Forza Motorsport 8 – kiedy premiera? Co nowego w kolejnej odsłonie?

Autor
Dariusz Matusiak
Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. O grach i technologii pisze od 2014 roku. Fan ultrarealistycznych symulatorów i gier z klimatem. Miłośnik technicznych nowinek, urządzania swojego “minimal desk setup” i kotów.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)
| autor: Dariusz Matusiak |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Forza Motorsport 8 – kiedy premiera? Co nowego w kolejnej odsłonie?

Zebraliśmy wszystko, co wiemy na temat Forza Motorsport 8, ponieważ zdecydowanie jest to mocno wyczekiwana premiera. Forza Motorsport to flagowa seria gier wyścigowych firmy Microsoft. Jej historia sięga 2005 roku i pierwszego Xboxa. Od szóstej odsłony marka ukazuje się również na PC. Od początku cykl FM kładł większy nacisk na realizm w porównaniu do innych samochodówek – zarówno w zakresie modelu jazdy, jak i tego, że wyścigi odbywają się na autentycznych torach ze świata motorsportu. Forza Motorsport zawsze stanowiła też bezpośrednią konkurencję dla serii Gran Turismo wydawanej na konsolach PlayStation. Obie marki łączy niemal identyczna formuła rozgrywki – bierzemy udział w krótkich zawodach na torach i kolekcjonujemy setki samochodów.

Ostatnia, siódma gra z cyklu Forza Motorsport ukazała się w 2017 roku i od tego czasu uwaga wydawcy przeniosła się na bardziej zręcznościową Forza Horizon. Na szczęście premiera Xboksów Series X i S była dobrą okazją do zapowiedzi kolejnej odsłony Forza Motorsport, która zaserwuje nam iście next-genową oprawę. Warto tu nadmienić, że na tę chwilę oficjalny tytuł nie uwzględnia numerka „osiem”. Grę zapowiedziano 23 lipca 2020 roku, a więc na premierę nie powinniśmy już długo czekać.

Spis treści:

Forza Motorsport 8 – premiera i cena gry

Wprawdzie dokładna data premiery Forza Motorsport 8 nie została jeszcze podana, jednak w ostatnich materiałach wideo z cyklu dzienniki dewelopera twórcy zdradzili, że celują w drugi kwartał 2023 roku, czyli okres między 1 kwietnia a 30 czerwca. Oczywiście jeśli nie pojawią się jakieś nieprzewidziane przeszkody, bo przekładanie debiutów na ostatnią chwilę to prawdziwa plaga ostatnich lat.

Na tę chwilę możemy się jednak nastawiać, że wiosną 2023 roku usiądziemy za kierownicą ulubionego wozu w Forza Motorsport 8.

Przy tak dynamicznej sytuacji związanej z kursem walut trudno przewidzieć ostateczną cenę na wiosnę 2023 roku. Biorąc pod uwagę kwoty za ostatnie flagowe produkcje Microsoftu, pokroju Forza Horizon 5 czy Microsoft Flight Simulator, możemy oczekiwać, że cena Forza Motorsport 8 wyniesie pomiędzy 259 zł a 299 zł za edycję standardową w sklepie Microsoft Store. Najprawdopodobniej Forza Motorsport 8 ukaże się również na platformie Steam, gdzie może otrzymać cenę 249 zł – tyle kosztuje obecnie Forza Horizon 5 (bez promocji). Na pewno dostępne będą też wersje niestandardowe z dodatkową zawartością, paczkami samochodów i przepustką sezonową, których koszt z pewnością przekroczy 300 zł. 

Forza Motorsport 8 - jakie platformy?

Na jakie platformy wyjdzie Forza Motorsport 8?

Forza Motorsport 8 zmierza na konsole Xbox Series X i Xbox Series S oraz komputery PC, gdzie grę będzie można nabyć albo w Microsoft Store, albo na platformie Steam. Jak każdy tytuł Microsoftu w ostatnich latach produkcja będzie też dostępna w standardowej wersji od dnia premiery w abonamencie Xbox Game Pass

Pewne niejasności dotyczą na razie wersji na Xboxa One. Wyciek screenshotów w ostatnich miesiącach sugerował, że przygotowywana była – lub dalej jest – edycja również i na tę platformę. Studio Turn 10 oficjalnie tego nie potwierdziło. Jeśli taka edycja rzeczywiście miałaby się ukazać, to albo z bardzo okrojoną oprawą graficzną, albo ze wszystkimi ulepszeniami, ale wyłącznie z dostępem poprzez chmurę Xbox Cloud Gaming. Ta ostatnia opcja wydaje się bardziej prawdopodobna.

Forza Motorsport 8 – co nowego?

Twórcy ze studia Turn 10 w tej odsłonie położą jeszcze większy nacisk na realizm. Objawi się to obecnością chociażby opcjonalnego treningu i kwalifikacji przed każdym wyścigiem, tak jak w czasie prawdziwych zawodów. Do tej pory startowaliśmy z automatycznie przydzielonego miejsca. Poza tym szykowane są spore zmiany w modelu jazdy, zwłaszcza w odniesieniu do zachowania opon. Silnik gry ma mierzyć kontakt gum z nawierzchnią 360 razy w ciągu sekundy w ośmiu punktach, co ma oznaczać 50-krotną poprawę w stosunku do mechanizmów znanych z FM7. O wiele większe znaczenie będzie miał dobór twardości mieszanki opon oraz temperatura toru.

Co nowego w Forza Motorsport 8?

Równie wiele uwagi poświęcono zawieszeniu. W prace nad tym aspektem zaangażowano zawodowych kierowców i innych specjalistów w dziedzinie motoryzacji. Dzięki temu zawieszenie ma funkcjonować znacznie bardziej realistycznie. Bez problemu odczujemy różnicę pomiędzy samochodem przygotowanym do driftowania a zwykłym wozem wyścigowym. Ciekawie brzmi również zapowiedź nowego, realistycznego modelu zniszczeń. Na duże odkształcenia karoserii nie mamy wprawdzie co liczyć – zabraniają tego zwykle postanowienia licencyjne – ale uszkodzenia być może będą miały większy wpływ na zachowanie pojazdów na drodze. Realistycznie ma także wyglądać brud gromadzący się na samochodzie w trakcie wyścigu.

W Forza Motorsport 8 nie zabraknie kampanii dla pojedynczego gracza, w której nagrodami będą modele samochodów lub wirtualne kredyty do ich zakupu, różnorodnych wyzwań oraz przebudowanego trybu multiplayer. Być może studio Turn 10 ma zamiar naśladować dokonania zespołu Polyphony Digital w zakresie trybu sieciowego Gran Turismo Sport. Szturmem zdobył on świat e-sportu w gatunku gier wyścigowych.

Forza Motorsport 8 - nowości

Jakie tory pojawią się w Forza Motorsport 8?

Pełna lista torów nie jest jeszcze znana. Turn 10 na razie potwierdziło, że na pewno powrócimy na dobrze znane Maple Valley, Laguna Seca i Spa-Francorchamps w Belgii. Nowością w tej odsłonie będzie Kyalami w Afryce Południowej i fikcyjny Circuit Hakone w Japonii. Możemy też oczekiwać powrotu torów, które zawsze były w tej serii obecne, a więc: Nurburgring i Nordschleife, Monza, Sebring, Silverstone, Daytona, Road America, Watkins Glen i wielu, wielu innych.

Twórcy obiecują również dynamiczny system pogodowy i cykl dobowy na torach oraz nieporównywalną z poprzednią odsłoną jakość wykonania i poziom detali, co przełoży się na dokładność w odtwarzaniu prawdziwych torów. Wersja na Xboxa Series X ma zapewnić 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K i z włączonym ray tracingiem.

Lista samochodów w Forza Motorsport 8

Jedno jest pewne – samochodów będzie kilkaset. Seria Forza Motorsport zawsze umożliwiała zdobycie sporej liczby pojazdów różnych marek i modeli z różnych dekad. Co więcej, nie są to tylko sportowe, ulepszone maszyny lub szybkie, egzotyczne superauta, ale także zwykłe samochody, jakie każdego dnia można spotkać na ulicach miast.

Na razie ujawniono mały przedsmak pewniaków z listy, która przedstawia się następująco:

 • 2018 Acura NSX GT3
 • 2020 Acura ARX-05 Dpi
 • 2019 McLaren Senna GTR
 • 2018 Audi R8 LMS GT3
 • 2021 Audi RS e-tron GT
 • 2018 Mercedes-AMG GT3
 • 2021 Cadillac DPi-V.R
 • 2019 Nissan 370Z Nismo
 • 2020 Chevrolet Corvette C8.R
 • 2019 Ginetta G60-LT-P1
 • 2018 Lamborghini Huracan Super Trofeo Evo

Możemy się spodziewać jeszcze wielu innych znanych marek, samochodów z poprzedniego wieku (zarówno ponadczasowych klasyków, jak i tych mniej znanych), pojazdów retro z pierwszej połowy XX wieku oraz tych zupełnie dziwnych, jak fikcyjny Warthog z serii Halo. Na pewno też część z nich znajdzie się w płatnych dodatkach lub zostanie dodana w kolejnych aktualizacjach gry.

jakie samochody w Forza Motorsport 8?
Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO