Wiemy, kiedy zobaczymy Frostpunka 2 w akcji

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Wiemy, kiedy zobaczymy Frostpunka 2 w akcji

Pięć lat temu na rynku pojawiła się pierwsza odsłona dość nietypowej strategii ekonomicznej polskiego studia 11 bit (twórców m.in. This War of Mine) – Frostpunk. Zdobyła ona pewne grono miłośników (na platformie Steam aż 91% z blisko 76 tysięcy opinii na jej temat jest pozytywnych), nic dziwnego zatem, że w przygotowaniu znajduje się jej kontynuacja. W ostatnim czasie ekipa z Warszawy podzieliła się kilkoma szczegółami dotyczącymi tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości, jeśli chodzi o jej najnowsze dzieło, jakim będzie Frostpunk 2.

Podsumowanie najnowszych informacji o Frostpunk 2:

Frostpunk 2 – kiedy premiera?

Przede wszystkim przy okazji niedawnej prezentacji dla inwestorów dowiedzieliśmy się, kiedy mniej więcej Frostpunk 2 będzie miał swój debiut.

Termin premiery Frostpunk 2 wyznaczono na pierwszą połowę 2024 roku.

Rzeczony tytuł jak na razie zmierza jedynie na PC. Będzie dostępny m.in. w polskiej wersji językowej (obejmującej wyłącznie napisy). Zanim jednak Frostpunk 2 pojawi się w sprzedaży, czeka nas szereg innych atrakcji.

Wkrótce prezentacje rozgrywki

Pierwsza prezentacja rozgrywki dla prasy odbędzie się w sierpniu podczas targów gamescom. Później rozpocznie się tournée po Stanach Zjednoczonych, w ramach którego 11 bit studios pokaże grę tamtejszym przedstawicielom mediów. Już wtedy zapewne otrzymamy mnóstwo materiałów opisujących wrażenia z zabawy. Będzie można je, przynajmniej w pewnym stopniu, zweryfikować jesienią, kiedy to gameplay zostanie oficjalnie zaprezentowany szerszej publiczności. Fani marki mają zatem na co czekać.

Czym jest Frostpunk 2?

Jeśli jednak po raz pierwszy słyszycie nazwę Frostpunk, zapewne zastanawiacie się, o co w ogóle chodzi. Otóż – jak już wspomnieliśmy na wstępie – jest to seria strategii ekonomicznych, która odróżnia się od konkurencji koniecznością podejmowania trudnych decyzji moralnych.

Akcja obu gier toczy się w alternatywnej wersji przełomu XIX i XX wieku, w której to świat w wyniku katastrofy klimatycznej został skuty lodem. Wcielamy się w zarządcę jednego z miast zwanego Nowym Londynem, w którym wokół ogromnego generatora wytwarzającego ciepło skupiła się grupa ocalałych. Naszym zadaniem jest zapewnienie im podstawowych potrzeb, wznosząc m.in. kolejne budynki, a także rozwiązywanie wszelkich problemów i sporów. Jeśli nie będziemy w tym wszystkim odpowiednio sprawni, może dojść do niepokojów społecznych, a co gorsza, ludzie zaczną powoli umierać.

Frostpunk 2 skupi się na wydarzeniach mających miejsce 30 lat po historii z części pierwszej. Złoża węgla, który do tej pory zapewniał generatorowi energię, są powoli na wyczerpaniu. Dlatego też ludzie muszą poszukać jakiegoś innego paliwa. Pozostaje nim ropa i rozpoczyna się jej powolna eksploatacja. Nowy surowiec wzbudza jednak niepewność wśród mieszkańców, co skutkuje zupełnie nowymi problemami do rozwiązania.

Rozgrywka we Frostpunku 2

Podstawy rozgrywki we Frostpunku 2 nie powinny się za bardzo różnić od tego, co mogliśmy zobaczyć w „jedynce”. Wciąż będziemy musieli rozbudowywać nasze miasto i podejmować trudne decyzje. Twórcy obiecują jednak, że całość zostanie zrealizowana z większym rozmachem. Cytując ich słowa (vide Gaming.net):

„To, czego gracze powinni oczekiwać, to wiele wyborów, swoboda kształtowania społeczeństwa i miasta w sposób, jaki uznają za stosowny – i stawianie czoła konsekwencjom. Frostpunk 2 opiera się na podobnych konfliktach, co jego poprzednik – przetrwanie kontra ludzkie wartości, życie kontra arktyczny mróz. Jednak – co najważniejsze – dodaje do tego jeszcze jedną warstwę, która obecna jest w wielu aspektach gry – czy to w polityce, społeczeństwie, czy postępie technologicznym – konflikt między ludźmi a ich naturą”.

Całość zapowiada się zatem całkiem pasjonująco. Pytanie tylko, czy Frostpunk 2 spełni oczekiwania i okaże się godnym następcą naprawdę udanej „jedynki”, faktycznie ulepszając jej fundamenty. Pierwsze odpowiedzi powinniśmy poznać już za kilka miesięcy.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO