Intel rzuca wyzwanie Nvidii i AMD, ARC A580 wygląda zachęcająco na tym przecieku

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Intel rzuca wyzwanie Nvidii i AMD, ARC A580 wygląda zachęcająco na tym przecieku

W sieci pojawiły się nieoficjalne informacje na temat nieujawnionej jeszcze karty graficznej Intel Arc A580. Przeciek, o którym mowa, stawia to GPU w pozytywnym świetle. Dotychczasowe informacje wskazywały na specyfikację zbliżoną do GeForce RTX 3060, ale po ujawnieniu benchmarku karcie bliżej jest do AMD Radeon RX 7600.

Intel Arc A580 w nieoficjalnym benchmarku

Specyfikacja karty graficznej Intel Arc A580 jest już nam znana od jakiegoś czasu. Posiada ona 24 rdzenie Xe, 384 jednostki XMX, 24 jednostki RT. Do tego dochodzi 8 GB RAM typu GDDR6, 256-bitowa szyna z przepustowością do 512 Gb/s i współczynnik TDP na poziomie 175 W. Nieoficjalny benchmark wskazuje na to, że karta należąca do rodziny Alchemist pod względem wydajności bliższa jest Radeonowi RX 7600. To też wskazówka co do tego, że premiera tego GPU nie jest tak odległa.

Karta została także przetestowana w OpenCL, gdzie sparowano ją z procesorem Intel Core i7-12700, płytą główną ASUS ROG STRIX Z690-E GAMING WiFi, 32 GB pamięci RAM DDR5-4800 oraz systemem operacyjnym Windows 11. Dotychczas było mówione, że bazowe taktowanie karty ma wynosić 1700 MHz, ale w rezultatach testu widać 2400 MHz – może to wynikać z podkręcenia karty albo z tego, że jej konfiguracja uległa zmianie względem pierwotnych planów.

Cena Intel Arc A580

Zagadką pozostaje cena Intel Arc A580 – ta najpewniej wynosić ma 200 dolarów (około 800 zł). Będzie to zatem propozycja dla osób szukających bardziej budżetowych rozwiązań. Podobnie jak w przypadku innych niepotwierdzonych informacji, lepiej podejść do tego z dystansem i poczekać na oficjalny komunikat producenta. Warto także mieć na uwadze fakt, że na podstawie tych testów wydajnościowych nie sposób ocenić, jak karta poradzi sobie w grach. Byłaby to ostatnia karta z rodziny Alchemist, bo pozostałe jej modele znajdują się już na rynku.

Karty graficzne Intel Arc:


Karty graficzne Radeon RX 7600:


Karty graficzne GeForce RTX 3060:

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO