GeForce RTX 4090 z imponującym rekordem

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 1 minutę
Zwiększ rozmiar tekstu
GeForce RTX 4090 z imponującym rekordem

Flagowa karta Nvidii, czyli GeForce RTX 4090, jest obecnie najpotężniejszym GPU na rynku. Wskazuje na to m.in. ranking GPUPI firmy HWBOT, w którym pierwszych kilkadziesiąt pozycji zdominowanych jest przez flagowca „zielonych”. Overclocker CENS po raz kolejny pobił rekord, podkręcając taktowanie karty graficznej do imponujących wartości.

GeForce RTX 4090 z kolejnym rekordem świata

Niewiele brakowało, by entuzjaście podkręcania udało się przekroczyć imponującą barierę 4000 MHz. Wynik i bez tego robi wrażenie, bo jest to pierwszy raz, kiedy osiągnięto wartość taktowania wyższą od 3900 MHz – rekordowy wynik wynosi 3930 MHz, zabrakło więc zaledwie 70 MHz.

Zestaw, którego użył CENS, składał się z płyty głównej Z790, procesora Intel Core i9-13900K oraz 32 GB RAM-u DDR5-4300. Karta graficzna to Colorful Geforce RTX 4090 iGame LAB – limitowana edycja stworzona z myślą o overclockingu. W tym wszystkim nie zabrakło oczywiście zaawansowanego chłodzenia ciekłym azotem. Samo GPUPI to oprogramowanie służące obliczaniu stałej matematycznej Pi przy zastosowaniu OpenCL lub CUDA. Nie jest to więc typowy test graficzny.

Warto dodać, że to nie pierwszy rekord, jaki pobił niemiecki overclocker CENS. Na początku maja tego roku pochwalił się on przekroczeniem bariery 3800 MHz. Zrobił to z użyciem tej samej karty. Wychodzi więc na to, że nie spocznie na laurach i postara się o kolejny rekord.

To oczywiście tylko ciekawostka pokazująca potencjał, który i tak jest nieosiągalny dla przeciętnych użytkowników. Bez zaawansowanego chłodzenia ciekłym azotem uzyskanie takich wartości nie byłoby w ogóle możliwe.

Karty graficzne GeForce RTX 4090:

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO