GTA 5 na PS5 oraz Xbox Series X/S – na to czekaliście?

| autor: Patrycja Ulatowska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
GTA 5 na PS5 oraz Xbox Series X/S –  na to czekaliście?

GTA V miało premierę w 2013 roku. Mimo, że minęło już 9 lat, to gra ta ma nadal wiernych fanów. Już jakiś czas temu Rockstar zapowiedziało odświeżenie swojej jednej z najbardziej dochodowych produkcji. Gracze posiadający PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S już mogą sprawdzić, jak prezentuje się rozgrywka. Przyjrzyjmy się, czy rzeczywiście warto było czekać na GTA 5 na konsole PS5 oraz Xbox Series X/S.

Spis treści:

GTA Online za darmo na PS5

GTA Online będzie od teraz funkcjonowało jako samodzielny produkt. Darmowa oferta skierowana jest do posiadaczy konsoli PS5.

Fenomen GTA 5

Grand Theft Auto V to piąta odsłona serii wydana przez Rockstar Games. W rozgrywce gracz wciela się w trzy grywalne postaci i podczas eksplorowania miasta wykonuje różne misje oraz zadania. Akcja gry osadzona jest w Los Santos i opowiada o losach tutejszych przestępców.

Popularność GTA Online

Dużą zaletą piątki jest sieciowy tryb wieloosobowy – GTA Online, który cieszy się ogromnym uznaniem wśród graczy. Cały czas pojawiają się w nim nowe mody oraz zadania, które są projektowane również przez graczy.

GTA 5 na konsolach i pecetach

GTA 5 spotkało się z ogromnym uznaniem, co sprawiło, że rok po premierze ukazały się wersje na konsole ósmej generacji, a później w 2015 roku tytuł pojawił się na pecetach.

Produkcja Rockstar trafiła do księgi rekordów Guinnessa, między innymi za rekordową sprzedaż.

To samo przez siebie mówi o tym, jak popularna jest ta gra wśród fanów serii i dlaczego czekali oni nie tylko wydanie GTA 5 na najnowszych generacjach konsoli, ale też na GTA 6.

GTA V a kompatybilność wsteczna na konsolach

GTA V było już dostępne na PS5 oraz Xbox Series X/S, ale tylko w ramach wczesnej kompatybilności.

Tutaj gra wyświetlana jest w zaledwie 30 klatkach na sekundę i wyglądała dokładnie tak samo, jak na PS4 i Xbox One. Jedyną różnicą w porównaniu z poprzednią generacją jest szybszy czas ładowania, dzięki szybkim dyskom SSD. Spotkało się to z niezadowoleniem wśród wielu graczy.

Gra, pojawiając się oficjalnie na nowych konsolach Sony oraz Microsoftu otrzymała szereg różnych ulepszeń, w tym graficznych. Gracze, którzy będą chcieli kontynuować swoją przygodę na nowych platformach, będą mogli dokonać migracji konta podczas uruchamiania tytułu.

Premiera GTA 5 na konsole dziewiątej generacji

Do tej pory mogliśmy pograć na następujących konsolach w GTA 5 – Xbox One, Xbox 360, PS3 oraz PS4. 15 marca 2022 miała miejsce premiera GTA 5 na PS5 oraz Xbox Series X/S. Poniżej możecie obejrzeć zwiastun:

Pliki odświeżonego wydania produkcji są już dostępne do pobrania na PS5 oraz Xbox Series X/S. Tytuł rozbito na dwie osobne pozycje:

  • Grand Theft Auto V: tryb fabularny
  • Grand Theft Auto Online

GTA 5 na PS5 oraz Xbox SeriesX/S – cena

Grand Theft Auto V: tryb fabularny oraz Grand Theft Auto Online aktualnie dostępne są w promocyjnych cenach (do 14.06):

  • PlayStation Store – 42,25 zł kampania fabularna; GTA 5 za darmo w wersji Online dostępne dla posiadaczy konsoli Sony.
  • Microsoft Store: tryb fabularny – 84,50 zł; GTA V Online – 44,50 zł.
Przy okazji polecamy artykuł:
Lista kodów do GTA 5 na PlayStation oraz Xbox

GTA 5 na PS5, Xbox Series X/S – jakie nowości i ulepszenia?

GTA V otrzymało nowości oraz usprawnienia, dzięki możliwościom sprzętu nowej generacji. Przede wszystkim dotyczy to oprawy wizualnej gry.

Możliwe jest jej uruchomienie w rozdzielczości do 4K i maksymalnie 60 klatkach na sekundę.

Warto wspomnieć też o:

  • ulepszonych teksturach,
  • zwiększonej odległości rysowania obiektów,
  • ray tracingu,
  • opcji HDR.

Gracze ucieszą się również ze skróconych czasów ładowania, dźwięku 3D, a posiadacze PS5 – ze wsparcia technologii haptycznej w kontrolerach DualSense.

W grze pojawi się również nowy sklep Hao Special Works, w których dostępnych będzie 10 nowych samochodów.

W sieci pojawiły się już pierwsze gameplaye, więc przed podjęciem decyzji o zakupie można sprawdzić, jak prezentuje się rozgrywka:

Posiadacze PS5 przez 3 miesiące mogą przetestować GTA Online bezpłatnie.

Ile GTA 5 zajmie miejsca na dysku konsoli?

GTA Online zajmie 86,8 GB na PlayStation 5 oraz ok. 95 GB na Xbox Series X/S. W porównaniu do chociażby wydanego niedawno Gran Turismo jest to o 10 GB mniej. Może to pozytywnie zaskoczyć, szczególnie, że GTA 5 to rozbudowana i zaawansowana gra, mimo, że ma już swoje lata.

GTA 5 na konsole PS4 oraz Xbox One

W związku z premierą GTA V na PS5 oraz Xbox Series X/S nie pojawią się żadne nowe ulepszenia w grze na konsolach poprzedniej generacji. Warto jednak zaznaczyć, że gracze mogą przenieść postępy w trybie fabularnym GTA V oraz GTA Online od dnia premiery.

Czy warto było czekać na GTA V na konsole?

Zapowiedź GTA V na na PS5 oraz Xbox Series X/S spotkała się z chłodnym przyjęciem wśród graczy, którzy chętniej zobaczyliby nową odsłonę serii, zamiast po raz kolejny otrzymywać to samo, tylko w nieco ładniejszej wersji.

GTA 5 na PS5 ładuje się faktycznie szybciej, co widać na poniższym filmiku:

Graficznie jednak osobiście nie widzę żadnej wielkiej różnicy, tak samo, jak i komentujący użytkownicy pod pojawiającymi się gameplayami oraz porównaniami gry na PS4 vs. PS5. Dołożono trochę tekstur, jednak np. dym z wybuchającego samochodu wygląda po prostu sztucznie.

Odgrzewany kotlet smakuje dobrze tylko do pewnego momentu i na pewno przyjemniej byłoby obejrzeć zapowiedź GTA 6, zamiast graficznych ulepszeń gry, która ma już 9 lat. Z pewnością jednak znajdą się i tacy, którzy z zadowoleniem odświeżą sobie fabułę na konsolach najnowszych generacji lub skupią się na GTA 5 Online.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO