Co to jest Fortnite? Wyjaśniamy, o co chodzi w tej grze

| autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Co to jest Fortnite? Wyjaśniamy, o co chodzi w tej grze

Trudno byłoby o niej nie usłyszeć chociaż raz. Fortnite to gra battle royale, o której wszyscy mówią i o której wciąż jest głośno. Jeśli jednak Tobie nic ten tytuł nie mówi albo po prostu chcesz się dowiedzieć nieco więcej na jego temat, to dobrze trafiłeś. Podsumowujemy tutaj wszystkie kluczowe informacje na temat Fortnite’a, wyjaśniając, czym jest, co oferuje i dla kogo jest przeznaczony.

Spis treści:

Fortnite – co to za gra?

Fortnite jest jedną z najgłośniejszych gier ostatnich lat. Każdego dnia grają w nią miliony osób, a mówi się o niej tak wiele, że większość musiała o niej przynajmniej coś słyszeć. Choć na rynku obecna jest zaledwie od kilku lat, można ją spotkać w przestrzeni niemal tak często jak LOL, CS czy Minecraft. Bawią się przy niej dzieci, bawią się i dorośli – nie ukrywają tego celebryci ani sportowcy. Gra Fortnite pojawiła się znikąd, wypływając na fali popularności gier z gatunku battle royale, najpierw doganiając, a potem prześcigając popularne PUBG.

Fortnite przyciąga jak magnes: kolorową grafiką, prostymi założeniami i żywą społecznością.

W ciągu pierwszego roku obecności na rynku przyciągnął do siebie ponad 125 milionów graczy i do dziś Fortnite pozostaje jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Aktualnie każdego dnia na rozegranie partyjki lub dwóch decyduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów osób, a równocześnie na serwerach jest ich w każdej chwili około 3-5 milionów.

Największe zalety gry Fortnite:

  • W Fortnite można grać za darmo i właściwie na każdej platformie (na pececie, Xboksie, PlayStation, Switchu i telefonie). Warto dodać, że wymagania sprzętowe Fortnite nie należą do najwyższych
  • Grę wyróżnia prosta mechanika i zrozumiałe zasady, dzięki którym tytuł ten daje frajdę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
  • Twórcy zadbali o nieustanny rozwój i wprowadzanie kolejnych elementów, dzięki czemu wciąż jest tu coś nowego do odkrycia lub sprawdzenia.

Fortnite – wiek graczy

Fortnite jest strzelanką, jednak nie zawiera zbyt wielu elementów, które mogłyby być niebezpieczne lub szkodliwe dla dzieci. Nie należy do brutalnych ani wulgarnych gier, dzięki czemu młodzi gracze mogą bawić się sami albo też w grupie. Jeśli jesteś rodzicem i chcesz się upewnić, czy aby na pewno jest to dobra gra dla dzieci, to mamy kilka ważnych informacji w osobnym artykule: Od ilu lat jest Fortnite?

O co chodzi w Fortnite?

Aktualnie gra Fortnite to cztery tryby rozgrywki. Podstawowym jest Battle Royale, wewnątrz którego znajdują się również: Królewska Impreza i Tryb Kreatywny. Niejako odrębnym bytem jest Ratowanie Świata – więcej na ich temat przeczytasz za moment.

1. Fortnite Battle Royale

Choć nie był pierwszy, to jest najpopularniejszy i zdecydowanie można go uznać za podstawowy. Tryb Battle Royale w grze Fortnite bazuje na mechanikach znanych też z innych produkcji tego typu (na czele z PUBG).

W Fortnite Battle Royale na jednej mapie spotyka się kilkudziesięciu graczy, którzy rywalizują ze sobą tak długo, aż zostanie tylko jeden – zwycięzca.

Na drodze do zwycięstwa trzeba nie tylko skutecznie eliminować przeciwników, ale też tworzyć budowle z drewna, cegieł i metalu, czyli po prostu budować forty – stąd zresztą tytuł gry. W Fortnite Battle Royale można grać za darmo na komputerach, konsolach PlayStation 5 i 4, Xbox Series X|S i One oraz Nintendo Switch, a także smartfonach i tabletach z Androidem.

2. Fortnite Królewska Impreza

Jeśli lubisz świat Fortnite, ale w danym momencie nie kręci cię walka, to możesz odpalić tryb Królewskiej Imprezy. Trafisz wówczas do przestrzeni, która nieustannie się rozwija i koncentruje się na luźnej zabawie. Wyścigi łodzi czy tory przeszkód w przestworzach to tylko niektóre z dostępnych w tym trybie rozrywek.

To właśnie Królewska Impreza jest też miejscem głośnych koncertów popularnych wykonawców. Największym sukcesem okazał się koncert Travisa Scotta w kwietniu 2020 roku, na który przybyło ponad 12 milionów graczy.

Królewska Impreza jest częścią Fortnite Battle Royale, więc możesz grać za darmo na wszystkich platformach.

3. Fortnite Tryb Kreatywny

Kolejnym formatem rozgrywki jest Tryb Kreatywny, umożliwiający tworzenie własnych krajobrazów, a nawet całych gier wewnątrz świata Fortnite. Do twojej dyspozycji oddane są proste i bardziej zaawansowane narzędzia, dzięki którym nie tylko wykreujesz przestrzeń, ale też ustalisz własne zasady gry. W tak stworzone gry możesz oczywiście grać (i zaprosić do wspólnej rozgrywki znajomych). To świetna opcja, kiedy chwilowo przejedzą ci się standardowe tryby rozgrywki.

Tryb Kreatywny również jest elementem Fortnite Battle Royale, więc jest dostępny za darmo na wszystkich platformach.

4. Fortnite Ratowanie Świata (Save the World)

Choć wspominamy o nim na końcu, to od niego właśnie wszystko się zaczęło. Ratowanie Świata jest trybem, w którym rozgrywka opiera się na kooperacji (czyli współpracy z innymi graczami), a rywalami są (sterowane przez sztuczną inteligencję) hordy potworów. Naszym zadaniem jest oczywiście ich eksterminacja. Podobnie jak w przypadku Battle Royale oprócz samej walki kluczowe jest tworzenie ufortyfikowanych baz, będących na dobrą sprawę kluczami do sukcesu.

Save the World – bo tak brzmi oryginalny tytuł – jest jedynym płatnym trybem gry w Fortnite. Aby uzyskać do niego dostęp, należy wykupić pakiet Ratowanie Świata, który jest dostępny na PC oraz konsole Xbox i PlayStation. Kosztuje około 60 złotych (w dniu publikacji 62,99 zł)

Kiedy powstał Fortnite?

Fortnite: Save the World, a więc ten, od którego wszystko się zaczęło, ujrzał światło dzienne w 2017 roku w ramach programu Early Access.

W tym samym roku, ale nieco później, dołączył do niego Fortnite Battle Royale, który sprawił tak naprawdę, że o tej marce stało się głośno. Za oba tytuły spod znaku Fortnite odpowiada studio Epic Games, będące również wydawcą.

fortnite battle royale

Czy gra Fortnite jest darmowa?

Ogólnie rzecz biorąc: tak, gra Fortnite jest darmowa. Za dostęp do większości trybów i elementów w grze nie trzeba nic płacić. Fakty są jednak takie, że zdecydowana większość graczy wydaje pieniądze w grze Fortnite. Chodzi tu o mikropłatności – możliwość kupowania cyfrowych przedmiotów za niewielkie kwoty. W taki sposób można uzyskać dostęp do:

  • dodatkowych postaci i skórek,
  • narzędzi do zbierania surowców i szybowania,
  • emotek,
  • ruchów tanecznych.

Płatne elementy nie dają przewagi, ale urozmaicają rozgrywkę.

Dodajmy, że co kilka miesięcy udostępniane są również karnety bojowe – paczki zawierające dodatkowe elementy i wydarzenia, w których można brać udział.

Zakupów w Fortnite dokonuje się przy pomocy V-dolców. To wirtualna waluta, którą można wprawdzie zdobywać za wykonywanie zadań w grze, ale prościej jest po prostu kupić ją za realną gotówkę.

Zdjęcie główne: www.epicgames.com

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO