Wydajność i cena RTX-a 4060 Ti może negatywnie zaskoczyć

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert |Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Wydajność i cena RTX-a 4060 Ti może negatywnie zaskoczyć

Pod koniec ubiegłego roku w sieci pojawiły się przecieki na temat kolejnych wariantów układów graficznych z rodziny Ada Lovelace należących do serii GeForce RTX 4000. Dzięki informatorowi, który na Twitterze działa pod pseudonimem kopite7kimi, zapoznaliśmy się z pierwszymi informacjami na temat GeForce’a RTX 4060 Ti. Teraz dowiadujemy się o nim nieco więcej i niestety nie są to pocieszające wieści.

Spis treści:

Wydajność RTX 4060 Ti porównywalna z RTX 3070

Ten sam leaker, czyli kopite7kimi, podzielił się nowymi informacjami na temat wydajności nadchodzącego modelu. Jeśli wierzyć jego słowom, GeForce 4060 Ti zaoferuje możliwości zbliżone do GeForce’a RTX 3070 z 2020 roku. Nie są to jednak nowe informacje, bo wspomniany wyżej insider mówił o tym wcześniej.

Co gorsza, inne źródła donoszą, że cena względem wydajności również nie będzie zbyt atrakcyjna. Redaktorom strony VideoCardz udało się dotrzeć do informacji, że koszt zakupu GeForce’a RTX 4060 Ti wyniesie mniej niż 500 dolarów, co oznacza, że układ ten może być droższy od swojego poprzednika, czyli RTX-a 3060 Ti wycenianego na 399 dolarów. W połączeniu z doniesieniami na temat wydajności trudno o optymizm.

Nawet jeśli wziąć pod uwagę nowinki w postaci DLSS 3, karta wciąż może mieć problemy z udźwignięciem bardziej wymagających nowości w rozdzielczości 1440p i 60 fps-ach – jak choćby Forspoken, którego wymagania sprzętowe okazały się zaskakująco wysokie. Można mieć też nadzieję, że będzie to jedna ze stosunkowo niewielu gier, w przypadku których karta okaże się za słaba. Pozostaje czekać na oficjalne stanowisko producenta, a następnie na testy zaufanych portali.

GeForce RTX 4060 Ti – mniejszy rozmiar i pobór mocy

Tym, co z pewnością może ucieszyć użytkowników PC, jest fakt, że zgodnie z wyciekiem GeForce RTX 4060 Ti będzie kartą bardzo kompaktową. Wyróżni się ona stosunkowo niskim poborem mocy (na poziomie 160 W), odpowiednio przystosowanym systemem chłodzenia oraz krótką płytą PG190. Te dwa ostatnie elementy mają zagwarantować, że zmieści się ona w mniejszych obudowach komputerowych, do których ciężko dopasować potężniejsze jednostki.

Specyfikacja GeForce RTX 4060 Ti

Mniejszy rozmiar i pobór mocy będzie miał jednak pewne skutki uboczne. Wygląda bowiem na to, że

GeForce RTX 4060 Ti zostanie w tyle za innymi członkami rodziny RTX 4000, zwłaszcza jeśli chodzi o parametry.

Zgodnie z informacjami kopite7kimi otrzyma on 4352 rdzenie CUDA sparowane z 32 MB pamięci podręcznej L2 i 8 GB pamięci GDDR6 działającej z prędkością 18 Gbps. Oznacza to, że wydajnościowo sprzęt ten będzie oscylował w okolicach RTX-a 3070 lub 3070 Ti. Na odpowiedź na pytanie, jak bardzo będzie w stosunku do nich konkurencyjny, musimy jednak poczekać, aż poznamy cenę modelu RTX 4060 Ti oraz dokładniejszą specyfikację – na czele z prędkością zegara.

GeForce RTX 4060 Ti – kiedy premiera?

Trzeba bowiem pamiętać, że są to informacje nieoficjalne i należy je brać z dystansem. Pozostaje nam czekać na potwierdzenie ze strony firmy Nvidia. Niewykluczone, że pojawi się ono już na początku przyszłego roku. Zgodnie z przewidywaniami redakcji serwisu TechSpot GeForce RTX 4060 Ti zadebiutuje jednak na rynku najprędzej za 6 miesięcy. Ma to pozwolić „Zielonym” na pozbycie się zapasów serii RTX 3000.

Karty graficzne RTX z serii 30:


Już dostępne karty graficzne RTX z serii 40:

Więcej o pozostałych kartach z serii 40:
GeForce RTX 4000 – wszystko o nowych kartach graficznych NVIDIA
Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Autor
Miłosz "AlexB" Szubert
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO