Wymagania sprzętowe GTA 5. Ile GB waży gra?

| autor: Sebastian "Junkie" Kasparek | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Wymagania sprzętowe GTA 5. Ile GB waży gra?

GTA 5 to już nie zwykła gra wideo, a jeden z największych fenomenów popkulturowych ostatnich lat. Gigantyczny sukces tej produkcji przyćmił nawet ówczesne kinowe premiery. Jeśli chcecie sprawdzić dzieło studia Rockstar Games na własnym PC, powinniście zapoznać się z wymaganiami sprzętowymi GTA 5.

Najpierw krótka statystyka. Według ostatnich danych na świecie rozeszło się ponad 175 milionów egzemplarzy GTA V. Tym samym jest ona drugą najchętniej kupowaną grą w historii branży. Wyżej plasuje się tylko Minecraft.

Nie bez powodu o największym hicie w historii studia Rockstar słyszeli gracze na całym świecie. Jeśli jakimś cudem nie mieliście okazji w niego zagrać, to spieszymy z pomocą. Z tego tekstu dowiecie się, ile GB zajmuje GTA 5 na dysku i jakie – by cieszyć się komfortową rozrywką – przy GTA 5 wymagania sprzętowe należy spełnić.

Spis treści:

GTA 5 wymagania minimalne:

 • System operacyjny: Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 z Service Pack 1 (64-bitowe)
 • Procesor: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 2,4 GHz (4 rdzenie), AMD Phenom 9850 Quad-Core (4 rdzenie) 2,5 GHz
 • Pamięć: 4 GB RAM-u
 • Miejsce na dysku: 72 GB
 • Karta graficzna: Nvidia 9800 GT 1GB, AMD HD 4870 1GB lub lepsza
 • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 10

Czasu nie oszukamy – GTA 5 nie jest już grą pierwszej świeżości. Niemniej Rockstar nie może narzekać na brak zainteresowania tym tytułem. Wciąż dochodzą nowi gracze, chętnie wyruszający w podróż po fikcyjnym San Andreas. Dużą zasługę ma w tym szalenie angażujące i nieustannie rozwijane GTA Online, w które codziennie zagrywają się miliony osób z całego świata. W okolicach premiery gry GTA 5 wymagania rzucały wyzwanie komputerom. Dziś jest inaczej.

GTA 5 trafiło na komputery osobiste 14 kwietnia 2015 roku. Od tego czasu miał miejsce wyraźny postęp technologiczny – większość graczy dysponuje teraz znacznie potężniejszym sprzętem niż kilka lat temu. Koniec końców GTA 5 ma przystępne wymagania minimalne, z których spełnieniem nie powinny mieć problemów wszystkie laptopy i komputery stacjonarne reprezentujące średni segment cenowy. W praktyce nawet słabsze konfiguracje komputerowe nie powinny mieć większych problemów z osiągnięciem przynajmniej 30 klatek na sekundę.

GTA 5 wymagania zalecane:

 • System operacyjny: Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 z Service Pack 1 (64-bitowe)
 • Procesor: Intel Core i5 3470 3,2 GHz (4 rdzenie), AMD X8 FX-8350 4 GHz  (8 rdzeni) 
 • Pamięć: 8 GB RAM-u
 • Miejsce na dysku: 72 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 660 2GB, AMD HD7870 GB lub lepsza
 • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 10

W przypadku GTA V na PC także wymagania zalecane nie wymęczą dziś Waszych komputerów. Już dość przeciętna konfiguracja wystarczy, aby doświadczyć GTA 5 w dużo wyższej jakości niż na minimalnych ustawieniach graficznych. Warto przy tym odnotować, że pod kątem audiowizualnym gra Rockstara dzielnie znosi próbę czasu i prezentuje się solidnie po dziś dzień.

Zalecane wymagania GTA 5 oznaczają także wyższą płynność rozgrywki (60 klatek na sekundę), co przekłada się na bardziej responsywne sterowanie i lepszy komfort zabawy.  Ma to szczególne znaczenie w przypadku modułu sieciowego, kiedy rywalizujemy z innymi graczami.GTA 5 wymagania ultra:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i7-10870H lub AMD Ryzen 7 3700X
 • Pamięć: 16 GB RAM-u
 • Karta graficzna: Nvidia GTX 1660 Ti 6GB lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 72 GB (SSD)
 • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 10

Schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy chcemy zagrać w GTA 5 w najlepszej jakości – wymagania wtedy mocno wzrastają. Powinniśmy zatem posiadać kartę graficzną na poziomie co najmniej układu GeForce GTX 1660 Ti. Wskazany jest również dysk SSD i jak największa ilość pamięci RAM.

W zamian otrzymujemy najbardziej imponującą wizualnie wersję gry – działającą bardzo płynnie i w wysokiej rozdzielczości. Do tak komfortowej zabawy w GTA 5 trzeba spełnić powyższe wymagania.

Ile waży GTA 5? Ile GB potrzebujesz?

Zastanawiacie się, czy Wasz dysk pomieści GTA V i ile GB miejsca trzeba przygotować? Osoby zainteresowane grą muszą dysponować przynajmniej 72 GB wolnej przestrzeni. Tyle waży podstawowa wersja produkcji wraz z rozbudowanym i popularnym modułem GTA Online. Ostateczna waga gry może się jednak różnić ze względu na aktualizacje wypuszczane przez studio Rockstar. Dlatego w przypadku GTA V trudno udzielić jednej dokładnej informacji, ile GB zajmuje cała zawartość – istnieje ryzyko, że to wyliczenia będą w pewnym stopniu różne.

Tak czy inaczej podana liczba nie robi większego wrażenia. Współczesne gry często przekraczają granicę 100 GB, więc wymagania GTA 5 na PC również w tym względzie wypadają znośnie. Trzeba jednak pamiętać, że mowa o pozycji z 2015 roku. Na tamte czasy wspomniane 72 GB to była niemała porcja danych.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan popkultury, kinomaniak, który stara się analitycznie patrzeć na gry. Bierze udział w misji szerzenia miłości do Nicolasa Windinga Refna i Goichiego Sudy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.2/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO