Już można grać w Hogwarts Legacy! Recenzje, problemy i kontrowersje

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Już można grać w Hogwarts Legacy! Recenzje, problemy i kontrowersje

Hogwarts Legacy (znane u nas również jako Dziedzictwo Hogwartu) jest o krok od oficjalnej premiery. Fani uniwersum wykreowanego przez J. K. Rowling długo musieli czekać na nową grę osadzoną w magicznym świecie, a zwłaszcza na taką, która tak dobrze się zapowiada. Zanim sprawdzicie wymagania sprzętowe Hogwarts Legacy, polecamy krótki przegląd aktualnych newsów. Za nami kilka obsuw, kontrowersji oraz pierwsze recenzje. W tym tekście znajdziecie wszystko, co warto wiedzieć o tej grze na premierę.

Wczesny dostęp Hogwarts Legacy

W Hogwarts Legacy niektórzy mogą już grać za sprawą wczesnego dostępu gwarantowanego przez przedpremierowy zakup droższej od podstawowej edycji Deluxe, dostępnej na PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz PC. Te osoby bawią się od 7 lutego.

Wszyscy pozostali muszą jeszcze chwilę poczekać. Hogwarts Legacy oficjalną premierę ma 10 lutego, czyli za niecałe 2 dni. Posiadacze konsol zabawę będą mogli rozpocząć równo o północy, a ci, którzy preferują granie na PC, muszą poczekać do godziny 19:00 tego samego dnia. Jeśli więc chcielibyście zagrać nieco wcześniej, możecie to jeszcze sobie zorganizować.

Recenzje Hogwarts Legacy

W sieci dostępne są recenzje i można powiedzieć, że fani uniwersum w końcu dostali dobrą grę, na którą czekali od lat. Na tle innych produkcji akcji z elementami RPG nie jest ona niczym odkrywczym, ale bardzo solidnie podchodzi do tematu. Krytycy docenili dobrze wykreowany świat z wieloma ciekawymi aktywnościami oraz satysfakcjonujący system walki. Nieco gorzej jest z fabułą, która nie dotrzymuje kroku powieściom, ale ten brak przykrywają wspaniała grafika oraz pozostałe elementy pozwalające poczuć się jak prawdziwy uczeń magicznej szkoły.

Tak prezentują się oceny w serwisie Metacritic:

Oceny graczy nie są jeszcze dostępne. Na Steamie można się jednak spotkać z opiniami mówiącymi o problemach z wydajnością oraz z uruchomieniem gry (ten kłopot mieli także niektórzy posiadacze konsol). Z niską wydajnością można sobie poradzić poprzez aktualizację sterowników DLSS, wyłączenie opcji v-sync czy inne rozwiązania, które znaleźć można na Reddicie czy forum Steama.

Hogwarts Legacy i kontrowersje z J.K. Rowling

Autorka szalenie popularnej sagi o Harrym Potterze stała się w ostatnim czasie postacią kontrowersyjną – głównie z uwagi na jej wypowiedzi na temat tożsamości płciowej oraz osób transseksualnych. W swoich wpisach podawała w wątpliwość temat niebinarności i potencjalnego przymusu stosowania neutralnego płciowo języka. Nie spodobało się to przedstawicielom środowiska LGBTQ+, co skończyło się tym, iż pisarce przypięto łatkę „TERF-a”, czyli radykalnej feministki wykluczającej transseksualne kobiety.

Część osób stanęło w obronie autorki (m.in. Helena Bonham Carter czy Brian Cox), zwłaszcza w świetle jej pozytywnych działań na rzecz osób transpłciowych. Nie zmienia to jednak faktu, iż jej dzieła są bojkotowane przez wiele osób – niektórzy namawiali nawet do publicznego palenia jej książek.

Mimo iż J.K. Rowling nie uczestniczyła w produkcji Hogwarts Legacy, powiązanie gry z wykreowanym przez nią uniwersum przyczyniło się do bojkotu tego tytułu ze strony niektórych osób. Nawołują one do niekupowania gry i nieorganizowania transmisji z rozgrywek. Sami twórcy także odcięli się od poglądów autorki, zaznaczając, że ich grę cechuje szacunek do wszystkich ludzi, ich płci, koloru skóry i orientacji. 

Czy poglądy autorki książek powinny wpływać na decyzję o zakupie gry? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO