GPD Win Mini kolejnym konkurentem Steam Decka

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
GPD Win Mini kolejnym konkurentem Steam Decka

Nadchodzi nowy handheld do gier GDP Win Mini, co oznacza, że Steam Deck zyska kolejnego. W ostatnim czasie zapowiedziany został Asus ROG Ally – przenośny PC, który ma duże szanse zagrozić Steam Deckowi. Dotychczasowe doniesienia wskazują na to, że pod kilkoma względami przewyższy on sprzęt firmy Valve. Na rynku pojawi się jednak kolejny gracz, który może okazać się jeszcze lepszy od propozycji Asusa. Otrzymaliśmy wgląd w pierwsze informacje na temat kolejnej propozycji znanego producenta – GPD Win Mini.

GPD Win Mini konkurencją dla Steam Decka

GPD Win Mini ma nieco przypominać konsolę Nintendo DS, z tym że w miejscu drugiego ekranu jest klawiatura. Dodatkowo na spodzie znajdują się wybrzuszenia, mające ułatwić trzymanie sprzętu – może być on też płaski, w zależności od preferencji posiadacza. Całość dobrze obrazują poniższe rysunki.

Design GPD Win Mini
Design GPD Win Mini – nowego konkurenta Steam Decka. Źródło: GPD

Z tego, co na ten moment wiadomo o nadchodzącym GPD Win Mini, wynika, że będzie on dość mocno różnić się od konkurencji, choćby z uwagi na składany projekt. Ekran ma być 7-calowy i oferować rozdzielczość 1920×1080 pikseli oraz częstotliwość odświeżania 120 Hz (podobnie jak Asus ROG Ally).

GPD Win Mini
GPD od spodu. Źródło: GPD

Specyfikacja techniczna GPD Win Mini

Wiemy już co nieco na temat specyfikacji urządzenia. Według źródeł będzie ona następująca:

  • Ekran: 7 cali, 1920 x 1080 px, 120 Hz
  • System operacyjny: Windows 11
  • Procesor: AMD Ryzen 7 7840U lub AMD Ryzen 5 7440U
  • Zewnętrzne GPU: port OcuLink-2 
  • Pamięć RAM: 16 GB LPDDR5
  • Dodatkowe porty: Thunderbolt 4

Powyższa specyfikacja nie jest kompletna i nie została oficjalnie potwierdzona – informacje pochodzą od insiderów, którzy mieli uzyskać szczegóły od samego GPD. Według doniesień konsola wyposażona będzie w port OcuLink-2 o przepustowości 16 GB/s. Za jego pomocą będzie można podłączyć docka GPD G1, wyposażonego w Radeona RX 7600M XT. Dzięki temu wydajność w grach znacząco wzrośnie, jednak to samo można powiedzieć o cenie takiego rozwiązania.

Ponadto szykowane są dwa warianty urządzenia różniące się procesorem. Nie wiemy, ile dokładnie będą kosztować i jak duże będą pomiędzy nimi różnice. Ceny mają się zaczynać od 700 dolarów (około 2945 zł). Handheld podobno zadebiutuje w czerwcu tego roku.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO