Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otwiera się na graczy. Brzmi intrygująco? No to od razu dodajmy, że uczelnia przygotowuje się do utworzenia nowego kierunku – groznawstwo.
Spis treści:
Zobacz także: Ludologia, czyli nauka o grach – interesujące badania gier z różnych perspektyw
Chociaż w ostatnich lata zaczęło się to zmieniać, są jeszcze osoby postrzegające gry stereotypowo i negatywnie.
A przecież branża gier to nie tylko źródło rozrywki, ale też ogromne możliwości i szeroki rynek zatrudnia.
Właśnie to dostrzegli przedstawiciele UAM. Brakuje ekspertów z tej dziedziny i warto zapełnić lukę odpowiednio wykształconymi osobami.
Groznawstwo powstanie w ramach Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM (IFMiSA). Jeśli uda się zrealizować aktualne plany to gamingowe studia zostaną zainaugurowane 1 października 2021 roku.
Program nauczania został już opracowany, ma obejmować takie przedmioty jak
Przewidywanych jest 6 semestrów i tytuł zawodowy licencjata dla absolwentów.
Studenci będą zajmować się tutaj głównie grami wideo, co wydaje się oczywiste. Zajęcia nie będą jednak ograniczone wyłącznie do nich, finalnie UAM chciałby przybrać dla tego kierunku formułę centrum naukowego, które byłoby oparte na współpracy z cenionymi badaczami, ekspertami i oczywiście z firmami zajmującymi się produkcją czy promocją gier.
Jaka przyszłość rysowana jest przed absolwentami?
Praca chociażby na rynku publicystyki, przy organizacji wydarzeń (stacjonarnych i online) związanych z grami i szeroko pojęta popkulturą, testera bądź lokalizatora gier czy wreszcie w studiach deweloperskich.
„ Liczymy na pasjonatów, którzy do nas przyjdą, ale chcemy ich wyposażyć w odpowiednie narzędzia analityczno-interpretacyjne. Zamysł jest taki, by kształcić osoby, które będą o tych grach mówić i pisać, ale chcemy także, by to oni animowali rynek gier wideo, by potrafili wykorzystać je w edukacji, animacji kultury, a nawet w terapii. Możliwości jest bardzo wiele.” – prof. Wojciech Otto, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM
Mogą Cię zainteresować: