Gry na 2 osoby na jednym komputerze – TOP 10

Autor
Jakub Krawczyński
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)
| autor: Jakub Krawczyński |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Gry na 2 osoby na jednym komputerze – TOP 10

Multiplayer jest na wyciągnięcie ręki, bez wychodzenia czy zapraszania do domu. Jednak niektórzy mogą preferować tradycyjną, kanapową rozgrywkę przy jednym komputerze. Podpowiadamy, jakie gry dla 2 osób na PC dostarczą dobrej rozrywki.

Poniżej znajdziesz ranking 10 obecnie najpopularniejszych gier na dwie osoby na jeden komputer.

Zobacz także: Topowe gry na imprezę – zagraj w kilka osób na konsoli, komputerze lub telefonie

Renesans kanapowego multiplayera

Rozgrywka wieloosobowa jest standardem w wielu grach. Istnieje bardzo dużo typów multiplayera, zarówno nastawionego na rywalizację, jak i współpracę.

W ostatnim czasie  można zaobserwować pewnego rodzaju renesans lokalnego, tudzież „kanapowego” multiplayera. Jest to swego rodzaju powrót do korzeni, bo w latach 80. i 90. to właśnie w taki sposób najczęściej ze sobą graliśmy na dwie osoby (lub więcej) na jednym komputerze.

Gry na dwie osoby

Granie w 2 osoby na jednym PC – czego potrzebujesz?

Aby cieszyć się rozgrywką na dwie osoby na jednym PC powinniśmy wyposażyć się w dwa kontrolery. Popularne pady to np. Xbox Wireless Controller lub znany z PS5 DualSense, ale istnieje wiele alternatyw, bo PC jest bardzo otwartą platformą. Rozgrywka przy użyciu dwóch klawiatur lub dwóch myszek jest w praktyce niemożliwa, ale istnieją gry, które pozwalają grać dwóm osobom na jednej klawiaturze.

W zależności od tego, czy szukamy rozgrywki z czynnikiem rywalizacyjnym, czy też współpracy (tzw. co-op), niektóre gry mogą oferować podzielony ekran (tzw. split screen), a inne nie będą go rozdzielać.

Gry na dwie osoby

Zobacz także: Jak wybrać monitor do gier? Tani vs. drogi – co musi mieć?

Płatne czy darmowe gry na 2 osoby?

Jeśli szukamy gry na dwie osoby na jednym komputerze, warto pamiętać, że istnieją darmowe tytuły tego typu, ale nie będą one należeć do pozycji z „wysokiej półki”.

Fajne gry na dwie osoby są z reguły płatne, ale z drugiej strony – wystarczy jedna kopia gry.

Poza platformami typu Steam czy Epic Games Store, gry dla dwóch osób możemy również uruchomić za pomocą usług streamingowych, w tym Google Stadia oraz Nvidia GeForce Now. Lista dostępnych tytułów tego typu nie jest aż tak szeroka, ale jest to możliwe.

Jeśli natomiast chodzi o Xbox Cloud Gaming (xCloud), nie będziemy mogli skorzystać z opcji „kanapowego multiplayera”.

Najlepsze gry na 2 osoby na jednym komputerze 2021

Wybraliśmy najpopularniejsze w 2021 roku gry dla dwóch osób na jednym komputerze. Zobacz, która propozycja będzie dla Was najlepsza:

  • Overcooked! 2: kuchenne rewolucje w kreskówym stylu
  • Minecraft Dungeons: Diablo, w które zagrasz z rodziną
  • A Way Out: ale faza, uciekamy z więzienia
  • Rayman Legends: wystrzałowa platformówka nie tylko dla dzieci
  • It Takes Two: do platformowo-logicznego tanga trzeba dwojga
  • Unravel 2: włóczkowe ludziki i zagadki pełne fizyki
  • Portal 2: najbardziej nietypowa gra FPP, jaką widziałeś
  • Stardew Valley: bycie farmerem nigdy nie było tak fajne
  • Mortal Kombat 11: lepszej mordoklepki nie znajdziesz
  • Gears 5: krwawa, taktyczna jatka w trzeciej osobie

Zobacz także: Zapowiedzi gier 2022. Najbardziej oczekiwane premiery gier

Overcooked! 2: kuchenne rewolucje w kreskówym stylu

Czego potrzeba do gry Overcooked! 2 dla 2 osób: wystarczy 1 klawiatura (lub 1 kontroler)

Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść? No to chyba nie w Overcooked! 2. Co prawda grać można maksymalnie w cztery osoby, ale ta gra jest wybitnie nastawiona na optymalizację sposobu przyrządzania potraw, tak aby dostarczyć ich jak najwięcej w jak najkrótszym czasie – współpraca jest więc niezbędna, bo rzeczy szybko wymykają się spod kontroli.

Overcooked! 2 to zabawna i chaotyczna gra z prostym założeniem – wziąć właściwe składniki i przyrządzić dania, których chcą klienci.

Zamówień przybywa w ekspresowym tempie, talerze trzeba w końcu umyć, albo w szalony sposób zmienia się plansza, a Ty spadasz w przepaść. No i czym byłaby kuchnia bez zagrożeń BHP? Trzęsienia ziemi, pożary, ekstremalnie silne wiatry „urozmaicą” wasze kuchenne perypetie.

Minecraft Dungeons: Diablo, w które zagrasz z rodziną

Czego potrzeba do Minecraft Dungeons: Diablo dla 2 osób: 1 klawiatura i myszka oraz 1 kontroler

Minecraft jaki jest każdy widzi, natomiast Minecraft Dungeons to zupełnie inna „bestia”, którą łączy ze swoim sławnym growym kuzynem jedynie styl graficzny. Wszystko odbywa się jedna w charakterystycznym, kanciastym stylu, w którym pokonujemy hordy wrogów, zbierając po drodze cenne wyposażenie.

To taka familijna, niezobowiązująca wersja Diablo, czyli takie RPG w wersji „light” w którym eksplorujemy różne krainy fantasy oraz lochy.

Zarówno połapanie się w fabule, jak i sterowaniu to banalne zadanie, więc gra jest przystępna dla osób w każdym wieku i poziomie zaawansowania. Natomiast cały mechanizm motywacyjny polegający na zdobywaniu coraz potężniejszych mieczy, łuków, zbroi oraz specjalnych umiejętności itp. jak najbardziej działa i wciąga.

A Way Out: ale faza, uciekamy z więzienia

Czego potrzeba do gry A Way Out dla 2 osób: 1 klawiatura i myszka oraz 1 kontroler (ewentualnie: 2 kontrolery)

Gra studia Hazelight jest w całości skonstruowana wokół rozgrywki co-op i przedstawia historię dwóch mężczyzn o skrajnie odmiennej historii, których losy splatają się w… więzieniu, z którego muszą uciec, a przy okazji ładując się w kupę tarapatów.

Będziemy brać udział w więziennych bijatykach, widowiskowych ucieczkach na motocyklach, ale i skradankach i strzelaninach.

Cała frajda z gry płynie z dynamiki dwóch głównych postaci, Vincenta i Leo o mocno różniących się charakterach, ale i z różnorodności rozgrywki. Momentami akcja jest niedorzeczna, ale i stanowi mocną odskocznie od tylu schematycznych gier AAA.

Rayman Legends: wystrzałowa platformówka nie tylko dla dzieci

Czego potrzeba do Rayman Legends dla 2 osób: 1 klawiatura oraz 1 kontroler (alternatywnie: 2 kontrolery)

Rayman Legends to doskonały tytuł dla dwóch osób. Ta platformówka nie stawia zbytniego nacisku na fabułę, oferuje możliwość dołączenia w dowolnym momencie. Przede wszystkim stawia na urozmaicone poziomy, które nieustannie zaskakują nowymi wyzwaniami i mechanikami rozgrywki.

Gameplay polega głównie na bieganiu, skakaniu, wznoszeniu się w powietrze lub pływaniu, a przy okazji pokonywaniu rozmaitych przeszkód, czy zmyślnych zagadek zręcznościowych i rozprawianiu się z przeciwnikami.

Niektóre plansze to bardzo zmyślnie zrealizowane sekwencje ucieczki, gdzie nasze ruchy będą idealnie podłożone pod rytm muzyki, co jest ciekawym urozmaiceniem. Rayman Legends to świetna, tryskająca kolorami i zabawnym gameplayem, kapitalna gra dla 2 lub 4 osób.

It Takes Two: do platformowo-logicznego tanga trzeba dwojga

Czego potrzeba do gry dla 2 osób: 1 klawiatura oraz 1 kontroler (alternatywnie: 2 kontrolery)

It Takes Two to platformówka z silnym aspektem zręcznościowo-logicznym i stworzona wyłącznie z myślą o dwóch graczach.

Jako zaklęte w lalki i zmniejszone małżeństwo Cody i May przedzieramy się przez szereg plansz stworzonych z domowych obiektów, skacząc po słoikach, walcząc z przerośniętymi odkurzaczami i unikając różnorakich przeszkód.

Dowiedz się więcej: Fenomen It Takes Two – dlaczego zdobyła tyle nagród?

Cały urok gry opiera się na asymetrycznych zagadkach zręcznościowych, gdzie umiejętności jednej postaci są niezbędne, aby otworzyło się przejście dla drugiej, by chwilę potem role się odwróciły. Kreatywność gry jest tutaj bezkresna i co rusz twórcy rzucają nowe mechaniki rozgrywki i wyzwania – to jeden z najświeższych tytułów, jakie powstały od lat.

Unravel 2: włóczkowe ludziki i zagadki pełne fizyki

Czego potrzeba do gry dla 2 osób: 1 klawiatura oraz 1 kontroler (ewentualnie: 2 kontrolery)

Włóczkowaty ludzik doczekał się kompana w kontynuacji do gry EA z 2016 i dzięki temu można we dwójkę wziąć udział w jego przygodach. A te są naprawdę ciekawe – ze względu na całą fizykę opuszczania się i wciągania po linie, a także zarzucania włóczki niczym lasso na pewne obiekty tak, aby przeskakiwać nad przepaściami.

Unravel 2 to platformówka mocno nastawiona na aspekt współpracy i pokonywanie zagadek zręcznościowo-logicznych.

Cały urok polega na tym, że dwie postaci (Yarny) z włóczki są ze sobą połączone i mają do dyspozycji ograniczoną ilość materiału, więc trzeba się czasem nieźle nagłowić. Z drugiej strony, jedna z postaci może wskoczyć w drugą, co jest mocno przydatne, gdy gramy np. z dzieckiem, które nie czuje się aż tak dobrze w segmentach platformwoych.

Portal 2: najbardziej nietypowa gra FPP, jaką widziałeś

Czego potrzeba do gry dla 2 osób: 1 klawiatura i myszka oraz 1 kontroler (ewentualnie: 2 kontrolery)

Portal 2 to nadal coś absolutnie niespotykanego nigdzie indziej. Niby FPP, ale jednak gra logiczna i to taka przez duże L, a na dodatek z równie wielkim poczuciem humoru.

Przedzieramy się tu przez serię pomieszczeń o coraz większym poziomie trudności operując „portal gunem” – bronią, która jest w stanie wystrzeliwać dwa rodzaje portali.

Jednym z nich wskakujemy, a drugim wyskakujemy, niejako zakrzywiając czasoprzestrzeń. Gra testuje w niezwykle błyskotliwy sposób naszą kreatywność i czasem zmusza nas do szalonych rzeczy. A zabawa we dwójkę jest podwójnie przednia.

Stardew Valley: bycie farmerem nigdy nie było tak fajne

Czego potrzeba do gry dla 2 osób: 1 klawiatura i myszka oraz 1 kontroler

Stardew Valley pozwala na rozgrywkę w trybie współpracy w maksymalnie 4 osoby. Tytuł ten, w którym zarządzamy oddaną w spadku po dziadkach farmą.

Farma będzie wymagała od nas zasiewania, podlewania i doglądania roślin uprawnych oraz zajmowania się zwierzętami, jak krowy, kury, kaczki.

Na tym jednak zabawa się nie kończy, bo z drugiej strony mamy element RPG i eksplorację niebezpiecznych jaskiń, gdzie rozprawiamy się z różnymi monstrami. Gdzie indziej natomiast pojawia się element Simsowy – spotykania się, utrzymywanie kontaktów, a także romansowania z innymi postaciami.

To wszystko sprawia, że w Stardew Valley na nudę narzekać nie można i można łatwo załapać syndrom „jeszcze jednego dnia”.

Mortal Kombat 11: lepszej mordoklepki nie znajdziesz

Czego potrzeba do gry dla 2 osób: 1 klawiatura oraz 1 kontroler (ewentualnie: 2 kontrolery)

Ostatnia odsłona Mortal Kombat serwuje kapitalną rozrywkę dla dwóch osób, którą mogą cieszyć się zarówno wyjadacze bijatyk, jak i początkujący. W Mortal Kombat 11 mamy do dyspozycji aż 37 postaci, z czego 12 z nich w DLC, w tym tacy faworyci z filmów, jak Rambo, RoboCop czy Terminator.

Różnorodność postaci jest tak duża, że każdy znajdzie sobie swoich faworytów. Poza dobrze znanymi fatality, starcia wzbogacają także „fatal blows”, czyli ultra-brutalne serie ciosów specjalnych, które zabierają pokaźną ilość energii przeciwnikowi i są niezwykle widowiskowe. MK11 to pozycja, którą zawsze warto mieć na dysku, gdy przychodzą do nas znajomi.

Gears 5: krwawa, taktyczna jatka w trzeciej osobie

Czego potrzeba do gry dla 2 osób: 1 klawiatura i myszka oraz 1 kontroler

Jedna z najlepszych strzelanin z perspektywy trzeciej osoby na PC z ostatnich lat.

Gears 5 pozwala przejść całą kampanię do trzech osób na podzielonym ekranie. Jako futurystyczni żołnierze Koalicji odpieramy inwazję agresywnych, humanoidalnych obcych (zwanych Szarańczą).

Starcia wymagają częstego chowania się za osłonami, manewrowania przeciwników. Współpraca z drugą osobą daje nie tylko ogrom frajdy, ale i jest niezwykle przydatna, aby osiągnąć taktyczną przewagę nad wrogami, którymi bywają gigantycznych rozmiarów monstra.

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej