Najbardziej wciągające gry podobne do CS:GO

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)
| autor: Mateusz Tomczak |Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Najbardziej wciągające gry podobne do CS:GO

Mimo że co roku debiutują świetne nowe gry, na szczytach list popularności nieprzerwanie znajduje się Counter Strike: Global Offensive. Sieciowa strzelanka przygotowana przez studio Valve to prawdziwy fenomen i złodziej czasu – oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Dlaczego CS GO jest tak wciągające i jakie inne, podobne gry tego typu warto sprawdzić?

Spis treści:

  • Dlaczego CS:GO wciąga na długie godziny?
  • Dlaczego CS:GO jest tak popularny w Polsce?
  • Jak grać w CS:GO?
  • Gry podobne do Counter Strike – TOP 5

Zobacz również: Najlepsze gry FPS, które musisz znać

Dlaczego CS:GO wciąga na długie godziny?

Jak najkrócej przedstawić Counter Strike: Global Offensive i zasady rozgrywki?

To sieciowa strzelanka, w której do rywalizacji ze sobą stają dwie drużyny –  antyterroryści i, jak łatwo się domyślić, terroryści.

Ich cele różnią się w zależności od wybranego trybu rozgrywki. Znajdziemy ich kilka, podobnie jak map, na których toczą się pojedynki. Najbardziej rozpoznawalne zmagania to klasyczny deathmatch oraz tryb Uproszczony, w którym jeden zespół podkłada, a drugi rozbraja bomby.

CS:GO miał premierę w 2012 roku. Nie porywa grafiką, ale nadrabia grywalnością, wynikającą również ze świetnego matchmakingu. Oczywiście nie musi podobać się wszystkim, dlatego też wybraliśmy kilka innych propozycji. Wszystkie wskazane tu gry podobne do CS GO nastawione są na zmagania online, ale różnią się klimatem, grafiką i kilkoma innymi elementami.

Dlaczego CS:GO jest tak popularny w Polsce?

Popularność Counter Strike: Global Offensive może wynikać z kilku powodów. Jeden z nich to omówiona już wyżej wciągająca rozgrywka. Nie sposób jednak pominąć tego, że jest to gra z cenionej serii.

To także jedna z najpopularniejszych gier, jakie wybierane są na turnieje e-sportowe.

Wszelkie transmisje i uwaga poświęcona im przez ulubionych zawodników oraz youtuberów dodatkowo nakręcają hype. Jest też coś jeszcze.

Do zabawy przy CS:GO nie potrzeba mocnego, drogiego komputera.

Gra z powodzeniem działa także na starszych i mniej wydajnych PC-tach. Jakie dokładnie wymagania sprzętowe gry oraz ile trzeba wydać na dobry komputer do CS:GO, możecie dowiedzieć się z innej naszej publikacji: Jaki komputer do CS:GO? Poradnik i polecane zestawy

Jak grać w CS Go

Jak grać w CS:GO?

Opanowanie zasad rozgrywki zajmuje tu naprawdę wyłącznie chwilę. To też jeden z czynników sprawiających, że Counter Strike: Global Offensive ma tak duże wzięcie.

Oczywiście nie od razu można rozgrywać z najbardziej zaprawionymi w bojach, ale tu obowiązuje zasada: trening czyni mistrza. Tutaj nasz artykuł może być pomocny: Jak trenować, aby lepiej strzelać w CS: GO? 6 najważniejszych porad

Warto zapoznać się też z przydatnymi poradami odnośnie rozgrywki, bo mogą one pomóc osiągać lepsze wyniki. Te najcenniejsze zebraliśmy w artykule. Counter Strike: Global Offensive – jak grać w trybie turniejowym?

Gry podobne do Counter Strike – TOP 5

Tyle o Counter Strike: Global Offensive, bo przecież nie tylko na nim mieliśmy się tu skupić. Jakie podobne, ale nie identyczne gry FPS nastawione na rywalizację online warto sprawdzić? Wybór jest naprawdę duży. Rzućcie zresztą okiem na kilka konkretnych propozycji.

Oto najlepsze strzelanki podobne do CS GO:

  • Overwatch
  • Team Fortress 2
  • Valorant
  • Rainbow Six Siege
  • PlayerUnknown’s Battlegrounds

Overwatch

Blizzard przez lata pozostawał zamknięty w gronie swoich rozpoznawalnych marek. Zapowiedź Overwatch była sporą niespodzianką. Nie brakowało pytań i wątpliwości, ale po premierze bardzo szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Overwatch przyciąga uwagę komiksową i dość kolorową grafiką. W połączeniu z plejadą ponad 30 różnorodnych i uzbrojonych po zęby bohaterów, ciekawie zaprojektowanymi mapami, nie pozwala na nudę.

Zmagania toczą się w drużynach 5 na 5, w kilku trybach do wyboru. Dodatkowo twórcy systematycznie przygotowują dodatkowe wydarzenia urozmaicające zmagania. Overwatch cieszy się też dużym wzięciem na turniejach e-sportowych.

Team Fortress 2

Podobnie jak CS:GO, również Team Fortress 2 przygotowało i wciąż rozwija studio Valve. Mimo paru ładnych lat na karku i ta gra cieszy się nieprzerwaną popularnością. Też zalicza się do produkcji free to play, aczkolwiek pod względem oprawy graficznej bliżej jej do Overwatch.

Team Fortress 2 z powodzeniem działa na nawet bardzo słabych komputerach. Robi też wrażenie pod kątem liczby dostępnych, ciekawych postaci i map.  Do wyboru jest też sporo trybów rozgrywki dla maksymalnie 32 graczy podzielonych na dwie drużyny.

Valorant

Masz dość mówienia o grach sprzed lat? Proszę bardzo. Valorant to coś zdecydowanie świeższego, bo premiera tego tytułu miała miejsce w 2020 roku. A przygotowała go nie byle jaka ekipa, bo Riot Games mające w dorobku między innymi League of Legends. Najkrótsza wizytówka Valorant to przedstawienie go jako połączenie Counter Strike i Overwatch oferowane w formule free to play.

Dodajmy, że to bardzo udane połączenie pozwalające na mecze pięciu na pięciu graczy, z wykorzystaniem oryginalnych bohaterów (określanych tu mianem Agentów) na dość niedużych mapach, wymagających sporego skupienia i szybkiego palca na spuście.

Rainbow Six Siege

Nie brak opinii, że Rainbow Six Siege to najlepsze co w ostatnich latach wypuścił na rynek Ubisoft. Z całego proponowanego tutaj zestawienia to właśnie Rainbow Six Siege cechuje się najbardziej zaawansowaną grafiką. Dodatkowo mamy tu do czynienia z rozbudowanym systemem destrukcji otoczenia, zwiększającym wrażenia wizualne.

Pojedynki rozgrywają się w formule 5 na 5, pomiędzy terrorystami i oddziałami antyterrorystycznymi. Także z Polski. Dostępne postacie to tzw. Operatorzy. Jest ich ponad 50, każdy z wyróżniającym go sprzętem i umiejętnościami. Bardzo ważne są tu decyzje taktyczne, oczywiście nie obejdzie się bez umiejętnego władania bronią.

PlayerUnknown’s Battlegrounds

A może coś, co odbiega od CS:GO nieco bardziej? Oczywiście aby znaleźć się w tym zestawieniu, PlayerUnknown’s Battlegrounds musi spełniać jedno kryterium: to sieciowa strzelanka. Tyle tylko, że nastawiona na zmagania w popularnym ostatnio trybie battle royale. Do rywalizacji może stanąć aż 100 graczy, ale zwycięzca będzie tylko jeden – ten, który przeżyje.

Nie trzeba być jednak osamotnionym, bo dostępna jest tu również opcja gry w drużynach i to znacząco przybliża PlayerUnknown’s Battlegrounds do naszego zestawienia. Ważne są tu nie tylko umiejętności władania broniami, ale też uwaga i zbieranie przydatnych przedmiotów (elementy survivalu) czy odpowiednie wykorzystanie pojazdów.

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej