GeForce RTX 4080 w dwóch różnych wariantach. Czym się będą różnić?

Autor
Miłosz "AlexB" Szubert
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)
| autor: Miłosz "AlexB" Szubert |Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
GeForce RTX 4080 w dwóch różnych wariantach. Czym się będą różnić?

Ostatnimi czasy w sieci pojawia się sporo przecieków na temat kart graficznych Nvidia GeForce RTX 4080. Parę dni temu mogliśmy zobaczyć jedną z nich na nieoficjalnym zdjęciu, które pokazał znany leaker KittyYYuko. Natomiast najnowszy przeciek został opublikowany na Twitterze przez użytkownika MEGAsizeGPU. Podał on, że do partnerów Nvidii trafiły dwie różne wersje GeForce’a RTX 4080.

RTX 4080 – czym się różnią obie wersje?

Główną różnicą między rzeczonymi modelami jest pamięć. Pierwszy z nich został wyposażony w 12 GB VRAM GDDR6X (magistrala 192-bit) oraz posiada 10-warstwową płytkę PCB. Drugi natomiast jest wyraźnie mocniejszy. Ma 16 GB VRAM GDDR6X (magistrala 256-bit), a także płytkę PCB składającą się z 12 warstw. Ponadto oba warianty mają ten sam rdzeń z 9728 jednostkami CUDA, lecz sam projekt laminatu ma się istotnie różnić (via PurePC). 

Dla porównania, według MEGAsizeGPU referencyjny model GeForce’a RTX 4090 ma posiadać 24 GB VRAM GDDR6X na 14-warstwowej płytce PCB. Z kolei dostępne już w sprzedaży, RTX 3080 i RTX 3090 posiadają 12-warstwową PCB.

Budżetowa wersja RTX 4080?

Co to wszystko oznacza? Tego rzecz jasna jak na razie nie wiadomo. Nie jest jednak tajemnicą, że Nvidia ma w zwyczaju przygotowywać różne wersje swoich kart. Na przykład wspomniany RTX 3080 występuje w wariantach 10 GB, 12 GB, 16 GB oraz 20 GB. Niewykluczone, że RTX 4080 z 12 GB VRAM zostanie wydany jako swego rodzaju wersja budżetowa głównego modelu.

Karta graficzna GeForce RTX 4080
Tak ma wyglądać GeForce RTX 4080

Reakcja internautów na specyfikację RTX 4080

Niektórzy internauci nie są zbyt zadowoleni ze specyfikacji, które zostały podane przez MEGAsizeGPU. Padają określenia, że są one mocno rozczarowujące. Tyczy się to zwłaszcza wersji 12 GB, która w połączeniu z magistralą 192-bit ma nie mieć za bardzo sensu. Trzeba jednak pamiętać, że jak na razie operujemy na informacjach nieoficjalnych. Niewykluczone, że efekt końcowy będzie dużo lepszy i gdy GeForce RTX 4080 oficjalnie pojawi się na rynku, spełni wszystkie oczekiwania graczy.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO