FIFA 23 – kiedy premiera? Garść nowych informacji

Autor
Jakub Bielecki
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)
| autor: Jakub Bielecki |Przeczytasz w 9 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
FIFA 23 – kiedy premiera? Garść nowych informacji

Jaka jest najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Polsce i Europie? To bez wątpienia piłka nożna. Podobnie jest na rynku gier komputerowych, gdzie gry piłkarskie cieszą się ogromną popularnością. Najczęściej wybieranym tytułem jest bez wątpienia FIFA. Najnowsza odsłona – FIFA 23 zadebiutuje już za kilka miesięcy, a my zebraliśmy na temat tego tytułu trochę ciekawych informacji. Nowa wersja będzie lepsza od swojego poprzednika, ma także kilka rewolucyjnych zmian. Być może będzie też ostatnią FIFĄ, która trafi do graczy. Będzie także ostatnią grą sygnowaną marką FIFA od EA, która trafi do sprzedaży.

Spis treści:

Kiedy premiera FIFA 23?

FIFA jest grą, której kolejne odsłony pojawiają się w sprzedaży co roku od 28 lat. EA Sports może więc sporo zarobić na sprzedaży gry, gracze natomiast otrzymują coraz lepszy produkt. Dużym plusem są wciąż aktualizowane składy, koszulki czy dodawane nowe rozgrywki ligowe (np. Liga Konferencji). Gry z serii FIFA zwykle pojawiają się pod koniec III kwartału każdego roku i tak będzie też w przypadku FIFA 23. Data premiery FIFA 23 całkiem niedawno wyciekła wraz dużym przeciekiem ujawniającym premiery gier od EA. Została ona oficjalnie potwierdzona w drugiej połowie lipca.

Premiera FIFA 23 będzie miała miejsce 30 września 2022 roku.

FIFA 23 dostępna będzie na PC, Stadia, Xbox One, Xbox Series X/S, PS4, PS5. Otrzymaliśmy także pierwszy oficjalny zwiastun! Liczymy na to, że przed premierą pojawi się także grywalne demo gry.

Zwiastun FIFA 23

FIFA 23 – cena gry i edycje

Obecnie zamawiać grę w przedsprzedaży. Cena FIFA 23 zależy od rodzaju platformy, a także wybranej edycji.

 • FIFA 23 na PC – 299,90 zł (Ultimate Edition – 399,90 zł)
 • FIFA 23 na PS4 – 299 zł (Ultimate Edition – 449,90 zł)
 • FIFA 23 na PS5 – 349,90 zł (Ultimate Edition – 449,90 zł)
 • FIFA 23 na Xbox One – 299,90 zł (Ultimate Edition – 449,90 zł)
 • FIFA 23 na Xbox Series X/S – 349,90 zł (Ultimate Edition – 449,90 zł)

Edycja Ultimate, oprócz podstawowej gry, zawiera następujące elementy:

Jaki komputer do FIFA 23? Wymagania PC

Wymagania, które musi spełnić komputer do FIFA 23 nie są wygórowane. Potrzebujemy procesora Intel Core i5-3550 (3,4 GHz) i 8 GB RAM. Grę uruchomimy nawet na dość leciwej już karcie graficznej Radeon R9 270X lub NVidia GeForce GTX 670. Warto natomiast pamiętać, że to wymagania minimalne dla FIFA 23 PC. W każdym przypadku potrzebujemy też co najmniej 50 GB wolnego miejsca na dysku i szerokopasmowego połączenia z Internetem, gra wymaga 64-bitowego systemu Windows 10 lub nowszego.

FIFA 23 – wymagania minimalne:

 • Procesor: Intel Core i5-3550 (3,4 GHz) lub AMD FX 8150 (3,6 GHz)
 • RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 670 lub AMD Radeon R9 270X
 • System operacyjny: Windows 10 (64-Bit)
 • Miejsce na dysku: 50 GB
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe

Nowości w FIFA 23. Czy będzie crossplay?

Jedną z nowości w FIFA 23, na które czekało wielu graczy może być crossplay. To oznacza, że FIFA 23 z crossplay pozwoli na grę między graczami korzystającymi z różnych platform. Z nieoficjalnych informacji dowiadujemy się, że crossplay będzie dostępny dla graczy Xbox Series X|S, PlayStation 5 i PC. Taka wiadomość niesie ze sobą jeszcze jedną cenną informację. FIFA 23 na PC ma być grą nowej generacji. Oznacza to podobną mechanikę i grafikę, jak w konsolach piątek generacji (PS5, najnowszy Xbox). Starsze konsole mogą natomiast wciąż wykorzystywać poprzednią technologię, dlatego crossplay nie będzie możliwy.

Razem z wprowadzeniem crossplay, EA Sports myśli nad połączeniem rynku transferowego kart w FUT. Oznacza to, że nie będzie on rozdzielony na kilka platform, a wspólny dla wszystkich.

Volta i Wirtualne kluby – wspólny tryb progresji

Zmiany dotknęły również uliczną Voltę oraz Wirtualne kluby, w ramach których można bawić się wspólnie ze znajomymi. Będą one posiadały wspólny system progresji, co oznacza, że doświadczenie zdobywane w jednym trybie będzie również powodowało postęp w drugim. 

Kolejną zmianą jest fakt, że maksymalny poziom sezonowej progresji został zwiększony z 25. do 100. Nie wpłynie to jednak drastycznie na tempo uzyskiwania kolejnych awansów. Liczba punktów doświadczenia wymaganych przez kolejne poziomy została zmniejszona. Ponadto wszystkie perki (w tym cztery nowe) zostaną odblokowane już na 25. poziomie. 

Pewne elementy pozostaną jednak oddzielne dla obu trybów. Mowa tu chociażby o niektórych przedmiotach kosmetycznych kupowanych za punkty sezonowe i wirtualne monety.

Tryb kariery w FIFA 23

Jeśli nie do końca interesuje nas zabawa wieloosobowa, to zawsze możemy sprawdzić się w rozgrywce solowej. Ją również spotkało sporo zmian, chociażby w postaci usprawnionych filmików wprowadzających w mecz, mających za zadanie wykreować odpowiedni nastrój, oddający to, co możemy zobaczyć w telewizji, czy dokładnie odwzorowanych wizerunków najsłynniejszych menedżerów klubów piłkarskich. Stanowią one istotny element nie tylko pojedynczych gier czy turniejów, ale również kariery, czyli koronnego trybu dla pojedynczego gracza w FIFA 23.

Dodatkowo miłośnicy tej ostatniej formy zabawy mogą spodziewać się całego mnóstwa innych niespotykanych dotąd elementów. Mowa tu między innymi o ulepszonym systemie symulacji meczów, sprawniejszym kształtowaniu osobowości zawodnika, narzędziu do analizy transferów, dzięki któremu dowiemy się, czy kupno danego zawodnika jest opłacalne pod kątem finansowym i czy będzie on pasował do naszego zespołu itp.

Dodatek mundialowy

Niedługo po premierze gry rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Katarze. Każdy Mundial powoduje, że w FIFA pojawiają się specjalne edycje gry. Zwykle trzeba było je kupić, jako osobną grę lub dodatek. W tym przypadku dodatek ma być jednak bezpłatny. Nie wiemy jeszcze, czy pojawi się tam tylko możliwość rozgrywania meczów między reprezentacjami (także w trybie online), czy pojawią się nowe opcje w FUT. Pewnym jest natomiast, że w FIFA 23 zobaczymy kilka nowych reprezentacji, które zagwarantowały sobie już awans na Mundial. Nowe reprezentacje w FIFA 23:

 • Senegal
 • Ghana
 • Tunezja
 • Maroko
 • Kamerun
 • Chorwacja.

Ciekawostką może być też tryb mistrzostw dla kobiet – Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet w Australii i Nowej Zelandii 2023.

Kluby i ligi w najnowszej grze

Poprzednie odsłony FIFY nie posiadały pełnej licencji – brakowało w nich kilku klubów (ich nazwy i herby zostały zmienione). Dotyczyło to głównie klubów z włoskiej Serie A – Romy, Lazio, Atalanty i – przede wszystkim – Juventusu Turyn. Licencję do wykorzystania ich znaków towarowych w grach miało bowiem Konami – twórca Pro Evolution Soccer (później eFootball). Licencja na wyłączność kończy się w tym roku i m.in. Juventus powróci w FIF-ie 23. Złą wiadomością jest natomiast oficjalne ogłoszenie, że w tytule zabraknie klubu AC Milan, który znajdzie się jedynie w nowej odsłonie cyklu eFootball.

W FIFA 23 zobaczymy ponad 30 lig, 700 drużyn i prawie 20 tysięcy zawodników. Mecze rozegramy na stu stadionach!

Najprawdopodobniej z najnowszej wersji gry zniknie natomiast liga japońska. J-League być może nie była najchętniej wybieraną ligą przez graczy. Mogliśmy tam jednak znaleźć kilku ciekawych zawodników, którzy kończyli karierę w Japonii – m.in. Andres Iniesta (wcześniej FC Barcelona) lub Fernando Torres (znany z Liverpoolu).

W tytule nie pojawią się również drużyny rosyjskie. Jest to konsekwencją międzynarodowego ostracyzmu tego kraju, spowodowanego wywołaną przez niego wojną w Ukrainie.

Kobiece kluby piłkarskie

Choć kilka lat temu EA Sports wprowadziła rozgrywki kobiece do FIFY, mogliśmy sterować tylko reprezentacjami niektórych krajów. W FIFA 23 pojawią się też klubowe rozgrywki kobiet. Na razie dostaniemy jednak tylko dwie ligi: angielską Barclays Women’s Super LEague i francuską Division 1 Arkana.

Technologia HyperMotion 2 w FIFA 23

W kolejnych odsłonach gier FIFA EA Sports opiera mechanikę gry na coraz to nowszych technologiach. W trakcie prac nad FIFA 23 jej twórcy założyli piłkarzom i piłkarkom stroje Xsens naszpikowane czujnikami i sensorami. Następnie rozegrano dwa mecze mężczyzn i dwa kobiet. Zebrane dane pozwoliły jeszcze lepiej odwzorować ruchy zawodników. Stworzono aż sześć tysięcy animacji piłkarzy i piłkarek! Oprócz badania zachowania i motoryki sportowców podczas rozgrywania spotkań, stroje Xsens pomogło też w dopracowanie animacji na treningach.

HyperMotion 2 w FIFA 23

Tym, co wyróżnia technologię HyperMotion 2 w FIFA 23, jest możliwość połączenia kilku animacji w czasie rzeczywistym. System powinien więc jeszcze realniej oddawać rzeczywiste zachowanie piłkarzy w danej sytuacji boiskowej.

EA Sports w najnowszej odsłonie gry przykłada też sporo uwagi do piłki nożnej kobiet. Deweloperzy zadbali więc o zupełnie inne animacje ruchów piłkarek w stosunku do mężczyzn. To nie koniec zmian nastawionych na wzrost znaczenia futbolu kobiet w FIFA 23 – w grze pojawią się kluby kobiece, a wisienką na torcie jest jedna z najlepszych piłkarek towarzysząca Kylianowy Mbappe na okładce gry.

Okładki FIFA 23
Okładki FIFA 23: Kylian Mbappe i Sam Kerr

Pozostałe systemy zmieniające mechanikę gry w FIFA 23

Różnice między poszczególnymi zawodnikami zobaczymy też dzięki systemowi AcceleRATE. W zależności od parametrów “Przyspieszenie” i “Szybkość” piłkarze będą więc rozpędzać się w różnym tempie. W piłce nożnej poza możliwością wyprzedzenia przeciwnika bardzo ważne są oczywiście także strzały na bramkę. Gdy w pobliżu zawodnika oddającego strzał nie będzie innych piłkarzy, animacja strzału zostanie nieco wydłużona, tym samym bardziej efektowna.

Producenci FIFY 23 postawili w tej edycji na nieco krótsze animacje podczas dryblingów. Pozwoli to na jeszcze bardziej responsywne i skuteczne kiwanie się z innymi zawodnikami. Skupiając się na animacjach, twórcy FIFY przyłożyli się też do animacji obrońców w defensywnej fazie akcji. Algorytm ML-Jockey odpowiada za bardziej realistyczne ruchy i zachowanie obrońcy, gdy oczekuje na spotkanie z napastnikiem, stojąc twardo na ziemi, na szeroko rozstawionych nogach.

W poprzednich wersjach FIFY często dość nienaturalne animacje były związane z bramkarzami. Zdarzało się, że niczym nieustraszeni wojownicy nacierali na biegnących z naprzeciwka zawodników. W FIFA 23 bramkarze i strzelający z główki piłkarze mają być znacznie bardziej realistyczni. Może dojść też do sytuacji, gdy bramkarz odwróci się do napastnika plecami, gdy będzie spodziewał się zderzenia. To bardzo realistyczne, nie wiadomo jednak, co na takie zachowanie powie gracz, który straci przez to bramkę.

Większa bezwładność kończyn graczy i poprawione mocne strzały

Dotychczasowe gry FIFA pozwalały na oddanie bardzo mocnego, nieprzygotowanego strzału na bramkę rywala. Teraz do oddania naprawdę silnego strzału piłkarz potrzebuje nieco więcej czasu. Piłkarze (także sterowani przez komputer) mogą też oddawać czasami dość niespodziewane, nietypowe strzały. Piłka odbijająca się od ziemi lub opadające uderzenie mają zmylić bramkarza. Pozostając przy strzałach, także te z rzutów wolnych zostały usprawnione w FIFA 23. Gracz dostanie jeszcze większą kontrolę nad piłką. Podczas wykonywania rzutów rożnych zobaczymy natomiast widok zza pleców piłkarza – nie z góry, jak dotychczas.

Deweloperzy EA Sports zadbali także o realistyczne zachowanie kończyn, a nawet palców piłkarzy i piłkarek. Dotyczy to sytuacji, gdy zostaną trafieni piłką. Części ciała mają mieć teraz pewną bezwładność, jak w prawdziwych sytuacjach boiskowych.

Okładka FIFA 23, a na niej kobieta – pierwszy raz w historii!

Na okładce FIFA 23 pojawia się piłkarz PSG – Kylian Mbappe, którego obecność nikogo nie dziwi – obok Karima Benzemy, czy Roberta Lewandowskiego to obecnie jeden z najlepszych piłkarzy na świecie. Okładka FIFA 23 obrazuje jednak jeszcze jedną osobę – to Sam Kerr, piłkarka Chelsea Londyn.

Wiele osób przeciera oczy ze zdumienia, gdy spogląda na ranking FIFA kobiecych reprezentacji piłkarskich. W pierwszej piątce znajdziemy Francję, Niemczy, czy Holandię, co jest mniej więcej analogiczne do męskiej piłki. Drugie miejsce zajmuje jednak kadra Szwecji. Na szczycie rankingu znajdują się natomiast piłkarki ze Stanów Zjednoczonych. Piłkarka Sam Kerr, która znalazła się na okładce FIFA 23, jest natomiast Australijką. Jej kraj aspiruje do pierwszej dziesiątki rankingu FIFA, obecnie jest tuż poza nią.

Umieszczając piłkarkę na okładce, EA Sports zwraca uwagę na rosnącą popularność futbolu kobiecego.

Obecnie wiele europejskich drużyn posiada sekcje kobiece, należą do nich między innymi FC Barcelona, PSG, Olympique Lyon, czy Chelsea Londyn. W ostatnim z wymienionych klubów gra Sam Kerr, jedna z najlepszych obecnie grających piłkarek. Z pewnością taki ruch ze strony EA Sorts pozytywnie wpłynie na postrzeganie futbolu kobiecego na całym świecie. Choć w USA, Kanadzie, czy Australii przyciąga wielu kibiców, w Europie jest raczej niszową odmianą futbolu.

Warto dodać, że w przeszłości na międzynarodowej okładce gier FIFA nigdy nie pojawiła się jeszcze żadna kobieta.

Sam Kerr FIFA 23
Sam Kerr – piłkarka Chelsea Londyn trafia na okładkę FIFA 23

Kylian Mbappe na okładce FIFA 23

O ile piłkarka Chelsea Londyn na okładce FIFA 23 wywołała spore poruszenie w sieci, niewiele osób było zdziwionych obecnością tam drugiej osoby. Kylian Mbappe trafia na okładkę gry z serii FIFA już trzeci raz z rzędu. To obecnie jeden z najlepszych piłkarzy naszego globu. Jest Mistrzem Świata z 2018 roku (z reprezentacją Francji). Do tego wielokrotnie podnosił puchar za zdobycie mistrzostwa Francji.

Gry z serii FIFA mają kilka różnych okładek – w zależności od regionu czy wariantu gry. Na „główną” okładkę FIFA trafiali dotychczas tacy zawodnicy, jak Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Marco Reus, Wayne Rooney, czy Thierry Henry.

Kylian Mbappe na okładce FIFA 23.

Czy warto czekać na nową odsłonę?

Z pewnością warto czekać na premierę FIFA 23. Dla fanów serii kupno kolejnej odsłony jest wręcz koniecznością. Osoby grające przez Internet mogą wtedy rywalizować z wieloma graczami z całego świata. W trybie kariery i podczas grania samemu mamy natomiast dostęp do aktualnych składów.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto kupić FIFA 23. To ostatnia odsłona tej serii. Czy oznacza to, że Electronic Arts przestanie wypuszczać grę piłkarską? Na szczęście nie! Chodzi o koniec umowy między EA, a Międzynarodową Federacją Piłkarską (FIFA). Jeśli strony nie dogadają się ze sobą, Electronic Arts po prostu nie będzie mogło wykorzystywać dłużej tej nazwy. Współpraca trwała przez 30 lat, teraz FIFA ma rzekomo zbyt wygórowane żądania finansowe. Gra podobno w kolejnej edycji prawdopodobnie zmieni nazwę na EA Sports FC.

Google News KTG

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej