Gothic 1 Remake: premiera coraz bliżej. Wszystko, co już wiemy o odświeżonej wersji Gothica

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Gothic 1 Remake: premiera coraz bliżej. Wszystko, co już wiemy o odświeżonej wersji Gothica

Premiera Gothic 1 Remake jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w gamingowym świadku, szczególnie wśród polskich graczy. Od czasu ogłoszenia prac nad tym tytułem polscy fani przygód Bezimiennego niecierpliwie wypatrują każdego szczegółu, który pozwoli określić, czy ukochana klasyka zostanie odświeżona w odpowiedni sposób. Do tej pory mogliśmy rzucić okiem na wygląd niektórych lokacji i postaci w nowej wersji. Co jeszcze wiemy o powstającej produkcji? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, by ocenić, co przyniesie nam premiera Gothic 1 Remake.

Kiedy będzie premiera Gothic 1 Remake?

Do tej pory oficjalnie nie wiemy, kiedy dokładnie odbędzie się premiera Gothic Remake, jednak coraz więcej wskazuje na to, że będzie to 2024 rok. Po pierwsze grę można już kupić w przedsprzedaży. W wielu sklepach na kartach produktu podany jest termin premiery – 2024 rok. W niektórych sklepach pojawia się data 31.12.2024, jednak jest przy niej informacja, że jest to jedynie planowana data premiery.

Przedsprzedaż dotyczy wyłącznie pudełkowych kopii Gothic 1 Remake, cena gry to 239 i 249 złotych, w zależności od platformy i sklepu. Jeśli preferujecie cyfrowe, to jak na razie musicie uzbroić się w cierpliwość. Ani na Steamie, ani w PlayStation Store i Microsoft Store jak na razie nie ma możliwości przedpremierowego zakupienia gry.

Co wiemy na temat Gothic 1 Remake?

Twórcy w dalszym ciągu dawkują nam kolejne szczegóły dotyczące Gothic Remake. Nie oznacza to jednak, że nie wiemy nic na temat powstającej gry. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, jakie ukazały się w minionych miesiącach.

  • Twórcy ze studia Alkimia Interactive udostępnili oficjalną grafikę, która znajdzie się na okładce Gothic 1 Remake. Możecie zobaczyć ją poniżej.
Okładka Gothic Remake
  • Niewykluczone, że w Gothic 1 Remake pojawi się wsparcie dla moderów. Deweloperzy zapewniają, że bardzo chcieliby je zagwarantować, ale nie wszystko w tej kwestii zależy od ich chęci. Wszystko przez zastosowanie silnika Unreal Engine, którego twórcy, Epic Games, nałożyli dość restrykcyjne zasady dotyczące modowania.
  • Powrócić za to może znany z oryginalnego Gothica „marvin mode”, czyli specjalny tryb deweloperski, w którym gracze mogli wpisywać komendy i kody ułatwiające rozgrywkę. Kto wie, być może już na początku gry będziemy mogli zdobyć Ulu-Mulu?
  • Wiadomo, że Gothic 1 Remake, oprócz pojawienia się na PC, zadebiutuje również na konsolach nowej generacji. Dlatego też możliwa będzie rozgrywka przy użyciu padów, która znacznie różni się od sterowania za pomocą klawiatury i myszki. Twórcy potwierdzili, że grając na padzie, kierunek zadawanych ciosów wybierzemy poprzez odchylenie „analoga” w pożądaną przez nas stronę. 
  • Usprawnień doczekają się umiejętności łowieckie, które w oryginalnym Gothic zostały potraktowane trochę po macoszemu. Pierwowzór skupił się w większym stopniu na „wymachiwaniu mieczem”, a Bezimienny z łukiem nie był zbyt groźną postacią. To ma się zmienić, a same umiejętności łowieckie będą nieodzownym aspektem przetrwania w Gothic 1 Remake.
  • Na przestrzeni ostatnich miesięcy twórcy zaprezentowali kilka grafik koncepcyjnych. Dzięki nim wiemy, jak w Gothic 1 Remake prezentować się będą niektóre kultowe postacie, lokacje i stwory. Część z nich możecie zobaczyć poniżej.
Tak w Gothic Remake prezentować się będzie kretoszczur.
Tak w Gothic 1 Remake prezentować się będzie kretoszczur.
Gobliny w Gothic 1 Remake z pewnością będą stwarzać wiele kłopotów. 
Gomez już myśli, jak zapanować nad Starym Obozem w Gothic Remake.
Gomez już myśli, jak zapanować nad Starym Obozem w Gothic 1 Remake.

Warto też zerknąć na pierwszy zwiastun Gothic 1 Remake, który twórcy opublikowali pod koniec 2022 roku. Nie pokazywał on zbyt wiele, ponieważ projekt był na wczesnym etapie prac. Materiał pozwolił jednak wstępnie ocenić, czy twórcom uda się dobrze oddać klimat klasyki z 2001 roku.

Stary Obóz w Gothic Remake

Na oficjalnym kanale Gothic Remake na Twitterze można było zobaczy zrzut ekranu, dzięki któremu możemy ocenić wygląd Starego Obozu w nowej wersji gry. Fanom oryginału nie trzeba tego miejsca przedstawiać – to tutaj rozpoczyna się przygoda Bezimiennego i jeśli zdecydujemy się dołączyć do tej frakcji, Stary Obóz pozostaje ważną częścią gry do końca opowieści.

Zrzut ekranu przedstawia „życie w Starym Obozie”. W grze Gothic niezwykle ważny jest aspekt społeczny. Każdy z mieszkańców ma swój zakres obowiązków i codzienną rutynę, której powoli stajemy się częścią. Protagonista gry zaczyna jako nikt ważny i następnie, wraz z wykonywaniem kolejnych zadań, jest coraz bardziej doceniany. W nowej wersji będzie podobnie. Po komentarzach pod wpisem widać, że społeczności fanów podoba się obrany przez twórców styl.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy twórcy opublikowali zajawkę Starego Obozu. Kadr przedstawiający nieco większy obszar znajduje się na powyższym filmie. Pozwala on też posłuchać muzyki, za której skomponowanie odpowiada Kai Rosenkranz – autor ścieżki dźwiękowej oryginału.

Gothic 1 Remake z klasycznym wyglądem Bezimiennego

Jeśli martwiliście się, że wygląd protagonisty Gothica ulegnie zmianie, to mamy dobrą wiadomość. Najwyraźniej będzie on bardzo wierny oryginalnemu projektowi. Potwierdził to przedstawiciel studia Alkimia Interactive na serwerze Discorda.

Gothic Remake z klasycznym wyglądem Bezimiennego
Źródło: Gothic Community na Discordzie

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, Bezimienny ma posiadać charakterystyczną fryzurę znaną z oryginału. Może to wskazywać również na to, że model postaci jest już gotowy, choć nie zostało to potwierdzone. Warto także wspomnieć, że nie będzie możliwości zmiany wyglądu głównego bohatera.

T-Moor (moderator do spraw społeczności ze studia Alkimia Interactive) w innych wiadomościach przyznał jeszcze, że jeśli pozostałe odsłony również doczekają się odświeżenia, oprą się na charakterze nowej „jedynki” – warto jednak potraktować to jako ciekawostkę, bo przyszłość następnych remake’ów najpewniej zależna jest od tego, jak poradzi sobie ten pierwszy, a nie ma on jeszcze nawet dokładnej daty premiery.

Kruk w Gothic 1 Remake

22 sierpnia 2023 roku minęło 20 lat, odkąd zadebiutowało kultowe rozszerze Gothic 2: Noc Kruka. Z tej okazji twórcy opublikowali obrazek, prezentujący nowy wygląd znanej postaci. Nie jest to co prawda zrzut ekranu z samej gry, a raczej grafika koncepcyjna. Podobnie jak w innych sytuacjach, to również dobra okazja na przyjrzenie się kierunkowi, jaki twórcy obrali podczas odnawiania klasyki RPG. Grafikę znajdziecie poniżej.

Kruk nie odgrywa znaczącej roli w pierwszym Gothicu, ale być może z uwagi na dodatek do drugiej części ulegnie to zmianie – twórcy mogą to wykorzystać do rozwinięcia historii i charakteru postaci. Poznaliśmy go w Starym Obozie, gdzie był magnatem. W zależności od naszych wyborów, mogliśmy wykonać dla niego trochę zadań i lepiej go poznać. Być może w Gothic 1 Remake będzie więcej takich okazji.

Fabuła nowego Gothica

Nie powinniśmy spodziewać się większych zmian w fabule. Gra opowiada o królestwie Myrtany, które zostało najechane przez armię orków. Żeby móc zaopatrzyć swoich żołnierzy w potężne uzbrojenie, król Rhobar II wykorzystuje więźniów, aby ci wydobywali dla niego magiczną rudę.

Gothic Remake premiera
Tak prezentuje się na ten moment Gothic Remake

Żeby wszystko przebiegało bez zakłóceń, postanowiono zamknąć kopalnie pod magiczną kopułą. Coś jednak psuje szyki magom i ostatecznie bariera rozszerza się bardziej, niż planowano, i więzi nie tylko złoczyńców. Król zmuszony jest teraz negocjować ze skazańcami, dostarczając im wszystko, czego sobie życzą. Jako gracze wcielamy się w nowo przybyłego więźnia. Na naszych barkach spocznie więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Gothic 1 Remake – co nowego względem oryginału?

Gothic 1 Remake oprócz odrestaurowanej grafiki zaoferuje też całkiem nowy system walki. Ma on jednak bazować na tym, co znamy z oryginału. Tyczy się to zresztą całego projektu, który ma być wierny pierwowzorowi. Oznacza to, że będzie to RPG ukazujące akcję z perspektywy trzeciej osoby (TPP). W walce skorzystamy z różnego rodzaju oręża (miecz, kusza itp.). Zakupić je będziemy mogli od kowali, a innego typu przedmioty (np. lecznicze) od pozostałych sprzedawców.

W Gothicu będziemy jednak nie tylko walczyć. Twórcy duży nacisk położyli również na eksplorację niebezpiecznego świata gry. Musimy jednak uważać, aby nie udać się zbyt daleko – natrafimy bowiem na przeciwników, którzy mogą okazać się zbyt silni. Nowe obszary krainy otworzą się przed nami wraz z rozwojem postaci. Jednocześnie nic nie stanie na przeszkodzie, aby pójść, gdzie chcemy. Możemy jednak gorzko tego pożałować.

W nowej wersji gry pojawi się więcej możliwości w zakresie zwiedzania świata – jak np. funkcja wspinania się po ścianach, której w oryginale nie było. Twórcy jednocześnie rozbudują świat, abyśmy mieli gdzie skorzystać z nowych opcji. Usprawnieniu ulegnie także system craftingu, który pozwoli na wytwarzanie większej liczby przedmiotów i broni. Bezimienny wraz z rozwojem umiejętności otrzyma lepsze animacje – np. bardziej zaawansowane postawy w walce. Wiele nowości zostało omówionych w drugim odcinku podcastu, który znajdziecie poniżej (film jest dostępny z polskimi napisami). Pierwszy odcinek jest tutaj.

Seria Gothic w dużej mierze opiera się na wyborach podejmowanych przez gracza. Począwszy od dialogów, w trakcie których wskazujemy kolejne kwestie, a kończąc na tym, do której frakcji dołączymy. To ostatecznie wpływa na zakończenie gry. Możemy się spodziewać, że tak samo będzie w nowej wersji.

Zadania główne oraz poboczne zostaną rozbudowane, pojawi się też garść nowych questów, a to z kolei wymusiło na twórcach nagranie nowego dubbingu niemieckiego. Deweloperzy postarali się o powrót dawnych aktorów, ale jak to będzie wyglądać w przypadku polskiej wersji, dowiemy się dopiero w okolicach premiery. Fani z Polski najpewniej mieliby trudności z przełknięciem dużych zmian w tej kwestii.


Gothic to jedna z najważniejszych gier z gatunku RPG. Dużą sympatię zyskała przede wszystkim na polskim rynku. Nic dziwnego, gdyż mimo pewnej toporności, to świetny tytuł z dobrze skonstruowanym światem. Do tego okraszony został zapadającym w pamięć polskim dubbingiem. Całości obrazu dopełnia wciągająca, dobrze napisana opowieść i zadania poboczne, które chce się wykonywać. To wszystko sprawiło, że Gothic dumnie reprezentuje najlepsze stare gry komputerowe, będąc kultową grą dla wielu pokoleń graczy. Z niecierpliwością czekamy zatem na gruntownie odnowioną wersję klasyki gatunku RPG – Gothic 1 Remake.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (26 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO