Intel chwali się wydajnością karty Arc A750 – czy słusznie?

Autor
Miłosz "AlexB" Szubert
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)
| autor: Miłosz "AlexB" Szubert |Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Intel chwali się wydajnością karty Arc A750 – czy słusznie?

Nie da się ukryć, że premiera kart graficznych z rodziny ARC jest dla firmy Intel dość problematyczna. O ile rzecz jasna można tu mówić o pełnoprawnej premierze, gdyż światło dzienne ujrzały jak na razie głównie mobilne układy dla laptopów. Na potężniejsze urządzenia dedykowane komputerom stacjonarnym przyjdzie nam najpewniej jeszcze trochę poczekać, choć powinny pojawić się one jeszcze w tym roku.

Ekipa Intela nie pozwala jednak zapomnieć opinii publicznej o swoich produktach i przy okazji  zapewne stara się zmyć kiepskie wrażenie po negatywnym przyjęciu kart z serii Arc Alchemist. Ostatnio w sieci pojawiły się bowiem oficjalne porównania wydajności Intel Arc A750 Limited Edition, czyli referencyjnego modelu „niebieskich”, z konkurencyjnym układem NVIDIA GeForce RTX 3060.

Szczegóły testu – aż 48 gier!

Test wykonano w czterdziestu ośmiu grach. Czterdzieści dwie z nich to tytuły obsługujące DirectX 12, wśród których znalazły się między innymi Red Dead Redemption 2 i Assassin’s Creed Valhalla. Pozostałe sześć, wśród których możemy wymienić Doom Eternal i Ghost Recon Breakpoint, wykorzystuje API Vulkan. Według zapewnień Intela wszystkie produkcje zostały wybrane w kluczu popularności, a nie pod kątem tego, czy działają one dobrze na Arc A750 Limited Edition, czy też nie. Jest to odpowiedź na informacje, że w środowisku DirectX 11 karty Arc działają bardzo kiepsko.

Z dodatkowych szczegółów technicznych – wszystkie rzeczone produkcje sprawdzono na dwóch zestawach. Ich dokładne konfiguracje znajdziecie poniżej.

Arc A750 testy
Arc A750 wydajność

Test Arc A750 – jakie wyniki?

Jak zatem wypadł test? Otóż jak się okazuje, w przypadku maksymalnych ustawień oraz W rozdzielczościach 1920 × 1080 i 2560 × 1440 (bez ray tracingu) Intel Arc A750 Limited Edition wypada lepiej niż GeForce RTX 3060 w niektórych produkcjach. Zaliczyć do nich można Red Dead Redemption 2, Death Stranding Director’s Cut, Microsoft Flight Simulator, Cyberpunk 2077, Metro Exodus, Dying Light oraz Control. Średnia różnica w wydajności wynosi około 3%. W przypadku nieco niższych ustawień graficznych przewaga ta wzrasta nawet do 5%.

Nie jest to kolosalna różnica, jednak wyniki wydajności mogą pozytywnie nastrajać, jeśli chodzi o przyszłość kart graficznych Intel Arc A750.

Pełne wyniki testów znajdziecie w tym miejscu. Natomiast poniżej zamieszczamy graficzną pigułkę.

Arc A750 wyniki
karty graficzne Arc A750

Za wcześnie na ostateczne wyroki

Wszystko to na papierze wygląda bardzo obiecująco – pytanie tylko, jak to wyjdzie „w praniu”. Intel przed premierą swoich kart ma bowiem do pokonania szereg problemów, począwszy od względnie nikłego zainteresowania swoim sprzętem a na kłopotach ze sterownikami, o których często mówi się głośno, skończywszy. Zatem by móc ostatecznie wydać wyrok, czy linia Arc będzie dla Intela sukcesem, czy też porażką, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO