GTA 6 oficjalnie potwierdzone – wszystko o premierze Grand Theft Auto 6

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (10 głosów)
| autor: Wojciech Kulik |Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
GTA 6 oficjalnie potwierdzone – wszystko o premierze Grand Theft Auto 6

Premiera GTA 6 to wydarzenie, do którego powoli możemy zacząć się szykować. Oczywiście bez przesadnego entuzjazmu, bo na ten moment otrzymaliśmy jedynie oficjalne info, że gra powstaje. Jednak po latach oczekiwania na jakiekolwiek informacje, potwierdzenie pracy nad GTA 6 przez Rockstar Games jest nie lada wydarzeniem.

Co prawda doczekaliśmy się premiery GTA The Trilogy Definitive Edition. Jednak to nie zmieniało faktu, że chcieliśmy wiedzieć coś o GTA 6. Cokolwiek. Ekipa Rockstar Games trzymała nas jednak w niepewności i nie zdradzała zupełnie nic. Wszystko, co mieliśmy, to plotki i domysły. W sumie nawet to wystarczało, by czekać na „szóstkę” z niecierpliwością.

Dowiedz się więcej o remasterze GTA:
GTA The Trilogy Definitive Edition – warto było czekać?

Przygotowujemy się na najładniejszą, największą i najbardziej ekscytującą odsłonę w historii serii Grand Theft Auto. Oto najświeższe potwierdzone informacje oraz zbiór wszystkiego, czego się spodziewamy.

Spis treści:

GTA 6 – oficjalne informacje

W poniższym wpisie na Twitterze studio Rockstar Games oficjalnie potwierdziło, że pracują nad najnowszą wersją GTA. Zapowiadają też, że ich celem jest przygotowanie nowej produkcji wykraczającej poza to, co już znamy.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną informację – w końcu potwierdzona została premiera GTA 5 na konsole najnowszej generacji. Tak, tak – troszkę się przedłużyło, bo ta odsłona zapowiadana była już w połowie 2020 roku, miała się ukazać w listopadzie 2021 (ale się nie ukazała), a potem już większość z nas przestała z entuzjazmem wyczekiwać.

Premiera GTA 5 na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S będzie miała miejsce 15 marca 2022 roku

GTA 5 na najnowsze konsole ma oferować nowe tryby obrazu pozwalające na grę w rozdzielności do 4K i do 60 klatek na sekundę, a także wsparcie dla ray tracingu.

GTA 5 to fenomen. Sukces tej gry opóźniał premierę „szóstki”

Choć od jej premiery minęło już 8 lat, Grand Theft Auto 5 wciąż sprzedaje się wyśmienicie. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe gry, a GTA 5 w ciągu kwartału jest w stanie rozejść się w nakładzie 5 milionów sztuk – większym niż niejedna nowość.

Ba, ogólny wynik 145 milionów egzemplarzy czyni GTA 5 drugą najlepiej sprzedającą się grą w historii (przegrywa w tym rankingu jedynie z Minecraftem).

W dodatku wkrótce ten rezultat może zostać nawet poprawiony, bo oficjalnie została ogłoszona premiera GTA V na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X i S. Będzie to już trzecia generacja, na której pojawi się GTA 5. Na początku gra była dostępna tylko na PlayStation 3 i Xbox 360, a z czasem zasiliła też katalogi produkcji na PlayStation 4, Xbox One i PC.

GTA 6 data premiery

Rzecz w tym, że GTA 5 nie chce się zestarzeć

Grand Theft Auto 5 jest grą wyśmienitą i właściwie się nie starzeje – ani graficznie, ani technicznie.

Największy wpływ na jej popularność ma jednak GTA Online – stanowiący jej część tryb sieciowy z ogromną i żyjącą społecznością.

Rockstar dba by gracze się nie nudzili i ciągle serwuje im nowe wydarzenia oraz inne atrakcje.

GTA 5 czy GTA 6

Do końca 2020 roku ukazało się 35 dodatków, wprowadzających różnego rodzaju uzbrojenie, pojazdy, ubrania czy możliwości. Na przykład:

 • prowadzenie własnego klubu nocnego,
 • założenie klubu motocyklowego,
 • przeprowadzanie napadów
 • czy budowanie tras kaskaderskich.

Innymi słowy: twórcy robią wiele, by gra żyła. I robią to skutecznie, bo ani myśli umrzeć.

A skoro ma się świetnie, to dla ekipy Rockstar Games GTA 6 wydane w tym momencie byłoby najzwyczajniej w świecie strzałem w kolano. I tu przechodzimy właśnie do tego tematu…

Kiedy premiera GTA 6? Kiedy wreszcie zagramy?

Pytanie kiedy wyjdzie GTA 6 wciąż pozostaje bez odpowiedzi i pewnie nieprędko się to zmieni. Choćby z powodów, o których przed momentem wspomnieliśmy.

Według najnowszych doniesień, nie należy spodziewać się, by w przypadku gry GTA 6 premiera odbyła się wcześniej niż pod koniec 2023 roku.

Ponadto nie będzie żadnym zaskoczeniem, jeśli na jej debiut przyjdzie nam poczekać nawet dłużej. Całkiem realny wydaje się rok 2024.

W sieci znajdziecie sporo materiałów przygotowanych przez zniecierpliwionych fanów. Jednak na oficjalny trailer od producenta musimy jeszcze poczekać.

GTA 6 – mapa i wszystko, co z nią związane. Na ile prawdziwe są te plotki?

W maju o Grand Theft Auto VI znów zrobiło się głośno. A to za sprawą mapy opublikowanej przez pewnego użytkownika serwisu Reddit.

Sugerowała, że wrócimy w okolice Vice City, co wieloletni miłośnicy tej serii na pewno odebraliby pozytywnie. Niestety nie wiadomo, na ile prawdziwe są te informacje, wszak mówimy jedynie o plotkach. Wiarygodności sprawie dodaje jednak fakt, że autor przecieku już wcześniej ujawniał wiadomości, które okazywały się autentyczne.

Warto też mieć na uwadze, że pokrywa się to z wcześniejszymi doniesieniami na temat GTA 6. Wyłania się z nich kilka wizji, a według tej najbardziej prawdopodobnej…

… Rockstar zaprosi nas do olbrzymiego, otwartego świata, który na północy będzie się zaczynać właśnie od Vice City, na południu zaś dotrze aż do Brazylii (przez Meksyk, Kubę i Kolumbię).

Przypominamy, że już GTA 5 była jedną z 10 najlepszych gier z otwartym światem

plotki i przecieki GTA 6

O czym będzie GTA 6? Są przecieki na temat fabuły i miejsca akcji

Wersja 1

Według wspomnianej plotki akcja gry GTA 6 będzie się rozgrywać na obszarze dwóch kontynentów – obu Ameryk. Podobno zostaniemy przeniesieni do lat 70. i 80. ubiegłego wieku, a fabuła będzie kręcić się (bliżej lub dalej) wokół postaci Pabla Escobara. Jak najbardziej pasowałoby to do gangsterskiego klimatu serii Grand Theft Auto.

Z tego samego potencjalnego wycieku dowiadujemy się, że w GTA 6 (o nazwie kodowej Project Americas) protagonista ma być jeden. Ma być mężczyzną znanym jako Ricardo, który chciałby zostać narkotykowym bossem. I właśnie na tej misji koncentrować będzie się fabuła.

Wersja 2

Równolegle żyje inna pogłoska. Według niej gra GTA 6 zostanie osadzona we współczesnym świecie i pokaże jak aktualnie wygląda gangsterskie życie. W tym przypadku mielibyśmy otrzymać czwórkę bohaterów: dwójkę stróżów prawa i dwójkę tych, którzy nieszczególnie to ostatnie respektują. W sieci są też doniesienia, że po raz pierwszy przejmiemy kontrolę nad kobietą.

Jakie będzie Grand Theft Auto 6?

Opierając się na wspomnianych wcześniej plotkach, możemy spodziewać się, że pogoda odegra ważną rolę i nie zabraknie nawet takich zjawisk jak huragany czy powodzie.

Krajobraz będzie także zmieniać się wraz z upływem lat – dostrzeżemy to w budynkach czy samochodach. Kolejne elementy, jakie najprawdopodobniej trafią do GTA 6, to

 • rozbudowany system ekonomiczny (np. z ewoluującymi cenami towarów),
 • wielowarstwowa mechanika budowania narkotykowego imperium,
 • realistyczny ekwipunek (czyli masz przy sobie tylko tyle, ile faktycznie byłby w stanie mieć przy sobie człowiek, a resztę możesz ewentualnie trzymać w bagażniku osobistego samochodu).
 • Niewykluczone jest też wprowadzenie iście erpegowych systemów rozwoju postaci.

A może GTA 6 będzie „żywą” grą?

Sukces GTA Online pokazał, że utrzymywanie gry przy życiu za pomocą dodatków ma bardzo dużo sensu. Nie jest wykluczone, że Rockstar spróbuje w GTA 6 tego samego także w kampanii fabularnej.

Swego czasu pojawiła się plotka, według której gra Grand Theft Auto 6 zostanie wydana jako (stosunkowo) nieduża produkcja, aby z czasem się rozrastać, docierać do kolejnych lokalizacji i oferować coraz więcej. Zupełnie tak, jak ma to miejsce w przypadku GTA Online. Trzeba przyznać, że to dość ciekawa koncepcja.

Na starej konsoli nie zagrasz w GTA 6. Na starym pececie też nie

Jeżeli czegokolwiek możemy być w przypadku GTA 6 pewni, to chyba tylko tego, że do pogrania w nią będziemy potrzebować nowego sprzętu.

GTA 5 nadal wygląda świetnie i Rockstar musi się naprawdę postarać, by zrobić na nas duże wrażenie. Dlatego w przypadku GTA 6 PS4 i Xbox One okażą się po prostu niewystarczające. Spodziewać należy się raczej, że będzie to tytuł, wykorzystujący potencjał drzemiący w konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X, jak również w pecetach wyposażonych w najnowsze procesory i karty graficzne.

Jaki komputer do GTA 6?

Czego będziemy potrzebować, by GTA 6 u nas ruszyło? No właśnie, jakiego komputera będziemy potrzebować, by pograć w najnowszy symulator gangstera?

Żadnych oficjalnych informacji na ten temat oczywiście nie ma, ale lepiej będzie nastawiać się, że w przypadku GTA 6 wymagania będą należeć do naprawdę wysokich.

Pewnie nie obejdzie się bez RTX, procesora Core i5 lub Ryzen 7 czy 16GB pamięci RAM. Eksperci z Game-Debate spodziewają się, że zalecana konfiguracja będzie prezentować się tak:

 • Procesor: 6-rdzeniowy Intel Core i5-10500 lub AMD Ryzen 7 1700
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2060 (6 GB) lub Radeon RX 5700 (8 GB)
 • Pamięć: 16 GB RAM i nie mniej niż 65 GB na dysku (najlepiej SSD)

Kiedy dowiemy się więcej na temat GTA 6? Trailer mógłby ujrzeć światło dzienne już wkrótce, ale tak naprawdę trudno mówić o jakiejkolwiek konkretnej dacie. Rockstar raczej nie chce się spieszyć. I dobrze – byleby efekt był warty tego całego czekania.

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej