Sztuczna inteligencja to temat, o którym wiele się mówi w ostatnich miesiącach. W rzeczywistości technologie AI są z nami od lat, czego dowodem jest branża gier.
Pierwsze gry wykorzystujące sztuczną inteligencję do poprawy jakości grafiki i optymalizacji (NVIDIA DLSS) zostały wydane w 2019 roku. Od tego czasu technologia stała się jeszcze lepsza, na przykład DLSS 3.5 wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy jakości obrazu i zwiększenia liczby klatek na sekundę w grach przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej responsywności dzięki NVIDIA Reflex. DLSS Ray Reconstruction z kolei generuje dodatkowe piksele dla intensywnych scen ray tracingu. Różnica w wydajności, ale także w jakości efektów, jest ogromna.
Wszystko to jest możliwe dzięki nowoczesnym kartom graficznym GeForce RTX z rdzeniami Tensor, które specjalizują się w obliczeniach AI.
Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 40:
Ale sztuczna inteligencja to nie tylko ulepszanie grafiki i sprawianie, że gry działają bardziej płynnie, sztuczna inteligencja może również tchnąć życie w postacie w grach. Dzięki technologii NVIDIA Ace, zwykli NPC powtarzający zaprogramowane frazy stają się żywymi postaciami, które rozumieją użytkownika. Mówisz, a postać odpowiada. Sztuczna inteligencja pełni tu kilka ról:
Większość z tych zadań jest obsługiwana przez lokalną kartę graficzną. Pierwszą grą wykorzystującą tę technologię jest gra akcji Mecha BREAK firmy Amazing Seasun Games.
Sztuczna inteligencja NVIDIA jest również stosowana w streamingu i ogólnie w tworzeniu treści cyfrowych. Aplikacja NVIDIA Broadcast wykorzystuje sztuczną inteligencję do tłumienia szumów i innych rozpraszających elementów dźwięku. Funkcja usuwania ziarna usuwa ziarno spowodowane niewystarczającym oświetleniem, zapewniając lepszą jakość obrazu.
Streamerzy doceniają również funkcję automatycznego komponowania i wirtualny greenscreen, które przyczyniają się do znacznej poprawy jakości strumienia. Dzięki sztucznej inteligencji i narzędziom NVIDIA każdy może streamować – i to bez inwestowania w drogi sprzęt.
Technologia RTX Remix, która nadaje legendom gier nowy blask, jest z nami od 2022 roku. RTX Remix wzbogaca starsze gry między innymi o zaawansowane, nowoczesne efekty i lepsze tekstury generowane przez SI. Portal, Quake II i wkrótce Half-Life 2 mają szansę dotrzeć do nowych pokoleń graczy.
Laptopy z NVIDIA GeForce RTX z serii 40:
Komputery z NVIDIA GeForce RTX z serii 40:
Mogą Cię zainteresować: