Gry w wersji cyfrowej – jakie mają zalety? Czy nadal warto kupować gry cyfrowe?

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)
| autor: Mateusz Tomczak |Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Gry w wersji cyfrowej – jakie mają zalety? Czy nadal warto kupować gry cyfrowe?

Kiedyś gry komputerowe i na konsole kupowało się wyłącznie w pudełkach: na nośnikach CD, DVD i Blu-ray. Dziś nie jest to już jedyna opcja – do wyboru mamy też cyfrowe wersje gier, czyli produkty elektroniczne w postaci kodu, który uprawnia do pobrania gry na swoje urządzenie. Decydując się na zakup takiego egzemplarza odbieramy sobie wprawdzie możliwość ustawienia pudełka na półce, ale w zamian otrzymujemy cały szereg korzyści.

Spis treści:

Gra cyfrowa – co to jest?

Gry w wersji cyfrowej nie mają fizycznej postaci, są w pełni produktami elektronicznymi.

Gra cyfrowa to gra w formie kodu elektronicznego.

Historia cyfrowej dystrybucji gier sięga końcówki lat 90. ubiegłego stulecia, ale to dopiero na przełomie wieków zrobiło się o niej naprawdę głośno. Jej zalety zaczęły po prostu górować nad minusami, którymi wcześniej były: ograniczony dostęp do Internetu i niezadowalająca szybkość takiego łącza. Wraz z rozwojem sieciowej infrastruktury popularność zyskiwały cyfrowe wersje gier.

Właśnie, jakie konkretnie korzyści niesie ze sobą dystrybucja cyfrowa gier?

Cyfrowe wersje gier – jakie mają zalety?

Podsumowując, najważniejsze zalety gier w wersji cyfrowej są następujące:

  • Kupujesz i grasz w tym samym dniu
  • Nic nie płacisz za dostawę
  • Kupujesz gry taniej niż w klasycznym wydaniu
  • Grasz w gry, których nie da się kupić w pudełku
  • Nośnik się nie zepsuje.

Zalety te zdecydowanie przewyższają wady. Warto więc postawić na cyfrową wersję gry, jeśli jesteśmy w stanie przymknąć oko na brak pudełka, które można by umieścić na półce. To jest bowiem właśnie największym minusem tej formy dystrybucji.

Gry w wersji cyfrowej, czyli kupujesz i grasz!

Gry w wersji cyfrowej mają wiele plusów, a najważniejszym z nich jest fakt, że wystarczy złożyć zamówienie i zapłacić, by chwile później otrzymać kod, rozpocząć instalację i jeszcze tego samego dnia zacząć rozgrywkę. Nie trzeba ani jechać do sklepu, ani też czekać na przyjazd kuriera – dostawa przebiega ekspresowo, a my możemy zapłacić za grę i chwilę później rozpocząć przygodę w erpegu, podboje w strategii, mecz lub wyścig czy też siekankę w strzelaninie.

cyfrowe wersje gier

Gry cyfrowe są często tańsze od wersji pudełkowych

Brak konieczności fatygowania kuriera sprawia też, że koszt zakupu gry może być zdecydowanie niższy niż w przypadku wersji pudełkowej.

Ponadto ceny samych gier – choć w dniu premiery są zbliżone w obu edycjach – szybciej maleją. Częściej też zdarzają się promocje, dzięki którym kod aktywacyjny do gry można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. A to z pewnością jest argument, z którym trudno polemizować.

Czasem dystrybucja cyfrowa to jedyna opcja

Jest coś jeszcze. Coraz częściej gry wychodzą tylko w wersjach cyfrowych. Jest tak z kilku powodów: raz, że gracze chętnie stawiają właśnie na taką formę, dwa – twórcom gry bardziej opłaca się wydać ją w edycji elektronicznej. W tym przypadku bowiem odchodzą koszty tłoczenia płyt, przygotowywania pudełek i wysyłki egzemplarzy do sklepów na całym świecie.

W przypadku cyfrowych wersji gier jest także praktycznie nieograniczona liczba egzemplarzy. Innymi słowy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że grę, której nie jesteśmy w stanie znaleźć w żadnym sklepie stacjonarnym, bez większych problemów kupimy w postaci elektronicznego kodu aktywacyjnego. Wygenerowanie nowego ciągu znaków jest przecież dużo prostsze niż uruchomienie produkcji w tłoczni.

gry cyfrowe

Gry cyfrowe są niezniszczalne

Kolejną zaletą cyfrowej wersji gry jest to, że nie jesteśmy w stanie jej zniszczyć. Płyta łatwo może się zarysować, a przez to popsuć – w przypadku kodu takiej możliwości po prostu nie ma. Pomimo upływu czasu wciąż możemy zatem wrócić do swojej ulubionej produkcji i mamy pewność, że zadziała. W przypadku płyt często też wymaga się, by znajdowała się ona wewnątrz urządzenia, a to może przyłożyć się do jej uszkodzenia.

Gdzie można pobrać cyfrowe wersje gier?

Gra w formie cyfrowej, czyli elektroniczna forma gotowa do pobrania to produkt, który znajdziemy w większości sklepów internetowych sprzedających produkty z tej kategorii.


Gry cyfrowe w Komputronik.pl


Obecnie bardzo wielu graczy korzysta z ofert platform streamingowych oferujących gry w formie cyfrowej. Największym sklepem z cyfrową dystrybucją gier na PC jest obecnie Steam, a jego konkurentem jest sklep Epic Games. Z kolei gry cyfrowe na konsole pobrać można w oficjalnych usługach danej platformy.

Wszystkie te usługi zyskały ogromną popularność, między innymi dlatego, że oferują wiele darmowych gier w wersjach cyfrowych.

Gry cyfrowe znajdziesz na platformach:

Czytaj Więcej