
 • Równie dobrze możesz pominąć ten krok i naciskając krzyżyk przejść do kolejnego ekranu, tym razem z wyborem konsoli – PS5 bądź PS4.
ps remote play ps5
 • Decydując się na PlayStation 5 naciśnij jego ikonę i postępując zgodnie z wyświetloną instrukcją chwyć za gamepada, uruchom konsolę i przejdź do jej ustawień. Tam odszukaj zakładkę [System], a w niej [Remote Play] i aktywuj przyciskiem widoczną tam opcję [Włącz usługę Remote Play].
 • W tym momencie aplikacja PS Remote Play powinna właśnie rozpocząć wyszukiwanie Twojej konsoli. Pamiętaj, że zarówno telefon jak i konsola MUSZĄ być połączone z tą samą siecią domową.
 • Gdy wszystko pójdzie dobrze, kilkanaście sekund później na ekranie smartfona zobaczysz obraz twojej konsoli wraz z panelem sterującym. Oznacza to, że możesz zacząć zabawę.
ps remote play playstation 4 pro
 • Proces łączenia konsoli z telefonem może nieco różnić się w przypadku PlayStation 4. Jeśli aplikacja PS Remote Play sama nie znajdzie konsoli konieczna będzie ręczna rejestracja urządzania mobilnego w ustawieniach PS4.
 • W tym celu uruchom konsolę, wejdź w [Ustawienia], odszukaj tam pozycję [Ustawienia połączenia gry zdalnej] i wybierając opcję [Dodaj urządzenie] wywołaj kod połączenia. Po wpisaniu go w okienko, które pojawi się w aplikacji PS Remote Play w momencie nieznalezienia PS4, połączenie konsola-smartfon z miejsca zostanie nawiązane.
ps remote play łączenie z konsolą

Jak podłączyć pada do telefonu?

Choć granie na samym smartfonie, za pomocą ekranowego panelu sterującego, jest możliwe, to jednak, nie ma co się oszukiwać, do komfortu oferowanego przez trzymany w dłoniach kontroler mu daleko. Dlatego warto skorzystać z opcji podłączenia oryginalnego pada z PS4 do telefonu. Trzeba jednak pamiętać, że DualShock 4 współpracuje jedynie z urządzeniami z Androidem w wersji 10 i powyżej oraz iOS 13 i nowszymi.

By sparować bezprzewodowy kontroler z telefonem wystarczy równocześnie nacisnąć i przytrzymać przycisk SHARE i PS, aż pasek świetlny na padzie zacznie migać. W tym momencie można już wyszukać kontroler na liście urządzeń Bluetooth i powiązać go ze smartfonem otwierając sobie drogę do korzystania z niego podczas zdalnej zabawy na konsoli poprzez PS Remote Play.

Jedna ważna uwaga: przy takim połączeniu nie wszystkie funkcje kontrolera mogą być w pełni dostępne.

Co jeszcze możesz podłączyć do konsoli?

Telefony nie są oczywiście jedynymi urządzeniami, które można podłączyć do konsoli i grać zdalnie za pośrednictwem PS Remote Play.

Bawić się w ten sposób można na tabletach, komputerach Mac i Windows, notebookach, a nawet na… PS4 łącząc się po sieci z PS5.

Minus tego rozwiązania? Nieco niższa obsługiwana rozdzielczość (max 1080).

PS Remote Play – czy warto?

Bawić się na konsoli PlayStation 4 bądź PlayStation 5 z dala od telewizora, siedząc sobie wygodnie na balkonie, obserwując akcję na ekranie smartfona – coś takiego z pewnością rozpali wyobraźnie niejednego gracza. I choć sama usługa PS Remote Play przez ostatnie lata ewoluowała znacząco poprawiając jakość transmitowanej rozgrywki to jednak wciąż trzeba zdawać sobie sprawę z jej ograniczeń.

Owszem, możemy uruchomić naszą konsolę zdalnie i grać na niej na naszym smartfonie czy tablecie, ale czy będzie to komfortowa zabawa? To już kwestia indywidualna. Raz, że nie każdemu pasować będzie sterowanie wirtualnym kontrolerem i delikatny, ale wciąż wyczuwalny input lag. Dwa – że funkcje specjalne podpiętego do telefonu oryginalnego DualShocka 4 nie zawsze działają prawidłowo.

I wreszcie trzy – że grając w ten sposób nie mamy raczej co liczyć na dodatkowe efekty wizualne pokroju HDR – ta opcja zarezerwowana jest tylko dla PS5 streamowanego na komputerze PC. Sporo zależy też od jakości połączenia i przepustowości naszej sieci oraz, o dziwo, od samych gier.

Gry na telefon z PS Remote Play

Za pośrednictwem PS Remote Play możemy grać w prawie wszystkie gry z konsoli PS4 i PS5. „Prawie”, bo niektóre tytuły, szczególnie te przygotowane dla PlayStation VR i wymagające innych, specjalnych kontrolerów bądź urządzeń peryferyjnych pokroju PlayStation Camera, nie są zgodne z tą usługą.

Trzeba też pamiętać o ewentualnych ograniczeniach samych smartfonów – to, że coś wygląda świetnie na 55-calowym TV nie oznacza automatycznie, że będzie równie dobrze prezentować się na 6-calowym ekranie telefonu.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO