Gothic Remake – znamy wygląd kolejnej postaci z oryginału. Tym razem przyszła kolej na trochę mroku

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Gothic Remake – znamy wygląd kolejnej postaci z oryginału. Tym razem przyszła kolej na trochę mroku

Cały czas czekamy na gruntownie odnowioną wersję klasyki gatunku RPG – Gothic Remake. Wiemy, że będzie on wierny oryginalnej grze, ale zmian oczywiście nie zabraknie. Główny bohater będzie miał klasyczny wygląd, całość zostanie rozbudowana, a za ścieżkę dźwiękową do nowego Gothica odpowiadać będzie Kai Rosenkranz, czyli twórca niezwykle klimatycznego soundtracku z oryginału. Możemy także rzucić okiem na wygląd niektórych lokacji  i postaci w nowej wersji. Co jeszcze wiemy o grze? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat wyczekiwanej premiery Gothic Remake.

Spis treści:

Gothic Remake – kiedy premiera?

Pod koniec 2022 roku twórcy opublikowali powyższy zwiastun Gothic Remake. Nie pokazywał on zbyt wiele, ponieważ projekt był na wczesnym etapie prac. Materiał nie przynosił nawet przybliżonej daty premiery. Pozwolił natomiast ocenić, czy twórcom udało się dobrze oddać klimat klasyki z 2001 roku.

Niestety do tej pory oficjalnie nie wiemy, kiedy odbędzie się premiera Gothic Remake, jednak coraz więcej wskazuje na to, że będzie to 2024 rok. Jeśli chodzi o platformy, to wiadomo, że gra trafi na PC, PS5 i Xbox Series X/S.

Tak prezentuje się Stary Obóz w Gothic Remake

Na oficjalnym kanale Gothic Remake na Twitterze pojawił się zrzut ekranu, dzięki któremu możemy ocenić wygląd Starego Obozu w nowej wersji gry. Fanom oryginału nie trzeba tego miejsca przedstawiać – to tutaj rozpoczyna się przygoda Bezimiennego i jeśli zdecydujemy się dołączyć do tej frakcji, Stary Obóz pozostaje ważną częścią gry do końca opowieści.

Zrzut ekranu przedstawia „życie w Starym Obozie”. W grze Gothic niezwykle ważny jest aspekt społeczny. Każdy z mieszkańców ma swój zakres obowiązków i codzienną rutynę, której powoli stajemy się częścią. Protagonista gry zaczyna jako nikt ważny i następnie, wraz z wykonywaniem kolejnych zadań, jest coraz bardziej doceniany. W nowej wersji gry będzie podobnie. Co prawda brakuje Bezimiennego na powyższej grafice, ale dzięki niej możemy zobaczyć, w jakim kierunku idą twórcy podczas odnawiania tego klasyka. Po komentarzach pod wpisem widać, że społeczności fanów podoba się styl nowej wersji.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy twórcy opublikowali zajawkę Starego Obozu. Kadr przedstawiający nieco większy obszar znajduje się na powyższym filmie, udostępnionym w grudniu ubiegłego roku. Pozwala on też posłuchać muzyki, którą komponuje Kai Rosenkranz – autor ścieżki dźwiękowej oryginału.

Gothic Remake powstaje od zera

W grudniu 2019 roku na Steamie pojawił się Gothic Playable Teaser – wersja demo nowej wersji kultowej gry. Nie spotkała się ona z ciepłym odzewem ze strony graczy i ostatecznie twórcy stwierdzili, że wywalają projekt do kosza, aby rozpocząć prace od zera i zachować większą zgodność z oryginałem – wyjawił to kompozytor pracujący przy grze.

Jeśli wejdziecie na kartę wyżej wspomnianego dema, będziecie mogli zauważyć, że ma ono bardzo pozytywne oceny – wyłączając te najświeższe, które są w większości negatywne. Według przedstawiciela studia spowodowane jest to obawą graczy o to, że Gothic Remake zostanie całkowicie skasowany. Napisał o tym na discordowym serwerze Gothic Community.

Gothic Remake powstaje od zera
Źródło: Gothic Community na Discordzie

Użytkownik o nicku LongJohnson zwrócił uwagę na to, że oceny niesławnego dema są faktycznie wysokie, co go zdziwiło, bo on oraz jego znajomi dalecy byli od zachwytu. Przedstawiciel studia odrzekł na to, że ludzie nie chcieli zostać z niczym, dlatego postanowili lepiej ocenić grywalną demonstrację. Warto jednak mieć na uwadze, że T-Moor nie jest pewny swojego zdania – są to tylko jego przypuszczenia.

Gothic Remake – cena w przedsprzedaży

Jeśli materiały prezentujące remake Gothica przypadły Wam do gustu i już na tym etapie wiecie, że chcecie mieć tę pozycję w swojej kolekcji, to informujemy, że jest już możliwość składania zamówień przedpremierowych.

Gothic Remake opracowywany przez studio Alkimia Interactive wyceniono na 249 złotych, niezależnie od platformy.

W komunikacie dla serwisu GRYOnline.pl. polski dystrybutor Gothic Remake, firma PLAION Polska, poinformowała, że oferty te zostały przygotowane w porozumieniu z firmą THQ Nordic, czyli wydawcą produkcji. Jest to o tyle istotne, że na kartach produktu w poszczególnych sklepach jest podany (bardzo ogólny) termin premiery – 2024 rok. Wcześniej twórcy unikali tematu choćby przybliżonej daty debiutu swojego dzieła, tłumacząc, że „nie potrzebujemy kolejnego niedokończonego Gothica”. Innymi słowy, gra wyjdzie, kiedy będzie gotowa.

Gothic Remake – cena

Przytoczone wyżej oferty dotyczą pudełkowych kopii Gothic Remake. Jeśli preferujecie cyfrowe, to jak na razie musicie uzbroić się w cierpliwość. Ani na Steamie, ani w PlayStation Store i Microsoft Store jak na razie nie ma możliwości przedpremierowego zakupienia gry.

Gothic Remake z klasycznym wyglądem Bezimiennego

Jeśli martwiliście się, że wygląd protagonisty Gothica ulegnie zmianie, to mamy dobrą wiadomość. Najwyraźniej będzie on bardzo wierny oryginalnemu projektowi. Potwierdził to przedstawiciel studia Alkimia Interactive na serwerze Discorda.

Gothic Remake z klasycznym wyglądem Bezimiennego
Źródło: Gothic Community na Discordzie

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, Bezimienny ma posiadać charakterystyczną fryzurę znaną z oryginału. Może to wskazywać również na to, że model postaci jest już gotowy, choć nie zostało to potwierdzone. T-Moor (moderator do spraw społeczności ze studia Alkimia Interactive) w innych wiadomościach przyznał jeszcze, że jeśli pozostałe odsłony również doczekają się odświeżenia, oprą się na charakterze nowej „jedynki” – warto jednak potraktować to jako ciekawostkę, bo przyszłość następnych remake’ów najpewniej zależna jest od tego, jak poradzi sobie ten pierwszy, a nie ma on jeszcze nawet dokładnej daty premiery.

Tak prezentuje się Kruk w Gothic Remake (aktualizacja 22.08.23)

22 sierpnia mija 20 lat odkąd zadebiutowało kultowe rozszerzenie Gothic 2: Noc Kruka. Z tej okazji twórcy opublikowali obrazek, prezentujący nowy wygląd znanej postaci. Nie jest to co prawda zrzut ekranu z samej gry, a raczej grafika koncepcyjna. Podobnie jak w innych sytuacjach, to również dobra na okazja na przyjrzenie się kierunkowi, jaki twórcy obrali podczas odnawiania klasyki RPG. Grafikę znajdziecie poniżej.

Kruk nie odgrywa znaczącej roli w pierwszym Gothicu, ale być może z uwagi na dodatek do drugiej części ulegnie to zmianie – twórcy mogą to wykorzystać do rozwinięcia historii i charakteru postaci. Poznaliśmy go w Starym Obozie, gdzie był magnatem. W zależności od naszych wyborów, mogliśmy wykonać dla niego trochę zadań i lepiej go poznać. Być może w Gothic Remake będzie więcej takich okazji.

Możliwe, że niedługo będziemy mogli przyjrzeć się innym postaciom z Gothic Remake – takim jak Diego czy Xardas. Wcześniej twórcy opublikowali design potworów, ale skoro zaprezentowali Kruka, być może w następnej kolejności pojawią się inne ludzkie postacie.

Robert Makłowicz w Gothic Remake? Jest petycja (aktualizacja 22.08.23)

Wygląda na to, że jest szansa na pojawienie się Roberta Makłowicza w obsadzie Gothic Remake. Społeczność polskich fanów gry uruchomiła petycję, aby polski celebryta pojawił się w obsadzie jako Snaf – kucharz, którego mogliśmy zobaczyć m.in. w niedawno opublikowanym pierwszym zwiastunie gry.

Petycję podpisało już ponad 6 tys. osób – jak widać pomysł cieszy się więc dużym uznaniem. Gothic Remake ma posiadać pełną polską lokalizację i umieszczenie tak charakterystycznej i kojarzonej ze sztuką gotowania osoby w roli kucharza, mogłoby okazać się strzałem w dziesiątkę. Petycja miała zostać przekazana na ręce firmy Plaion Polska (zajmującej się dystrybucją Gothic Remake w Polsce), która ma przedstawić prośbę fanów wydawcy, koncernowi THQ Nordic.

Fabuła nowego Gothica

Nie powinniśmy spodziewać się większych zmian w fabule. Gra opowiada o królestwie Myrtany, które zostało najechane przez armię orków. Żeby móc zaopatrzyć swoich żołnierzy w potężne uzbrojenie, król Rhobar II wykorzystuje więźniów, aby ci wydobywali dla niego magiczną rudę.

Gothic Remake premiera
Tak prezentuje się na ten moment Gothic Remake

Żeby wszystko przebiegało bez zakłóceń, postanowiono zamknąć kopalnie pod magiczną kopułą. Coś jednak psuje szyki magom i ostatecznie bariera rozszerza się bardziej, niż planowano, i więzi nie tylko złoczyńców. Król zmuszony jest teraz negocjować ze skazańcami, dostarczając im wszystko, czego sobie życzą. Jako gracze wcielamy się w nowo przybyłego więźnia. Na naszych barkach spocznie więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Gothic Remake – co nowego względem oryginału?

Gothic Remake oprócz odrestaurowanej grafiki zaoferuje też całkiem nowy system walki. Ma on jednak bazować na tym, co znamy z oryginału. Tyczy się to zresztą całego projektu, który ma być wierny pierwowzorowi. Oznacza to, że będzie to RPG ukazujące akcję z perspektywy trzeciej osoby (TPP). W walce skorzystamy z różnego rodzaju oręża (miecz, kusza itp.). Zakupić je będziemy mogli od kowali, a innego typu przedmioty (np. lecznicze) od pozostałych sprzedawców.

W Gothicu będziemy jednak nie tylko walczyć. Twórcy duży nacisk położyli również na eksplorację niebezpiecznego świata gry. Musimy jednak uważać, aby nie udać się zbyt daleko – natrafimy bowiem na przeciwników, którzy mogą okazać się zbyt silni. Nowe obszary krainy otworzą się przed nami wraz z rozwojem postaci. Jednocześnie nic nie stanie na przeszkodzie, aby pójść, gdzie chcemy. Możemy jednak gorzko tego pożałować.

W nowej wersji gry pojawi się więcej możliwości w zakresie zwiedzania świata – jak np. funkcja wspinania się po ścianach, której w oryginale nie było. Twórcy jednocześnie rozbudują świat, abyśmy mieli gdzie skorzystać z nowych opcji. Usprawnieniu ulegnie także system craftingu, który pozwoli na wytwarzanie większej liczby przedmiotów i broni. Bezimienny wraz z rozwojem umiejętności otrzyma lepsze animacje – np. bardziej zaawansowane postawy w walce. Wiele nowości zostało omówionych w drugim odcinku podcastu, który znajdziecie poniżej (film jest dostępny z polskimi napisami). Pierwszy odcinek jest tutaj.

Seria Gothic w dużej mierze opiera się na wyborach podejmowanych przez gracza. Począwszy od dialogów, w trakcie których wskazujemy kolejne kwestie, a kończąc na tym, do której frakcji dołączymy. To ostatecznie wpływa na zakończenie gry. Możemy się spodziewać, że tak samo będzie w nowej wersji.

Zadania główne oraz poboczne zostaną rozbudowane, pojawi się też garść nowych questów, a to z kolei wymusiło na twórcach nagranie nowego dubbingu niemieckiego. Deweloperzy postarali się o powrót dawnych aktorów, ale jak to będzie wyglądać w przypadku polskiej wersji, dowiemy się dopiero w okolicach premiery. Fani z Polski najpewniej mieliby trudności z przełknięciem dużych zmian w tej kwestii.

Warto też zaznaczyć, że nad muzyką w Gothic Remake czuwa kompozytor, który stworzył oryginalną ścieżkę dźwiękową – Kai Rosenkranz. Informacja została potwierdzona w poście na Twitterze, który znajdziecie poniżej.

Gothica zna chyba każdy gracz

Gothic to jedna z najważniejszych gier z gatunku RPG. Dużą sympatię zyskała przede wszystkim na polskim rynku. Nic dziwnego, gdyż mimo pewnej toporności, to świetny tytuł z dobrze skonstruowanym światem. Do tego okraszony został zapadającym w pamięć polskim dubbingiem. Całości obrazu dopełnia wciągająca, dobrze napisana opowieść i zadania poboczne, które chce się wykonywać. To wszystko sprawiło, że Gothic dumnie reprezentuje najlepsze stare gry komputerowe, będąc kultową grą dla wielu pokoleń graczy. To wszystko sprawia, że z niecierpliwością czekamy na gruntownie odnowioną wersję klasyki gatunku RPG – Gothic Remake.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 - (19 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO