G-Sync czy FreeSync? Które rozwiązanie wybrać?

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
G-Sync czy FreeSync? Które rozwiązanie wybrać?

Co warto wiedzieć decydując, jaki monitor do gier wybrać? Dla wymagających graczy ważna jest nie tylko jakość i rozdzielczość animacji, ale również płynność wyświetlanego obrazu. W przypadku dynamicznych gier akcji często można zaobserwować zjawisko rozrywania obrazu. Jeszcze do niedawna radzono sobie z nim poprzez opcję synchronizacji pionowej (V-Sync). Działanie jednak było dalekie od ideału i było ono okupione efektem opóźnienia lub nawet zacinaniem animacji.

Rozwiązaniem problemu okazały się dwie – konkurencyjne – technologie, które posiadają monitory dla graczy: G-Sync i FreeSync. Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej dla Ciebie: G-Sync czy FreeSync?

Spis treści:

G-Sync i FreeSync – co to jest?

W tym artykule szczegółowo wyjaśnimy, co to jest i jak działa technologia G-Sync lub FreeSync w monitorach. Zacznijmy jednak od tego, co łączy oba rozwiązania.

G-Sync i FreeSync synchronizują wyświetlany obraz, dzięki czemu eliminują zjawisko rozrywania i zacinania animacji.

Co to jest G-Sync?

G-Sync to technologia opracowana przez Nvidię, którą możemy spotkać w monitorach i laptopach dla graczy.

Funkcja G-Sync odpowiada za synchronizację częstotliwości odświeżania ekranu z prędkością renderowania karty graficznej, co pozwala pozbyć się zjawiska rozrywania i zacinania animacji.

Synchronizacja G-Sync może działać przy częstotliwości odświeżania w zakresie od 0 do 240Hz.

Warto jednak podkreślić, że technologia Nvidii jest rozwiązaniem sprzętowym. Oznacza to, że monitor z G-Sync został wyposażony w specjalny moduł (wymóg ten nie dotyczy laptopów), a ponadto producent musi uiścić opłatę licencyjną.

Co musisz mieć, aby korzystać z G-Sync?

Do przesyłania obrazu należy wykorzystać interfejs DisplayPort.

Do obsługi technologii G-Sync wymagana jest również odpowiednia karta graficzna – musi być to model z serii GeForce GTX – od GeForce GTX 650 Ti Boost w górę.

Warto dodać, że na rynku są dostępne monitory zgodne z technologią G-Sync HDR, która pozwala też na synchronizację treści HDR. Monitor do gier obsługuje tutaj również standard HDR10 – format HDR zoptymalizowany pod kątem gier PC.


Monitory z G-Sync


Co to jest FreeSync?

FreeSync to konkurencyjna technologia, która została opracowana przez AMD. Jej działanie jest podobne do rozwiązania Nvidii.

Funkcja FreeSync synchronizuje częstotliwość odświeżania monitora z prędkością renderowania karty graficznej, co pozwala wyeliminować zjawisko rozrywania i zacinania animacji.

Synchronizacja FreeSync może działać przy częstotliwości odświeżania w zakresie od 9 do 240Hz.

Zasadniczą różnicą jest jednak to, że rozwiązanie AMD jest otwartym standardem i działa programowo – nie wymaga więc stosowania dodatkowych modułów i nie wiąże się z opłatami licencyjnymi.

Co musisz mieć, aby korzystać z FreeSync?

FreesSync może ono działać nie tylko przez DisplayPort, ale również przez HDMI.

Do obsługi FreeSync wymagany jest odpowiedni układ graficzny – wspierane są karty graficzne Radeon – od Radeon R7/R9 200 w górę, a także zintegrowane układy graficzne z procesorów APU – od modeli 7000 w górę.


Monitory z FreeSync


Jak działa FreeSync 2?

Warto również dodać, że AMD zaprezentowało także rozszerzoną wersję technologii FreeSync.

Monitor z FreeSync 2 dodatkowo obsługuje treści stworzone z wykorzystaniem HDR. Takie rozwiązanie przenosi obciążenie na układ graficzny, co umożliwia grze bezpośrednią kontrolę nad luminancją, kontrastem i zakresem wyświetlanych kolorów.

Warto dodać, że monitory zgodne z FreeSync 2 obsługują również technologię LFC. Funkcja ta poprawia płynność animacji przy niskiej liczbie klatek na sekundę, dzięki czemu nie trzeba dostosowywać ustawień w oprogramowaniu lub panelu monitora.

Wymagania odnośnie działania FreeSync 2 są takie same, jak w przypadku zwykłej wersji FreeSync. Na rynku równocześnie występują obydwie technologie.


Monitory z FreeSync 2


G-Sync czy FreeSync – czym się różnią?

G-Sync czy FreeSync – co różni konkurencyjne technologie? Technologie G-Sync i FreeSync odpowiadają za synchronizację wyświetlanego obrazu, co pozwala wyeliminować zjawisko rozrywania i zacinania animacji. Warto jednak wiedzieć, że są między nimi zasadnicze różnice, które mogą mieć wpływ na nasz wybór.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na obsługiwane podzespoły:

  • G-Sync działa na kartach graficznych GeForce,
  • FreeSync na kartach Radeon i zintegrowanych układach graficznych.

Rozwiązanie Nvidii jest znacznie popularniejsze w laptopach do grania. G-Sync jest rozwiązaniem sprzętowym, co pozwala uzyskać lepsze efekty synchronizacji. Z drugiej strony wiąże się to z wyższymi kosztami, co bezpośrednio odbija się na mniejszej dostępności i wyższych cenach monitorów. Pod tym względem bez wątpienia prowadzi FreeSync.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 - (7 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO