Ile osób gra w League of Legends? Liczba graczy jednej z najpopularniejszych gier sieciowych

| autor: Sandra Kicińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Ile osób gra w League of Legends? Liczba graczy jednej z najpopularniejszych gier sieciowych

League of Legends to jedna z najpopularniejszych gier sieciowych na świecie. Począwszy od 2011 roku, liczba grających w produkcję Riot Games sukcesywnie rosła, by w końcu osiągnąć zawrotny poziom. Jak to wygląda teraz? Ile osób gra w League of Legends w 2023 roku w porównaniu z 2022, 2021 i poprzednimi latami?

Spis treści:

League of Legends – gra wciąż żywa i popularna

League of Legends zostało stworzone pod koniec 2009 roku przez Riot Games i choć niektórym pewnie trudno to sobie wyobrazić, gra wyglądała wtedy zupełnie inaczej niż teraz – nie oferowała tak dużo zróżnicowanej zawartości. Dopiero z czasem doszły dodatkowe tryby zabawy, nowi bohaterowie, kolejne mapy, skórki czy eventy. Ponadto na początku rozgrywka nie należała do najstabilniejszych, dlatego pojawiały się rozmaite błędy i niedociągnięcia.

Jeśli jesteście ciekawi, jak LoL wyglądał kiedyś, poniżej możecie obejrzeć jeden ze zwiastunów gry, który został opublikowany w 2009 roku.

League of Legends w niesamowitym tempie zaczęło zdobywać serca kolejnych graczy, aż ostatecznie stało się światowym fenomenem. Gra doczekała się nawet corocznych mistrzostw świata, które są śledzone przez miliony osób z różnych krajów. Nie da się ukryć, że LoL bardzo liczy się w e-sporcie.

Mogłoby się wydawać, że League of Legends powoli odchodzi do lamusa, szczególnie jeśli ktoś pamięta produkcję Riot Games z samych jej początków. Są to jednak tylko pozory. To wciąż żywa i ciesząca się ogromnym zainteresowaniem gra sieciowa, a jej statystyki jedynie to potwierdzają. Poniżej znajdziecie podsumowanie, w którym analizujemy rozwój, historię i popularność jednego z najgłośniejszych tytułów wszech czasów. Dowiecie się, ile osób gra w League of Legends w 2023 roku oraz jak to wyglądało w latach 2022, 2021 i jeszcze wcześniejszych. 

League of Legends – liczba graczy na przestrzeni lat 

2009–2011

League of Legends uruchomiono 27 października 2009 roku. Już w pierwszym roku tytuł ten dorobił się kilkuset tysięcy graczy, choć trudno dotrzeć do oficjalnych statystyk z tamtego okresu. Po raz pierwszy dane dotyczące tego, ile osób gra w League of Legends, Riot Games udostępniło dwa lata po premierze produkcji – w 2011.

Ile osób gra w League of Legends? Lata 2009-2011
Udostępniona w 2011 roku przez Riot Games infografika dotycząca popularności League of Legends

League of Legends w liczbach (2011 rok):

 • 32,5 mln zarejestrowanych kont
 • 11,5 mln aktywnych graczy miesięcznie
 • 4,2 mln aktywnych graczy dziennie
 • 1,3 mln osób grających jednocześnie w szczytowym momencie

League of Legends wystarczyły zaledwie dwa lata (z małym okładem), by osiągnąć kilkakrotny wzrost aktywności. W międzyczasie Riot Games wprowadzało różnego rodzaju poprawki, które były odpowiedzią na pojawiające się opinie graczy.

2012–2014 

W 2012 roku rekordowa liczba użytkowników aktywnych w ciągu miesiąca wzrosła niemal trzykrotnie, a po kolejnych dwóch latach jeszcze podwojono ten wynik. W tym czasie Riot Games powołało zespół psychologów ds. zachowań graczy, który miał stawić czoła toksyczności i nękaniu występującym w społeczności LoL-a. I chyba się to udało, bo wspomniana toksyczność podobno zauważalnie spadła. 

League of Legends w liczbach (2012 rok):

 • 70 mln zarejestrowanych kont
 • 32 mln aktywnych graczy miesięcznie
 • 12 mln aktywnych graczy dziennie
 • 3 mln graczy jednocześnie w szczytowym momencie

W 2014 roku LoL zaczął również otrzymywać regularne łatki – twórcy starali się na bieżąco rozwiązywać problemy techniczne, a także wprowadzać nową zawartość i ulepszać balans rozgrywki. Ponadto co jakiś czas pojawiała się jedna większa aktualizacja, która dużo bardziej ingerowała w tę produkcję.

League of Legends w liczbach (2014 rok):

 • 70 mln zarejestrowanych kont
 • 65 mln aktywnych graczy miesięcznie
 • 27 mln aktywnych graczy dziennie
 • 8 mln osób grających jednocześnie w szczytowym momencie

2015–2016

Lata 2015–2016 to kolejny okres w historii League of Legends, na temat którego trudno doszukać się konkretnych danych. Pewne jest tylko, że podane wcześniej liczby nieprzerwanie rosły i osiągały następne rekordowe pułapy. W tym czasie wprowadzono m.in. odświeżoną wersję Summoner’s Rift, nowe moby w dżungli oraz Warsztat Hextech. 

2017

Rok 2017 był dla League of Legends swego rodzaju przełomem. To wówczas gra osiągnęła zawrotną liczbę 100 mln graczy miesięcznie. Niestety, Riot nie pochwalił się wtedy żadnymi oficjalnymi statystykami, więc po raz kolejny nie możemy podać konkretnych liczb. 

League of Legends w liczbach (2017 rok):

 • przekroczenie granicy 100 mln aktywnych graczy miesięcznie

2018

W 2018 roku League of Legends po raz pierwszy odnotowało całkiem spore spadki, choć nie trwało to zbyt długo. Zmiany, jakie wprowadzono wtedy w grze, to m.in. usunięcie starego systemu run i zastąpienie go nowym oraz likwidacja ograniczenia dla wbijania poziomów (wcześniej można było zdobyć maksymalnie 30. level).

League of Legends w liczbach (2018 rok):

 • 75 mln aktywnych graczy miesięcznie

2019–2020

W powyższym okresie League of Legends doczekało się wielu ciekawych usprawnień rozgrywki. Wtedy pojawił się w grze m.in. system opancerzenia wież, dodano nowe rangi, a także urozmaicono i odświeżono rozgrywkę w dżungli. Ogólnie był to też czas, w którym Riot Games podjęło wiele korzystnych decyzji marketingowych, co pozwoliło LoL-owi na ponowną stabilizację statystyk. 

Ogłoszono m.in. kilka nowych produkcji opartych na League of Legends – całkowicie świeży typ rozgrywki Teamfight Tactics, wirtualną karciankę Legends of Runeterra oraz mobilną wersję tego popularnego tytułu, czyli League of Legends: Wild Rift. Powstało też wydawnictwo Riot Forge, którego celem było umożliwienie zewnętrznym producentom tworzenia gier związanych z LoL-em. Dało się zauważyć, że zaczęto przeznaczać dużo większe sumy na marketing. Doczekaliśmy się wielu świetnie wykonanych trailerów, teaserów, a nawet utworów muzycznych.

Niestety, trudno to wszystko przełożyć na konkretne liczby, bo im bliżej teraźniejszości, tym mniej oficjalnych danych na ten temat. 

2021

W 2021 roku League of Legends powróciło na dawne tory i osiągnęło kolejny rekord popularności. We wzroście zainteresowania zdecydowanie pomogły organizowane imprezy, turnieje i mistrzostwa, na które Riot Games przeznacza teraz setki milionów dolarów rocznie. 

Gra regularnie otrzymuje aktualizacje, przeobrażając się w zasadzie co sezon – stale dochodzą nowi bohaterowie, zmieniają się przedmioty. Powstał nawet serial animowany zatytułowany Arcane, który został stworzony we współpracy dewelopera z firmami Fortiche Production i Netflix. Wielu fanów zastanawiało się wtedy: „Ile osób gra w League of Legends w 2021 roku?”. Dziś odpowiedź na to pytanie jest nam znana.

League of Legends w liczbach (2021 rok):

 • 115 mln aktywnych graczy miesięcznie

2022

2022 to kolejny rok obfitujący w ogrom nowości i eventy na całym świecie. Co za tym idzie – popularność gry, wspomagana dodatkowo sukcesem wspomnianego wcześniej serialu Arcane, tylko wzrastała. Na pewno niejednego gracza ciekawiło wówczas, ile osób gra w League of Legends w 2022 roku. Te dane zostały już ujawnione. 

League of Legends w liczbach (2022 rok):

 • 150 mln aktywnych graczy miesięcznie

Ile osób gra w League of Legends w 2023 roku?

Ile osób gra w League of Legends obecnie, w 2023 roku? Trudno powiedzieć. Riot Games nadal niechętnie dzieli się statystykami. Podpowiedzią mogą być takie strony jak activeplayer.io, aczkolwiek nie do końca wiadomo, w jaki sposób pozyskują one swoje dane. 

Niemniej, nawet jeśli nieoficjalne statystyki są tylko szacunkowe, można zauważyć, że aktywność w LoL-u ustabilizowała się i od dłuższego czasu pozostaje na tym samym poziomie. 

Zatem ile osób gra w League of Legends? Na podstawie tego, co wiemy – w świecie stworzonym przez Riot Games bawi się około 150 milionów graczy miesięcznie.

Ile osób gra w LoLa? Lata 2022 - 2023
Powyższe statystyki odpowiadają na pytanie, ile osób gra w League of Legends w 2023 roku. Źródło: activeplayer.io

League of Legends jest wciąż dalekie od umierania. Popularność tego tytułu cały czas wzrasta, choć aktualnie osiąga już niewielkie przyrosty, przynajmniej w porównaniu z notowanymi przed kilkoma laty. Riot Games zbudowało solidne zaplecze do rozwijania uniwersum LoL-a, o czym świadczy powstawanie związanych z nim książek, animacji czy innych gier. Ta marka stanowi w gamingowym świecie ogromną siłę – temu zdecydowanie nie da się zaprzeczyć.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Przygodę z grami rozpoczęła w wieku trzech lat. Najwięcej radości sprawiają jej szeroko pojęte gry RPG i strategie, choć nabiła też niewyobrażalne ilości godzin w symulatorach pokroju The Sims czy ETS. Poza tym miłośniczka literatury, anime i czarnego humoru.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO