Kiedyś gry komputerowe i na konsole kupowało się wyłącznie w pudełkach: na nośnikach CD, DVD i Blu-ray. Dziś nie jest to już jedyna opcja – do wyboru mamy też cyfrowe wersje gier, czyli produkty elektroniczne w postaci kodu, który uprawnia do pobrania gry na swoje urządzenie. Decydując się na zakup takiego egzemplarza odbieramy sobie wprawdzie możliwość ustawienia pudełka na półce, ale w zamian otrzymujemy cały szereg korzyści.
Spis treści:
Gry w wersji cyfrowej nie mają fizycznej postaci, są w pełni produktami elektronicznymi.
Historia cyfrowej dystrybucji gier sięga końcówki lat 90. ubiegłego stulecia, ale to dopiero na przełomie wieków zrobiło się o niej naprawdę głośno. Jej zalety zaczęły po prostu górować nad minusami, którymi wcześniej były: ograniczony dostęp do Internetu i niezadowalająca szybkość takiego łącza. Wraz z rozwojem sieciowej infrastruktury popularność zyskiwały cyfrowe wersje gier.
Właśnie, jakie konkretnie korzyści niesie ze sobą dystrybucja cyfrowa gier?
Podsumowując, najważniejsze zalety gier w wersji cyfrowej są następujące:
Zalety te zdecydowanie przewyższają wady. Warto więc postawić na cyfrową wersję gry, jeśli jesteśmy w stanie przymknąć oko na brak pudełka, które można by umieścić na półce. To jest bowiem właśnie największym minusem tej formy dystrybucji.
Gry w wersji cyfrowej mają wiele plusów, a najważniejszym z nich jest fakt, że wystarczy złożyć zamówienie i zapłacić, by chwile później otrzymać kod, rozpocząć instalację i jeszcze tego samego dnia zacząć rozgrywkę. Nie trzeba ani jechać do sklepu, ani też czekać na przyjazd kuriera – dostawa przebiega ekspresowo, a my możemy zapłacić za grę i chwilę później rozpocząć przygodę w erpegu, podboje w strategii, mecz lub wyścig czy też siekankę w strzelaninie.
Brak konieczności fatygowania kuriera sprawia też, że koszt zakupu gry może być zdecydowanie niższy niż w przypadku wersji pudełkowej.
Ponadto ceny samych gier – choć w dniu premiery są zbliżone w obu edycjach – szybciej maleją. Częściej też zdarzają się promocje, dzięki którym kod aktywacyjny do gry można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. A to z pewnością jest argument, z którym trudno polemizować.
Jest coś jeszcze. Coraz częściej gry wychodzą tylko w wersjach cyfrowych. Jest tak z kilku powodów: raz, że gracze chętnie stawiają właśnie na taką formę, dwa – twórcom gry bardziej opłaca się wydać ją w edycji elektronicznej. W tym przypadku bowiem odchodzą koszty tłoczenia płyt, przygotowywania pudełek i wysyłki egzemplarzy do sklepów na całym świecie.
W przypadku cyfrowych wersji gier jest także praktycznie nieograniczona liczba egzemplarzy. Innymi słowy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że grę, której nie jesteśmy w stanie znaleźć w żadnym sklepie stacjonarnym, bez większych problemów kupimy w postaci elektronicznego kodu aktywacyjnego. Wygenerowanie nowego ciągu znaków jest przecież dużo prostsze niż uruchomienie produkcji w tłoczni.
Kolejną zaletą cyfrowej wersji gry jest to, że nie jesteśmy w stanie jej zniszczyć. Płyta łatwo może się zarysować, a przez to popsuć – w przypadku kodu takiej możliwości po prostu nie ma. Pomimo upływu czasu wciąż możemy zatem wrócić do swojej ulubionej produkcji i mamy pewność, że zadziała. W przypadku płyt często też wymaga się, by znajdowała się ona wewnątrz urządzenia, a to może przyłożyć się do jej uszkodzenia.
Gra w formie cyfrowej, czyli elektroniczna forma gotowa do pobrania to produkt, który znajdziemy w większości sklepów internetowych sprzedających produkty z tej kategorii.
Obecnie bardzo wielu graczy korzysta z ofert platform streamingowych oferujących gry w formie cyfrowej. Największym sklepem z cyfrową dystrybucją gier na PC jest obecnie Steam, a jego konkurentem jest sklep Epic Games. Z kolei gry cyfrowe na konsole pobrać można w oficjalnych usługach danej platformy.
Wszystkie te usługi zyskały ogromną popularność, między innymi dlatego, że oferują wiele darmowych gier w wersjach cyfrowych.
Gry cyfrowe znajdziesz na platformach: