Dzięki tym poradom do Football Manager 2024 Polska pokona Mołdawię

| autor: Mikołaj Łaszkiewicz | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Dzięki tym poradom do Football Manager 2024 Polska pokona Mołdawię

Wiele osób, które nigdy nie miało do czynienia z Football Managerem, mówi, że to „symulator excela” czy „patrzenie na tabelki” z okazjonalnym oglądaniem meczów. Pewnie jest w tym trochę racji, bo faktycznie dużą część czasu w FM-ie spędzamy w menu, ale to właśnie tam dzieją się najciekawsze rzeczy. Wiele osób, które lubią piłkę nożną i chciałyby spróbować swoich sił w czymś bardziej skomplikowanym niż kariera menedżera w FIF-ie, zakłada, że Football Manager będzie dla nich zbyt trudny. Moim zdaniem jest w tym sporo przesady, bo Football Manager 2024 ma bardzo przystępny samouczek, a poza tym wypisałem najważniejsze rzeczy, które ułatwią Wam wejście do tej wartkiej rzeki – niezależnie od tego czy wchodzicie do niej pierwszy raz, czy wracacie po przerwie.

Wybierz odpowiedni zespół

Brzmi to wręcz banalnie, ale wybór odpowiedniego zespołu determinuje to, jak będzie się Wam grało w FM-a. Choć gra w żaden sposób nie ogranicza możliwości zmiany klubu, to mało który gracz korzysta z tej opcji – w końcu kto chce porzucać ukochany zespół lub wielki projekt w trakcie budowy?

Najlepszą opcją dla graczy zaczynających swoją przygodę z Football Managerem będzie wybór zespołu o ugruntowanej pozycji w lidze – przynajmniej z górnej połowy tabeli, ale moim zdaniem lepiej wziąć nawet zespół, który jest pretendentem do mistrzostwa. W ten sposób będziecie mogli na spokojnie eksperymentować z taktyką, pobawicie się transferami i nawet jeśli nie ogarniecie niektórych elementów funkcjonowania klubu, to świetny sztab oraz topowi piłkarze mogą zrobić dużą różnicę. 

Jeśli macie nieco doświadczenia i wiecie, co, gdzie i jak, to polecam wziąć ekipę, z którą czujecie się w jakiś sposób związani emocjonalnie, albo taką, w której widzicie potencjał na zbudowanie czegoś ciekawego w perspektywie kilku sezonów.

Poświęć trochę czasu na skauting

Przeprowadzanie transferów nie jest szczególnie trudną sztuką w Football Managerze 2024, szczególnie jeśli dysponujecie budżetem np. Manchesteru City, Newcastle United czy Realu Madryt. Zanim jednak zaoferujecie zawodnikowi kontrakt i dopniecie „deal”, to musicie go wpierw znaleźć. Gra oferuje możliwość wyszukiwania zawodników, np. z listy transferowej czy puli polecanej przez skautów, ale najlepsze perełki i prawdziwe gwiazdy odkryjecie tylko wtedy, gdy sami zagłębicie się w odmęty rynku transferowego.

Football Manager 2024 porady: warto na tym ekranie spędzić więcej czasu

Na początku musicie zidentyfikować, które pozycje wymagają wzmocnienia. Najprostszym sposobem, żeby to zrobić, jest wejście do planera zespołu. Gdy już wrócicie stamtąd z listą potrzebnych piłkarzy, to wejdźcie w zakładkę skauting i zlećcie swoim skautom poszukiwania na podstawie Waszych kryteriów. Po kilku dniach (lub tygodniach, bo takie zadanie można kontynuować przez długi czas) skaut wróci do Was z listą potencjalnych wzmocnień, z dobrze opracowanymi mocnymi i słabymi stronami zawodników. Jeżeli w trakcie meczu z drużyną przeciwną w oczy rzuci się Wam konkretny piłkarz, to możecie wysłać skauta, by przygotował dokładny raport tylko o nim.

Podziel obowiązki pomiędzy członków sztabu

Kiedy wybierzecie dobry zespół, ustalicie taktykę i sztab oraz kupicie odpowiednich zawodników, to pozostanie Wam kwestia przygotowania do sezonu. Możecie zająć się wszystkim sami i panować nad treningiem, stałymi fragmentami gry, taktyką, juniorami itp. Nie uważam jednak, aby takie podejście było dobre, nawet dla doświadczonych graczy, bo szybko można się pogubić w tym, co, gdzie się ustawiło i gdy taktyka przestaje działać, to znalezienie jednego problemu może okazać się niemożliwe.

Football Manager 2024 porady: Podziel obowiązki pomiędzy członków sztabu

Na początku nowej kariery polecam podzielić się obowiązkami ze sztabem szkoleniowym. Trening zespołu juniorów to idealna opcja dla asystenta drużyny młodzieżowej, a w szkoleniu seniorów może Wam pomóc asystent lub jakiś inny członek załogi szkoleniowej. Stałe fragmenty gry mają w Football Managerze 2024 przystępny kreator, pozwalający na dobór odpowiedniego podejścia, ale nie każdy chce się nim bawić, więc oddanie rożnych, autów i wolnych dedykowanemu do tego trenerowi wydaje się sensowną opcją.

Możecie poprosić członków sztabu także o poważniejsze sprawy, takie jak rekrutację innych członków ekipy szkoleniowej, koordynowanie wypożyczeń i transferów z klubu, a nawet prowadzenie meczów. To ostatnie staje się szczególnie przydatne, gdy osiągniecie wyższy poziom i w starciu np. z ostatnią ekipą w lidze powierzycie mecz asystentowi, co znacznie przyspieszy rozgrywkę.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan gier Nintendo, kolekcjoner konsol i komputerów, uwielbia retro, ale nie pogardzi next-genową grafiką. Serię FIFA darzy miłością od najmłodszych lat i co roku spędza 1000 godzin z Football Managerem. O komputerach wie wszystko.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO