Intel Arc A580 nareszcie przestał być wielką tajemnicą

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Intel Arc A580 nareszcie przestał być wielką tajemnicą

Choć od oficjalnej zapowiedzi karty graficznej Intel Arc A580 minął już rok, wciąż próżno szukać jej na półkach sklepowych. I choć przez ten czas otrzymaliśmy całkiem sporo mniej lub bardziej oficjalnych informacji, to wciąż wiele szczegółów na temat układu pozostawało tajemnicą. Kilka kwestii wyjaśniło się na szczęście w ostatnich godzinach, kiedy to do sieci trafił slajd prezentujący obecną specyfikację nowej jednostki Intela (vide VideoCardz.com).

Intel Arc A580 według aktualnej specyfikacji

Co prawda specyfikacja karty graficznej Intel Arc A580 została podana już jakiś czas temu, lecz wygląda na to, że przeszła ona drobny lifting. Zgodnie ze slajdem opublikowanym przez znanego leakera momo_us, będzie się ona mogła pochwalić 24 rdzeniami Xe, 8 GB VRAM-u, maksymalną przepustowością na poziomie 512 Gb/s, TDP wynoszącym 185 W (o 10 więcej niż w poprzedniej wersji specyfikacji) i zegarem 1700 MHz. Produkt tym samym ma konkurować z GeForce’em RTX 3050 i Radeonem RX 6600

Kolejny slajd opublikowany przez momo_us pokazuje, że tylko dwie firmy planują przygotowanie niereferencyjnych modeli Intel Arc A580. Są to Sparkle i ASRock. Zainteresowanie jest zatem dość niskie, lecz z czasem może ulegnie to zmianie.

Cena Intel Arc A580

Zagadką pozostaje cena Intel Arc A580 – ta najpewniej wynosić ma 200 dolarów (około 800 zł). Będzie to zatem propozycja dla osób szukających bardziej budżetowych rozwiązań. Podobnie jak w przypadku innych niepotwierdzonych informacji, lepiej podejść do tego z dystansem i poczekać na oficjalny komunikat producenta. Warto także mieć na uwadze fakt, że na podstawie tych testów wydajnościowych nie sposób ocenić, jak karta poradzi sobie w grach. Byłaby to ostatnia karta z rodziny Alchemist, bo pozostałe jej modele znajdują się już na rynku.

Karty graficzne Intel Arc:

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO