GTA RP – co to jest? Jakie serwery Roleplay GTA 5 są najlepsze?

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
GTA RP – co to jest? Jakie serwery Roleplay GTA 5 są najlepsze?

GTA 5 zostało wydane w 2013 roku i mimo upływu lat wciąż cieszy się dużą popularnością, głównie za sprawą trybu wieloosobowego. Część graczy może narzekać na brak kontynuacji fabuły (twórcy gry ewidentnie porzucili kampanię dla pojedynczego gracza na rzecz multiplayera), ale w tej kwestii z nietypowym ratunkiem przychodzą serwery RP GTA 5.

W naszym artykule opisujemy, czym jest GTA 5 RP i dlaczego warto go wypróbować. Przedstawiamy również listę najlepszych serwerów RP GTA 5 oraz wyjaśniamy, w jaki sposób można do nich dołączyć. 

Spis treści:

GTA 5 RP – co to jest?

GTA 5 RP to inaczej GTA 5 roleplay, co oznacza zabawę w odgrywanie ról. Serwery GTA RP nie serwują typowej rąbanki jak w standardowych rozgrywkach online ani nie mają jasno określonej fabuły.

Zamiast tego gracze wcielają się w dowolną postać w świecie gry. W GTA V RP można być sklepikarzem, pracownikiem korporacji, policjantem, złodziejem czy gangsterem. Nie ma z góry przypisanych ról.

Jak grać w GTA 5 roleplay?

Pierwszy kontakt z RP w GTA 5 jest co najmniej dziwny, gdyż rozgrywka przypomina inne projekty odwzorowujące życie, np. Second Life. Na pewno jest to też zupełnie inny sposób na zabawę niż to, co seria studia Rockstar Games oferuje w oryginalnej formie. Wcielając się w zwykłego mieszkańca Los Santos, przyjmujemy konkretną rolę w wielkim cyfrowym przedstawieniu z setkami innych graczy znajdujących się wokół nas.

W GTA 5 RP możemy zagrać kogokolwiek – lekarza, przedsiębiorcę, mechanika, taksówkarza, ale też – jak na GTA przystało – policjanta czy przestępcę. Serwery GTA 5 RP szczególnie cenią dopracowanych bohaterów z osobistą historią i własnym charakterem. Cechy postaci powinny przejawiać się podczas rozgrywki.

Jak grać w GTA 5 roleplay?
GTA 5 RP to nowa forma zabawy dla tych, którzy przeszli już podstawową grę

Zabawa w GTA 5 RP nie ma żadnego ostatecznego celu i nie jest grą o sumie zerowej, gdzie nasza wygrana jednocześnie oznacza czyjąś przegraną. Odgrywanie ról i czerpanie z tego przyjemności to cel sam w sobie. Warto też zaznaczyć, że gracze zwykle nie dążą do osiągania sukcesów typowych dla swoich ról.

Przykładowo osoby wcielające się w policjantów i złodziei niekoniecznie bezwzględnie zwalczają siebie nawzajem. Może się zdarzyć, że gracze odgrywający role stróżów prawa dadzą uciec rabusiom, jeśli tylko służy to danej scenie. Wszystko w imię atrakcyjności cyfrowego przedstawienia.

Mimo to improwizacja i odgrywanie roli są traktowane wyjątkowo poważnie. Zasady RP w GTA 5 nie pozwalają na opuszczenie maski. Mówienie do mikrofonu lub pisanie na czacie treści oznajmiających, że koniec końców to tylko gra, jest zabronione. Jeśli – przykładowo – zaklinujemy się gdzieś, to trzeba o tym dać znać w osobnym czacie przeznaczonym do zgłaszania problemów technicznych, ale nie wolno na ten temat mówić wprost wśród innych graczy. Kłopoty tego typu należy wkomponować w swoją rolę i powiedzieć, że np. jesteśmy czymś wyjątkowo zajęci i nie możemy się nigdzie ruszyć.

Zasady improwizacji dotyczą całego naszego funkcjonowania w GTA 5 RP. Jeśli chcemy wyłączyć grę, dajemy innym znać, że „idziemy spać”. Postronne postacie sterowane przez sztuczną inteligencję to lokalna publika, a jeśli jakiś gracz musi odejść na chwilę od komputera, udaje się na stronę i… „oddaje” mocz. Wyjście z roli może grozić banem ze strony administracji serwera.

Serwery GTA 5 RP - nie można wychodzić z przyjętej już roli.
W GTA 5 RP nie można wychodzić z przyjętej już roli.

Co więcej, na niektórych serwerach GTA 5 RP wypada mieć przynajmniej podstawowe pojęcie o odgrywanej roli. Dla przykładu policjanci posługują się żargonem typowym dla prawdziwych jednostek policji, a lekarze używają zwrotów medycznych i zajmują się pacjentami dopiero po zakończeniu stażu w wybranej specjalizacji.

GTA 5 nie ma aż tak bogatej gamy animacji, by odwzorować absolutnie wszystkie zachowania, jakie wymyślą sobie gracze. Jeśli zatem chcemy zakomunikować, że łapiemy inną postać za rękę, wpisujemy na czacie stosowną informację opatrzoną gwiazdkami. W tym przypadku będzie to: *łapie postać za rękę*.

Na koniec warto dodać, że GTA 5 RP jest przeznaczone tylko dla dorosłych.

To wciąż GTA 5 – z gangsterami, narkotykami, zabójstwami i prostytucją – a język używany przez graczy wiernie to oddaje. Jeśli po dotychczasowej lekturze uznasz, że chcesz sprawdzić w praktyce GTA 5 RP, to niżej prezentujemy listę najlepszych serwerów i instrukcje, jak do nich dołączyć.

GTA 5 roleplay, tak jak standardowa gra, to rozrywka tylko dla dorosłych graczy
GTA 5 roleplay, tak jak standardowa gra, to rozrywka tylko dla dorosłych graczy

Lista najlepszych serwerów GTA 5 RP

Eclipse RP

Eclipse RP jest jednym z najpopularniejszych serwerów RP do GTA 5. Mieści on do 200 graczy jednocześnie. Cieszy się przy tym dużą popularnością, więc aby się na niego dostać, trzeba najpierw odstać swoje w kolejce.

Serwer Eclipse RP oferuje mnóstwo ról, m.in. klauna, irlandzkiego gangstera, celnika i lekarza. Ponadto ma ogromne forum, na którym znajdziemy dodatkowe informacje o tym, co można na tym serwerze robić.

NoPixel

Serwer RP popularny wśród streamerów, pokazujących GTA 5 RP na Twitchu. NoPixel jest dość restrykcyjny – mieści do 200 graczy, ale w danym momencie mogą na nim grać maksymalnie 32 osoby.

NoPixel koncentruje się na odtwarzaniu ról policjantów, złodziei i służb medycznych. Serwer jest często aktualizowany, a każde uaktualnienie przynosi coś nowego.

GTA World

Wyjątkowość serwera GTA World polega na tym, że jest on całkowicie oparty na czacie tekstowym. Nie użyjemy tutaj mikrofonu, więc jeśli ktoś woli pisać zamiast mówić, to ten serwer RP jest dla niego.

GTA World ma również wyższą dopuszczalną liczbę graczy w jednym momencie (500) oraz pozwala wcielić się w przedsiębiorców i przedstawicieli różnych frakcji. Serwer jest dość wymagający – oczekuje sporego zaangażowania w rolę i udzielania się na discordzie GTA World.

MafiaCity

MafiaCity to serwer RP, na którym nie ma NPC, tj. postaci sterowanych przez sztuczną inteligencję. Za każdą napotkaną w grze twarzą stoi jakiś gracz. Dzięki temu rozgrywka jest bardziej wciągająca.

Jak sama nazwa wskazuje, MafiaCity koncentruje się na rolach z przestępczego półświatka. Wejdziemy tutaj w buty m.in. gangstera, przedsiębiorcy lub mechanika. Gracze mogą dobierać się w grupy i rywalizować ze sobą.

LucidCity

Ten serwer GTA 5 RP posiada osobną mapę gry, jak również własny scenariusz (z braku lepszego słowa…). W LucidCity RP można wcielić się w wyjątkowo szeroką gamę postaci, m.in. robotnika, przestępcę czy policjanta.

Niezbędnym wymogiem dołączenia do zabawy jest udział w życiu społeczności, która spotyka się nie tylko bezpośrednio na serwerze RP, lecz także na dedykowanym forum LucidCity RP.

TwitchRP

Jak sama nazwa wskazuje, TwitchRP jest jednym z tych serwerów RP, gdzie stosunkowo łatwo można spotkać znanych streamerów, pokazujących rozgrywki w GTA 5 RP na Twitchu. Aby móc dołączyć do tego serwera, musisz mieć konto na Twitchu i połączyć je ze swoim kontem w usłudze Discord.

TwitchRP jest bardzo dobrą propozycją dla osób stawiających pierwsze kroki w RP. Przyjazna moderacja dba o to, aby każdy nowy gracz czuł się jak u siebie w domu, a serwer sam w sobie jest łatwy w obsłudze. Co ciekawe, TwitchRP oferuje również rozgrywkę RP w innych grach, takich jak Red Dead Redemption 2, ARK i Conan.

DOJRP

DOJRP jest jednym z najstarszych serwerów GTA 5 RP i uchodzi za najbardziej wymagający ze wszystkich wymienionych. Oferuje mnóstwo ról, a przed przystąpieniem do zabawy należy dołączyć do Discorda tego serwera.

Jak pobrać mody serwera GTA 5 RP?

Bywa, że serwery wymagają pobrania różnych modów. W takiej sytuacji najpierw trzeba sprawdzić, jakiej modyfikacji potrzebujemy na dany serwer RP. Najpopularniejszymi modami pozwalającymi na dołączenie do serwerów GTA 5 RP są FiveM oraz RageMP.

Aby zainstalować te mody, należy:

  • Tymczasowo wyłączyć programy antywirusowe, ponieważ niektóre z nich mogą blokować działanie pobieranych modów
  • Upewnić się, że mamy GTA 5 – zainstalowane i zaktualizowane do najnowszej wersji
  • Pobrać odpowiedniego moda (FiveM lub RageMP)
  • Umieścić danego moda na liście wyjątków (whitelist) posiadanego programu antywirusowego
  • Uruchomić instalację moda

Jak dołączyć do serwera GTA 5 RP?

Dołączenie do większości serwerów wiąże się ze spełnieniem ich wymogów regulaminowych. Aby przyłączyć się do konkretnego serwera RP, zapoznaj się z jego wymaganiami. Najczęściej należy do nich dołączenie do serwera Discord, dedykowanego forum, a także wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Gdy już spełnimy wymogi, administracja serwera rozpatrzy nasze podanie. Po pozytywnej decyzji dołączymy do gry. Oczywiście przy założeniu, że odczekamy w kolejce – najpopularniejsze serwery GTA 5 RP zawsze mają wielu chętnych do zabawy.

Standardowa wersja GTA 5 działa na konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One oraz Xbox Series X/S, wersja RP dostępna jest jedynie na PC.

Serwery GTA 5 RP są dostępne tylko dla graczy bawiących się na PC.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO