Gry free to play – 10 najlepszych darmowych gier na komputer i konsolę

| autor: Jakub Krawczyński | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Gry free to play – 10 najlepszych darmowych gier na komputer i konsolę

Gry free to play cieszą się ogromną popularnością. Oferują niezwykle wciągającą rozgrywkę, która potrafi zająć nam czas na setki, jeśli nie tysiące, godzin. Mimo to nie kosztują nic, choć oferują opcjonalne płatności. Przyglądamy się, czym są gry free to play, jak działają i gdzie je znaleźć. Podpowiadamy też, jakie aktualnie darmowe gry są najpopularniejsze i najciekawsze.

Spis treści:

 • Co oznacza free to play?
 • Mikropłatności, czyli minusy gier free-to-play
 • Gry free to play na konsole – gdzie szukać?
 • Gry free to play na komputer – gdzie szukać?
 • 10 najpopularniejszych darmowych gier
 • Nie każda darmowa gra jest grą free to play

Co oznacza free to play?

Gry free to play to tytuły, które – jak nazwa wskazuje – można pobrać i grać w nie za darmo.

Darmowe gry mogą pochodzić z różnych gatunków i są to na przykład FPS-y, gry typu MOBA (tudzież gry akcji z elementami MOBA), a także różne bezpłatne gry zręcznościowe i logiczne.

Samo oznaczenie „Free to play” odnosi się zatem do modelu biznesowego, na jakim gra jest oparta – darmowa „podstawka” i opcjonalnie płatne (najczęściej kosmetyczne) dodatki.

Mikropłatności, czyli minusy gier free-to-play

Gry free-to-play mogą być darmowe, ale to nie znaczy, że ich twórcy na nich nie zarabiają. Co więcej, taki model biznesowy bywa najbardziej lukratywny, sprzedając dodatkowe przedmioty kosmetyczne chętnym graczom za pieniądze, tak aby mogli się odróżniać od swoich rywali w sieci. W samych latach 2018 i 2019 Fortnite zarobił 9 miliardów dolarów.

W większości tytułów free-to-play twórcy decydują się na wstawienie mikropłatności, które określa się także jako „mikrotransakcje„.

Z reguły są to kosmetyczne przedmioty, np. skórki na broni, postaci czy ich pancerze. Mają one dać graczom możliwość odróżnienia się od innych, w zamian za niewielką opłatę.

Opłata jest dobrowolna, aczkolwiek warto podkreślić, że aby odblokować takie przedmioty samemu, trzeba spędzić w grze sporo czasu. W ten sposób deweloperzy chcą zrekompensować sobie darmowy charakter gry.

Wybieraj gry free to play bez pay2win

Niestety, niektóre gry, choć z reguły te na telefonach komórkowych, oferują mikropłatności, które dają graczom przewagę nad innymi bądź odblokowują dodatkowe opcje ułatwiające rozgrywkę. Taki typ mikrotransakcji nazywa się „pay-to-win„.

Gry free to play na konsole – gdzie znajdziesz darmowe gry?

Darmowe tytuły typu free to play można znaleźć na każdej obecnie dostępnej rodzinie konsol: PlayStation 4, PS5, Xbox One i Xbox Series X|S oraz Nintendo Switch.

W przypadku każdego sprzętu od powyższych producentów gry free to play można odszukać z poziomu konsol.

Warto również podkreślić, że żadna z konsol nie wymaga aktywnej subskrypcji do usług internetowych (np. PS Plus, Xbox Live Gold itp.), aby grać w tytuły free to play.

PlayStation Store – gry free to play na PS

darmowe gry playstation

Na konsolach PlayStation bezpłatne gry można znaleźć w sklepie PlayStation Store w zakładce „Free to Play

Microsoft Store – gry free to play na Xbox

darmowe gry xbox

Na konsolach Xbox darmowe gry są również dostępne w sklepie Microsoft Store w zakładce o „Free to Play.

Darmowe gry free to play na Nintendo Switch

darmowe gry

W przypadku Nintendo również należy przeszukać zasoby sklepu eShop, a tytuły free to play są wyszczególnione w nieco innej, szerszej kategorii „free to start” – gier, które można pobrać za darmo, ale posiadają limit czasowy. Lista gier free to play na Switcha znajduje się tutaj.

Gry free to play na komputer – gdzie szukać darmowych gier?

Darmowe tytuły typu free to play można pobrać z każdego głównego sklepu na PC: Microsoft Store, Steam i Epic Games.

Bezpłatne gry na komputer w Microsoft Store

microsoft store gry free

W Microsoft Store można znaleźć oczywiście darmowe gry na komputer – jest ich 999. Nie wymagają one instalowania osobnego launchera.

Steam – gry free to play na komputer

gry free to play na komputer

Steam oferuje obszerną sekcję free to play. Wszystkie darmowe gry na Steamie znajdziecie pod tym adresem. Gier typu f2p w momencie publikacji jest 321.

Zobacz także ranking:
Najlepsze gry na Steamie za darmo

Epic Games Store – gry free to play na kompa

epic games

Epic Games Store oferuje tytuły free to play na tej stronie, które znajdują się w zakładce „model free-to-play”. W momencie publikacji w sklepie Epic znajduje się ich 25.

10 najpopularniejszych darmowych gier

 • Fortnite: Battle Royale
 • Halo Infinite
 • Genshin Impact
 • Call of Duty: Warzone
 • Apex Legends
 • Destiny 2
 • Rocket League
 • World of Warships
 • Dauntless
 • Star Wars: The Old Republic

Fortnite: Battle Royale

Fortnite to najpopularniejsza gra typu Battle Royale autorstwa Epic Games łączy ze sobą strzelaninę oraz elementy taktyczne, w tym stawianie budowli i fortyfikacji. Dużym atutem Fortnite jest cross-play, czyli rozgrywka między użytkownikami wszystkich platform, na których dostępna jest gra.

Inną zaletą są niskie wymagania sprzętowe oraz kolorowa paleta graficzna, która sprawia, że tytuł skierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Z końcem roku 2021 w Fortnite grało 350 milionów osób, a w grze pojawiają się cyklicznie specjalne wydarzenia, często z postaciami z innych serii gier (np. Halo czy Horizon: Zero Dawn) czy nawet filmów (John Wick, uniwersum Marvela).

 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS

Halo Infinite

Halo Infinite to dwie gry w jednym – kampania dla jednego gracza oraz tryb multiplayer. To właśnie moduł rozgrywki wieloosobowej jest całkowicie za darmo. Halo Infinite to szybka, dynamiczna, wymagająca strzelanka FPS, która znacznie różnie się od pozostałych gier tego typu. Aby zastrzelić przeciwnika należy wpakować w niego sporą ilość ołowiu (bądź innych pocisków), dlatego każde starcie trzeba przemyśleć. Ogromne znaczenie ma ciągłe pozostanie w ruchu, okazyjna walka wręcz i sprytne używanie gadżetów oraz pojazdów.

 • Platformy: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, Android i iOS (za pomocą Granie w chmurze Xbox Cloud Gaming)

Genshin Impact

To chińskie RPG akcji w stylu anime wyróżnia się rysunkową grafiką, otwartym światem, elementami loterii oraz możliwością przełączania się między głównymi bohaterami. Genshin Impact zostało porównane do The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Gra kładzie mocny nacisk na rozwój postaci, ulepszanie ekwipunku, eksplorację ogromnego świata i wypełnianie questów.

Genshin Impact cieszy się niezwykłą popularnością – średnio w miesiącu gra w ten tytuł około 50 mln osób. O fenomenie tej gry pisaliśmy w artykule: Genshin Impact – gra RPG w stylu anime, która podbiła serca graczy

 • Platformy: PC, PS4, Android, iOS

Call of Duty: Warzone

Jedna z najpopularniejszych gier typu Battle Royale oferuje pojedynki na 150 osób, z czego można utworzyć własną drużynę do 4 osób. Jak inne tytuły z gatunku BR, Twoim ostatecznym celem jest pozostać ostatnim zawodnikiem przy życiu. Aby przeżyć, należy za każdym razem biec do bezpiecznej strefy (biały pierścień) znajdującej się wewnątrz niebieskiego pierścienia, który nieustannie się kurczy. Jeśli wyjdziemy poza jego granice, będziemy otrzymywać obrażenia. W międzyczasie staramy się wyeliminować resztę zawodników.

 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S

Apex Legends

Apex Legends to tytuł twórców Titanfall, osadzony w tym samym uniwersum. To FPS oferujący rozgrywkę w stylu Battle Royale dla 60 osób lub tradycyjną, arenową w wydaniu 3 vs 3. Apex Legends wyróżnia się wśród innych gier typu BR tym, że postaci wyjęte są z gry typu „hero shooter”, a więc każda z Legend ma unikatowe umiejętności: pasywne, taktyczne i ostateczne. Gra oferuje trzy mapy, a każda ze zmiennymi, dynamicznymi warunkami, które potrafią dramatycznie zmienić oblicze meczu.

 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS

Destiny 2

Destiny 2 to gra byłych twórców Halo, Bungie i pierwszoosobowa strzelanka z połączonym sieciowo światem oraz mocnymi elementami rozwoju postaci niczym z RPG. Poruszamy się po gigantycznej, współdzielonej z innymi mapie i w grupach wykonujemy przeróżne aktywności, niekiedy walcząc z hordami przeciwników sterowanych przez komputer/konsolę, a niekiedy z innymi ludźmi. Co jakiś czas pojawiają się także na mapie specjalne wydarzenia, w których zbierają się całe tłumy graczy.

Główny wabik tej gry to nieustanne zbieranie nowych poziomów postaci oraz ciągłe usprawnianie ekwipunku i wyposażenia, które możemy zrabować od poległych wrogów bądź po wypełnieniu questów.

 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Stadia

Rocket League

Ta piłka nożna dla dużych resoraków jest już na rynku od ponad 6 lat, choć dopiero od września 2020 przeszła na model free-to-play. W rozgrywce biorą udział 2 drużyny, każda do maksymalnie 4 graczy, które starają się strzelić jak najwięcej goli drużynie przeciwnej. Rocket League kładzie mocny nacisk na fizykę, z wyskokami, akrobacjami w powietrzu i użyciem turbo na czele. Trzeba sprytnie przewidywać, gdzie spadnie piłka. Role w drużynie nie są sztywno przypisane – trzeba pamiętać o strzeżeniu własnej bramki, a nie tylko ataku.

 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, macOS, Linux

World of Warships

World of Warships to takie World of Tanks, ale z okrętami wojennymi z okresu I i II Wojny Światowej zamiast czołgów. Umiejętne manewrowanie, przyspieszanie, spowalnianie i unikanie wrogiego ognia to kluczowe elementy sukcesu. W grze można korzystać z wielu klas statków, od niszczycieli przez krążowniki, pancerniki, a na lotniskowcach skończywszy. Duży wybór statków przekłada się na sporą różnorodność. Grać można przeciwko CPU bądź innym ludziom.

 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Android, iOS

Dauntless

Dauntless to gra z perspektywy trzeciej osoby w konwencji slashera i action RPG, w której polujemy na ogromne bestie, zwane behemotami. Tytuł poniekąd nawiązuje do Monster Huntera, ale rozgrywka w nim jest przystępniejsza i dopasowana do szerszego grona odbiorców. Każdą bestię trzeba poznać, by wiedzieć, jak się wobec niej zachować, a największe szanse mamy w drużynie. W starciach z nimi możemy żonglować aż 7 rodzajami broni. Pokonując Behemoty, zyskujemy składniki, które później służą nam do tworzenia i ulepszania naszego ekwipunku oraz oręża. Opcji personalizacji postaci jest bez liku i właśnie to one sprawiają, że gra cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch

Star Wars: The Old Republic

SWTOR to RPG z perspektywy trzeciej osoby i gra osadzona w świecie Gwiezdnych Wojen. Jej ogromnym atutem jest to, że gracz sam może zdecydować, czy zechce przejść na ciemną stronę mocy, czy może będzie służyć dobru. Możemy być Jedi, Sithem, łowcą nagród i wcielić się w wiele innych ról tworząc swoją własną historię. Największą zaletą gry jest wprowadzenie poziomu narracji dawnych klasyków Knights of the Old Republic do gry MMO. Gra może być grana jako free-to-play lub w modelu subskrypcyjnym. W tej pierwszej opcji mamy ograniczenie do 60 poziomu  postaci.

 • Platformy: PC

Gry za darmo na PS, Xbox, Epic Games to nie to samo, co free to play

Warto wspomnieć również o darmowych grach, jakie otrzymujemy na konsolach PlayStation 4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S oraz sklepie Epic Games. Nie oznacza to jednak, że te gry są free-to-play.

To regularne wydania gier, które zostają udostępnione przez jakiś czas do nieodpłatnego pobrania i zostają przypisane do naszych kont po ściągnięciu. Te gry nie zostały jednak stworzone w modelu free-to-play.

Darmowe gry w abonamencie PlayStation Plus

W przypadku PS4 i PS5 należy wykupić abonament PlayStation Plus (PS Plus), kosztujący 37 zł (na miesiąc), 100 zł (na kwartał) i 237 zł (na rok). Gry pobrane w ten sposób (z reguły od 3 do 6 gier miesięcznie) pozostają naszą własnością o ile opłacamy nadal PS Plus. Nowe tytuły udostępniane są co miesiąc.

Darmowe gry w abonamencie Xbox Live Gold

Niemal tak samo jest z konsolami Xbox. Abonament Xbox Live Gold daje możliwość nieodpłatnego pobrania 4 gier miesięcznie, które są nasze o ile opłacamy abonament w przypadku gier z Xbox One. Natomiast dostępne w kompatybilności wstecznej tytuły z Xbox 360 są nasze na zawsze, nawet gdy skończy się nam Gold. Microsoft udostępnia kolejne tytuły co miesiąc.

Darmowe gry na komputer: Epic Games Store

Epic Games Store natomiast rozdaje bezpłatne gry co tydzień (lub częściej przy specjalnych akcjach). Wymagają one jedynie założenia konta w cyfrowym sklepie Epic. Aby mieć tytuł na własność, wystarczy go dodać do kolekcji (nie trzeba nawet pobierać) i wtedy pozostanie on nasz na zawsze – nie musimy tutaj też płacić żadnego abonamentu.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO