Fortnite wymagania: minimalne, zalecane, ultra. Ile GB waży teraz gra?

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Fortnite wymagania: minimalne, zalecane, ultra. Ile GB waży teraz gra?

Fortnite to wieloosobowa gra wideo, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Jeśli zastanawiacie się nad wejściem do tego świata, w pierwszej kolejności powinniście sprawdzić wymagania sprzętowe Fortnite. Nieposiadanie konfiguracji potrzebnej do uruchomienia produkcji studia Epic Games może bowiem wykluczyć przyjemną rozgrywkę.

W niniejszym tekście wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby cieszyć się płynną zabawą w Fortnite – prezentujemy m.in. minimalne wymagania na PC, a także dla Fortnite Mobile, czyli wersji gry przeznaczonej na telefony i tablety.

Spis treści:

Ile waży Fortnite?

Zacznijmy od tego, ile GB zajmuje Fortnite na dysku? Obecny rozmiar gry na platformie PC wynosi około 16 GB. Ten wynik może się zmieniać w zależności od aktualizacji i dodatkowej zawartości udostępnianej przez Epic Games. Na szczęście 16 GB to zdecydowanie poniżej dzisiejszych standardów, więc jeśli nasz dysk nie jest zaśmiecony, to nie mamy się o co martwić.

Minimalne wymagania Fortnite na PC:

 • Procesor: Intel Core i3-3225 3,3 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: Intel HD 4000 (na komputerach PC) lub Intel Iris Pro 5200 (na komputerach Mac)
 • System operacyjny: Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 64-bitowy lub Mac OSX Sierra (wersja 10.13.6 lub nowsza)
 • Dodajmy jeszcze, że komputery Mac muszą obsługiwać API Metal.

Fortnite można uruchomić na prawie każdym komputerze i laptopie, aczkolwiek bez wysokiej wydajności i szczegółowej grafiki. Specyfikacja potrzebna do poprawnego działania tej produkcji nie jest zbyt zaawansowana. 

Zalecane wymagania Fortnite na PC:

 • Procesor: Intel Core i5-7300U 3,5 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870 lub lepsza (wymagana obsługa DirectX 11)
 • System operacyjny: Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 64-bitowe lub Mac OSX Sierra (wersja 10.13.6 lub nowsza)

Im więcej oczekujemy od wydajności i grafiki w Fortnite, tym wyższe wymagania musi spełniać nasz PC. Wciąż nie jest to jednak trudne zadanie – zalecana specyfikacja na nikim współcześnie nie zrobi większego wrażenia. Widać tu doskonale, że Fortnite znajduje się na rynku od wielu lat i do lepszego działania nie potrzebuje zbyt wiele.Fortnite – ultra wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i7-8700, AMD Ryzen 7 3700x lub inny podobny
 • Pamięć RAM: 16 GB lub więcej
 • Karta graficzna: Nvidia RTX 3070, AMD Radeon RX 6700 XT lub inna podobna
 • System operacyjny: Windows 10/11 64-bitowy

Kolejna poprzeczka – Fortnite i wymagania ultra na PC. Pozwalają one na granie na najwyższych ustawieniach graficznych, gwarantując najlepszą dostępną jakość wizualną, wysoką rozdzielczość i zaawansowane efekty świetlne, a to wszystko przy płynnej rozgrywce nawet podczas intensywnej akcji na ekranie.

Wrażenia z rozgrywki są też uzależnione od szybkości naszego Internetu. Problemy z płynnością (tzw. lagi) mogą zrujnować zabawę i sprawić, że będziemy notorycznie przegrywać potyczki z innymi graczami.

Rekomendowana szybkość połączenia internetowego zależy od trybu gry w Fortnite. W przypadku Battle Royale zaleca się prędkość Internetu na poziomie 20-30 Mb/s, podczas gdy w wariancie Kreatywnym wystarczy łącze 10 Mb/s.

Epic Games stara się, aby popularny battle royale był dostępny dla jak najszerszego grona graczy, więc nie należy się spodziewać, że wymagania Fortnite nagle drastycznie wzrosną.

Mimo to zawsze istnieje taka opcja. Na szczęście grę można pobrać za darmo i bez strachu sprawdzić jej działanie na naszym sprzęcie.

Fortnite Mobile – wymagania

Gra Epic Games jest również dostępna na urządzeniach mobilnych. Fortnite Mobile ma osobne wymagania sprzętowe. Również w przypadku Fortnite na telefony i tablety wymagania sprzętowe mogą ulec zmianie w zależności od aktualizacji gry.

 • System operacyjny: Android wersja 8.0 lub nowsza, iOS 13.0 lub nowsza
 • Procesor: 64-bitowy procesor z 8 rdzeniami lub lepszy
 • Pamięć RAM: 4 GB lub więcej
 • Karta graficzna: Adreno 530 lub nowsza (dla urządzeń z systemem Android), Metal API, obsługująca OpenGL ES 3.0 lub nowszą (dla urządzeń z systemem iOS)
 • Wolne miejsce na dysku: 8 GB

Jakie akcesoria gamingowe do Fortnite warto kupić?

Warto zaopatrzyć się także w gamingowe akcesoria, takie jak mysz, klawiaturę, słuchawki i oczywiście odpowiedni monitor. Dzięki wygodnym kontrolerom nasze nadgarstki nie będą się męczyć nawet podczas dłuższych sesji, a słuchawki pozwalą na lepsze wrażenia dźwiękowe. Dużą różnicę mogą robić te wyposażone w mikrofon, jeśli zamierzamy komunikować się głosowo z innymi graczami. Z kolei monitor o krótkim czasie reakcji i wysokiej częstotliwości odświeżania powinien poprawić jakość rozgrywki, gwarantując płynniejszą animację i mniejsze opóźnienia między akcjami na kontrolerze a tym, co widzimy na ekranie.

Poradniki, które pomogą Ci dobrać akcesoria:


Myszki gamingowe


Klawiatury gamingowe

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO