Gry w budowanie miasta – TOP 10 wciągających i relaksujących tytułów

| autor: Marcin Nic | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Gry w budowanie miasta – TOP 10 wciągających i relaksujących tytułów

Gry komputerowe potrafią być stresujące, zwłaszcza jeśli spędza się kilka godzin na próbach zabicia jednego bossa, a z każdym kolejnym podejściem jest się coraz dalej od celu. Na całe szczęście na rynku istnieje wiele produkcji, które pomagają graczom się zrelaksować. Do tego grona można zaliczyć zyskujące coraz bardziej na popularności city buildery, czyli gry w budowanie miasta.

Zainteresowanie tego typu tytułami rozpoczęło się w 1989 roku. To właśnie wtedy na rynku pojawiła się pionierska gra, w której budowanie miasta było głównym zadaniem gracza – SimCity od studia Maxis. Pierwsza część cyklu stała się ikoną w historii branży, jednak czas nie okazał się zbyt łaskawy dla wspomnianej serii. Ostatnia edycja wydana w 2013 roku nie spotkała się z uznaniem graczy. Na całe szczęście istnieje więcej podobnych tytułów. Poniżej przedstawiamy gry o budowaniu miasta, którymi szczególnie warto się zainteresować.

Gry o budowaniu – czyli jak być Bobem Budowniczym, nie wstając od biurka

Od czasów pierwszej części SimCity wirtualne budowanie miasta uległo diametralnej zmianie. Duży wpływ na to miał rozwój technologii, dzięki czemu twórcy byli w stanie zwiększyć skalę, a także wymyślić nowe scenerie, gdzie gracze mogą do woli bawić się w budowniczych.

Najlepsze gry o budowaniu miasta w 2023 roku:

Frostpunk

Jeden z najciekawszych przykładów gry, w której budowanie miasta nie jest na pierwszym miejscu. Twórcy z 11 bit studios stworzyli bowiem tytuł wyposażony również w elementy survivalowe. Polska firma przenosi gracza do alternatywnej rzeczywistości, kiedy to na naszej planecie zapanowała kolejna epoka lodowcowa. Jak można się domyślić, panujące warunki przetrwała jedynie garstka ludzi. 

Zadaniem gracza jest nie tylko tradycyjne dla gry typu city builder budowanie miasta i dbanie o jego rozwój, lecz także dopilnowanie, żeby „ocaleńcy” mogli w nim przetrwać. Tytuł ten stawia na naszej drodze wiele wyzwań, których próżno szukać w innych produkcjach o budowaniu miasta dostępnych na PC i konsolach. Co więcej, twórcy z 11 bit studios zadbali też o kampanię fabularną, podczas której gracze muszą radzić sobie z wieloma moralnymi dylematami.

Surviving Mars

Jeśli podobnie jak Elon Musk marzycie o kolonizacji Czerwonej Planety, to ta gra jest stworzona dla Was. Surviving Mars, jak sama nazwa wskazuje, przenosi graczy na powierzchnię czwartej planety od Słońca. Jeśli myśleliście, że budowanie tam miasta będzie należało do łatwych zadań, to grubo się myliliście.

Tytuł studia Paradox Interactive daje nieźle popalić. Trzeba walczyć ze śmiertelną atmosferą, brakiem tlenu i nieurodzajną ziemią, co zdecydowanie komplikuje główne zadanie stawiane przed nami przez grę – budowanie miasta. Dużo pracy trzeba włożyć w zapewnienie przetrwania kolonistom, tłumnie przylatującym na planetę. Nie jest to łatwe, a każdy z przybyłych ma własne zachcianki i indywidualne cechy charakteru.

Cities: Skylines

Duchowy następca serii SimCity. City builder, w którym gracze nie muszą się martwić żadnymi kataklizmami, a ich jedynym zadaniem jest budowanie miasta. Gra ta pozwala między innymi na stawianie dróg i systemów tranzytowych, układanie rur wodociągowych czy zarządzanie podatkami.

Mnogość opcji to jeden z powodów, dlaczego Cities: Skylines jest uznawane obecnie za najlepszego przedstawiciela gry o budowaniu miasta. Żaden inny city builder nie dorównuje tytułowi stworzonemu przez studio Colossal Order dbałością o detale. O popularności opisywanej pozycji świadczy również ogromna liczba modów, dzięki którym można np. wejść w skórę burmistrza Nowego Jorku.

Anno 1800

Po krótkiej podróży w przyszłość Ubisoft zdecydował się powrócić w cyklu Anno do czasów historycznych. Anno 1800 zabiera graczy do czasów Rewolucji Przemysłowej. Również i w przypadku tej gry naszym zadaniem jest budowanie miasta. Produkcja ta pozwala osiągnąć zwycięstwo na kilka różnych sposobów – od gromadzenia bogactwa i nawiązywania kontaktów z inwestorami po przyciąganie gości i zabezpieczanie więzi dyplomatycznych. 

Nie brakuje także walki o wpływy, ponieważ rywale na wszelkie możliwe sposoby chcą utrudnić nam wykonanie zadania. Największą frajdę gra sprawia jednak poprzez samo budowanie industrialnego miasta. Najpierw było to możliwe tylko na PC, ale od marca 2023 roku Anno 1800 jest już dostępne również na konsolach nowej generacji.

Tropico 6

Szósta część cyklu, w którym gracze wcielają się w El Presidente, lidera egzotycznej republiki. W porównaniu ze starszymi odsłonami Tropico 6 pozwala na przejęcie kontroli nad dużym archipelagiem, a nie tylko jedną wyspą. Ta gra o budowaniu polega na stworzeniu miasta całkowicie od podstaw, jednocześnie wymaga też zajmowania się kwestiami ekonomicznymi oraz dbania o zadowolenie mieszkańców.

Podobnie jak w poprzednich częściach gracze muszą zrobić wszystko, aby utrzymać swoje stanowisko. Tylko od nich zależy, czy będą spełniać zachcianki swoich poddanych, czy też skupią się na fałszowaniu wyborów, przekupywaniu urzędników i innych ruchach godnych dyktatora.

Timberborn

Jedna z najbardziej intrygujących pozycji na tej liście. Timberborn to gra, w której gracze otrzymują zadanie wybudowania miasta zamieszkałego przez bobry. Aby stworzyć raj dla tych futrzastych zwierząt, należy skonstruować jak najlepszą infrastrukturę wodną, a także wydajne łańcuchy produkcyjne.

Nie można również zapomnieć o zadowoleniu samych bobrów. Ich udział w tym przedsięwzięciu jest bowiem absolutnie kluczowy – to na tym opiera się ta gra o budowaniu miasta dostępna wyłącznie na PC.

Aven Colony

Szukacie gry umożliwiającej budowanie miasta na odległej planecie? Proszę bardzo – poznajcie Aven Colony. Gracze wcielają się tu w placówki pozaziemskiej. Poprowadzenie futurystycznej kolonii nie jest jednak taką łatwą sprawą.

Droga usłana różami? Nic z tych rzeczy – za każdym rogiem czyha wiele niebezpieczeństw, na czele z wrogą fauną. Walka z ciągłymi klęskami żywiołowymi oraz brak tlenu to wyzwania, jakie stawia przed nami omawiana gra, a podołanie im czyni budowanie miasta jeszcze bardziej satysfakcjonującym doświadczeniem.

SimCity 4

Na liście nie mogło również zabraknąć serii, która zapoczątkowała gatunek city builderów. Czwarta odsłona cyklu przez wielu uważana jest za najlepszą – zasłużenie! Pomimo już trochę przestarzałej grafiki SimCity 4, czyli kolejna na naszej liście gra o budowaniu miasta, może zapewnić rozrywkę na wiele godzin.

Upływ czasu wytrzymały wszelkie mechaniki, które po dziś dzień zawstydzają nawet niektóre współczesne pozycje. SimCity 4 to obowiązkowy tytuł w bibliotece każdego szanującego się fana city builderów. 

Pharaoh: A New Era

Remake kultowego Faraona i jego rozszerzenia zatytułowanego Kleopatra w idealny wręcz sposób zachował ducha oryginałów. Budowanie egipskiego miasta praktycznie nie różni się od tego, co Impressions Games zaserwował graczom w 1999 i 2000 roku.

Triskell Interactive odświeżyło przede wszystkim grafikę, ścieżkę dźwiękową i interfejs produkcji. Gracze mają teraz większą kontrolę nad zarządzaniem cywilami i ich jakością życia. Pharaoh: A New Era swoją zawartością obejmuje wiele aspektów kultury starożytnego Egiptu, takich jak oddawanie czci bogom, i płynnie łączy je z rozgrywką. Ten reprezentant gry typu „budowanie miasta” wyszedł tylko na PC.

Zeus: Pan Olimpu

Najpiękniejszą rzeczą w przypadku klasycznych city builderów jest to, że poza grafiką praktycznie się nie starzeją. Nawet po ponad dwudziestu latach rozgrywka sprawia tyle samo radości. Tak jest w przypadku Zeusa: Pana Olimpu, czyli gry, w której na barkach graczy spoczywa budowanie greckiego miasta.

Podobnie jak w opisywanym wyżej odświeżonym Faraonie, tak i tutaj istotną rolę odgrywają bóstwa. Czczenie ich niejednokrotnie może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść graczy. Rzeczona gra o budowaniu miasta jest dostępna tylko na PC, co nie powinno nikogo dziwić – w końcu jak wspomnieliśmy, Zeus: Pan Olimpu to dość wiekowa pozycja.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO