Premiera GTA 6 – data mogła zostać ujawniona w raporcie Take-Two

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 11 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Premiera GTA 6 – data mogła zostać ujawniona w raporcie Take-Two

Premiera GTA 6 to wydarzenie wyczekiwane przez graczy na całym świecie. Tytuł ekscytuje sieciowe społeczności i wzbudza liczne dyskusje. Regularnie jesteśmy też świadkami pojawiania się nowych plotek i przecieków sugerujących, jak może wyglądać najnowsze dziecko Rockstar Games. Do tej pory otrzymaliśmy jedynie oficjalną informację, że gra powstaje. Wciąż nie podano oficjalne daty premiery GTA 6, ale dużo wskazuje na to, że nie jest ona tak odległa. Przedział czasowy, w którym ukaże się prawdopodobnie najdroższa gra w historii, mógł pojawić się w raporcie finansowym Take-Two.

Najważniejsze informacje o grze:

Najnowsze newsy:

Kiedy premiera GTA 6?

Zacznijmy od oficjalnej informacji, że Rockstar Games potwierdziło, że pracuje nad najnowszą odsłoną GTA. Zapowiedziało też, że jego celem jest przygotowanie produkcji oferującej jeszcze więcej niż poprzedniczki. Ciągle pojawiają się nowe plotki, które sugerują, że premiera GTA 6 nie jest tak odległa, jak może się wydawać.

Według najnowszych podejrzeń premiera GTA 6 nastąpi w okresie od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 r.

Informacja pochodzi z najnowszego raportu finansowego opublikowanego przez Take-Two. Jest tam mowa o prognozach na następny rok fiskalny. Firma spodziewa się przychodów na poziomie 8 miliardów dolarów, w czym pomóc ma szereg zaplanowanych tytułów. Ponadto mowa jest o grach „przełomowych, mających ustalić nowy standard w branży”. Nazwa GTA 6 co prawda nie pada, ale nietrudno właśnie z tym tytułem skojarzyć tej informacji. W portfolio firmy nie ma innych tytułów o tak wysokim potencjale.

W dalszej części raportu pada stwierdzenie, że zaplanowane projekty mają przyczynić się do jeszcze większych sukcesów korporacji również na przestrzeni następnych lat. Można się spodziewać, że GTA 6 będzie rozwijane w podobny sposób, co poprzednik, choć niewiadomą pozostaje kwestia, czy tryb sieciowy będzie dostępny od razu – GTA 5 doczekało się go po dwóch tygodniach od premiery. To, że GTA 6 będzie rozwijane przez lata, wydaje się wręcz oczywiste, a być może doczekamy się również płatnych dodatków fabularnych.

Powyższe doniesienia pokrywają się w dużej mierze z tym, co dotychczas było mówione przez insiderów. Możemy więc spodziewać się oficjalnej zapowiedzi jeszcze w tym roku. Tom Henderson, znany dziennikarz branżowy, uważa że tak długi czas oczekiwania na GTA 6 wynika w dużej mierze z tego, iż gra ukaże się jedynie na konsolach obecnej generacji. Wydawca chce mieć pewność, że tytuł zadebiutuje na rynku pełnym konsol PlayStation 5 i Xbox Series X/S. A jak wiemy, z dostępnością tychże był problem przez dłuższy czas. Warto jeszcze dodać, iż podejrzewa się, że Rockstar Games może „wyciąć” nieco planowanej zawartości, aby móc szybciej wydać grę, a następnie udostępnić wspomniane fragmenty pod postacią DLC.

Powyższe informacje nie są oczywiście w żadnym stopniu potwierdzone, więc warto traktować je z dużym przymrużeniem oka. Nie będzie żadnym zaskoczeniem, jeśli na jej debiut przyjdzie nam poczekać nawet dłużej.

GTA 6 wymagania sprzętowe (przewidywane)

GTA 5 nadal wygląda świetnie i Rockstar musi się naprawdę postarać, by zrobić na nas duże wrażenie. Dlatego w przypadku GTA 6 PS4 i Xbox One okażą się po prostu niewystarczające. Spodziewać należy się raczej, że będzie to tytuł, wykorzystujący potencjał drzemiący w konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X, jak również w pecetach wyposażonych w najnowsze procesory i karty graficzne.

Jeżeli czegokolwiek możemy być w przypadku GTA 6 pewni, to chyba tylko tego, że do pogrania w nią będziemy potrzebować nowego sprzętu.

Czego będziemy potrzebować, by GTA 6 u nas ruszyło? No właśnie, jaki komputer do gier pozwoli pograć w najnowszy symulator gangstera? Żadnych oficjalnych informacji na ten temat oczywiście nie ma, ale lepiej będzie nastawiać się, że w przypadku GTA 6 wymagania będą należeć do naprawdę wysokich.

Pewnie nie obejdzie się bez RTX, procesora Core i5 lub Ryzen 7 czy 16GB pamięci RAM. Eksperci z Game-Debate spodziewają się, że zalecana konfiguracja będzie prezentować się tak:

 • Procesor: 6-rdzeniowy Intel Core i5-10500 lub AMD Ryzen 7 1700
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2060 (6 GB) lub Radeon RX 5700 (8 GB)
 • Pamięć: 16 GB RAM i nie mniej niż 65 GB na dysku (najlepiej SSD)

O czym będzie GTA 6? Fabuła i miejsce akcji

Wersja 1 – w klimacie Pablo Escobara

Według wspomnianej plotki akcja gry GTA 6 będzie się rozgrywać na obszarze dwóch kontynentów – obu Ameryk. Podobno zostaniemy przeniesieni do lat 70. i 80. ubiegłego wieku, a fabuła będzie kręcić się (bliżej lub dalej) wokół postaci Pabla Escobara. Jak najbardziej pasowałoby to do gangsterskiego klimatu serii Grand Theft Auto.

Z tego samego potencjalnego wycieku dowiadujemy się, że w GTA 6 (o nazwie kodowej Project Americas) protagonista ma być jeden. Ma być mężczyzną znanym jako Ricardo, który chciałby zostać narkotykowym bossem. I właśnie na tej misji koncentrować będzie się fabuła.

Wersja 2 – życie gangstera w obecnych czasach

Równolegle żyje inna pogłoska. Według niej gra GTA 6 zostanie osadzona we współczesnym świecie i pokaże jak aktualnie wygląda gangsterskie życie. W tym przypadku mielibyśmy otrzymać czwórkę bohaterów: dwójkę stróżów prawa i dwójkę tych, którzy nieszczególnie to ostatnie respektują. W sieci są też doniesienia, że po raz pierwszy przejmiemy kontrolę nad kobietą.

Wersja 3 – historia otoczona handlem narkotykami

Według wersji fabuły podanej przez Matheusvictorbra, tytuł ma opowiadać historię dwójki bohaterów – bliźniąt (siostry i brata). Zostali oni rozdzieleni po tym, jak kartel narkotykowy zabił ich rodziców. Wiele lat później (w latach 20. XXI wieku) spotykają się ponownie, choć działają po dwóch różnych stronach barykady. Brat jest agentem DOA (odpowiednik Drug Enforcement Agency w świecie GTA). Siostra natomiast weszła w rolę zabójczyni w kartelu, który odpowiada za śmierć ich rodziców, by w ten sposób rozpracować go od środka i dokonać zemsty. Całość ma się skupiać na temacie narkotyków i handlu nimi w niespotykanym dotąd w serii stopniu. Produkcja postara się także dobrze oddać współczesny poziom technologii i uzbrojenia.

Wersja 4 – przemytnik, bokser i policjantka

Zgodnie z tym, co możemy wyczytać w rzekomym dokumencie dla marketingowców, fabuła GTA VI będzie miała trzech głównych bohaterów – Ricardo, kolumbijskiego agenta specjalnego, który zostaje przemytnikiem w Vice City (na nim skupi się pierwszy akt historii), Caseya, byłego boksera niebojącego się korzystać z przemocy (na nim skupi się drugi akt historii), a także Rose, policjantkę rozpaczającą po śmierci męża, Arthura McClane’a, która zakochuje się w Ricardo (na niej skupi się trzeci akt historii). W produkcji ma pojawić się szereg znanych twarzy z GTA IV, takich jak Little Jacob, Niko Bellic oraz Gay Tony. Ukończenie całości ma zająć około 80 godzin.

Wersja 5 – nowi Bonnie i Clyde

Przeciek od Jasona Schreiera mówi o dwójce bohaterów, których losy byłyby zainspirowane historią przestępców znanych jako Bonnie i Clyde. Jednym z protagonistów ma być kobieta latynoskiego pochodzenia, a drugim mężczyzna. Fabuła Grand Theft Auto 6 ma być też pozbawiona charakterystycznej dla serii satyry wyśmiewającej między innymi mniejszości. Decyzja ta ma wynikać z obaw przedstawicieli studia o to, jak podobny kierunek mógłby zostać dziś odebrany. I jak przyznają niektórzy z pracowników: „dzisiejszej Ameryki nie można satyrycznie opisać, bo sama w sobie jest już satyrą”.

GTA 5 czy GTA 6

GTA 6 – mapa i wszystko, co z nią związane

W zeszłym roku o Grand Theft Auto VI zrobiło się głośno za sprawą mapy opublikowanej przez pewnego użytkownika serwisu Reddit. Sugerowała, że wrócimy w okolice Vice City, co wieloletni miłośnicy tej serii na pewno odebraliby pozytywnie. Niestety nie wiadomo, na ile prawdziwe są te informacje, wszak mówimy jedynie o plotkach. Wiarygodności sprawie dodaje jednak fakt, że autor przecieku już wcześniej ujawniał wiadomości, które okazywały się autentyczne. Warto też mieć na uwadze, że pokrywa się to z wcześniejszymi doniesieniami na temat GTA 6. Wyłania się z nich kilka wizji, a według tej najbardziej prawdopodobnej… Rockstar zaprosi nas do olbrzymiego, otwartego świata, który na północy będzie się zaczynać właśnie od Vice City, na południu zaś dotrze aż do Brazylii (przez Meksyk, Kubę i Kolumbię).

Kolejny przeciek został przekazany przez użytkownika Twittera o pseudonimie Matheusvictorbr, który interesuje się produkcjami Rockstara i od czasu do czasu jest cytowany przez media branżowe. Według jego informacji w GTA VI gracze będą mogli odwiedzić aż pięć lokacjiCarcer City (znane z serii Manhunt), Vice City, Kubę, Kolumbię oraz Brazylię (w prologu).

Inny z przecieków, ponad stustronicowy dokument będący rzekomo instrukcją przeznaczoną dla działu marketingu, mówi o tym, że gra zaoferuje podróż do stanu Liberty oraz miast Vice City, Carcer City i Cottonmouth. Prolog ma z kolei rozgrywać się w fikcyjnym państwie w Ameryce Południowej. Na ten moment ciężko jest wyrokować, na ile prawdziwe mogą być te informacje, ale biorąc pod uwagę, że wiele z nich przeczy sobie nawzajem, trzeba podchodzić do nich z dużym dystansem.

plotki i przecieki GTA 6

Nowości w Grand Theft Auto 6

Opierając się na krążących plotkach, możemy spodziewać się, że pogoda odegra ważną rolę i nie zabraknie nawet takich zjawisk jak huragany czy powodzie. Krajobraz będzie także zmieniać się wraz z upływem lat – dostrzeżemy to w budynkach czy samochodach.

Kolejne elementy, jakie najprawdopodobniej trafią do GTA 6, to

 • rozbudowany system ekonomiczny (np. z ewoluującymi cenami towarów),
 • wielowarstwowa mechanika budowania narkotykowego imperium,
 • realistyczny ekwipunek (czyli masz przy sobie tylko tyle, ile faktycznie byłby w stanie mieć przy sobie człowiek, a resztę możesz ewentualnie trzymać w bagażniku osobistego samochodu),
 • wprowadzenie iście erpegowych systemów rozwoju postaci,
 • system zniszczeń, pozwalający na burzenie budynków występujących w grze. Jest to najbardziej kontrowersyjny fragment przecieku opublikowanego przez Matheusvictorbra, a to może świadczyć o jego małej wiarygodności. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by pojawiła się opcja zrównania z ziemią całego miasta. Niewykluczone jednak, że chodzi tylko o pojedyncze budynki, których zdewastowanie na przykład będzie częścią któregoś z zadań.

Z kolei według tego, co możemy znaleźć w dokumencie rzekomo marketingowym, w GTA VI mają pojawić się takie atrakcje, jak:

 • usprawniony system poszukiwań (policjanci mają być chociażby dużo bardziej dociekliwi, by dotrzeć do sprawcy zbrodni, nawet jeśli graczowi udało się przed nimi zbiec),
 • mechanika ukrywania ciał,
 • mechanika zarządzania własną organizacją,
 • możliwość aresztowania przestępców i prowadzenia śledztw (jako Rose),
 • bardziej interaktywni NPC,
 • konieczność dbania o podstawowe potrzeby fizjologiczne, takie jak sen;
 • mechanika stresu,
 • mechanika brania narkotyków, które będą miały wpływ na rozgrywkę;
 • mechanika budowania sympatii i antypatii w stosunku do innych gangów (te, które nie lubią bohaterów, mogą na przykład spróbować na nich zapolować),
 • możliwość słuchania radia przez słuchawki, będąc poza pojazdem,
 • mechanika wspinaczki,
 • system negocjacji biznesowych,
 • różne typy amunicji,
 • podróże samolotami.

Jeszcze inny przeciek pochodzi od Jasona Schreiera, który na łamach serwisu Bloomberg opublikował kolejną garść szczegółów. Swoją wiedzę zaczerpnął z rozmów, które przeprowadził z 20 anonimowymi pracownikami studia Rockstar Games. Wśród informacji o osadzeniu miejsca akcji przewija się miasto zainspirowane Miami. Oznaczałoby to, że trafimy do Vice City, metropolii znanej ze starszej odsłony o takim właśnie podtytule. Według najnowszych doniesień na początku mielibyśmy mieć dostęp jedynie do tego miasta i jego okolic. Wraz z rozwojem fabuły udalibyśmy się również w inne miejsca.

GTA 6 najdroższą grą w historii?

Youtuber znany z filmów dotyczących serii Grand Theft Auto przygotował materiał o budżecie mocno oczekiwanego GTA 6. Według niego najnowsza produkcja studia Rockstar Games będzie najdroższą grą w historii. Koszty jej produkcji mają wynosić 1-2 miliardy dolarów. Dotychczas najdroższymi grami były Destiny 2 (500 milionów dolarów), Star Citizen (500 mln), Cyberpunk 2077 (330 mln) czy Call of Duty: Modern Warfare (330 mln).

Ponadto na stronie Insider-Gaming pojawiło się zestawienie przedstawiające koszty produkcji poszczególnych odsłon serii. W przypadku pierwszych trzech części dane są mniej pewne – ustalono je na podstawie „śledztwa” redakcji. W pozostałych przypadkach (wyłączając najnowszą odsłonę) dane zaczerpnięte są z oficjalnych źródeł. Lista prezentuje się następująco:

 • Grand Theft Auto (1997) – 1-2 mln dolarów
 • Grand Theft Auto 2 (1999) – 3-4 mln
 • Grand Theft Auto 3 (2001) – 5 mln
 • Grand Theft Auto: Vice City (2002) – 5 mln
 • Grand Theft Auto: San Andreas (2004) – 10 mln
 • Grand Theft Auto IV (2008) – 100 mln
 • Grand Theft Auto V (2013) – 250 mln
 • Grand Theft Auto 6 (2024?) – 1-2 mld

Możemy spodziewać się także ogromnej kampanii marketingowej, która jeszcze bardziej zwiększy koszt wydania gry. Grant Taylor-Hill z Insider-Gaming podejrzewa, że całościowo będzie to 3 mld dolarów. Nie są to oczywiście pewne informacje. Najlepiej więc poczekać z wyrokami, aż machina marketingowa oficjalnie ruszy.

Amerykański dziennikarz widział GTA 6 w akcji

Znany amerykański youtuber i dziennikarz HipHopGamer wrzucił na Twittera zdjęcie, na którym stoi obok Straussa Zelnicka, prezesa Take-Two Interactive – wydawcy Grand Theft Auto 6. Według przekazanych przez niego informacji GTA 6 będzie niezapomniane.

To niestety wszystko, co HipHopGamer mógł powiedzieć – o ile już z tytułu powyższej wrzutki nie będzie mieć problemów. Istnieją spekulacje, że został on zatrudniony do pracy przy nadchodzącej grze jako prowadzący jednej ze stacji radiowych w grze.

Poza tym jeśli wierzyć mu na słowo, że faktycznie mógł grać w GTA 6 lub chociażby zobaczyć je w akcji, zapowiedź gry wcale nie musi być tak odległa.

Jego pozytywne nastawienie sugeruje, że widział coś znacznie lepszego od tego, co mieliśmy okazję ujrzeć za sprawą przecieku z poprzedniego roku. Byłoby to swoistym potwierdzeniem niedawnych doniesień o tym, że GTA 6 jest na końcowych etapach produkcji. Jego entuzjazm nie jest też raczej przesadzony – Rockstar Games od dawna dostarcza produkcje o ogromnej skali, z wieloma nowościami względem reszty branży i w niedoścignionej jakości. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na oficjalną zapowiedź z zachwycającym zwiastunem.

Fenomen GTA 5 opóźniał premierę „szóstki”

Choć od jej premiery minęło już 9 lat, Grand Theft Auto 5 wciąż sprzedaje się wyśmienicie. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe gry, a GTA 5 w ciągu kwartału jest w stanie rozejść się w nakładzie 5 milionów sztuk – większym niż niejedna nowość. Ba, ogólny wynik 165 milionów egzemplarzy czyni GTA 5 drugą najlepiej sprzedającą się grą w historii (przegrywa w tym rankingu jedynie z grą Minecraft).

GTA 5 jest grą wyśmienitą, która właściwie się nie starzeje – ani graficznie, ani technicznie.

Dodatkowo 15 marca 2022 roku pojawiła się usprawniona wersja GTA 5 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X i S. Jest to już trzecia generacja, na którą trafiła ta produkcja. Początkowo tytuł zadebiutował wyłącznie na PlayStation 3 i Xbox 360, a z czasem zasilił też katalogi PlayStation 4, Xbox One i PC.

Warto również dodać, że nie brakuje sposobów na uatrakcyjnienie rozgrywki. W tym celu najlepiej sprawdzają się kody do GTA 5, które wykorzystać np. dodatkową broń, otrzymać nowy pojazd, czy uzyskać nieśmiertelność. Dodatkowo do sukcesu gry przyczyniają się także mody do GTA 5. Najlepsze modyfikacje sprawiają, że gra wciąga na nowo.

Największy wpływ na popularność GTA ma jednak GTA Online – stanowiący jej część tryb sieciowy z ogromną i żyjącą społecznością. Rockstar dba by gracze się nie nudzili i ciągle serwuje im nowe wydarzenia oraz inne atrakcje. Przez blisko dekadę obecności na rynku GTA Online doczekało się całej masy dodatków, wprowadzających różnego rodzaju uzbrojenie, pojazdy, ubrania czy możliwości, w tym:

 • prowadzenie własnego klubu nocnego,
 • założenie klubu motocyklowego,
 • przeprowadzanie napadów
 • czy budowanie tras kaskaderskich.

Innymi słowy: twórcy robią wiele, by gra żyła. I robią to skutecznie, bo ani myśli umrzeć. A skoro ma się świetnie, to dla ekipy Rockstar Games GTA 6 wydane w tym momencie byłoby najzwyczajniej w świecie strzałem w kolano. I tu przechodzimy właśnie do tego tematu…

GTA 6 data premiery

A może GTA 6 będzie „żywą” grą?

Sukces GTA Online pokazał, że utrzymywanie gry przy życiu za pomocą dodatków ma bardzo dużo sensu. Nie jest wykluczone, że Rockstar spróbuje w GTA 6 tego samego także w kampanii fabularnej. Swego czasu pojawiła się plotka, według której gra Grand Theft Auto 6 zostanie wydana jako (stosunkowo) nieduża produkcja, aby z czasem się rozrastać, docierać do kolejnych lokalizacji i oferować coraz więcej. Zupełnie tak, jak ma to miejsce w przypadku GTA Online. Trzeba przyznać, że to dość ciekawa koncepcja.

Według przecieku mającego być dokumentem dla marketingowców GTA VI otrzyma dwa rozszerzenia fabularne. Pierwsze będzie skupiało się na uzależnionym od narkotyków bohaterze o nazwisku Tony Prince. Jego akcja ma rozgrywać się równolegle z wydarzeniami znanymi z GTA IV. W drugim dodatku gracze wcielą się w Ramona, członka gangu Vice City Vagos, który po długiej odsiadce próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Oba DLC mają oferować około 15-20 godzin zabawy i wprowadzać nowe mechaniki w stosunku do podstawowej gry.

GTA 6 z największym wyciekiem w historii

Przeciek mający miejsce w poprzednim roku i dotyczący produkcji Rockstara, jest największym spośród wszystkich dotychczasowych. Odpowiedzialny jest za niego jest haker, który materiały opublikował pod nickiem teapotuberhacker. Utrzymywał on, że udało mu się je wykraść od Rockstar Games. W ten sposób w sieci pojawiło się 90 filmów ukazujących GTA 6 na wczesnych etapach prac. Film zbierający je wszystkie znajdował się poniżej, ale został usunięty.

Wiarygodności przeciekowi dodawał fakt, że wspomniany użytkownik pochwalił się swoim włamem na serwery Ubera. Same materiały zostały pobrane rzekomo ze Slacka (komunikatora firmowego) używanego przez pracowników Rockstara. Jego autentyczność potwierdził zresztą sam Jason Schreier, czyli znany branżowy dziennikarz. Przytoczoną sytuację określił koszmarem dla Rockstara, ale też jednym z największych wycieków w historii branży.

Materiały przedstawiały bardzo wczesną wersję gry. Internauci zauważyli na nich, że deweloperzy używają elementów ze swoich poprzednich gier – jak chociażby odgłosów aut z GTA 5 czy części interfejsu z RDR 2.

Dzięki nim udało się potwierdzić kilka z wcześniejszych domysłów. Wychodzi na to, że faktycznie będziemy mieć do dyspozycji dwie grywalne postacie: kobietę imieniem Lucia i mężczyznę imieniem Jason. Możemy też zauważyć, że poruszają się oni po Vice City – wskazują na to niektóre budynki czy oznaczenia komunikacji miejskiej.

Mogą Cię zainteresować:

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 - (21 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO