GTA 6 – największy w historii wyciek informacji o Grand Theft Auto VI

Autor
Miłosz "AlexB" Szubert
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 - (18 głosów)
| autor: Miłosz "AlexB" Szubert |Przeczytasz w 10 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
GTA 6 – największy w historii wyciek informacji o Grand Theft Auto VI

Premiera GTA 6 to wydarzenie mocno wyczekiwane przez graczy na całym świecie. Choć na ten moment otrzymaliśmy jedynie oficjalne info, że gra powstaje, tytuł ekscytuje sieciowe społeczności i wzbudza liczne dyskusje. Regularnie jesteśmy też świadkami pojawiania się nowych plotek i przecieków sugerujących, jak może wyglądać najnowsze dziecko Rockstar Games.

W międzyczasie doczekaliśmy się premiery GTA The Trilogy Definitive Edition, ale powrót do przeszłości okazał się rozczarowaniem i nie zdołał nasycić głodu fanów, spragnionych konkretów o GTA 6. Ekipa Rockstar Games długo trzymała nas w niepewności i nie zdradzała zupełnie nic o swojej kolejnej grze. Wszystko, co mieliśmy, to plotki i domysły. W sumie nawet to wystarczało, by czekać na „szóstkę” z niecierpliwością.

Przygotowujemy się na najładniejszą, największą i najbardziej ekscytującą odsłonę w historii serii Grand Theft Auto. Oto najświeższe potwierdzone informacje oraz zbiór wszystkiego, czego się spodziewamy.

Spis treści:

GTA 6 – oficjalne informacje

W poniższym wpisie na Twitterze studio Rockstar Games oficjalnie potwierdziło, że pracuje nad najnowszą odsłoną GTA. Zapowiada też, że jego celem jest przygotowanie produkcji oferującej jeszcze więcej niż poprzedniczki.

Fenomen GTA 5 opóźniał premierę „szóstki”

Choć od jej premiery minęło już 9 lat, Grand Theft Auto 5 wciąż sprzedaje się wyśmienicie. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe gry, a GTA 5 w ciągu kwartału jest w stanie rozejść się w nakładzie 5 milionów sztuk – większym niż niejedna nowość. Ba, ogólny wynik 165 milionów egzemplarzy czyni GTA 5 drugą najlepiej sprzedającą się grą w historii (przegrywa w tym rankingu jedynie z grą Minecraft).

GTA 5 jest grą wyśmienitą, która właściwie się nie starzeje – ani graficznie, ani technicznie.

Dodatkowo 15 marca 2022 roku GTA V w usprawnionej wersji pojawiło się na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X i S. Jest to już trzecia generacja, na którą trafiła ta produkcja. Początkowo tytuł zadebiutował wyłącznie na PlayStation 3 i Xbox 360, a z czasem zasilił też katalogi PlayStation 4, Xbox One i PC.

Sukces GTA Online

Największy wpływ na popularność GTA ma jednak GTA Online – stanowiący jej część tryb sieciowy z ogromną i żyjącą społecznością. Rockstar dba by gracze się nie nudzili i ciągle serwuje im nowe wydarzenia oraz inne atrakcje. Przez blisko dekadę obecności na rynku GTA Online doczekało się całej masy dodatków, wprowadzających różnego rodzaju uzbrojenie, pojazdy, ubrania czy możliwości, w tym:

 • prowadzenie własnego klubu nocnego,
 • założenie klubu motocyklowego,
 • przeprowadzanie napadów
 • czy budowanie tras kaskaderskich.

Innymi słowy: twórcy robią wiele, by gra żyła. I robią to skutecznie, bo ani myśli umrzeć. A skoro ma się świetnie, to dla ekipy Rockstar Games GTA 6 wydane w tym momencie byłoby najzwyczajniej w świecie strzałem w kolano. I tu przechodzimy właśnie do tego tematu…

GTA 6 data premiery

Kiedy premiera GTA 6?

Pytanie kiedy wyjdzie GTA 6 wciąż pozostaje bez odpowiedzi i pewnie nieprędko się to zmieni. Choćby z powodów, o których przed momentem wspomnieliśmy.

Według najnowszych doniesień, nie należy spodziewać się, by w przypadku gry GTA 6 premiera odbyła się wcześniej niż pod koniec 2023 roku.

Ponadto nie będzie żadnym zaskoczeniem, jeśli na jej debiut przyjdzie nam poczekać nawet dłużej. Całkiem realny wydaje się rok 2024. Znany dziennikarz Tom Henderson wspomina również o 2025 r.

Oficjalny trailer GTA 6

W sieci znajdziecie sporo materiałów przygotowanych przez zniecierpliwionych fanów. Jednak na oficjalny trailer od producenta musimy jeszcze poczekać. Niewykluczone, że pierwsze większe konkrety na temat GTA VI poznamy jesienią 2022 roku. Tak przynajmniej sugeruje jeden z przecieków.

GTA 6 mierzy się z największym wyciekiem w historii

Przeciek, z którym obecnie mierzy się nowa produkcja Rockstara, jest największym spośród wszystkich dotychczasowych. Odpowiedzialny za niego jest haker, który materiały opublikował pod nickiem teapotuberhacker. Utrzymuje on, że udało mu się je wykraść od Rockstar Games. W ten sposób w sieci pojawiło się 90 filmów ukazujących GTA 6 na wczesnych etapach prac. Film zbierający je wszystkie znajduje się poniżej, ale w każdej chwili może zostać usunięty.

Wiarygodności przeciekowi dodaje fakt, że wspomniany użytkownik pochwalił się swoim włamem na serwery Ubera. Same materiały zostały pobrane rzekomo ze Slacka (komunikatora firmowego) używanego przez pracowników Rockstara. Jego autentyczność potwierdza zresztą sam Jason Schreier, czyli znany branżowy dziennikarz. Przytoczoną sytuację określa koszmarem dla Rockstara, ale też jednym z największych wycieków w historii branży.

Materiały przedstawiają bardzo wczesną wersję gry. Internauci zauważyli na nich, że deweloperzy używają elementów ze swoich poprzednich gier – jak chociażby odgłosów aut z GTA 5 czy części interfejsu z RDR 2.

Dzięki nim udało się potwierdzić kilka z wcześniejszych domysłów. Wychodzi na to, że faktycznie będziemy mieć do dyspozycji dwie grywalne postacie: kobietę imieniem Lucia i mężczyznę imieniem Jason. Możemy też zauważyć, że poruszają się oni po Vice City – wskazują na to niektóre budynki czy oznaczenia komunikacji miejskiej.

Konto hakera zostało już usunięte, a Rockstar mocno walczy z rozpowszechnianiem materiałów. Dlatego jeśli jesteście zainteresowani tematem, czas na zapoznanie się z nimi jest ograniczony. Miejcie jednak na uwadze, że wyciek przedstawia bardzo wczesną wersję gry. Wiele ukazanych elementów jest zastępczych i służy jedynie do testów.

GTA 6 – mapa i wszystko, co z nią związane

W maju o Grand Theft Auto VI znów zrobiło się głośno. A to za sprawą mapy opublikowanej przez pewnego użytkownika serwisu Reddit. Sugerowała, że wrócimy w okolice Vice City, co wieloletni miłośnicy tej serii na pewno odebraliby pozytywnie. Niestety nie wiadomo, na ile prawdziwe są te informacje, wszak mówimy jedynie o plotkach. Wiarygodności sprawie dodaje jednak fakt, że autor przecieku już wcześniej ujawniał wiadomości, które okazywały się autentyczne.

Warto też mieć na uwadze, że pokrywa się to z wcześniejszymi doniesieniami na temat GTA 6. Wyłania się z nich kilka wizji, a według tej najbardziej prawdopodobnej… Rockstar zaprosi nas do olbrzymiego, otwartego świata, który na północy będzie się zaczynać właśnie od Vice City, na południu zaś dotrze aż do Brazylii (przez Meksyk, Kubę i Kolumbię).

Przypominamy, że już GTA 5 była jedną z:
10 najlepszych gier z otwartym światem

Na przełomie czerwca i lipca 2022 r. pojawiły się kolejne nieoficjalne doniesienia na temat tego, gdzie będzie toczyła się akcja GTA VI. Występują one w dwóch wersjach.

Pierwszy przeciek został przekazany przez użytkownika Twittera o pseudonimie Matheusvictorbr, który interesuje się produkcjami Rockstara i od czasu do czasu jest cytowany przez media branżowe. Według jego informacji w GTA VI gracze będą mogli odwiedzić aż pięć lokacjiCarcer City (znane z serii Manhunt), Vice City, Kubę, Kolumbię oraz Brazylię (w prologu).

Drugi z przecieków, ponad stustronicowy dokument będący rzekomo instrukcją przeznaczoną dla działu marketingu, mówi o tym, że gra zaoferuje podróż do stanu Liberty oraz miast Vice City, Carcer City i Cottonmouth. Prolog ma z kolei rozgrywać się w fikcyjnym państwie w Ameryce Południowej. Na ten moment ciężko jest wyrokować, na ile prawdziwe mogą być te informacje, ale biorąc pod uwagę, że wiele z nich przeczy sobie nawzajem, trzeba podchodzić do nich z dużym dystansem.

plotki i przecieki GTA 6

Ostatni przeciek pochodzi od Jasona Schreiera, który na łamach serwisu Bloomberg opublikował kolejną garść szczegółów. Swoją wiedzę zaczerpnął z rozmów, które przeprowadził z 20 anonimowymi pracownikami studia Rockstar Games. Wśród informacji o osadzeniu miejsca akcji przewija się miasto zainspirowane Miami. Oznaczałoby to, że trafimy do Vice City, metropolii znanej ze starszej odsłony o takim właśnie podtytule. Według najnowszych doniesień na początku mielibyśmy mieć dostęp jedynie do tego miasta i jego okolic. Wraz z rozwojem fabuły udalibyśmy się również w inne miejsca.

O czym będzie GTA 6? Fabuła i miejsce akcji

Wersja 1 – w klimacie Pablo Escobara

Według wspomnianej plotki akcja gry GTA 6 będzie się rozgrywać na obszarze dwóch kontynentów – obu Ameryk. Podobno zostaniemy przeniesieni do lat 70. i 80. ubiegłego wieku, a fabuła będzie kręcić się (bliżej lub dalej) wokół postaci Pabla Escobara. Jak najbardziej pasowałoby to do gangsterskiego klimatu serii Grand Theft Auto.

Z tego samego potencjalnego wycieku dowiadujemy się, że w GTA 6 (o nazwie kodowej Project Americas) protagonista ma być jeden. Ma być mężczyzną znanym jako Ricardo, który chciałby zostać narkotykowym bossem. I właśnie na tej misji koncentrować będzie się fabuła.

Wersja 2 – życie gangstera w obecnych czasach

Równolegle żyje inna pogłoska. Według niej gra GTA 6 zostanie osadzona we współczesnym świecie i pokaże jak aktualnie wygląda gangsterskie życie. W tym przypadku mielibyśmy otrzymać czwórkę bohaterów: dwójkę stróżów prawa i dwójkę tych, którzy nieszczególnie to ostatnie respektują. W sieci są też doniesienia, że po raz pierwszy przejmiemy kontrolę nad kobietą.

Wersja 3 – historia otoczona handlem narkotykami

Według wersji fabuły podanej przez Matheusvictorbra, tytuł ma opowiadać historię dwójki bohaterów – bliźniąt (siostry i brata). Zostali oni rozdzieleni po tym, jak kartel narkotykowy zabił ich rodziców. Wiele lat później (w latach 20. XXI wieku) spotykają się ponownie, choć działają po dwóch różnych stronach barykady. Brat jest agentem DOA (odpowiednik Drug Enforcement Agency w świecie GTA). Siostra natomiast weszła w rolę zabójczyni w kartelu, który odpowiada za śmierć ich rodziców, by w ten sposób rozpracować go od środka i dokonać zemsty. Całość ma się skupiać na temacie narkotyków i handlu nimi w niespotykanym dotąd w serii stopniu. Produkcja postara się także dobrze oddać współczesny poziom technologii i uzbrojenia.

Wersja 4 – przemytnik, bokser i policjantka

Zgodnie z tym, co możemy wyczytać w rzekomym dokumencie dla marketingowców, fabuła GTA VI będzie miała trzech głównych bohaterów – Ricardo, kolumbijskiego agenta specjalnego, który zostaje przemytnikiem w Vice City (na nim skupi się pierwszy akt historii), Caseya, byłego boksera niebojącego się korzystać z przemocy (na nim skupi się drugi akt historii), a także Rose, policjantkę rozpaczającą po śmierci męża, Arthura McClane’a, która zakochuje się w Ricardo (na niej skupi się trzeci akt historii). W produkcji ma pojawić się szereg znanych twarzy z GTA IV, takich jak Little Jacob, Niko Bellic oraz Gay Tony. Ukończenie całości ma zająć około 80 godzin.

Wersja 5 – nowi Bonnie i Clyde

Przeciek od Jasona Schreiera mówi o dwójce bohaterów, których losy byłyby zainspirowane historią przestępców znanych jako Bonnie i Clyde. Jednym z protagonistów ma być kobieta latynoskiego pochodzenia, a drugim mężczyzna. Fabuła Grand Theft Auto 6 ma być też pozbawiona charakterystycznej dla serii satyry wyśmiewającej między innymi mniejszości. Decyzja ta ma wynikać z obaw przedstawicieli studia o to, jak podobny kierunek mógłby zostać dziś odebrany. I jak przyznają niektórzy z pracowników: „dzisiejszej Ameryki nie można satyrycznie opisać, bo sama w sobie jest już satyrą”.

GTA 5 czy GTA 6

Jakie będzie Grand Theft Auto 6?

Opierając się na wspomnianych wcześniej plotkach, możemy spodziewać się, że pogoda odegra ważną rolę i nie zabraknie nawet takich zjawisk jak huragany czy powodzie. Krajobraz będzie także zmieniać się wraz z upływem lat – dostrzeżemy to w budynkach czy samochodach. Kolejne elementy, jakie najprawdopodobniej trafią do GTA 6, to

 • rozbudowany system ekonomiczny (np. z ewoluującymi cenami towarów),
 • wielowarstwowa mechanika budowania narkotykowego imperium,
 • realistyczny ekwipunek (czyli masz przy sobie tylko tyle, ile faktycznie byłby w stanie mieć przy sobie człowiek, a resztę możesz ewentualnie trzymać w bagażniku osobistego samochodu).
 • Niewykluczone jest też wprowadzenie iście erpegowych systemów rozwoju postaci.

System zniszczeń – czy jest realny?

Zgodnie z przeciekiem opublikowanym przez Matheusvictorbra, w grze ma znaleźć się system zniszczeń, pozwalający na burzenie budynków występujących w grze. Jest to najbardziej kontrowersyjny fragment jego przecieku, mogący świadczyć o jego małej wiarygodności. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by pojawiła się opcja zrównania z ziemią całego miasta. Niewykluczone jednak, że chodzi tylko o pojedyncze budynki, których zdewastowanie na przykład będzie częścią któregoś z zadań.

Najnowsze przecieki o GTA 6

Z kolei według tego, co możemy znaleźć w dokumencie rzekomo marketingowym, w GTA VI mają pojawić się takie atrakcje, jak:

 • usprawniony system poszukiwań (policjanci mają być chociażby dużo bardziej dociekliwi, by dotrzeć do sprawcy zbrodni, nawet jeśli graczowi udało się przed nimi zbiec),
 • mechanika ukrywania ciał,
 • mechanika zarządzania własną organizacją,
 • możliwość aresztowania przestępców i prowadzenia śledztw (jako Rose),
 • bardziej interaktywni NPC,
 • konieczność dbania o podstawowe potrzeby fizjologiczne, takie jak sen;
 • mechanika stresu,
 • mechanika brania narkotyków, które będą miały wpływ na rozgrywkę;
 • mechanika budowania sympatii i antypatii w stosunku do innych gangów (te, które nie lubią bohaterów, mogą na przykład spróbować na nich zapolować),
 • możliwość słuchania radia przez słuchawki, będąc poza pojazdem,
 • mechanika wspinaczki,
 • system negocjacji biznesowych,
 • różne typy amunicji,
 • podróże samolotami.

A może GTA 6 będzie „żywą” grą?

Sukces GTA Online pokazał, że utrzymywanie gry przy życiu za pomocą dodatków ma bardzo dużo sensu. Nie jest wykluczone, że Rockstar spróbuje w GTA 6 tego samego także w kampanii fabularnej. Swego czasu pojawiła się plotka, według której gra Grand Theft Auto 6 zostanie wydana jako (stosunkowo) nieduża produkcja, aby z czasem się rozrastać, docierać do kolejnych lokalizacji i oferować coraz więcej. Zupełnie tak, jak ma to miejsce w przypadku GTA Online. Trzeba przyznać, że to dość ciekawa koncepcja.

Według przecieku mającego być dokumentem dla marketingowców GTA VI otrzyma dwa rozszerzenia fabularne. Pierwsze będzie skupiało się na uzależnionym od narkotyków bohaterze o nazwisku Tony Prince. Jego akcja ma rozgrywać się równolegle z wydarzeniami znanymi z GTA IV. W drugim dodatku gracze wcielą się w Ramona, członka gangu Vice City Vagos, który po długiej odsiadce próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Oba DLC mają oferować około 15-20 godzin zabawy i wprowadzać nowe mechaniki w stosunku do podstawowej gry.

Na starym sprzęcie raczej nie zagrasz w GTA 6

GTA 5 nadal wygląda świetnie i Rockstar musi się naprawdę postarać, by zrobić na nas duże wrażenie. Dlatego w przypadku GTA 6 PS4 i Xbox One okażą się po prostu niewystarczające. Spodziewać należy się raczej, że będzie to tytuł, wykorzystujący potencjał drzemiący w konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X, jak również w pecetach wyposażonych w najnowsze procesory i karty graficzne.

Jeżeli czegokolwiek możemy być w przypadku GTA 6 pewni, to chyba tylko tego, że do pogrania w nią będziemy potrzebować nowego sprzętu.

Jaki komputer do GTA 6?

Czego będziemy potrzebować, by GTA 6 u nas ruszyło? No właśnie, jaki komputer do gier pozwoli pograć w najnowszy symulator gangstera? Żadnych oficjalnych informacji na ten temat oczywiście nie ma, ale lepiej będzie nastawiać się, że w przypadku GTA 6 wymagania będą należeć do naprawdę wysokich.

Pewnie nie obejdzie się bez RTX, procesora Core i5 lub Ryzen 7 czy 16GB pamięci RAM. Eksperci z Game-Debate spodziewają się, że zalecana konfiguracja będzie prezentować się tak:

 • Procesor: 6-rdzeniowy Intel Core i5-10500 lub AMD Ryzen 7 1700
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2060 (6 GB) lub Radeon RX 5700 (8 GB)
 • Pamięć: 16 GB RAM i nie mniej niż 65 GB na dysku (najlepiej SSD)

Kiedy dowiemy się więcej na temat GTA 6? Trailer mógłby ujrzeć światło dzienne już wkrótce, ale tak naprawdę trudno mówić o jakiejkolwiek konkretnej dacie. Rockstar raczej nie chce się spieszyć. I dobrze – byleby efekt był warty tego całego czekania.

Zmiany w studiu Rockstar Games – bardziej przyjazne miejsce pracy

W artykule sporządzonym przez Jasona Schreiera mowa jest o restrukturyzacji wewnątrz Rockstar Games. Na przestrzeni ostatnich lat często mieliśmy okazję usłyszeć, że pracownicy studia doświadczają tzw. crunchu – zmuszani byli m.in. do pracy 100 godzin w tygodniu, co często doprowadzało do problemów ze zdrowiem czy nawet rozpadania się małżeństw. Podobne oskarżenia pojawiły się przy premierze Red Dead Redemption 2, ogromnego projektu, który miał wymagać sporego poświęcenia.

Teraz ma się to jednak zmienić. Zwolniono pracowników nadużywających swojej władzy, a na ich miejsce zatrudniono nawet po kilka osób. To z kolei ma powodować problemy innej natury – jak choćby dotyczące komunikacji i niepewności odnośnie do tego, do kogo należeć ma podjęcie ostatecznej decyzji. Nie zmienia to jednak faktu, że morale wśród pracowników jest lepsze niż kiedykolwiek, również z uwagi na fakt, że zapewniono im lepszą opiekę zdrowotną i ogólnie pojęte warunki zatrudnienia. Grand Theft Auto 6 będzie swoistym testem nowego, bardziej przyjaznego pracownikom systemu pracy.

Popularne w tematyce GTA:
Jaki komputer do GTA 5 warto kupić?
Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO